Skrzydlaty pies prasłowian

Psy i wilki od zarania dziejów pojawiają się w mitach różnych narodów. Dobrze kojarzymy takie słynne zwierzęta jak greckiego Cerbera czy legendarną rzymską Wilczycę, która wykarmiła Remusa i Romulusa. Również na naszej szerokości geograficznej dawne ludy wierzyły w potężne psie bóstwa.

Na początku naszej ery w wierzeniach pradawnych Słowian pojawił się Siemargł. Wyobrażany był jako wielki skrzydlaty pies. Prawdopodobnie ta istota „przybyła” z Iranu, gdzie ważnym zwierzęcym bóstwem był Simorg, pół-pies pół-ptak opiekujący się roślinami. Również Siemargł związany był z życiodajnym światem roślin i pilnował porządku wegetacji zbóż (najcenniejszego pokarmu dawnych Słowian).

Także samo jego imię, stworzone z połączenia dwóch pradawnych słów, wskazuje na jego opiekuńczy charakter. „Siem” oznaczało „rodzinę”, a „reż” – „żyto”. Niektórzy badacze spierają się, czy Siemargł był niezależnym bóstwem, czy demonem, ponieważ te ostatnie najczęściej przyjmowały postać zwierzęcą. W średniowiecznej Rusi Siemargł „wyewoluował” w Paskudzia – skrzydlatego psa, najwyższego strażnika mitycznego drzewa życia.

Paskudź był bardzo popularnym motywem zdobniczym. Co ciekawe, w mitologii Słowian nie występują żadne złowrogie bóstwo czy demon o wyglądzie psa. Znaczy to, że te czworonogi zawsze kojarzyły się pozytywnie i były cenione jako wierni stróże dobytku. Złą famę od zawsze miały wilki, ale to już inna historia…

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Wyjący pies
Ciekawostki

Dlaczego pies wyje?

Wycie to jeden z atawizmów, które pozostał psom „w spadku” po wilczych przodkach

Żywienie

Co to jest pokarm pełnoporcjowy?

Wybór najlepszego sposobu żywienia psa i kota jest bardzo ważny, gdyż dieta wpływa w znaczący sposób na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Taka decyzja powinna być

RASY PSÓW

Chart arabski – sloughi
Lagotto romagnolo
Dogue de Bordeaux
Owczarek australijski
Grupa 1 FCI: Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
Bulmastif
Dog niemiecki
Sealyham terrier
Podengo portugalski
Mastif hiszpański

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres