czwartek, 18 stycznia 2018

Handling. Dwie strony medalu

10 marca 2017 13:02 3 komentarzy

handlingHandling.
Dwie strony medalu

Właściciele psów, którzy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z pupilami na ringu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów. Czy wówczas ocena sędziego będzie wyższa? Niekoniecznie. Przedstawiamy osoby, bez których nie może się odbyć żadna wystawa.

Udział w imprezach kynologicznych pozwala lepiej poznać własnego psa i przyjemnie spędzić  z nim czas. Duże znaczenie i dla pupila, i dla człowieka mają towarzyszące tym wydarzeniom sportowe emocje. W końcu podczas pokazów, oprócz wyglądu czworonoga, liczą się również umiejętności wystawcy. A co na temat prawidłowej prezentacji mówią sędziowie i profesjonalni handlerzy?

Test białej rękawiczki

Dla Aleksandry Sękowskiej-Miros, arbitra na wystawach międzynarodowych, podczas prezentacji najważniejszy jest pies. Praca wystawcy nabiera znaczenia wtedy, gdy musi on zapanować nad podopiecznym, który skacze czy nie chce pokazać zębów. Takie zachowanie uniemożliwia ocenę, dlatego człowiek musi wiedzieć, co ma robić i w którym momencie. Z drugiej strony, jego przesadne zaangażowanie wydaje się sztuczne i może przeszkadzać sędziemu. Oczywiście psa do wystawy należy przygotować. – Jeśli mam do wyboru dwa osobniki o porównywalnej urodzie, wygra ten bardziej zadbany. Jeśli zdarzy się, że ten drugi, mimo mniej starannej pielęgnacji, okaże się zjawiskowy, mogę przyznać mu pierwsze miejsce, ale nie przyznać tytułu. Trudno odpowiedzieć na pytanie, na ile zabiegi upiększające wpływają na ocenę sędziowską – mówi Aleksandra Sękowska-Miros. – Czasem przeciętne psy wyglądają dużo lepiej niż te doskonale zbudowane, ale gorzej przygotowane. Każdy sędzia musi sam zdecydować, które zwierzę wyróżnić  w takiej sytuacji. Ocenę często utrudniają także kosmetyki upiększające. – Gdy się głaszcze westika i na rękach zostają białe ślady, wiadomo, że biel jego sierści nie jest całkiem naturalna. Wówczas zwracam uwagę handlerowi. W Polsce bez umiaru stosuje się różne specyfiki. Na Zachodzie takie postępowanie wystawcy skutkuje usunięciem psa z ringu albo obniżeniem oceny – opowiada sędzia. Na zagranicznych wystawach zdarzało jej się obserwować jurorów, którzy dłonią w białej rękawiczce przeciągali po sierści psa, żeby sprawdzić, czy podczas zabiegów pielęgnacyjnych nie użyto preparatów barwiących. Handlerzy potrafią również przyciemniać nos psa przed wejściem na ring, więc i tu biała rękawiczka się przydaje. Czego sędzia nie lubi u wystawcy? Nadmiernej pewności siebie. To irytujące, gdy ten po wejściu na ring zaczyna wymieniać zalety i tytuły swojego psa, ale jeśli nie ma konkurencji, trzeba zacisnąć zęby i pozwolić takiemu zwierzęciu wygrać. Awersja do właściciela nie powinna wpływać na ocenę jego podopiecznego. W konkurencjach finałowych coraz częściej czworonogi pokazywane są przez zawodowych handlerów. Nawet jeśli pies nie jest idealnie zbudowany, zyskuje przy dobrej prezentacji.  Z pewnością robi też większe wrażenie niż ładny, ale źle prezentowany rywal. Dlatego coraz więcej wygranych trafia do profesjonalistów. Na koniec kwestia kontroli zębów. – Chociaż niektórzy sędziowie upierają się przy własnoręcznym badaniu, w zasadzie nie ma znaczenia, kto je przeprowadza – wyjaśnia Aleksandra Sękowska-Miros. – Pies na pewno czuje się bardziej komfortowo, gdy podczas oceny zgryzu i kompletności uzębienia dotyka go właściciel.

Pages →  1 2 3

Handling. Dwie strony medalu Reviewed by on . Handling. Dwie strony medalu Właściciele psów, którzy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z pupilami na ringu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów. Czy wó Handling. Dwie strony medalu Właściciele psów, którzy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z pupilami na ringu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów. Czy wó Rating: 0

komentarze (3)

 • Redakcja

  Redakcja

  Oczywiście, o ile pies wpisany jest do księgi rodowodowej uznanej przez FCI, może zostać wystawiony. Profesjonalistą staje się dzięki doświadczeniu, każdy musi od czegoś zacząć! 😉 Więcej o wystawach piszemy w dziale „Dla hodowców”: http://www.pies.pl/category/abc-wystawiania/ Serdecznie pozdrawiamy!

 • bellissima..

  bellissima..

  A mogłabym wystawić psa , który ma rodowód, lecz nigdy nie uczestniiczył w wystawacH.?Muszę być profesjonalistką?

  • Roxy

   Każdy własciciel może wystawić swojego psa jesli ma ochotę a pies jest zarejestrowany w Związku. Wane tylko żeby poczytac jak sie wystawia daną rasę, żeby zrobić to w miare poprawnie. Co prawda profesjonalista lepiej zaprezentuję naszego pupila. Można pójśc na szkolenie z handling i już 🙂

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top