Wyprawka dla szczeniaka. Co należy kupić?

wyprawka-dla-szczeniaka_optimized-min

Przyjęciu do naszego domu psiego członka rodziny zawsze towarzyszą ogromne emocje, szczególnie jeśli chodzi o małe szczenię, które z naszą pomocą będzie poznawać świat. Chcemy go pokazać czworonogowi z jak najlepszej strony, już od pierwszego dnia pod naszym dachem. Dodatkowo pragniemy ograniczyć stres zwierzęcia związany z opuszczeniem matki i rodzeństwa. Zastanawiamy się więc, co kupić jako wyprawkę dla szczeniaczka. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć i co zrobić, aby była to wyprawka, na którą stać każdego. 

Pełnoporcjowe, zbilansowane jedzenie i miski

Jeśli kupujesz szczenię z hodowli, zapewne na pierwsze dni w nowym domu dostaniesz karmę od dotychczasowych opiekunów. Później musisz podjąć decyzję, czy zostajesz przy tej samej marce, czy zmieniasz ją na inną. Warto kupować karmę gotową (suchą lub mokrą), kompletną, zbilansowaną i dostosowaną do wieku oraz potrzeb czworonoga. Młodego pupila nie należy karmić jedzeniem dla psów dorosłych, ponieważ ten dla młodych powinien zawierać więcej białka i tłuszczów, a także brać pod uwagę zapotrzebowanie na inne proporcje minerałów dla rosnącego organizmu. Do karmy nie zapomnij dokupić dwóch misek – jedną na jedzenie, drugą na wodę. 

Smycz, szelki i obroża

Kiedy szczenię będzie mogło wychodzić na dwór, potrzebna będzie Ci smycz i obroża. Warto zastanowić się też nad kupnem szelek. Możesz stopniowo przyzwyczajać psa do zakładania i zdejmowania obroży oraz szelek, aby te czynności kojarzył z czymś przyjemnym. Akcesoria spacerowe nie muszą być bardzo drogie, tym bardziej że szczenię szybko z nich wyrośnie. Postaraj się wybrać je w takim rozmiarze, by wystarczyły na jakiś czas do kiedy podopieczny osiągnie docelowy wzrost. Obroże i szelki mają regulowaną długość, więc można je odpowiednio dopasować. 

Posłanie

Kolejną niezbędną rzeczą w wyprawce dla psa jest posłanie. Może być dostosowane do jego obecnego rozmiaru lub większe, tak by mieścił się na nim, kiedy urośnie. Bądź przygotowany na to, że szczenię może je trochę zniszczyć. W przypadku posłania nie ma specjalnych wytycznych, jakie kupić. Na rynku jest wiele kształtów psich łóżek w bardzo różnych cenach, więc nie musimy wydawać na nie całej wypłaty. Być może zdecydujesz się na klatkę. Jeśli oswoisz z nią młodego pupila i będzie mu się kojarzyła pozytywnie, prawdopodobnie stanie się ona ulubionym, zadaszonym posłaniem.

Zabawki, tzw. szarpaki

Do wyprawki dla szczeniaka dokup ciekawe zabawki, czyli takie, którymi będziecie mogli pobawić się wspólnie. Miękkie to tzw. szarpaki i jest ich mnóstwo, można kupić nawet wykonane z naturalnego futra. Nadają się jednak tylko do wspólnej zabawy, nie należy zostawiać ich psu bez nadzoru. Niskobudżetowa wersja takiego szarpaka dla szczenięcia to np. stara koszulka lub kocyk polarowy, pocięte w paski i zaplecione w warkocz. 

Zabawki zajmujące psa: mata węchowa, mata do lizania, zabawki do wypełnienia jedzeniem.

Innym rodzajem zabawek, jakie warto dołączyć do wyprawki szczeniaka, są takie, którymi pies będzie bawił się sam i które zajmą go w sposób pozwalający na spożytkowanie jego energii. Do tej grupy należą te wykonane z grubej gumy,które można wypełnić jedzeniem. Pies, aby je wydobyć, będzie musiał trochę pogłówkować i z pewnością zajmie mu to trochę czasu. W sklepach dostępne są też maty do lizania, służące wyciszeniu i uspokojeniu czworonoga. Uzupełnia się je mokrym jedzeniem, a ich wylizanie zajmuje czworonogowi sporo czasu. Można też zainwestować w maty węchowe wykonane z polaru. Pomiędzy warstwy wkłada się suche kawałki jedzenia. Zadaniem szczenięcia jest je wywęszyć i wydobyć. Tego rodzaju atrakcje bardzo motywują zwierzę do zdobywanie pożywienia, co pomaga w treningach, stymuluje psi mózg, a także pozwala czworonogowi się wyciszyć. Zabawki tego typu możesz więc zaproponować psu, kiedy rozpiera go energia.

Bezpieczne gryzaki.

Bezpieczne, dedykowane szczeniętom gryzaki to świetny pomysł na dodatek do psiej wyprawki. Mają ten sam cel, co zabawki uczące zdobywać jedzenie. Potrzeba gryzienia u szczeniąt jest całkowicie naturalna i bardzo silna, szczególnie przy wymianie zębów. Można je proponować czworonogowi również w sytuacji, kiedy niszczy przedmioty w mieszkaniu lub gryzie opiekunów po rękach. Należy jednak odpowiednio dobrać je do rozmiaru psa, wieku i potrzeb. 

Wyprawka dla szczeniaczka to zbiór akcesoriów niezbędnych lub bardzo przydatnych w jego nowym domu. Zaliczamy do nich m.in.: akcesoria spacerowe, miski, jedzenie, posłanie, a także takie, które pomogą w zabawie i nauce. Te ostatnie odwracają uwagę szczenięcia od podgryzania rąk opiekuna czy mebli oraz pożytkują jego energię, by mógł się wyciszyć i spokojnie odpoczywać. Koszt wyprawki dla szczeniaka nie musi być wysoki, nie trzeba też kupować wszystkiego naraz, a zamiast najdroższych akcesoriów, z których pies szybko wyrośnie, wybierać niezbędne i nieco tańsze.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.5 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

Zdrowie

Operacja: ratunek niosący ryzyko

Niektóre zabiegi chirurgiczne są bardzo potrzebne, a nawet przedłużają życie czworonogom. Ale każda operacja może być obciążona ryzykiem powikłań

Żywienie

Płatki owsiane dla psa – czy pies może jeść płatki owsiane?

Niektórzy opiekunowie zastanawiają się, czy pies może jeść płatki owsiane. Jak tego rodzaju produkt wpływa na zdrowie zwierzęcia i czy może stanowić element jego codziennej diety? Sprawdźmy, co o płatkach owsianych dla psa sądzą eksperci do spraw żywienia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres