wtorek, 19 marca 2019

Gdy zawodzi tarczyca

12 czerwca 2018 06:04 4 komentarzy
Zdrowie - tarczyca

Zdrowie – tarczyca

Gdy zawodzi tarczyca

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym. Początkowo jej objawy mogą być niespecyficzne. Warto je poznać, nim przypadłość rozwinie się na dobre i poczyni w organizmie pupila wielkie spustoszenie.

Tarczyca, czyli mały organ leżący na przedniej stronie szyi, zaraz pod krtanią, to narząd, od działania którego zależy wiele ustrojowych procesów. Hormony tarczycowe: T4-tyroksyna i T3-trójjodotyronina odpowiadają za metabolizm komórkowy, wpływają na procesy wzrostu i rozwoju, stymulują włosy i skórę do prawidłowego funkcjonowania, mają też wpływ na odporność organizmu, oddziałując na pracę narządów limfatycznych, a co za tym idzie – na poziom limfocytów i neutrofili. Zaburzenia funkcjonowania tego gruczołu mają rozległe konsekwencje dla organizmu.

Niepokojące objawy

Na początku pojawiają się problemy z okrywą psa (wyłysienia, osłabienie sierści, zaburzenia wymiany włosa), potem dochodzi do zapalenia przewodu słuchowego, zmiany barwy skóry na brzuchu i pod pachami. To najczęstsze objawy, z jakimi do lecznic weterynaryjnych zgłaszają się właściciele czworonogów. Dopiero podczas wywiadu lekarskiego okazuje się, że pies od dawna był smutny i ospały, u niektórych osobników pojawiały się niewyjaśnione zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (naprzemiennie zaparcia i biegunki, wymioty i problemy z przełykaniem), trudności w oddawaniu moczu, otyłość, nietolerancja na zimno, zaburzenia rui i niepłodność, nawracające zapalenia zewnętrznych przewodów słuchowych.

Przyczyny niedoczynności

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest limfocytarne zapalenie tego narządu, które doprowadza do zmian chorobowych, a w najgorszym przypadku także do zaniku miąższu tarczycy. Istnieją jednak również inne, rzadziej występujące przyczyny, takie jak wrodzony niedorozwój tarczycy, nowotwory (częściej powodują nadczynność), zaburzenia funkcjonowania przysadki czy wątroby, niedobory jodu (w Polsce dotyczy to psów z Podhala), choroba Cushinga (nadczynność nadnerczy). Istnieje też ryzyko jatrogennego wywołania tego schorzenia, np. po podawaniu glikokortykosteroidów, mitotanu, diazepamu, salicylanów, penicyliny lub pooperacyjnie – po wycięciu narządu. Warto pamiętać, że podawanie testosteronu obniża, a estrogenów – podwyższa poziom hormonów tarczycy. Jeśli zwierzak z jakichś powodów dostawał któryś z tych specyfików, należy to zgłosić lekarzowi weterynarii.

Wnikliwa diagnostyka

Aby postawić ostateczną diagnozę o występowaniu hipotyroidyzmu, należy wykonać szereg badań, m.in. morfologię, bo typowe dla niedoczynności tarczycy jest pojawienie się niedokrwistości. Dodatkowo warto sprawdzić poziom T4 i fT4 oraz cholesterol. Jeśli badania będą wykonywane w laboratorium dla zwierząt, można poprosić o skierowanie na c-TSH. Ważne, aby nie robić tego w laboratorium dla ludzi, gdyż oznaczenie TSH nie ma diagnostycznego znaczenia. Dodatkowo przy podejrzeniu, że chodzi o zapalenie limfocytarne tarczycy, można pokusić się o zbadanie poziomu przeciwciał antytyreoglobulinowych TgAb. Oprócz zlecenia diagnostyki laboratoryjnej, lekarz zbada pacjenta pod kątem potwierdzenia lub wykluczenia hipotyroidyzmu. Niewłaściwy poziom hormonów tarczycy, odpowiedzialnych za zapoczątkowanie fazy anagenu wzrostu włosa, procesy produkcji łoju i rogowacenia naskórka, powoduje wyłysienia, łojotok, nadmierne łuszczenie się naskórka, czyli daje łatwe do zauważenia objawy. Charakterystyczne jest to, że wyłysienia są symetrycznie rozmieszczone na ciele zwierzęcia. Jeśli nie są wikłane zakażeniami bakteryjnymi czy drożdżakowymi, nie swędzą. Brak włosa występuje najczęściej na bokach ciała czworonoga, tylnych kończynach i ogonie (tak zwany „szczurzy ogon”). Przy badaniu skóry lekarz może pobrać włosy oraz zeskrobiny naskórka i obejrzeć na miejscu pod mikroskopem. Włos zwierzaka chorego na zaburzenia tarczycy – zahamowany w fazie anagenu – ma inny kształt cebulki niż u osobnika zdrowego. Zakłada się, że wystarczy zbadanie trzech przypadkowych włosów, aby potwierdzić stan chorobowy. W zeskrobinie szukamy też pasożytów, aby wykluczyć tę przyczynę wyłysień. Po badaniu skóry lekarz na pewno osłucha serduszko pacjenta, ponieważ hormony tarczycowe wpływają na mięsień sercowy. Charakterystyczna bradykardia (zwolnienie akcji serca) jest łatwa do wykrycia już na pierwszej wizycie. Dodatkowo lekarz może zalecić konsultację kardiologiczną, ale zwykle podanie leków na tarczycę powoduje ustanie niepokojących objawów ze strony układu krążenia.
Przy diagnozowaniu niedoczynności tarczycy powinno się zwrócić uwagę na narząd wzroku pacjenta. Pojawić się mogą lipidoza lub wrzód rogówki, opadanie powiek albo zapalenie naczyniówki. Objawy ze strony układu mieśniowo-nerwowego, takie jak osłabienie, niedowłady, zaburzenia oddawania moczu, a nawet porażenie głośni, także mogą wskazywać na problemy z tarczycą.

Długotrwałe leczenie

Po uzyskaniu wyników badań, które potwierdzą występowanie hipotyroidyzmu, lekarz zaleci odpowiednią terapię. W tym przypadku uzupełnia się tyroksynę. Na rynku dostępne są leki weterynaryjne i medykamenty z ludzkiej apteki zawierające ten cenny hormon. Ustalenie jego właściwej dawki zajmuje zwykle kilka tygodni – co siedem dni zwiększa się ilość specyfiku, aż dochodzi się do odpowiedniej dla danego pacjenta. W tych pierwszych tygodniach właściciel musi być w stałym kontakcie z lekarzem weterynarii. Trzeba pilnować, by nie doszło do przedawkowania tyroksyny, które objawia się nerwowością zwierzęcia, ogólnym pobudzeniem, chudnięciem, przyspieszoną akcją serca, wielomoczem, nadmiernym pragnieniem, wymiotami i biegunką. Aby sprawdzić, czy ustalona dawka leku jest odpowiednia i czy nastąpiła zadowalająca poprawa, po 4–6 tygodniach wykonuje się ponownie badanie poziomu T4, fT4 i cholesterolu. Generalnie już po tygodniu podawania psu hormonu właściciel obserwuje wzrost aktywności pupila. Zmiany na skórze pojawiają się po około 4–6 tygodniach. Choć zwykle widać, jak zwierzę zaczyna porastać włosem, początkowo może się zdawać, że stan okrywy się pogorszył, bo psiak wymienia szatę i gubi sierść. Cofnięcie zmian kardiologicznych następuje po około dwóch miesiącach.
Małgorzata Charzyńska-Wróbel, lekarz weterynarii

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 6/2012

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Gdy zawodzi tarczyca Reviewed by on . [caption id="attachment_911" align="alignleft" width="270"] Zdrowie - tarczyca[/caption] Gdy zawodzi tarczyca Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z [caption id="attachment_911" align="alignleft" width="270"] Zdrowie - tarczyca[/caption] Gdy zawodzi tarczyca Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z Rating: 0

komentarze (4)

  • lilo

    Mam pytanie mój pies jest chory na tarczyce. Gdy wyjdziemy na spacer pies po nocy jest wesoły ale po spacerze pies cały czas leży i jest smutny ( apatyczny ). Proszę o pomoc pies zaledwie dostał 2 dawki Forthyron 800

  • patrys1981

    Witam. Mam pytanko,mam małego pieska 12 lat i problemy z tarczyca,waży o 6kg.Proszę o rade jaka byłaby optymalna dawka hormonu.Z gory dziekuje

  • tshnahdel

    Czy podawanie psu z niedoczynnością tarczycy suplementu z jodem, np. mączki z wodorostów, ma sens?

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top