środa, 20 lutego 2019

Galeria Wzornictwa Polskiego

7 lutego 2018 07:04 Zostaw komentarz

Galeria Wzornictwa PrzemysłowegoGaleria Wzornictwa Polskiego

Kto jeszcze nie był i nie widział, powinien jak najszybciej odwiedzić warszawskie Muzeum Narodowe i oglądnąć stałą wystawę przedmiotów codziennego użytku, stworzonych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Nie, postać na zdjęciu po lewej to nie jest pies. To najprawdziwszy wilk z bajki o Czerwonym Kapturku. Takim wilkiem, Czerwonym Galeria Wzornictwa PrzemysłowegoKapturkiem oraz pozostałymi postaciami bawiły się polskie dzieci dzięki postawie Wandy Telakowskiej – założycielki Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. „Piękno na co dzień dla wszystkich. Dobre wzory wyrobów masowej produkcji są wartością gospodarczą. Dobre wzory są również wartością kulturową” – te idee Wanda Telakowska realizowała poprzez upowszechnianie nowego, racjonalnego wzornictwa od początku 1950 roku, kiedy to powstał Instytut.

Dziecko w galerii

W przyszłości Galeria Wzornictwa Polskiego liczyć sobie będzie około 25 tys. eksponatów. Na razie jest ich znacznie, znacznie mniej, ponieważ Muzeum Narodowemu brakuje miejsca na ich wystawienie.  Ekspozycja jest podzielona na 10 części. Każda z nich przedstawia jeden okres w rozwoju 20180112_111008historii polskiego wzornictwa: od stylu zakopiańskiego, przez folklor,  styl narodowy, socrealizm, nowoczesność, aż do współczesności. Osobnym działem są przedmioty służące rozwojowi dziecka: od ubrań, tkanin z gotowymi wykrojami, mebli domowych, szkolnych ławek, rosnących wraz z wiekiem półek, aż po zabawki, a wśród nich: oczywiście pies!

Nie przypadkiem przedmioty dziecięce w Galerii Wzornictwa Polskiego wyróżniono. XX wiek miał być epoką najmłodszych, co w 1900 roku ogłosiła Ellen Key w książce „Stulecie dziecka”. W Polsce już w latach 20. zorganizowano wypożyczalnię mebli dla niemowląt i małych dzieci. Artyści od zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że dziecięcy gust jest kształtowany jest przez zabawki, które mają do dyspozycji. Wanda Telakowska zachęcała artystów do wytwarzania zabawek w domowych pracowniach. To na jej zamówienie powstały ruchome zabawki Jana Kurzątkowskiego (zabawka jamnik, 1945-1946, drewno, drut, farby wodne, Biuro Nadzoru Estetyki Produkcji) czy Anny Narzymowskiej, które prezentujemy na załączonych fotografiach. Instytut chętnie skupował od artystów modelowe projekty, z których powstawały wzory dla przemysłu.

Galeria Wzornictwa Polskiego pokazuje także stoły, krzesła, fotele, pierścionki, wzory tkanin, banknoty, porcelanę, szkoło oraz przedmioty codziennego użytku takie jak: krajalnica do chleba, aparat fotograficzny, lampa czy odkurzacz. Widok niektórych z pewnością skończy się  gwałtownym wycieraniem nosa:-)

Galeria Wzornictwa Polskiego Reviewed by on . Galeria Wzornictwa Polskiego Kto jeszcze nie był i nie widział, powinien jak najszybciej odwiedzić warszawskie Muzeum Narodowe i oglądnąć stałą wystawę przedmio Galeria Wzornictwa Polskiego Kto jeszcze nie był i nie widział, powinien jak najszybciej odwiedzić warszawskie Muzeum Narodowe i oglądnąć stałą wystawę przedmio Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top