poniedziałek, 25 marca 2019

Czy ojciec jest ojcem?

24 września 2018 06:01 1 komentarz
dziedziczenie

ojcostwo u psów

Czy ojciec jest ojcem?

Jedna matka i kilku ojców? To jest możliwe u dziko żyjących zwierząt, u wałęsających się kundelków, ale czy może się zdarzyć w hodowli psów rasowych? W niektórych krajach krycie dwoma reproduktorami jest sprawdzoną metodą ulepszania rasy. W innych uchodzi za wstydliwy przypadek.

Długo oczekiwane szczenięta szpiców wilczych przyszły na świat w 58. dniu ciąży. Hodowcy bardzo się ucieszyli, że urodziły się zdrowe i miot jest liczny, gdyż na krycie jechali aż do Szwecji, do pięknego i utytułowanego reproduktora. Osiem wspaniałych maluchów pojawiło się na świecie nieco wcześniej, niż przewidywał termin, ale właścicielka pomyślała, że powodem tego była mnoga ciąża. Szczenięta rosły jak na drożdżach, ale już po około trzech tygodniach dwa z nich wyraźnie różniły się od reszty. A właściwie pozostała szóstka była inna, niż się spodziewali…
Otóż wśród szpiców wilczych istnieje podział na dwa różne typy: nowoczesne keeshondy o jaśniejszym umaszczeniu, krępej budowie i mniejszych rozmiarach, oraz wolfszpice – psy w starym niemieckim typie – większe, długonogie i zazwyczaj ciemniejsze.
– Mieliśmy sukę w nowoczesnym typie i zależało nam na utrzymaniu tych cech, dlatego pojechaliśmy na krycie do Szwecji, do psa, który nam się podobał – mówi hodowczyni szpiców. – Byliśmy tam cztery dni, krycie powtarzaliśmy dwukrotnie, więc bardzo ucieszyliśmy się, gdy suka zaszła w ciążę – dodaje. – Niestety, kiedy szczenięta zaczęły rosnąć, zauważyliśmy, że większość z nich jest bardzo ciemna, duża, lecz o lżejszej kości. Jedynie dwa pieski były mniejsze i jaśniejsze, o grubej i masywnej kości, właśnie w typie matki i psa ze Szwecji. Wiele innych, drobniejszych, ale charakterystycznych cech wywołało u nas niepokój. Zaczęliśmy podejrzewać, że ojcem pozostałych szczeniąt może być nasz reproduktor w typie wolfszpica…

Chwila nieuwagi

Decyzja o kryciu zagranicznym i wyjeździe do Szwecji zapadła, zanim suka dostała cieczkę. Jej ruja tym razem była bardzo dziwna, długa i niezbyt wyraźna. Właściciele monitorowali poziom progesteronu, ale był on wciąż niski (co świadczyło o braku gotowości do zajścia w ciążę) i suka nie wyrażała chęci do krycia. W hodowli mieszkały wówczas cztery szpice wilcze: trzy suki i samiec; wszystkie żyły razem i biegały wspólnie po ogrodzie. Suka w cieczce była pilnowana, lecz nie izolowano jej całkowicie od reszty czworonogów. Utrzymujący się niski poziom progesteronu osłabiał czujność opiekunów. Do dziś nie wiadomo, kiedy doszło do krycia, bo nikt tego faktu nie zaobserwował. Jednak z dnia na dzień wraz ze szczeniętami rosły wątpliwości co do ich pochodzenia, dlatego hodowcy z własnej inicjatywy zdecydowali się na badania genetyczne całego miotu.

Wystarczy kropla krwi

Badanie DNA przeprowadzają w Polsce dwa ośrodki naukowe: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Instytut Zootechniki w Balicach, oraz firmy komercyjne, które korzystają z usług laboratoriów w Niemczech. Przy czym w każdej lecznicy weterynaryjnej można pobrać próbki materiału genetycznego i wysłać je do badania.
– Najlepszym materiałem jest krew szczeniąt, ojca lub ojców oraz matki. Wykonuje się również badania na bazie materiału pobieranego z wydzieliny jamy ustnej, głównie śliny i naskórka. Takie próbki są łatwiejsze do pozyskania, szczególnie w wypadku szczeniąt małych ras, którym bardzo trudno jest pobrać krew – mówi Jolanta Klukowska-Roetzler, adiunkt w Instytucie Genetyki Uniwerystetu w Bernie w Szwajcarii.
Istotne jest właściwe zabezpieczenie próbek (np. krew przechowuje się w specjalnych próbówkach z zawartością antykoagulantu o nazwie EDTA), żeby materiał biologiczny nie zdegradował. Próbki wysyła się do laboratorium w kopercie, najlepiej jak najszybciej, kurierem lub listownie.

Pages →  1 2 3

Czy ojciec jest ojcem? Reviewed by on . [caption id="attachment_1141" align="alignleft" width="270"] ojcostwo u psów[/caption] Czy ojciec jest ojcem? Jedna matka i kilku ojców? To jest możliwe u dziko [caption id="attachment_1141" align="alignleft" width="270"] ojcostwo u psów[/caption] Czy ojciec jest ojcem? Jedna matka i kilku ojców? To jest możliwe u dziko Rating: 0

komentarze (1)

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top