Psi behawiorysta – czym się zajmuje i czy jest potrzeby Twojemu psu?

Psi behawiorysta

Psy to zwierzęta stadne, które wolą żyć w grupie, dlatego nierzadko traktują domowników jak część swojego własnego stada. Ich współżycie z ludźmi w jednym domu polega w dużej mierze na wpasowaniu się w ich tryb życia – niektórym przychodzi to naturalnie, a dla innych to zadanie jest na tyle trudne, że wymaga pomocy kogoś z zewnątrz. Behawiorysta pomaga stworzyć środowisko, w którym zarówno pies, jak i opiekun będą czuli się dobrze. Dba, by wszystkie potrzeby behawioralne czworonoga były zaspokojone i by pupil czuł się w domu swobodnie. Pomaga zarówno w łagodnych, jak i trudnych przypadkach. Chcesz wiedzieć, czym zajmuje się psi behawiorysta i kiedy jest potrzeby? Kim jest zoopsycholog? Sprawdź, jak wybrać behawiorystę dla psa.

Czym zajmuje się psi behawiorysta?

Psi behawiorysta zajmuje się terapią zwierząt, której celem jest wyeliminowanie niepożądanych zachowań i poprawienie relacji opiekuna ze swoim czworonogiem. Wbrew pozorom jego zadanie polega głównie na pracy z opiekunem, któremu udziela cennych porad, proponując skuteczne i bezpieczne metody prowadzące do wyeliminowania niepożądanych zachowań.

Zanim specjalista zaproponuje odpowiednie kroki, przeprowadzi z opiekunem wywiad, przyjrzy się relacji pies-opiekun, czyli będzie ich obserwował, ale nie reagował. Dopiero wtedy, gdy będzie miał pełen obraz sytuacji, zaproponuje najlepszą technikę poradzenia sobie z problemem.

Psi psycholog

Specjalista analizuje kwestię psychologiczną, psychosocjologiczną i etologiczną zwierząt towarzyszących. Dzięki temu może ocenić charakter współżycia psa w jednym środowisku z człowiekiem.

Musisz jednak wiedzieć, że behawiorysta jest nazywany psim psychologiem jedynie w języku potocznym. Taka osoba nie musi kończyć studiów na wydziale psychologii, by zajmować się psychiką zwierząt. Zaleca się, by miała minimum wykształcenie średnie. Mimo wszystko określenie jest trafne, bo behawiorysta, niezależnie od wykształcenia, poznaje i analizuje psychikę czworonogów.

Jak wychować szczeniaka?

Behawiorysta doradza, jak należy poprowadzić pupila, by wszystkie niepożądane zachowania u czworonoga wyeliminować jak najszybciej – w wieku szczenięcym, jeszcze zanim się utrwalą. W jego kompetencjach leży też to, by nauczyć Cię podstaw szkolenia szczenięcia. Konsultacje ze specjalistą są kluczowe, szczególnie jeśli nie masz doświadczenia z pracą z psem i nie do końca wiesz, jak takie szkolenie pupila powinno wyglądać. Behawiorysta podpowie Ci, co robić, a czego nie, dzięki czemu praca z psem w przyszłości pójdzie Ci na pewno o niebo lepiej.

Jak uczyć dorosłego psa?

Dorosłe, czy nawet starsze psy też są podatne na szkolenie. Ćwiczenia zazwyczaj idą nieco wolniej w porównaniu do pracy ze szczeniakami, ale cierpliwość i konsekwencja popłacają – wkrótce na pewno pojawią się oczekiwane rezultaty. Pies może nauczyć się samokontroli czy nowych komend, a nawet może osiągać dobre rezultaty w psich sportach. Aby takie szkolenie było skuteczne, opiekun musi doskonale wiedzieć, co i jak ma robić, by odpowiednio zmotywować psa. Konsultacja z behawiorystą w tej sprawie bardzo pomoże i na pewno przyspieszy proces nauki. Pies, z którym na początku nigdy nie pracowano, może nie być chętny do współpracy, bo może nie rozumieć, o co w niej chodzi. Dlatego uwagi i zalecenia specjalisty będą dla niedoświadczonego opiekuna na wagę złota.

Jak wychować adoptowanego psa?

Przeszłość psów ze schronisk i fundacji często jest nieznana. Trudno powiedzieć, co takie psy w swoim życiu przeżyły i z czym musiały się zmierzyć. Między innymi właśnie dlatego adopcja psa nie zawsze jest prosta. Adoptowane psy wymagają indywidualnego podejścia opiekuna i nierzadko specjalistycznej opieki. Behawiorysta pomoże zwalczyć niepożądane zachowania i ewentualne fobie psa oraz poprowadzi ćwiczenia w taki sposób, by pupil poczuł się pewnie w nowym domu. Specjalista ma kompetencje, by udzielić opiekunowi cennych porad dotyczących specyfiki współżycia z psem ze schroniska. Może też pomóc w dokonaniu wyboru psa.

Jak poradzić sobie z trudnym psem?

Zadaniem behawiorysty jest także szczegółowa ocena stanu psychicznego psa na podstawie wywiadu z opiekunem i swoich własnych obserwacji. Specjalista pracuje zarówno z łagodnymi zaburzeniami, czyli np. z psem, który nie chce załatwiać się na spacerach, jak i z psami z fobiami oraz ciężkimi zaburzeniami, np. agresją wobec innych zwierząt lub nawet ludzi. W kompetencjach behawiorysty leży zapewnienie bezpieczeństwa zarówno opiekunowi, jak i psu przez cały czas konsultacji i pracy.

Dobranie gatunku i rasy zwierzęcia do możliwości opiekuna

Specjalista może Ci pomóc jeszcze zanim czworonóg pojawi się w Twoim domu. Uwzględniając potrzeby zwierzęcia i domowników oraz Wasze możliwości, behawiorysta zaproponuje rasę psa, która będzie najlepiej odpowiadała Twoim oczekiwaniom. Specjalista kieruje się przede wszystkim dobrem zwierzęcia, biorąc pod uwagę jego temperament, podstawowe potrzeby fizjologiczne i psychiczne i czas, jaki należy mu poświęcić podczas pielęgnacji.

Kiedy pomoc psiego behawiorysta może Ci się przydać?

Rozważ współpracę z psim behawiorystą w następujących sytuacjach:

 • gdy pies boi się obcych;
 • gdy pies szczeka na obcych;
 • gdy pies niszczy rzeczy w domu lub na podwórku;
 • gdy pies goni za rowerami lub samochodami;
 • gdy pies ucieka z domu;
 • gdy pies ciągnie na smyczy lub nie chce chodzić na smyczy;
 • gdy pies jest agresywny;
 • gdy pies nadmiernie wokalizuje;
 • gdy pies nie chce załatwiać się na spacerach;
 • gdy pies atakuje i prowokuje inne zwierzęta;
 • gdy pies boi się zostawać sam w domu;
 • gdy pies boi się burzy lub odczuwa inne lęki;
 • gdy pies nie chce wychodzić na spacer z pozostałymi domownikami (bez opiekuna);
 • gdy pies nie akceptuje kota lub drugiego psa w domu;
 • gdy pies odczuwa stres związany z pojawieniem się w domu noworodka;
 • gdy pies nie chce spać w nocy;
 • gdy pies gryzie nogawki od spodni.

Behawiorysta a zoopsycholog – jaka jest różnica?

Musisz wiedzieć, że w Polsce oficjalnie nie ma takiego zawodu jak behawiorysta. Dopiero w 2007 roku został zatwierdzony zawód zoopsychologa. Określenie „behawiorysta” przywędrowało z zachodu dużo wcześniej. Polscy specjaliści pracujący z psami przed 2007 rokiem musieli się jakoś nazwać, dlatego zdecydowali się właśnie na to określenie. Słowo „zoopsycholog”, choć bardziej poprawne, jest wciąż mało używane. Dowodem na to są zoopsycholodzy, którzy wciąż przedstawiają się jako behawioryści.

Behawiorysta to tak naprawdę zoopsycholog, choć warto się upewnić przed jego zatrudnieniem, jakie posiada kwalifikacje zawodowe.

Czym nie zajmuje się behawiorysta psów?

Behawiorysta, czyli zoopsycholog, nie jest trenerem psów i nie pomaga opiekunowi w prowadzeniu treningów. Oba zawody, czyli zoopsycholog i trener psów zajmują się psychiką czworonoga. Ich kompetencje przeplatają się ze sobą w wielu kwestiach, ale mimo wszystko znacznie się między sobą różnią. Zoopsycholog zajmuje się nieprawidłowymi zachowaniami psa, a trener pomaga w prowadzeniu treningów, ocenia predyspozycje psów do uprawiania różnych dyscyplin sportowych i ocenia ich cechy użytkowe.

Pies asystujący, pies w policji, wojsku i ratownictwie medycznym – jak szkolić psa?

Zadaniem trenera jest też typowanie wśród grupy szczeniąt osobników, które wykazują predyspozycje do pracy i przyuczanie psów do zadań specjalistycznych – pomocy osobom niepełnosprawnym, czyli szkolenie psa asystującego, pracy w wojsku czy policji oraz w ratownictwie medycznym. Takie szkolenie składa się z kilku etapów i musi być przeprowadzane przez doświadczonego specjalistę.

Jak przygotować psa do zawodów?

Behawiorysta pracuje też ze zwierzętami, które mają predyspozycje do brania udziału w różnych zawodach – np. sportowych, ale też tych dotyczących posłuszeństwa. Specjalista naprowadza zarówno opiekuna, jak i psa na odpowiednie tory, pomaga w szkoleniu i odgrywa bardzo ważną rolę w drodze do postawionego sobie celu.

Jak wybrać dobrego psiego behawiorystę?

Wybierając behawiorystę dla psa, musisz wziąć pod uwagę jego doświadczenie, kompetencje i referencje. Warto też dowiedzieć się, jaki kurs skończyła dana osoba. Okazuje się, że behawiorystą może zostać niemal każdy, kto pozytywnie zakończy kurs stacjonarny, który trwa od kilkunastu godzin do kilkunastu miesięcy lub online (bez wychodzenia z domu). Taki kurs to oczywiście jedynie wprowadzenie i baza do dalszej pracy ze zwierzętami. Jednak większe zaufanie budzi osoba, która uczestniczyła w kursie stacjonarnym (który oprócz zajęć teoretycznych składał się też z praktyki – ćwiczeń z psami) lub taka, która ma wykształcenie kierunkowe – jest lekarzem weterynarii, który na co dzień pracuje ze zwierzętami towarzyszącymi, wolontariuszem w schronisku dla bezdomnych zwierząt lub pracownikiem podobnej placówki czy zootechnikiem.

Dobry psi behawiorysta powinien pracować przede wszystkim z opiekunem. Podstawą jego pracy jest wywiad z opiekunem, obserwacja relacji pies-opiekun oraz rozmowa. To właśnie dialog odgrywa kluczową rolę. Specjalista powinien omówić z opiekunem proponowaną metodę pracy i wytłumaczyć dokładnie, jak mają wyglądać ćwiczenia.

Proponowane przez behawiorystę techniki pracy z psem powinny być skuteczne, bezpieczne i powinny opierać się na pozytywnej stymulacji psa. Niedozwolone jest zadawanie czworonogowi bólu – ani fizycznego, ani psychicznego. Dobry behawiorysta nigdy nie pracuje poprzez zastraszanie psa.

Wiedząc już, na czym polega praca zoopsychologa, czyli behawiorysty i trenera psów, możesz zwrócić się o pomoc do konkretnego specjalisty. Możesz też wybrać osobę, która skończyła oba kursy, jeśli interesuje Cię współpraca zarówno z behawiorystą, jak i trenerem psów.

Pamiętaj, że jeśli nie odpowiada Ci współpraca z danym behawiorystą, to możesz w każdej chwili z niej zrezygnować i poszukać innego specjalisty.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 11

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres