środa, 20 lutego 2019

Dante z zespołem końskiego ogona

3 października 2018 05:55 Zostaw komentarz
Dante z zespołem końskiego ogona

fot. OSP Nowy Sącz

Dante z zespołem końskiego ogona

Jest to zespół objawów neurologicznych wynikających z ucisku na korzenie nerwowe biegnące w lędźwiowo-krzyżowym odcinku kanału kręgowego.

Czarny flat coated retriever o imieniu Dante to pracujący na co dzień pies ratownik w Grupie Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz.
Dante ma pięć lat i został wyszkolony w dwóch specjalnościach: „terenowej” i „gruzowiskowej”. Na razie, ze względu na chorobę, nie może odnowić swoich certyfikatów, ale jego opiekun jest dobrej myśli. Jeśli pies pomyślnie przejdzie czekający go zabieg, będzie mógł przystąpić do kolejnych egzaminów wiosną przyszłego roku. – Dante już w ósmym tygodniu życia rozpoczął specjalistyczny trening, żeby stać się psim ratownikiem i pomagać w poszukiwaniu zaginionych ludzi. Jest tym skuteczniejszy, że ratownictwo to dla niego nie tylko praca, ale także zabawa – opowiadał w Gazecie Krakowskiej Michał Gaik, opiekun psa.

Zespół końskiego ogona

Schorzenie Dantego zostało zdiagnozowane stosunkowo wcześnie, dzięki czemu pies ma szansę na całkowity powrót do zdrowia i do służby. Całkowity koszt zabiegu oraz rehabilitacji zwierzaka przerósł możliwości opiekuna. Operacja będzie kosztowała 6 tys. zł. – Jedynym ratunkiem dla Dantego jest wszczepienie tytanowego implantu w ostatni kręg lędźwiowy i w trzon kości krzyżowej – mówi Michał Gaik, naczelnik Grupy Ratownictwa Specjalnego OSP Nowy Sącz i bezpośredni opiekun psa. Tytanowy implant zwiększy dystans między kręgami i uwolni uciskany nerw, likwidując ból i umożliwiając powrót psiego ratownika do normalnego życia.

Zrzutka na operację dla Dantego znajduje się pod tym linkiem: https://zrzutka.pl/zsg7b4
Większość psów w sądeckiej grupie należy do takich ras jak labrador retriever, flat coated retriever oraz golden retriever. W szeregach GRS OSP służą także psy rasy border collie i berneński pies pasterski. – Obecnie w naszej ekipie służy dwanaście psów, którymi opiekuje się dwunastu przewodników – mówi Michał Gaik. Psiaki pochodzą z hodowli psów pracujących. Szczeniaki wybierane są na podstawie testów sprawdzających ich predyspozycje do pracy w ratownictwie. Psy szkolone są w dwóch specjalnościach: „terenowej” – polegającej na poszukiwaniu ludzi w terenie otwartym oraz „gruzowiskowej”, czyli udziale w akcjach typu katastrofa budowlana czy trzęsienie ziemi.
Dante z zespołem końskiego ogona Reviewed by on . [caption id="attachment_36033" align="alignleft" width="300"] fot. OSP Nowy Sącz[/caption] Dante z zespołem końskiego ogona Jest to zespół objawów neurologiczny [caption id="attachment_36033" align="alignleft" width="300"] fot. OSP Nowy Sącz[/caption] Dante z zespołem końskiego ogona Jest to zespół objawów neurologiczny Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top