poniedziałek, 11 grudnia 2017

Forest na czterech łapach

30 maja 2017 11:59 Zostaw komentarz

forest-noweForest na czterech łapach

Pamiętacie Foresta? – psa, który stracił we wnykach dwie prawe łapy (przednią i tylną). Opisywaliśmy jego historię ponad rok temu, gdy lekarz weterynarii z przemyskiej lecznicy „Ada”, Jakub Kotowicz, postanowił pomóc psu.

Najpierw walczono o jego życie, potem o sprawność. Co ciekawe zwierzak walczy równie mocno, bardzo szybko zaczął się poruszać na dwóch pozostałych łapach wprawiając wszystkich w zdumienie. Mimo dobrego samopoczucia i samodzielności psa, lekarze obawiają się o jego kręgosłup i pozostałe kończyny, które są teraz znacznie mocniej obciążone.
Opiekun Foresta poprosił o konsultację specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wykonali psu tomograf, na podstawie którego wydrukowano modele łap. Według projektu zostały zrobione protezy. – Części protez, które zrastają się z ciałem. Do tego przyczepiamy potem te części która umożliwia chodzenie – tłumaczy lekarz weterynarii Ryszard Iwanicki. – Nie było jeszcze takich zabiegów, gdzie pies dostałby dwie sztuczne łapy zarówno przednią jak i tylną jednocześnie.
Forest tydzień temu pomyślnie przeszedł operację i wreszcie stanął na cztery łapy, choć dwie prawe to tymczasowe protezy. Każdy krok na nich jest olbrzymim sukcesem, ale Forest wciąż woli swoje naturalne łapy, od tych sztucznych, dlatego lekarze zakładają, że nauka chodzenia i stabilnego obciążania nowych łap potrwa jeszcze jakiś czas.

Protezy zewnętrzne są na razie przejściowym rozwiązaniem. Mają one przygotować psa do operacji wszczepienia endoprotez. – Te protezy służą temu, by uniknąć procesu zaniku mięśni i przykurczu stawów. Zewnętrzne protezy pozwalają aktywizować kikuty. Forest pracuje nimi pracuje, a jednocześnie odciąża dwie zdrowe łapy i kręgosłup – mówi Jakub Kotowicz, opiekun Foresta. Protezy zewnętrzne pozwalają się także Forestowi oswajać z długością sztucznych łap, które będzie miał po zasadniczym zabiegu.
Egzoprotezy dla Foresta wykonała firma Admirał z Łodzi. Kosztowały około 1000 zł. Dzięki ludziom dobrej woli, którym nieobojętny jest los psa z lasu, na koncie Foresta znajduje się już suma 40 tys. zł., dzięki której pies będzie miał zapewniony kolejny zabieg, rehabilitację i należytą opiekę. Do wszczepienia stałych endoprotez Forest jest przygotowywany na jesień.

Zapisz

Forest na czterech łapach Reviewed by on . Forest na czterech łapach Pamiętacie Foresta? - psa, który stracił we wnykach dwie prawe łapy (przednią i tylną). Opisywaliśmy jego historię ponad rok temu, gdy Forest na czterech łapach Pamiętacie Foresta? - psa, który stracił we wnykach dwie prawe łapy (przednią i tylną). Opisywaliśmy jego historię ponad rok temu, gdy Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top