sobota, 20 stycznia 2018

Masaż – dotyk budujący zaufanie

11 września 2017 14:10 Zostaw komentarz

Ćwiczenie czyni mistrza

Na łamach pisma trudno przedstawić cały program masażu GaSa. Poszczególne ruchy łatwiej pokazać niż opisać. Dlatego z pewnością warto wybrać się na warsztaty prowadzone przez panią Martę. Informacje o terminach znaleźć można na stronie internetowej (www.martamucha.pl) lub na Facebooku (www.facebook.com/rehabilitacjazwierzat). Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 czerwca w Warszawie.
Uczestnicy mogą przećwiczyć demonstrowane przez instruktorkę elementy na pieskach–maskotkach. Dlaczego na nich? Trudno sobie wyobrazić kilkanaście psów zebranych w jednej sali i poddanych po raz pierwszy w życiu nieumiejętnemu jeszcze masażowi. Kto wie, jak by się to skończyło…
W Akademii 4 Łapy tylko Edyta, która prowadzi hodowlę labradoodli, miała do czynienia z żywym i bardzo kudłatym pupilem. Zwierzak ze stoickim spokojem wysłuchał prezentacji, a potem z podziwu godną cierpliwością oddał się w ręce swojej pani. Wyglądało na to, że do serca wziął sobie wskazówki pani Marty, bo grzecznie ułożył się na macie. „Rób co chcesz” mówiła jego mina, kiedy opiekunka masowała jego klatkę piersiową, a później brzuch. Gdy przerwała, przednie łapy zamachały prosząco. Nie trzeba być właścicielem psa, by zrozumieć, co oznacza taki ruch. „Ja chcę jeszcze!”
Katarzyna Rygiel

Świadomy ruch

W GaSa istotne jest nie wykonanie całego programu masażu, ale skupienie się na możliwościach i takim ruchu, który wyciszy psa i pomoże mu poznać jego ciało. Takie podejście przywodzi na myśl metodę Feldenkraisa. Jej twórca, fizyk i judoka nabawił się kontuzji stawu kolanowego, a ponieważ operacja w tych czasach (żył w latach 1904-1984) często kończyła się niepowodzeniem, próbował sam sobie pomóc. Im lepiej poznawał swoje ciało, tym bardziej przekonywał się, że każda istota ma zdolność tworzenia nowych wzorców ruchowych. Dzięki temu może funkcjonować, mimo zmian w aparacie ruchowym. Odkrycie „innego” sposobu poruszania się sprawia, że odciążone zostają te części ciała, które dotąd były „nadużywane”. Nawet gdy zmiany w organizmie kwalifikują się do operacji, możliwe jest „posługiwanie się” ciałem w sposób wygodniejszy i bardziej efektywny. Feldenkrais stworzył system lekcji „Świadomość przez ruch”, dzięki którym możemy najpierw poczuć swoje ciało, zobaczyć, co robi naprawdę, a dopiero potem znaleźć drogę do łatwiejszego, przyjemniejszego poruszania się, a tym samym do zredukowania napięć i przeciążeń.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 6/2013

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3

Masaż – dotyk budujący zaufanie Reviewed by on . Ćwiczenie czyni mistrza Na łamach pisma trudno przedstawić cały program masażu GaSa. Poszczególne ruchy łatwiej pokazać niż opisać. Dlatego z pewnością warto wy Ćwiczenie czyni mistrza Na łamach pisma trudno przedstawić cały program masażu GaSa. Poszczególne ruchy łatwiej pokazać niż opisać. Dlatego z pewnością warto wy Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top