sobota, 20 stycznia 2018

Czworonożny przewodnik – psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym

11 września 2017 14:11 Zostaw komentarz

Czworonożny przewodnik – psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym

Pies jest jedynym zwierzęciem, który pełni tak wiele potrzebnych i różnorodnych funkcji w ludzkim świecie. Człowiek chce bowiem wykorzystać ich niesamowite zdolności oraz ogromną chęć do przywiązania. Jedną z takich bardzo ważnych funkcji jest wsparcie osób niepełnosprawnych.

Wśród psów specjalnie szkolonych i przygotowywanych do opieki na ludźmi możemy wyróżnić ich trzy typy:

  1. Guide dog – pies przewodnik – czworonóg opiekujący się osobą niewidomą lub niedowidzącą. Dzięki wsparciu dobrze wyszkolonego psa, osoby niewidome mogą szybciej i sprawniej poruszać się w terenie, niż przy pomocy białej laski.
  2. Hearing dog – pies dla osób niesłyszących lub niedosłyszących. Jego zadaniem jest rozpoznawanie dźwięków domowych i wskazywania ich podopiecznemu.
  3. Pies opiekun – może opiekować się osobami z różnymi chorobami i przypadłościami. Jest tak szkolony, aby reagował w przypadku ataku choroby lub innych zdarzeń. Może włączać alarm lub wzywać pomoc.

pies przewodnik Nie każdy pies może zostać psem opiekującym się niepełnosprawnymi. Te, które zostaną wyselekcjonowane do opieki, muszą być nieagresywne, zrównoważone i z pewnością muszą wykazywać chęć współpracy z człowiekiem. Specjalistyczne szkolenia rozpoczyna się, gdy pies osiągnie 10-12 miesiąc życia. Po ogólnym szkoleniu przychodzi czas na indywidualne lekcje z osobą, którą ma opiekować się dany psiak. Podczas każdego szkolenia pies musi okazać lub nauczyć się pożądanych cech. Niektóre z nich jednak są specyficzne tylko dla poszczególnych ras. Jednak nie tylko charakter ma tutaj znaczenie, ale również wygląd takiego psa. Powinien mieć on ok. 60 cm w kłębie, a do tego powinien być silny i dobrze zbudowany. W związku z powyższym w roli psa-opiekuna głównie możemy zobaczyć labradory retrievery i golden retrievery.

Praca przewodnika tak naprawdę jest dla każdego psa trudnym zajęciem. Przede wszystkim taki czworonóg musi wyzbyć się albo mocno stłumić naturalne potrzeby i instynkty. Pies prowadzący niewidomego nie może na ulicy wąchać wciąż całego otoczenia, czy biegać za innymi zwierzętami. Również spacerowanie w specjalnej uprzęży u boku osoby niepełnosprawnej jest czymś, czego pies musi się nauczyć, aby dostosowywać się do kroku podopiecznego.

Ważnym jest, abyśmy pamiętali, że spotkany przez nas pies przewodnik jest w pracy i nie możemy mu przeszkadzać! Niedobre jest w takiej sytuacji nawiązywanie z nim kontaktu, głaskanie, czy mówienie do czworonoga. Nie możemy spowodować, że pies opiekun się rozproszy, ponieważ jego podopieczny w pełni na nim polega!

Zapisz

Zapisz

Czworonożny przewodnik – psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym Reviewed by on . Czworonożny przewodnik – psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym Pies jest jedynym zwierzęciem, który pełni tak wiele potrzebnych i różnorodnych funkcji w ludz Czworonożny przewodnik – psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym Pies jest jedynym zwierzęciem, który pełni tak wiele potrzebnych i różnorodnych funkcji w ludz Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top