Znalazłem psa. Co zrobić ze znalezionym psem?

Znaleziony pies

Znalazłeś psa i nie wiesz, co zrobić ani jak się zachować? Dowiedz się, do kogo należy zadzwonić po pomoc i jak udzielić psu pierwszej pomocy, jeśli uległ wypadkowi. Sprawdź, jak złapać bezdomnego psa w sposób bezpieczny zarówno dla Ciebie, jak też innych ludzi oraz samego zwierzęcia.

Jak złapać bezdomnego psa?

Niezależnie od sytuacji oraz wybranej przez Ciebie metody złapania bezdomnego psa, w pierwszej kolejności pamiętaj o tym, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo. Jeśli nie masz pewności, jak się zachować, co i jak robić, lub po prostu się boisz, to nie musisz robić niczego wbrew swojej woli – wystarczy, że powiadomisz o psie odpowiednie służby, które są przeszkolone, mają sprzęt i doświadczenie w takich sytuacjach. Jeśli jednak zdecydujesz się spróbować złapać psa samodzielnie, to pamiętaj, by działać w taki sposób, aby możliwie zminimalizować wszelkie ryzyko.

Jak złapać psa, który się boi?

Nie nawiązuj z psem kontaktu wzrokowego. Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów – poruszaj się spokojnie i powoli, staraj się stopniowo do niego zbliżać po łuku. Nie krzycz ani nie mów do niego zbyt głośno. Poproś, by wszystkie inne osoby, które znajdują się w pobliżu, zachowały ciszę i nie zbliżały się do Ciebie ani czworonoga. Ta sytuacja jest trudna, ale  zachowaj zimną krew i nie pokazuj psu swojego zdenerwowania.

Zagubiony lub bezdomny pies jest bardzo przestraszony i wysoce prawdopodobne, że nie zaufa Ci na tyle, by dać się złapać od razu. Możesz oczywiście codziennie przychodzić w to samo miejsce i go karmić, skracając między Wami dystans, czyli podchodząc coraz bliżej, ale lepszym rozwiązaniem jest powiadomienie o psie gminy, schroniska dla bezdomnych zwierząt czy straży miejskiej i zwrócenie się po pomoc w schwytaniu wystraszonego czworonoga.

Jeśli podczas spaceru znajdziesz psa, który idzie za Tobą, ale jest na tyle wystraszony, że cofa się, gdy próbujesz do niego podejść, to możesz spróbować zamknąć go np. w klatce schodowej w bloku, gdy będziesz wracać do domu. Po zamknięciu psa we wnętrzu klatki schodowej należy od razu zadzwonić do służb porządkowych, gminy lub schroniska, powiadomić o sytuacji i czekać na dalsze instrukcje.

Jak złapać psa, który jest agresywny?

Szczerzenie zębów, warczenie, szczekanie i przybieranie groźnej postawy wynika najczęściej ze strachu i jest jedną z postaw obronnych psów, które czują się zagrożone i chcą się bronić – w tym przypadku przez atak. Jeśli uznasz, że pies może być agresywny w stosunku do Ciebie lub innych osób, to nie ryzykuj – nie zbliżaj się do niego i powiadom służby o czworonogu, który może być niebezpieczny. Pamiętaj, że żadne podjęte przez Ciebie działania nie mogą stawiać nikogo w niebezpieczeństwie – nie chodzi o samo ryzyko pogryzienia, ale też o możliwość zarażenia się niebezpieczną chorobą zakaźną. Jedną z nich jest np. wścieklizna, której przebieg wiąże się z wystąpieniem fazy szałowej u psa (jej objawem jest między innymi agresja). Choroba może być śmiertelna zarówno dla psów, jak i dla ludzi.

Jak ustalić, czy pies jest bezpański?

Zwróć uwagę, czy pies ma szelki lub obrożę. Być może znajduje się na niej adresówka z numerem telefonu opiekuna i jego adresem zamieszkania. Niektóre przychodnie, przy okazji wykonywania szczepienia psa, dają opiekunom zawieszkę z informacją, że w ich przychodni pies został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Nie ma takiego obowiązku, ale warto ją zawiesić na obroży pupila, ponieważ stanowi to cenną informację dla osoby, która znajdzie psa, i w dodatku może pomóc w odnalezieniu opiekuna. Taka zawieszka, oprócz adresu lub nazwy przychodni, zawiera też unikatowy numer przypisany numerowi zaświadczenia o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, przez który z kolei bardzo łatwo można odnaleźć opiekuna czworonoga.

Każdy pies, który porusza się bez opiekuna, może zostać uznany za bezdomnego – niezależnie od tego, czy uciekł lub zgubił się zaledwie godzinę wcześniej, czy też znajduje się na ulicy od wielu dni. Znajdując psa, zazwyczaj nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić z całą pewnością. Dlatego niezależnie od rasy, wyglądu sierści i kondycji psa, należy o jego znalezieniu poinformować odpowiednie służby. Ponadto policja, straż miejska, schronisko dla bezdomnych zwierząt i lekarze weterynarii dysponują specjalnym skanerem, który może wykryć chip u psa, jeśli ten został mu kiedyś wszczepiony pod skórę. Do każdego chipu przypisane są dane opiekuna, dzięki którym można łatwo ustalić jego tożsamość (jeśli chip został zarejestrowany w ogólnodostępnej bazie danych).

Na co uważać, gdy znajdziesz psa?

Kiedy znajdziesz psa na ulicy, staraj się go odciągnąć od jezdni, na której mógłby zostać potrącony przez samochód, a także od innych niebezpiecznych miejsc w pobliżu. Jeśli udało Ci się już złapać psa, to nie puszczaj go aż do przekazania go odpowiednim służbom. W przypadku, gdy pies wciąż biega wolno, należy go śledzić i nie spuszczać z oczu, o ile tylko jest to możliwe i bezpieczne.

Nie dotykaj psa więcej, niż jest to niezbędne do jego schwytania, mając na uwadze, że pies może być chory i Cię zarazić. Poza tym większość psów nie chce być dotykana w stresujących sytuacjach, bo nie jest to dla nich przyjemne.

Pamiętaj, że pies może nie potrafić chodzić na smyczy. Dlatego, nawet jeśli uda Ci się ją przypiąć do jego obroży, czworonóg może być zdezorientowany i dodatkowo zestresowany. Może też po prostu nie chcieć z Tobą współpracować.

Jak pomóc bezdomnemu psu?

Najlepsze, co możesz zrobić dla bezdomnego psa, to powiadomić o jego obecności odpowiednie służby, które są przeszkolone do działania w takich sytuacjach i wiedzą, co robić. Nie musisz go łapać, jeśli się boisz lub istnieją obawy, że pies może być chory lub agresywny. Oczywiście, jeśli czujesz się na siłach, to złapanie bezdomnego psa znacząco przyspieszy udzielenie mu pomocy, ale nie porywaj się z motyką na słońce. Ważne, żeby nie być biernym i zawsze reagować.

Znalazłem psa – do kogo zadzwonić?

Jednostki, które Ci pomogą w takiej sytuacji, to schronisko dla bezdomnych zwierząt, policja, straż miejska i urząd gminy. Wszystkie te organizacje są przeszkolone i mają określone protokoły postępowań. Nie musisz dzwonić do lekarza weterynarii. Wystarczy, że przy zgłaszaniu powiesz, że pies jest ranny – służby przyjadą wówczas na miejsce z lekarzem weterynarii lub zabiorą zwierzę od razu do przychodni weterynaryjnej, w której specjalista będzie w stanie udzielić mu pomocy.

Oceń jego stan i udziel pierwszej pomocy

Jeśli stan zdrowia psa wzbudza Twoje wątpliwości lub masz do czynienia ze zwierzakiem poszkodowanym w wypadku, konieczne jest udzielenie mu pierwszej pomocy. W pierwszej kolejności trzeba ocenić funkcje życiowe czworonoga. Sprawdź, czy oddycha prawidłowo, czy ma zachowaną świadomość, czy się rusza. Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że uczestniczył w wypadku, to nie podnoś go do momentu przyjazdu odpowiednich służb.

Otwartą ranę należy zaopatrzyć za pomocą jałowych gaz, a jeśli takich nie masz, użyj np. czystej koszulki. Jeśli pies krwawi np. z kończyny, to nad miejscem wypływu krwi należy zawiązać opaskę uciskową, którą możesz zrobić np. z paska od spodni, koszulki lub skarpetki. Zimą warto przykryć psa kocem termicznym, by zminimalizować ryzyko wychłodzenia organizmu, natomiast latem trzeba mu zapewnić zadaszenie i podać mu wodę.

Czy karmić porzuconego psa?

Jeśli pies na pierwszy rzut oka jest zdrowy i nie uczestniczył w wypadku, to możesz mu podać jedzenie. Jednak nie dawaj mu czegokolwiek, co masz akurat pod ręką. Pokarm przeznaczony dla ludzi nie jest zdrowy dla psów, a niektóre produkty mogą być nawet dla psa szkodliwe. W szczególności nie dawaj mu niczego, co jest przyprawione, zawiera rodzynki, czosnek czy orzechy macadamia, nie wolno też dawać psu słodyczy. Czekolada dla psa jest bardzo szkodliwa – zjedzenie całej tabliczki może nawet zagrażać jego życiu. Czym więc go poczęstować? Najlepsza będzie pełnoporcjowa karma dla psa w puszce, która jest aromatyczna i na pewno pobudzi zmysł węchu czworonoga. Może to być np. PEDIGREE z wołowiną w galaretce dla dorosłych psów.

Jeśli pies uczestniczył w wypadku, nie karm go. Być może zwierzak będzie musiał być szybko operowany, a to przy pełnym żołądku grozi zachłyśnięciem się treścią pokarmową w trakcie znieczulenia.

Możesz za to podawać psu niewielkie ilości wody, niezależnie od tego, czy uczestniczył w wypadku, czy nie. Ważne tylko, by była czysta i nadająca się do picia.

Zrób zdjęcie psa i opublikuj je na portalach społecznościowych

To szczególnie istotne w przypadku psów zalęknionych, które nie pozwalają do siebie podejść, oraz tych, które mają obrożę, są zadbane i na pierwszy rzut oka widać, że nie są bezdomne, tylko komuś uciekły lub się zgubiły. Wstaw zdjęcia na lokalne grupy społecznościowe i oznacz miejsce, w którym widziałeś czworonoga. Zdjęcia przekaż też policji lub innym służbom, które zostały powiadomione o sytuacji.

Pamiętaj też, że nie każdy ma dostęp do Internetu, dlatego warto wydrukować ogłoszenie ze zdjęciem i opisem psa i poprosić lokalne sklepy o możliwość wywieszenia go na drzwiach frontowych lub w innych widocznych miejscach. Przyklejaj ogłoszenia w każdym miejscu, w którym możesz to zrobić legalnie.

Powiadom też sąsiadów, którzy mają psy, o tym, że znaleziono czworonoga. Warto pokazać im jego zdjęcie. Być może znają go ze spacerów ze swoim psem i wiedzą, kto jest jego opiekunem.

Lekarz weterynarii dla bezdomnego psa

Za udzielanie pomocy bezdomnym zwierzętom odpowiedzialna jest gmina. W każdej gminie są też wyznaczeni lekarze weterynarii, którzy pomogą w przypadku znalezienia psa. Powiadamiając policję czy inne służby, nie musisz się martwić, jak się z takim lekarzem skontaktować – zrobią to za Ciebie funkcjonariusze lub poinstruują Cię, co dalej robić.

Decydując się na samodzielne zawiezienie psa do przychodni weterynaryjnej, musisz się liczyć z tym, że koszty leczenia psa mogą spaść na Ciebie. Lekarze weterynarii doskonale rozumieją takie sytuacje, dlatego często współpracują ze schroniskami i fundacjami, które mogą pomóc w uzyskaniu pieniędzy na ewentualne leczenie. Zależy to jednak od możliwości finansowych gmin i fundacji.

Czy można przygarnąć bezdomnego psa do domu?

Adopcja bezdomnego psa jest możliwa, ale nie zawsze. Po pierwsze, podejmując taką decyzję musimy być jej pewni – nie może zostać podjęta pod wpływem chwili. Bycie psim opiekunem to odpowiedzialność na lata. Wychowywanie psa będzie od Ciebie wymagało pracy, czasu, poświęcenia, ale też nakładów finansowych. Roczny koszt utrzymania psa może być większy, niż Ci się wydaje. Uwzględnij w nim nie tylko koszt wyżywienia, ale też ewentualnego leczenia lub konsultacji z zoopsychologiem.

Po drugie, istnieje możliwość, że prawny opiekun zwierzęcia odnajdzie się i będzie trzeba oddać pupila. Każda osoba, która znajdzie porzuconego psa, ma obowiązek powiadomić o tym odpowiednie służby w ciągu 14 dni od momentu jego znalezienia. Nie jest to jedynie obowiązek moralny, a również prawny. Warto w tym czasie dodatkowo szukać opiekuna psa na własną rękę. W porozumieniu z organem, który zawiadomiłeś o znalezieniu psa, możesz stać się opiekunem psa, jeśli ten nie zgłosił jego zaginięcia ani go nie szuka.

Pamiętaj, że przez pierwsze dwa tygodnie pies powinien być obserwowany pod kątem wystąpienia ewentualnych objawów wścieklizny lub innych chorób. Dlatego właśnie przez ten czas czworonóg powinien być objęty kwarantanną np. w schronisku. Biorąc do domu psa, którego chcesz przygarnąć, warto mieć to na uwadze i dobrze przemyśleć tę kwestię. Wirus wścieklizny jest obecny w Polsce – chorują głównie nietoperze, lisy i jenoty, ale istnieje ryzyko, że bezdomny pies mógł się zarazić od wolnożyjącego, chorego zwierzęcia. Taka kwarantanna jest właśnie po to, by pies nie miał możliwości nikogo zarazić – ani innego zwierzęcia, ani człowieka.

Gdzie zgłosić znalezienie psa?

Zadzwoń do straży miejskiej, do gminy na policję lub do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Każda z tych jednostek poinstruuje Cię, co należy zrobić w sytuacji, w której się znajdujesz, by psu pomóc. Dowiesz się również, jak jednocześnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Gdzie zgłosić porzucenie psa?

Jeśli wiesz, kto porzucił psa – np. masz zapisane numery rejestracyjne pojazdu, z którego ktoś wyrzucił czworonoga lub poznajesz psa z sąsiedztwa i masz podejrzenia, że mógł zostać porzucony, to należy o tym powiadomić policję lub prokuraturę.

Gdzie zgłosić złe traktowanie psa?

Najlepszą jednostką, która będzie mogła zająć się sprawą znęcania się nad zwierzęciem, jest policja lub prokuratura. Oprócz samego telefonu, warto udać się na najbliższy posterunek policji i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Policja będzie wówczas musiała sprawdzić tę sprawę i ma prawo zareagować – odebrać tymczasowo psa do czasu rozpatrzenia całej sprawy przez odpowiedni organ prawa. Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, a nie wykroczeniem, dlatego sprawa powinna zostać potraktowana przez służby bardzo poważnie.

Możesz też poinformować o problemie fundację, która zajmuje się ratowaniem zwierząt. Takie zawiadomienie złoży wówczas za Ciebie fundacja.

Dokąd zawieźć porzuconego psa?

Porzuconego psa możesz zawieźć do schroniska dla zwierząt, które znajduje się w gminie, w której zwierzę zostało znalezione. To bywa kłopotliwe, ponieważ możesz nie wiedzieć, czy dany teren należy do Twojej gminy, czy podlega już do innej. Najlepiej będzie, jeśli zadzwonisz wcześniej do schroniska i podasz miejsce znalezienia czworonoga. Pracownik udzieli Ci informacji, czy miejsce znalezienia psa podlega pod to schronisko, czy pod inne, i ewentualnie wskaże Ci placówkę, do której należy zawieźć zwierzę. Możesz też zadzwonić do gminy, na straż miejską lub policję, by dowiedzieć się, gdzie znajduje się placówka, która odpowiada za przyjęcie bezdomnych zwierząt na danym terenie.

Kara za nieudzielenie pomocy potrąconemu psu

Musisz wiedzieć, że kierowca pojazdu ma obowiązek udzielić pomocy psu, którego potrącił. Jeśli tego nie zrobi i odjedzie z miejsca zdarzenia bez poinformowania o nim odpowiednich służb lub w ogóle się nie zatrzyma, grozi mu grzywna do 5000 zł lub kara pozbawienia wolności do 30 dni.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 43

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

4 komentarze do wpisu „Znalazłem psa. Co zrobić ze znalezionym psem?”

 1. Szczera prawda. Dużo pisania a rzeczywistość jest ciągle ta sama. A przypominam, że są to zwierzęta myślące, czujące i ŻYJĄCE! Dla ich życia też wymagany jest szacunek i opieka. Jeśli ktoś mówi że pies jest głupi to daje świadectwo o sobie!

  Odpowiedz
  • Szukam pomocy dla psa , który jest na posesji obok, nie karmiony ( dokarmiam) ale może ktoś ma jakieś stare koce, lub kołdry, stare chodniki. Bo bym mu wyścieliła posłanie.

   Odpowiedz
 2. Totalne bzdury znalezliśmy bezpańskiego psa i nikt go nie chce a sami już mamy dwa duże psy. Schronisko nie przyjmie a w gminie kazali nie dokarmiać i odganiać.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Dzieci bawiące się z psem
Zachowanie

A ja mam psa! O dzieciach i psach

Zanim rodzice zadadzą sobie pytanie, czy ich dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, powinni zastanowić się, czy sami są gotowi na zwierzę

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres