niedziela, 20 stycznia 2019

Czyste zasady

23 października 2018 06:00 7 komentarzy

Czyste zasady

Wyszykowaliśmy mu przytulne legowisko, długo wybieraliśmy zabawki, smakołyki, miski, smycz, obróżkę… Bo mała puszysta kulka jest tego warta. Słodki szczeniaczek wniósł do naszego życia mnóstwo radości. Lecz rodzinna sielanka zostaje zakłócona, kiedy okazuje się, że piesek załatwia się tam, gdzie nie powinien. Jak temu zaradzić? Jak wprowadzić „czyste zasady”?

Czyste zasady

Szczenię około czwartego miesiąca życia powinno być już nauczone czystości. Jeśli sika w domu i ma problem z sygnalizowaniem potrzeby fizjologicznej, absolutnie nie wolno tego ignorować i tłumaczyć jego zachowania tym, że jest jeszcze psim maluchem i to normalne. Przede wszystkim trzeba pójść ze szczenięciem do lekarza weterynarii, by je zbadać. Przyczyną posikiwania może być bowiem choroba i wtedy wystarczy ją wyleczyć. Lecz jeśli piesek jest zdrowy, problem ma inne źródło.

Wiek szczenięcia

Oczywiście czwarty miesiąc życia nie jest sztywną granicą wiekową, po której przekroczeniu szczenię powinno mieć już opanowane podstawowe zasady zachowania czystości. Niektóre psiaki potrzebują na to trochę więcej czasu, inne natomiast uczą się zadziwiająco szybko. Jeżeli jednak pupil jest starszy i nadal brudzi w mieszkaniu, to jedną z przyczyn może być niedostateczna nauka czystości we wczesnym szczenięctwie. Jej efektywność w dużej mierze zależy od nas, więc nie poddawajmy się i powtórzmy ją.

Nauka czystości

Ponieważ pęcherz szczeniaczka ma nie do końca rozwinięte mięśnie, to malca musimy wyprowadzać na spacery o wiele częściej niż starszego psiaka, początkowo najlepiej co trzy godziny. Szczenięta i młode psy potrzebują załatwić się od razu po przebudzeniu, po każdej drzemce w ciągu dnia, po posiłkach i wypiciu wody, po absorbującej zabawie, a także po godzinach rozłąki z właścicielami. Psiego malucha należy szybko wynosić na dwór na rękach, bo sam nie wyjdzie na zewnątrz, nie posikując po drodze. Kilkumiesięczny pupil może wytrzymać bez załatwiania potrzeb fizjologicznych maksymalnie sześć do ośmiu godzin, pamiętajmy zatem, aby zawsze wyprowadzić go przed nocą. Nigdy nie zostawiajmy go samego zbyt długo, a tym bardziej bez wcześniejszego spaceru, trwającego tyle czasu, by szczenię zdążyło się wypróżnić.
Jeżeli maluch jest nauczony spania na własnym legowisku, zdecydowanie ułatwi to nam lekcje czystości. Jeszcze przed udomowieniem bowiem psy zawsze dbały o zachowanie porządku w swojej norze, by zapach odchodów nie zwabiał drapieżników. Tak samo jest teraz – suka sprząta po swoich maluchach, wylizując i zjadając ich odchody. Szczenię ma więc wpojony przez matkę wzorzec, że nie należy zanieczyszczać miejsca spoczynku. Dlatego ważne jest, aby posłanie pupila nie było zbyt duże. Nie wpadnie on wtedy na pomysł, żeby spać w jednym jego końcu, a załatwiać się w drugim. Istotną kwestią jest ograniczenie psiakowi terenu, po którym może się swobodnie poruszać, nie znikając z pola naszego widzenia. Pozostałe zakamarki mogą być dla nie-go dostępne tylko pod ścisłym nadzorem domowników.
Wszystkie niepożądane miejsca, w których piesek zorganizował sobie toaletę, dokładnie czyścimy, usuwając wszelkie zapachy, które mogłyby nakłonić go do ponownego załatwienia się tam. Możemy użyć specjalnie do tego celu przeznaczonych preparatów, ale równie dobrze octu lub alkoholu. Środki do czyszczenia nie powinny zawierać amoniaku, bo przypomina on zapach moczu. Pupil nie może nas widzieć podczas sprzątania, by nie uznał sikania za dobry sposób zwrócenia na siebie uwagi.
Dobrym rozwiązaniem może się okazać przemeblowanie – tam, gdzie szczenię załatwia się najczęściej, umieszczamy jego legowisko, miskę z wodą i podajemy mu posiłki. Tak więc toaletę zamieniamy na sypialnię i jadalnię.
Spacery i posiłki muszą być regularne. Ustalmy w domu stałe pory karmienia i ściśle ich wszyscy przestrzegajmy. Każde załatwienie się szczenięcia na dworze należy chwalić i nagradzać, warto też podać komendę słowną, np. „spacer”, by maluch szybciej zorientował się, czego od niego oczekujemy. Nie zabierajmy psiaka do domu od razu po tym, jak się załatwi. On szybko skojarzy tę sytuację z zakończeniem spaceru i będzie wydłużał czas poprzedzający toaletę.
Nie wpadajmy w panikę, jeżeli mimo naszych starań zdarzył się wypadek! Psiak mógł wypić dużo wody albo przerwa pomiędzy spacerami była dla niego za długa. Nie karćmy malucha, bo i tak nie zrozumie, o co nam chodzi. Nie róbmy tego nawet wtedy, kiedy przyłapiemy go na gorącym uczynku. Nie wolno wkładać psiego nosa w fekalia! W ten sposób pies może nabawić się lęku przed rozgniewanym właścicielem. Zacznie się załatwiać wtedy, gdy stracimy go z pola widzenia, i co gorsza, może zacząć zjadać własne odchody ze strachu przed karą. Najrozsądniej będzie przerwać psiakowi toaletę i szybko zabrać go na dwór. Jeśli się załatwi, chwalimy go, a zabrudzone miejsce w domu dokładnie czyścimy.

Pages →  1 2 3

Czyste zasady Reviewed by on . Czyste zasady Wyszykowaliśmy mu przytulne legowisko, długo wybieraliśmy zabawki, smakołyki, miski, smycz, obróżkę... Bo mała puszysta kulka jest tego warta. Sło Czyste zasady Wyszykowaliśmy mu przytulne legowisko, długo wybieraliśmy zabawki, smakołyki, miski, smycz, obróżkę... Bo mała puszysta kulka jest tego warta. Sło Rating: 0

komentarze (7)

 • wiktoria13

  wiktoria13

  Mój piesek ma 4 miesiące i załatwia się na spacerach.

 • Łatka Łacikowa

  Łatka Łacikowa

  Che, che moja Łatucha „niewytrzymywała” jak się przestraszyła albo ucieszyła :b

 • dalmatynka

  dalmatynka

  moja koleżanka ma labka

 • Łapka

  Julia2oo3

  Mój piesek kiedy był mały ciągle załatwiał się w domu. Kiedy nie mógł już wytrzymać, stawał sobie gdzieś i zostawiał za sobą wielką, żółtą kałuże. Teraz ma prawie dwa lata i już od dłuższego czasu potrafi świetnie wstrzymywać. Siedzi sobie spokojnie w domu i załatwia się dopiero wtedy, kiedy wypuścimy go do ogródka lub weźmiemy na spacer. Nie martwcie się Junnia i liwia2005, nawet jeśli nie oduczycie swoich psiątek załatwiać potrzeb poza domem, one i tak wkrótce z tego wyrosną 😉

 • liwia2005

  liwia2005

  Mój piesek ma 4 mies. Moze go zle ucè? Albo jestem dla niego za miła? Ciągle robi w domu!!! :i

  • Junnia

   Moja suczka też nie chce robić na spacerach.Ma 6 mies. Ja też może jestem zbyt miła? Ale i tak kocham Junnię (tak się nazywa moja suczka). <3

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top