środa, 20 lutego 2019

Czy będą młode?!

29 sierpnia 2018 06:05 Zostaw komentarz
zdrowie - puste krycia

zdrowie – puste krycia

Czy będą młode?!

Wyhodowanie miotu wydaje się najłatwiejszą rzeczą pod słońcem. Bierzemy suczkę, prowadzimy ją do samca i po dwóch miesiącach z okładem mamy przychówek… Jednak doświadczeni wiedzą, że w hodowli nie ma rzeczy prostych ani oczywistych, a puste krycia, o których coraz więcej się mówi, to jeden z większych problemów hodowlanych.

Żyjemy w coraz większym pośpiechu. Na krycie też wpadamy jak po ogień. Ledwie suka otrząśnie się po podróży i wyprostuje łapy, już jest podstawiana nieznanemu samcowi. Wielu zwierzętom to nie przeszkadza, ale wrażliwsze osobniki protestują, nie mając ochoty na tak pojętą swobodę seksualną. I chyba trudno im się dziwić, prawda? Wystarczy postawić się w ich sytuacji. Młode suki przy pierwszym kryciu zwykle się wyrywają i często trzeba pomóc parze się połączyć. Podtrzymanie suki jest konieczne, jeśli samiec jest duży (dotyczy to szczególnie tych ras, u których różnica wielkości między płciami jest znaczna). Zdarzają się także suki o dominującym charakterze, które nie akceptują tego, by jakiś samiec wskakiwał im na grzbiet. Te się zwyczajnie kryć nie dają, a zniewolone czy inseminowane i tak nie zachodzą w ciążę, bo stres i furia skutecznie uniemożliwiają zapłodnienie.

Wszystko w swoim czasie

– Moja suka ma cieczkę, będę w piątek – głos w telefonie jest bardzo stanowczy. – Który to dzień? – pytam. – Nie wiem dokładnie, ja mam czas tylko w piątek – pada zaskakująca odpowiedź. Nie muszę dodawać, że podczas wizyty nie dochodzi do krycia. Wybór najlepszego dnia na zapłodnienie wcale nie jest taki prosty, co zdaje się potwierdzać liczba pustych kryć. Kiedyś było łatwiej. W mądrych książkach napisano, że do kojarzenia powinno dojść między dziewiątym a dwunastym dniem cieczki – podczas owulacji. Przestrzegano tej zasady i rodziły się szczenięta. Na ogół, bo w hodowli nie ma reguł sprawdzających się w stu procentach przypadków. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia (mniej więcej wtedy, gdy doszło do katastrofy w Czarnobylu) coś się zmieniło i suki przestały się stosować do sprawdzonego kalendarza kryć. Kojarzone kilkakrotnie, ale bez skutku, rodziły mioty z przypadkowych kryć dokonanych w czwartym czy piątym dniu cieczki albo, przeciwnie, w dwudziestym czy dwudziestym trzecim dniu cyklu, kiedy teoretycznie dawno powinno być po okresie płodności. Przy takim braku regularności nadzwyczaj trudno rozpoznać dni płodne, jeśli nie ma się w domu własnego, doświadczonego reproduktora, który sam „załatwi” sprawę lub „powie”, że pora jechać z suką do innego samca. W takich sytuacjach bardzo pomocne są badania poziomu progesteronu. Kłopot w tym, że niektóre suki są gotowe do krycia nawet przez kilka dni, a inne raptem przez kilka godzin (co wynika z fizjologicznych różnic między organizmami), mimo wykonania precyzyjnych badań laboratoryjnych można więc i tak nie dojechać na czas do mieszkającego dalej kawalera. Początkujący hodowcy zwykle niewiele wiedzą o okresach płodności u suk, a tym tematem zaczynają interesować się dopiero wtedy, gdy raz czy drugi nie doczekają się szczeniąt.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Zgodnie z tradycją to panna odwiedza psiego kawalera. Na nim spoczywa fizyczna strona całego przedsięwzięcia, więc, żeby był bardziej pewny siebie i skuteczny, kryć powinien na własnym terenie. Może się jednak zdarzyć, że suka podróżować nie lubi i, choć w dobrym dniu i bez większych brewerii pokryta, nie zajdzie w ciążę. Albo, co gorsze, przerwie cieczkę i cierpliwie poczeka na powrót do domu, by rozpocząć ją na nowo. Badania lekarskie wskazują, że jest zdrowa, a mimo to nie ma potomstwa. Znałam suki, dla których dziesięciokilometrowa podróż była za długa… Ratunkiem okazywało się krycie na własnym podwórku, czyli wizyta kawalera u panny.

Pages →  1 2 3

Czy będą młode?! Reviewed by on . [caption id="attachment_2260" align="alignleft" width="270"] zdrowie - puste krycia[/caption] Czy będą młode?! Wyhodowanie miotu wydaje się najłatwiejszą rzeczą [caption id="attachment_2260" align="alignleft" width="270"] zdrowie - puste krycia[/caption] Czy będą młode?! Wyhodowanie miotu wydaje się najłatwiejszą rzeczą Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top