czwartek, 21 marca 2019

Czyste zasady

23 października 2018 06:00 7 komentarzy

Uległość

Piesek posikuje w momencie, gdy wracasz do domu albo gdy wchodzą goście? Oddaje mocz, kiedy chcesz się zbliżyć do niego i go pogłaskać? Zaobserwuj, czy szczenięciu nie towarzyszy charakterystyczna postawa podporządkowania – kuli się, nieruchomieje, odwraca mordkę, nie patrzy prosto w oczy, podkula ogon, czasem przewraca się na bok i popiskuje. To wcale nie są objawy radości, lecz zbyt dużej uległości. W przyszłości pupil może się nabawić rozmaitych zaburzeń emocjonalnych bardzo poważnych w skutkach. W niektórych wypadkach szczenię zupełnie nie kontroluje oddawania moczu, nawet podczas snu.
Przyczyna tkwi w zbyt brutalnych metodach tresury, w trzymaniu psa na uwięzi, w zamknięciu, w środowisku ubogim w bodźce. Jest to zachowanie charakterystyczne dla czworonogów nadmiernie karconych i przymuszanych do wykonywania poleceń. Nie każdy szczeniak jest odporny na stres – pieski, tak samo jak ludzie, różnią się stopniem wrażliwości.
Terapia polega na zaprzestaniu jakiegokolwiek karania. Przede wszystkim ustalmy w domu oczekiwania wobec psa – cała rodzina musi wydawać mu te same polecenia, aby czuł się pewnie. Na przykład kiedy wołamy szczenię, kucamy, przemawiamy radośnie i nagradzamy, gdy podejdzie, głaszcząc je po klatce piersiowej i bokach (strefy nagrody). Zadania, jakie mu dajemy do wykonania, powinny być łatwe; za każde poprawne wypełnienie polecenia chwalmy psiaka, pamiętając oczywiście o zabawie.

Zaburzona hierarchia

Kiedy pies – samiec – ciągle walczy z właścicielami o przewagę w domowej hierarchii, znaczy moczem swoje terytorium. Psiaki, które już podnoszą łapę przy załatwianiu się, często obsikują powierzchnie pionowe. Takie zachowania mają charakter komunikacyjny i często wynikają z podniecenia. Możemy je zaobserwować podczas wizyty gości, pojawienia się dziecka w rodzinie lub innego psa. Nasz pupil czuje się samcem alfa i wypełnia w ten sposób swoją rolę. Aby uniknąć tego problemu, musimy stać się szefami dla niego i ma to być bezdyskusyjne. Nauka czystości jest bardzo ważnym etapem w wychowaniu szczenięcia. Nagradzajmy, kiedy piesek robi postępy. Nie karajmy, kiedy nie potrafi zachować czystości. Brudząc w domu, komunikuje jakiś ważny problem. Przeanalizujmy go dokładnie i cierpliwie wspólnie dążmy do rozwiązania go.
Anna Woźniak, zoopsycholog, trener pozytywny

Strefy nagrody i kary

Psa możemy głaskać po tzw. strefach nagrody lub kary. Kiedy chcemy, by poczuł się pewniej, lub chwaląc go za dobre zachowanie czy odwagę, musimy to zrobić odpowiednio. Podchodzimy do psiaka łagodnie, najlepiej kucając i nie patrząc mu w oczy, by go nie wystraszyć, i delikatnie pieścimy jego klatkę piersiową i boki. Za strefy kary uważa się grzbiet, głowę i kufę. Głaskanie tych części ciała pies odbiera jako dominację właściciela, dlatego należy unikać takich gestów wobec lękliwych czworonogów. Bądź dla niego autorytetem Oto zasady, których należy przestrzegać, by nie zaburzyć hierarchii pan–pies: Nigdy nie karm psa przy stole. Od szczenięcia ucz pupila, że możesz dochodzić do jego miski, gdy on je, i wkładać do niej ręce. Dawaj psu miskę z jedzeniem dopiero wtedy, gdy sam skończysz jeść. Nie wpatruj się w jedzącego psa, bo on myśli, że prosisz o jedzenie. Miska z jedzeniem nie powinna być cały czas dostępna. 15 minut i zabieraj ją z powrotem. To od ciebie zależy, kiedy pies będzie jadł. Nigdy nie przepuszczaj psa pierwszego w drzwiach. Głaskaj go po strefach dominacji, grzbiet, kufa. Możesz potrzymać przez chwilę dłonie na jego grzbiecie. Podchodź do swojego psa pewnym krokiem, wyprostowany i zdecydowany, kieruj swój wzrok w okolice jego lędźwi. Gdy usilnie próbuje wymusić twoją uwagę różnymi sposobami, ignoruj go. Nie pozwalaj psu wchodzić na łóżko, gdy on ma na to ochotę. Może w nim przebywać tylko pod warunkiem, że sam go zaprosisz, i musisz mieć pewność, że je opuści na twoją komendę. Na podobnej zasadzie wolno psu przebywać w różnych pomieszczeniach domu.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze: Przyjaciel Pies nr 3/2010

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3

Czyste zasady Reviewed by on . Uległość Piesek posikuje w momencie, gdy wracasz do domu albo gdy wchodzą goście? Oddaje mocz, kiedy chcesz się zbliżyć do niego i go pogłaskać? Zaobserwuj, czy Uległość Piesek posikuje w momencie, gdy wracasz do domu albo gdy wchodzą goście? Oddaje mocz, kiedy chcesz się zbliżyć do niego i go pogłaskać? Zaobserwuj, czy Rating: 0

komentarze (7)

 • wiktoria13

  Mój piesek ma 4 miesiące i załatwia się na spacerach.

 • Łatka Łacikowa

  Che, che moja Łatucha „niewytrzymywała” jak się przestraszyła albo ucieszyła :b

 • dalmatynka

  moja koleżanka ma labka

 • Julia2oo3

  Mój piesek kiedy był mały ciągle załatwiał się w domu. Kiedy nie mógł już wytrzymać, stawał sobie gdzieś i zostawiał za sobą wielką, żółtą kałuże. Teraz ma prawie dwa lata i już od dłuższego czasu potrafi świetnie wstrzymywać. Siedzi sobie spokojnie w domu i załatwia się dopiero wtedy, kiedy wypuścimy go do ogródka lub weźmiemy na spacer. Nie martwcie się Junnia i liwia2005, nawet jeśli nie oduczycie swoich psiątek załatwiać potrzeb poza domem, one i tak wkrótce z tego wyrosną 😉

 • liwia2005

  Mój piesek ma 4 mies. Moze go zle ucè? Albo jestem dla niego za miła? Ciągle robi w domu!!! :i

  • Junnia

   Moja suczka też nie chce robić na spacerach.Ma 6 mies. Ja też może jestem zbyt miła? Ale i tak kocham Junnię (tak się nazywa moja suczka). <3

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top