poniedziałek, 17 grudnia 2018

Greystery i eurodogi

7 kwietnia 2015 14:00 Zostaw komentarz

esd01Greystery i eurodogi

DOWÓD OSOBISTY (rasy te nie są uznane przez FCI):
Wrażenie ogólne: pies duży o sportowej sylwetce, dobrze umięśniony, niezwykle temperamentny.
Wzrost: 55-67 cm
Głowa: u greysterów podobna do wyżłów niemieckich lub pointerów, uszy zawsze duże i wiszące, oczy średniej wielkości w kolorze ciemnobrązowym. Głowa eurodogów jest mniej masywna, uszy bywają wiszące lub półstojące, oczy najczęściej niebieskie.
Tułów: grzbiet, tułów i klatka piersiowa greysterów są dobrze umięśnione, lędźwie dość krótkie. Eurodogi są nieco bardziej wydłużone, ale równie dobrze umięśnione. W zależności od spokrewnienia z innymi rasami, bywają lżejsze lub mocniejsze od greysterów.
Kończyny: mocne, możliwie jak najdłuższe, dobrze umięśnione. Są ważną i cenną cechą odziedziczoną po wyżłach! Opuszki grube, świetnie amortyzujące.
Ogon: osadzony wysoko, gruby u nasady. Bywa lekko skręcony jak u charta, szablasty jak u wyżła, z lekkim piórem lub bez.
Umaszczenie: greystery są zazwyczaj brązowe albo czarne bez znaczeń, dereszowate bądź łaciate. Eurodogi mogą mieć barwę jak greyster lub husky.
esd02
esd03SZCZYPTA HISTORII:
Pierwsze mioty greysterów pojawiły się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, a w sporcie zaprzęgowym zadebiutowały z inicjatywy utalentowanej norweskiej zawodniczki, Leny Boysen-Hillestad, która rozpoczynała swoją karierę z wyżłami niemieckimi krótkowłosymi. Trzeba bowiem wspomnieć, że w Skandynawii od setek lat wyżły pełniły podwójną rolę – pomagały myśliwym podczas polowania, ubrane zaś w uprząż ciągnęły małą pulkę, transportując sprzęt na miejsce łowów (a potem upolowaną zwierzynę do domu). Myśliwy biegł na nartach, najczęściej połączony linką z sankami. Tak zrodził się sport do dziś ochoczo uprawiany w krajach skandynawskich. Początkowo zawody były jedynie zabawą, ale z czasem stały się poważnym wyzwaniem. W końcu pulka i skijoring dotarły w inne rejony Europy i stały się osobnymi klasami w sporcie zaprzęgowym. Lena Boysen-Hillestad założyła, że skojarzenie użytkowanych przez nią czworonogów z greyhoundem da szczenięta o cechach obu ras: szybkie, lżejsze i wytrzymałe. Nie pomyliła się. Nazwa rasy powstała ze złożenia dwóch słów grey- (od greyhound) i -ster (od vorsthera, jak określa się w Norweii wyżła niemieckiego krótkowłosego). Obecnie najlepsze wyniki osiągają greystery, w których krwi jest 75% wyżła i 25% charta. Z czasem greystery zaczęto kojarzyć z pointerem, zakładając, że jest on szybszy i lżejszy niż wyżeł. Aby dodać szczeniętom wytrwałości oraz odporności na trudne warunku atmosferyczne, postanowiono je skrzyżować z alaskan husky. Ta kombinacja dała psy odrobinę lżejsze, o znacznie bardziej ugodowym charakterze, posłuszniejsze, ekonomiczniejsze w utrzymaniu, odporniejsze na złe warunki pogodwe niż greyster. Wszystkie te kombinacje zamykają się w terminie eurodog.
esd04
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tej rasie, zapraszamy do zakupu archiwalnych numerów miesięcznika „Przyjaciel Pies” 2/12.

Zapisz

Greystery i eurodogi Reviewed by on . Greystery i eurodogi DOWÓD OSOBISTY (rasy te nie są uznane przez FCI): Wrażenie ogólne: pies duży o sportowej sylwetce, dobrze umięśniony, niezwykle temperament Greystery i eurodogi DOWÓD OSOBISTY (rasy te nie są uznane przez FCI): Wrażenie ogólne: pies duży o sportowej sylwetce, dobrze umięśniony, niezwykle temperament Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top