poniedziałek, 18 marca 2019

Co kraj, to obyczaj

13 sierpnia 2018 06:05 4 komentarzy

Psie muzeum we Włoszech

Foof powstało na terenie schroniska dla zwierząt, we włoskiej miejscowości Mondragona. Można tu obejrzeć dzieła sztuki malarskiej (np. Tycjana, Velázqueza czy van Dycka), w których psy grają pierwszoplanowe role. Ogromną atrakcją jest druga pod względem wielkości na świecie (po brytyjskiej) kolekcja psich obroży. Nie zabrakło eksponatów związanych z wielkimi czworonożnymi bohaterami, np. Łajką, która poleciała w Kosmos czy psimi gwiazdami filmowymi. Organizuje się tu dydaktyczne warsztaty i pokazy, dzięki którym dzieci uczą się, jak prawidłowo opiekować się zwierzęciem. Wokół muzeum rozciąga się park, a w nim znajduje się schronisko dla bezdomniaków czekających na adopcję.

Ofiary religii
W krajach arabskich czworonoga absolutnie nie wolno wpuścić do domu. Wynika to z zasad islamu, który uznaje go za zwierzę nieczyste. Pod żadnym pozorem pies nie może mieć styczności  z miejscem przeznaczonym do modlitwy, mieszka więc w obejściu.  Afrykańskie wiejskie i miejskie psy łączy to, że nie sypiają w domu, lecz na podwórzu. Nikt nie zapewnia im bud ze względu na gorący klimat. Żyją obok ludzi, najczęściej nie mają swojego pana.

Do góry nogami

Jeśli ktoś chce zrazić do siebie Australijczyka, powinien powiedzieć coś przykrego o jego psie. Mieszkańcy tego kontynentu są zagorzałymi miłośnikami czworonogów, aż 90 proc. deklaruje, że łączy ich z nimi bardzo głęboka więź. Wiadomo, że Australia jest wyjątkowo słabo zaludniona (2,8 osoby/km kw.),  a ludzie mieszkają w dużych odległościach od siebie. Na szczęście mogą się cieszyć towarzystwem swoich ulubieńców. Branża związana z produktami dla pupili jest jedną z najsilniejszych gałęzi gospodarki. Bardzo popularne są usługi petsitterów. Często przez całą dobę zwierzę pozostaje pod czujnym okiem człowieka. Wynika to z rygorystycznych przepisów dotyczących szczekania: jeśli pies hałasuje dłużej niż minutę trzy razy w tygodniu lub częściej, sąsiedzi właściciela mogą poskarżyć się urzędnikom. Prawo zezwala na  zabranie psa jego panu i podcięcie mu strun głosowych lub nakłada obowiązek wynajęcia dodatkowego opiekuna.
Agnieszka Malinowska

Zobaczcie, o czym jeszcze pisaliśmy w numerze 7/2014

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Pages →  1 2 3 4 5

Co kraj, to obyczaj Reviewed by on . [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Psie muzeum we Włoszech" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Fo [box type="info" color="#757575" bg="#F5F5F5" fontsize="14" border="#C2C2C2" float="left" head="Psie muzeum we Włoszech" headbg="#F5F5F5" headcolor="#757575"]Fo Rating: 0

komentarze (4)

 • aga6189

  Już przeczytałam. Mimo to w niektórych nie ma takich luksusów jak w tekście, ale nie wiedziałam , że hotele dla psów w Polsce mają takie możliwości 🙂

 • aga6189

  Szkoda, że w Polsce nie ma niektórych z podanych tutaj luksusów 😀

  • Redakcja

   I w Polsce są luksusy, tylko dla wielu z nas nieosiągalne, niestety… O luksusowych hotelach dla psów właśnie w Polsce można poczytać w sierpniowym numerze PP (8/2014). Polecam!

 • Lotka228

  Bardzo spodobał mi się ten artykuł :). Dowiedziałam się wiele rzeczy o innych krajach. Na przykład o restauracjach w których psy dostają JAKO PIERWSI miskę wody i przysmaki. W przyszłym roku poproszę rodziców abyśmy pojechali do Hiszpanii, bardzo chcę odwiedzić akwapark dla psów i właścicieli. :))

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top