niedziela, 21 stycznia 2018

Co go gryzie?

9 października 2017 08:10 Zostaw komentarz

Co go gryzie?

Każdy, kto sprowadza do domu szczenię, musi liczyć się z pewnymi zniszczeniami. Pół biedy, gdy są one spowodowane ząbkowaniem lub nudą. Gorzej, gdy ich przyczyną są zaburzenia socjalne malucha. Należy wówczas ustalić ich podłoże, by móc je umiejętnie skorygować.

Co go gryzie?

Co go gryzie?

Gryzienie, lizanie i branie przedmiotów do pyska jest zachowaniem całkowicie normalnym u szczeniąt. Psie maluchy do około 12 tygodnia życia chwytają w zęby wszystko, co napotkają na swojej drodze, bo w taki właśnie sposób poznają otaczające je środowisko i zaspokajają swoją ogromną ciekawość świata. Karanie pieska w tym okresie nie ma najmniejszego sensu, również podnoszenie głosu nie przyniesie pozytywnych efektów. Możemy tylko wyjąć z pyszczka to, co złapał, i zamienić na przedmiot przeznaczony do gryzienia – kostkę, zabawkę, smakołyk… Rzeczy ważne i cenne dla nas najlepiej pochować tak, by nie prowokowały psiaka.

Co go ryzie? Wymiana uzębienia

Również okres ząbkowania rozgrzesza szczeniaczka, bo kiedy około czwartego miesiąca życia zęby mleczne zaczynają być zastępowane stałymi, odczuwa on silne i nieprzyjemne swędzenie dziąseł, czemu może towarzyszyć krwawienie. Aby sobie ulżyć w bólu, psiak gryzie różne przedmioty, od wykładziny po meble. Dlatego powinniśmy wyposażyć go w różnego rodzaju gryzaki. Meble i inne przedmioty w domu można ochronić przed zniszczeniem, spryskując je gorzkim preparatem. Warto udostępnić psu do swobodnego poruszania się tylko zabezpieczoną część mieszkania, resztę natomiast wyłącznie pod ścisłym nadzorem domowników. Jeżeli mimo tych starań on i tak zaczyna gryźć, wypowiedzmy stanowczym głosem komendę „nie” lub „fe” i zwróćmy jego uwagę na psi gadżet, który wolno mu wziąć w zęby.

Co go gryzie? Cel: zniszczyć

Czasem jednak zdarza się, że psiak niszczy coraz więcej, szybciej i częściej, począwszy od naszej ulubionej książki, wygodnej kanapy, skończywszy na oberwaniu karnisza i wygryzieniu wielkiej dziury w drzwiach. Wtedy nasza frustracja sięga zenitu i oskarżamy pupila o złośliwość, podłość i głupotę, chociaż te emocje są przypisane tylko gatunkowi ludzkiemu, zwierzęta ich nie znają. Niszczenie przedmiotów i demolowanie mieszkania przez czworonoga może stać się prawdziwym koszmarem spędzającym sen z powiek bezradnym właścicielom. Przyczyny takiego zachowania psiaka trzeba rozpatrywać na wielu płaszczyznach.

Co go gryzie? W co się bawić?

Szczenię nie toleruje bezczynności, uporczywie więc próbuje znaleźć sobie jakieś interesujące zajęcie. Kiedy jest pozbawione uwagi właściciela i zabawy z nim, rozgląda się za rozrywkami. Wtedy chętnie pogryzie krzesło (drewno ma idealną twardość) lub poduszkę (z której wypada dużo miękkich piórek podczas potrząsania). Psiakowi należy więc organizować zabawy edukacyjne. Pamiętajmy o tym, że to my je inicjujemy i kończymy w momencie, kiedy robi się najciekawiej i szczenię jest najbardziej rozbawione. Robimy tak po to, żeby od niszczenia przedmiotów zwierzę wolało zabawę, która, nagle przerwana, zawsze będzie przez nie wyczekiwana. Podobnie postępujemy z psimi zabawkami – przez większość czasu powinny być pochowane, żeby szczenię się nimi szybko nie znudziło. Oczywiście zamieniamy je podczas harców z psem, bo wiadomo, że to, co nie jest ciągle dostępne, wzbudza większą ciekawość. Wtedy zwykłe domowe przedmioty spotkają się ze zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem malca. Należy też zapewnić mu odpowiednią porcję ruchu podczas wspólnych spacerów, bo jego niespożyte pokłady energii na ogół znajdują ujście w demolowaniu. W momencie kiedy przyłapiemy psiaka na podgryzaniu buta czy jakiegoś mebla, stanowczym tonem powiedzmy „nie” i nakierujmy jego uwagę na ulubioną zabawkę.

Nadwrażliwość-nadaktywność

Jeżeli stwierdzamy zniszczenia w różnych miejscach domu, a pies dokonuje ich zarówno kiedy jesteśmy w mieszkaniu, jak i podczas naszej nieobecności, świadczy to o braku samokontroli u pupila, o zespole nadwrażliwości-nadaktywności. Przyczyną tego problemu jest zbyt wczesne odłączenie szczenięcia od suki, w wieku około 4–6 tygodni. To właśnie wtedy matka uczy swoje potomstwo samokontroli – gdy maluchy są zbyt natarczywe i niesforne, łapie je za kark i przyciska do ziemi, czekając, aż się wyciszą i zaprzestaną jakichkolwiek czynności. Czasem jednak suki nie potrafią wychować szczeniąt, ponieważ są zbyt pobłażliwe i nie reagują odpowiednio (często dotyczy to ras gruboskórnych, odpornych na ból, np. labrador, amstaff). Wtedy naukę samokontroli powinien przejąć hodowca, a później opiekun. Kolejną przyczynę syndromu stanowi środowisko ubogie w bodźce – odizolowane ciemne pomieszczenia, np. garaż czy kojec, brak jakiejkolwiek stymulacji sensorycznej, kontaktu z ludźmi, innymi psami itd.
Psiak z nadwrażliwością-nadaktywnością potrafi być bardzo uciążliwy we współżyciu. Taki przypadek koniecznie wymaga leczenia, nie tylko po to, by uniknąć zniszczeń, ale by w przyszłości pies nie zaczął mieć stanów lękowych, które bardzo często przeradzają się w agresję. Terapia jest trudna, lecz im wcześniej się ją rozpocznie, tym większe są szanse na powodzenie. Polega ona głównie na nauczeniu psa kontroli nad własnym ciałem i pobudzeniem ruchowym. Kładzie się w niej nacisk na ćwiczenia wyciszające i koncentracyjne, np. slalom, chodzenie pomiędzy szczeblami drabiny, skupienie na piłce. Warto skorzystać z pomocy trenera pozytywnego. Zakazane natomiast są wszelkie zabawy uczące rywalizacji: przeciąganie sznurka, wyrywanie szmatki itp. Szczenię nadwrażliwe-nadaktywne pod żadnym pozorem nie może być szkolone na psa obronnego. Właściciele muszą wyraźnie zaznaczyć swoją pozycję przywódczą i być stanowczy wobec psa. Można też wprowadzić bodziec przerywający niepożądane zachowanie, w tym wypadku niszczenie, ale trzeba to zrobić umiejętnie, by nie pogorszyć sytuacji. Dlatego konieczna jest konsultacja z zoopsychologiem, który udzieli szczegółowych instrukcji.

Pages →  1 2

Co go gryzie? Reviewed by on . Co go gryzie? Każdy, kto sprowadza do domu szczenię, musi liczyć się z pewnymi zniszczeniami. Pół biedy, gdy są one spowodowane ząbkowaniem lub nudą. Gorzej, gd Co go gryzie? Każdy, kto sprowadza do domu szczenię, musi liczyć się z pewnymi zniszczeniami. Pół biedy, gdy są one spowodowane ząbkowaniem lub nudą. Gorzej, gd Rating: 0

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.

scroll to top