wtorek, 19 marca 2019

Czworonożni terapeuci agresywnych psów

29 października 2018 06:10 2 komentarzy

szkolenie2

Czworonożni terapeuci agresywnych psów

Warsztaty terapii dla psów? Czemu nie, jeśli tego właśnie potrzebują nasi podopieczni, którzy na co dzień przejawiają zachowania określane jako agresywne. To zaskakujące, jak wiele mogą się nauczyć od swoich zrównoważonych pobratymców.

Grupa psów idzie na wspólny spacer. Wtem do jednego z nich – Jukiela, silnego psychicznie i zrównoważonego samca, podbiega młodzik tej samej rasy i gryzie go w zad. To Zazu, pies po przejściach, lękowy i mający duże problemy z komunikacją z ludźmi i czworonogami. Zaatakowany natychmiast odwraca się, przewraca Zazu na ziemię, staje nad nim i czeka aż ten się uspokoi. Agresor warczy i szczerzy kły, ale nie próbuje wstawać ani gryźć przeciwnika. Ponieważ trwa to dość długo, podchodzą do nich jeszcze dwie suki. Jedna z nich widząc, że nic się nie dzieje, stoi z boku, druga wącha zad leżącego psa. Po chwili Zazu uspokaja się, a Jukiel powoli z niego schodzi. Nikomu nic się nie stało. Psy rozeszły się bez interwencji ludzi. Spokojny, zrównoważony starszy kolega dał młodszemu lekcję dobrych manier. Tak właśnie wyglądają warsztaty psiej komunikacji, w których uczestniczą czworonożni terapeuci agresywnych psów.

Warsztaty zaradcze

„Mój pies jest agresywny – jak temu zaradzić?” to tytuł warsztatów, które w różnych miastach Polski prowadzi Sylwia Najsztub, behawiorystka od lat pracująca  z psami określanymi jako agresywne.  Pierwsze odbyły się w zeszłym roku w Lublinie, a zorganizowała je Ewa Nadulska  z firmy „Razem z Tolą”. Jak mówi organizatorka spotkania, ludzie bardzo często używają określenia „pies agresywny” zarówno w stosunku do swoich zwierząt, jak i do innych, spotykanych na spacerach. Ci, którzy mają takie zdanie o własnych psach, nie pozwalają im na swobodne kontakty z pobratymcami oraz napotkanymi osobami z obawy, że kogoś pogryzą, bądź robią to na napiętej smyczy, co w konkretny sposób przekłada się na zachowanie psów. Warsztaty tego typu mają pomóc opiekunom zrozumieć, co jest powodem agresywnego zachowania ich psów, i pokazać im, co zrobić, żeby nie doprowadzać do takich sytuacji, a jeśli już do nich dojdzie, jak odpowiednio zareagować. Właściciele dowiadują się przy tym, że nie zawsze należy ingerować w konflikty między psami, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego.

Pages →  1 2

Czworonożni terapeuci agresywnych psów Reviewed by on . Czworonożni terapeuci agresywnych psów Warsztaty terapii dla psów? Czemu nie, jeśli tego właśnie potrzebują nasi podopieczni, którzy na co dzień przejawiają zac Czworonożni terapeuci agresywnych psów Warsztaty terapii dla psów? Czemu nie, jeśli tego właśnie potrzebują nasi podopieczni, którzy na co dzień przejawiają zac Rating: 0

komentarze (2)

  • derstly001

    Dobre wychowanie każdego psa jest bardzo ważne. A często ludzie kupując „agresywne” psy nie szkolą ich odpowiednio i później właśnie wychodzi ich agresja, bo nie wiedzą jak inaczej zareagować.

  • dwbem

    Zgadzam się z panią Sylwią. Ponad 35 lat mam rottweilery, szkolone na obronne a mimo to super zrównoważone, spokojne, przxyjazne dla otoczenia i nigdy nie reagujące agresja na agresję innych psów, szczegolnie mniejszych od nich. Jeżeli byly atakowane to reagowaly jak psy pani Sylwii, przewracały agresora, stawaly nad nim lub się nsa nim kładły i spokojnie czekały na uspokojenie, czasami tylko gardłowo warcząc. Po chwili agresor się uspokajał i był puszczany wolno. Pierwszy mój rottek miał jeszcze jedną cechę – nie lubił jak duży pies atakował mniejszego czy wogóle innego i wtedy zdecydowanie interweniował ale równiez nie uzywając zębów. Po prostu uderzał agresora z tylu w zadek, ten zaskoczony się odwracał puszczając atakowanego a mojego nie próbował atakować bo wyglądał groźnie a mój odprowadzał agresora pod nogi jego właściciela, ktory sam nie raczył reagować na agresję swojego psa.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top