środa, 20 marca 2019

Czy będą młode?!

29 sierpnia 2018 06:05 Zostaw komentarz

Siedź w kącie… nie znajdą cię

Beczka, moja cardiganka spędzała cieczki w klatce, pokazując zęby każdemu przechodzącemu obok samcowi. Mimo wielu prób krycia, żaden nigdy na nią nie spojrzał, o jakichkolwiek zalotach nie wspominając. W opisanej sytuacji poziom hormonów decydujących o atrakcyjności partnerki w dniach płodnych był zapewne na tyle niski (badań się wówczas nie robiło), że żadnemu samcowi nawet nie zaświtało w głowie, że ma do czynienia z suką w cieczce. Kiedy starania zmierzające do zapłodnienia nie przynoszą rezultatów, trzeba wziąć pod uwagę i to, że ze zdrowiem suki jest coś nie tak. Należy więc skorzystać z pomocy lekarza. Pierwszym podejrzanym jest poziom hormonów. Być może jest dostatecznie wysoki, by suka miała cieczki, ale zbyt niski, by zaszła w ciążę albo tę ciążę utrzymała. Przypadki, w których potwierdzona przez USG czterotygodniowa ciąża w szóstym czy siódmym tygodniu nagle zanika (resorpcja płodów), wcale nie należą do rzadkości. Przyczyną niepłodności suk może być zapalenie pochwy. Przeoczona i nieleczona infekcja skutecznie uniemożliwia zajście w ciążę. Wymaz oraz badanie samego narządu pozwoli w tym przypadku zastosować długotrwałe leczenie. Stany zapalne macicy, zazwyczaj na tle bakteryjnym, są przyczyną poronień; nawet jeśli dojdzie do zagnieżdżenia zarodków, obumierają one z powodu niedoboru tlenu i substancji odżywczych we wczesnej fazie ciąży, hodowcy może się więc wydawać, że do zapłodnienia nie doszło.

Praktyka czyni mistrza

Z przepisów Związku Kynologicznego w Polsce wynika, że pies, aby zostać reproduktorem musi spełniać różne wymogi, w tym mieć ukończone osiemnaście miesięcy. Dla wielu osobników to trochę późno. Instynkt podpowiada co prawda, że na sukę trzeba skakać, tylko co dalej? Zbyt pobudzony samczyk szybko się męczy, a jego wysiłek jest bezowocny, ponieważ zwyczajnie brak mu techniki i opanowania. Trzeba go nauczyć i jednego, i drugiego. Sprawny reproduktor powinien poradzić sobie sam, ale gdy suka stawia opór, jest zbyt duża lub zbyt mała, pomoc właściciela jest niezbędna. Mniej doświadczeni czasem uciekają się do pomocy fachowców – hodowców lub lekarzy weterynarii. Zdarza się i tak, że pies przy opiekunie do suki nawet nie podejdzie, czy to dlatego, że był wcześniej surowo karcony za wszelkie zachowania o podtekście seksualnym, czy to z powodu subtelności psychologicznej natury. Samiec, uznając wyższość swego przewodnika może oczekiwać od niego wyraźnego przyzwolenia.

Dziwne gusta

Pół biedy, jeśli problem dotyczy wyłącznie techniki, gorzej kiedy pies nie przejawia zainteresowania partnerką. Słabe libido to przypadłość cywilizacyjna, która w równym stopniu dotyczy ludzi i czworonogów. Według badań niektórych naukowców winne temu jest stresogenne środowisko. Niechęć do krycia zdarza się też u piesków kanapowych, rozpieszczonych przez właścicieli. Czasem są bardziej skoncentrowane na tym, co dzieje się w kuchni niż na suce. Pewną winę za osłabienie libida u samców ponosimy my sami. Łatwość i ogólna dostępność inseminacji sprawia, że utrwalamy tę cechę w kolejnych pokoleniach coraz bardziej leniwych reproduktorów. Samce potrafią uzależnić się od osoby pomagającego i tylko w jego obecności interesują się suką, jak pewien bobtail, który w takiej sytuacji wędrował do telefonu, dając właścicielce do zrozumienia, że pora zadzwonić po tę panią, która pomaga naturze. Albo inny znany mi samiec, który krył tylko w obecności kogoś, kto miał na głowie czapkę z daszkiem. Z kolei dog niemiecki, reklamowany jako młody, sprawny reproduktor, miał słabość wyłącznie do domowej, maleńkiej, kudłatej suczki i nie chciał kryć dożycy. Są psy, które kryją tylko znane sobie partnerki albo takie, które domowej suczki nie pokryją za nic w świecie. Miałam kiedyś samca, który daną sukę krył tylko raz, i to niezależnie od tego, czy została u nas na parę dni, czy przyjeżdżała po raz drugi. Inny z kolei, owczarek szkocki, zwykle stający na wysokości zadania, oczekiwał, by suka była w miejscach intymnych dokładnie ostrzyżona. Wystarczył jeden włosek, by stracił zainteresowanie.

Pages →  1 2 3

Czy będą młode?! Reviewed by on . Siedź w kącie... nie znajdą cię Beczka, moja cardiganka spędzała cieczki w klatce, pokazując zęby każdemu przechodzącemu obok samcowi. Mimo wielu prób krycia, ż Siedź w kącie... nie znajdą cię Beczka, moja cardiganka spędzała cieczki w klatce, pokazując zęby każdemu przechodzącemu obok samcowi. Mimo wielu prób krycia, ż Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top