Pies w samolocie – jak przygotować się do lotu?

Pies w samolocie

Czworonogi mogą podróżować nie tylko samochodem, promem czy pociągiem. Coraz więcej opiekunów podróżuje ze swoimi pupilami samolotem. Planujesz wakacje lub przeprowadzkę na drugi koniec świata, ale nie wiesz jak podróżować z psem samolotem? Dowiedz się, na jakich warunkach pies może lecieć samolotem, jakie dokumenty są potrzebne oraz jak wygląda podróż samolotem z psem. Przeczytaj!

Zanim kupisz bilet lotniczy – co musisz wiedzieć o transporcie psa samolotem?

Wszystkie zwierzęta, które mają odbyć podróż samolotem, muszą być identyfikowalne. Oznacza to, że muszą mieć dokumenty potwierdzające ich tożsamość. Muszą też posiadać aktualne zaświadczenia o zdolności do podróży, szczepieniach, odrobaczeniu czy zastosowaniu preparatów przeciw kleszczom.

Najważniejszym dokumentem jest paszport psa. Wydaje go lekarz weterynarii na prośbę opiekuna. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące czworonoga oraz dane opiekuna. Pies musi także posiadać chip , na podstawie którego można szybko go zidentyfikować za pomocą przypisanego mu numeru.

Drogą powietrzną można transportować psy zaszczepione przeciwko wściekliźnie minimum 21 dni przed wylotem. Szczepienie jest zalecane od 3 miesiąca życia psa, dlatego najmłodszy pies podróżujący samolotem może mieć 3 miesiące i 21 dni. Miej to na uwadze, jeśli planujesz podróż ze szczeniakiem. W drodze wyjątku, niektóre państwa mogą wydawać zezwolenia na podróż np. szczeniętom poniżej 8 tygodnia życia, które są przy matce i nie mogą zostać od niej jeszcze odsadzone.

Pamiętaj, że w niektórych liniach lotniczych pewne rasy psów (rottweiler czy pit bull) lub psy w typie tych ras nie mogą być przewożone samolotem ze względów bezpieczeństwa, ponieważ są to rasy uznawane za niebezpieczne.

Psy podczas całej podróży samolotem muszą znajdować się w bezpiecznej klatce. Transporter do przewozu zwierząt samolotem musi mieć odpowiednie wymiary, by pies mógł zostać wpuszczony lub zabrany do samolotu. Ma być czysty, bezpieczny i szczelnie zamknięty, wentylowany z co najmniej trzech stron. W środku powinien być wyłożony miękkim materiałem chłonnym.

Dokładnie informacje dotyczące sposobu przewożenia zwierząt znajdziesz na stronie danego przewoźnika. Dopuszczalne wymiary transporterów mogą się różnić w zależności od regulaminu linii lotniczych, dlatego koniecznie sprawdź to przed wylotem.

PLL LOT ma następujące wymagania co do wymiarów transportera dla zwierząt:

 • 55/40/20 cm dla samolotów typu B787 i B737;
 • 45/30/20 cm dla samolotów typu DH4, E70, E75 i E95.

Większość linii lotniczych, które pozwalają na transport zwierząt, zgadza się na zabranie na pokład tylko tych zwierząt, które ważą wraz z transporterem maksymalnie 8 kilogramów. Pamiętaj, liczy się nie tylko masa ciała pupila, ale także klatki. Może się okazać, że przez ciężki transporter Twój pies nie będzie mógł polecieć z Tobą w kabinie.

Miej to na uwadze i zważ psa już w transporterze. Pies w transporterze do 8 kg jest traktowany jako dodatkowy bagaż podręczny, za który należy uiścić opłatę według cennika przewoźnika. Nie zapomnij przyczepić etykiety do transportera, na której będą się znajdować Twoje dane osobowe, dane psa oraz numer lotu.

Planując podróż do państw poza Unią Europejską, przeczytaj dokładnie zasady transportu zwierząt. Zasady dotyczące szczepień, odrobaczenia itp. różnią się w zależności od państwa.

Poinformuj przewoźnika o tym, że zamierzasz podróżować z psem. Dla komfortu Twojej podróży i komfortu innych pasażerów przewoźnicy są w stanie zabrać ograniczoną liczbę zwierząt. Musisz też wiedzieć, że nie wszystkie psy można przewozić w kabinie pasażerskiej. Część trzeba umieścić w luku bagażowym. Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj dalej.

Dokumenty, które są potrzebne do podróży samolotem z psem:

 • paszport z ważnymi zaświadczeniami o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, odrobaczeniu i ewentualnie innych zabiegach profilaktycznych oraz zdolności do podróży;
 • pisemne upoważnienie do przemieszczania o charakterze niehandlowym psa (konieczne, jeśli nie jesteś opiekunem psa).

Jakie zasady obowiązują w samolocie?

Pies lecący z Tobą w kabinie pasażerskiej musi pozostawać w transporterze lub specjalnej torbie przez cały czas trwania lotu. Nie możesz go wyjmować z pojemnika. Podczas startu, lądowania oraz ewentualnych turbulencji nie możesz trzymać transportera z pupilem na kolanach. W sytuacjach, gdy załoga wyda nakaz zapięcia pasów bezpieczeństwa, musisz odłożyć czworonoga w transporterze pod fotel pasażerski.

Jeśli Twój pies leci samolotem w luku bagażowym, nie możesz się nim zajmować podczas lotu. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie dla niego wygodnej maty do leżenia oraz pojemników z wodą (zawsze) i jedzeniem (jeśli lot trwa długo). Możesz też zostawić informację dotyczącą obchodzenia się ze zwierzęciem. Dbają o niego wówczas tylko pracownicy lotniska startowego i docelowego.

Pamiętaj, że nie wszystkie linie lotnicze zgadzają się na przewóz zwierząt. Ryanair, WizzAir czy EasyJet (popularni tani przewoźnicy), nie zgadzają się ani na transport zwierząt w luku bagażowym, ani na pokładzie. Chcesz polecieć samolotem z psem? Przeczytaj regulamin dotyczący przewozu zwierząt danych linii lotniczych.

Jak przygotować psa do podróży samolotem?

Pierwsza podróż samolotem to duże wydarzenie w życiu psa, dlatego warto go do niej odpowiednio przygotować. Pies będzie musiał się znajdować w transporterze, więc warto od najmłodszych lat przyzwyczajać go do przebywania w nim. Dobrym sposobem jest zamykanie psa w kojcu. Na początku może to być kilka minut, później pół godziny i dłużej.

Ważne, by pies czuł się w nim bezpiecznie i mógł swobodnie wstać i obrócić się. W kojcu powinno znajdować się także miejsce na wodę z miską (jeśli ma przebywać w nim dłużej niż pół godziny), legowisko lub mata do leżenia i ulubione zabawki. Z czasem możesz zacząć przyzwyczajać go do przebywania w transporterze.

Linie lotnicze nie pozwalają na transport zwierząt w pojemnikach wykonanych tylko z siatki drucianej, dlatego metalowy kojec nie nada się do podróży samolotem. Nagradzaj pupila smakołykiem za każdym razem, kiedy zachowa w kojcu lub transporterze spokój.

Drugim aspektem, o który musisz zadbać, jest zdrowie pupila oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych zaświadczeń i dokumentów. Przekraczając granicę z psem (zarówno lądową, morską, jak i powietrzną), musisz mieć nie tylko swoje dokumenty, ale także paszport czworonoga. Znajdują się w nim wszystkie niezbędne dane, w tym dokładny opis psa, lokalizacja chipu oraz jego numer oraz Twoje dane.

W paszporcie musi znaleźć się także informacja o tym, że pies został odrobaczony oraz zaszczepiony odpowiednio wcześnie przed podróżą oraz informacja potwierdzająca, że jest zdrowy i gotowy do rozpoczęcia wycieczki. Zaświadczenia wystawi Ci lekarz weterynarii, do którego chodzisz ze swoim pupilem.

Zabierz psa na dłuższy spacer przed podróżą samolotem. Wybierz miejsce, które dostarczy mu wielu bodźców i pozwoli na wybieganie się. Dobrym pomysłem będzie na pewno plac zabaw dla psów. Nie karm pupila przez minimum 4 godziny przed wylotem i podawaj mu małe ilości wody aż do czasu wylotu. Nie karm go podczas lotu (jeśli jest z Tobą w kabinie).

Jeśli chodzi o tabletki uspokajające dla psa, to ich stosowanie zależy od zaleceń lekarza weterynarii. Jeśli Twój pupil bardzo źle znosi podróże i masz podstawy uważać, że leki uspokajające przyniosłyby mu ulgę, porozmawiaj o możliwościach ich stosowania z zaprzyjaźnionym lekarzem weterynarii.

Pamiętaj, by przyjechać na lotnisko minimum 3 godziny przed planowanym wylotem, ponieważ procedura odprawy czworonoga trwa nieco dłużej.

Jak przygotować psa do podróży w luku bagażowym?

Psy, które wraz z transporterem ważą więcej niż 8 kg, muszą podróżować w luku bagażowym. Pobyt w nieznanym miejscu bez opiekuna jest związany z dużym stresem dla pupila, ale też z dodatkowymi wymaganiami dotyczącymi jego transportu.

Wymiary transporterów różnią się w zależności od przewoźnika. PLL LOT ma takie same wymagania co do wielkości transportera w kabinie pasażerskiej, jak i w luku bagażowym. Za przewożenie psa w luku bagażowym trzeba zazwyczaj zapłacić więcej niż w przypadku przewożenia czworonoga w kabinie pasażerskiej. Dokładny cennik znajdziesz na stronie internetowej poszczególnych linii lotniczych.

Transporter dla psa powinien być czysty, oznaczony (z dołączoną etykietą z Twoimi danymi, informacjami o psie, sposobie karmienia i podawania wody oraz sposobie obchodzenia się z pupilem i z numerem lotu). Pojemnik powinien być wentylowany przynajmniej z trzech stron. Może być wykonany ze sztywnego tworzywa sztucznego, włókna szklanego, litego drewna, metalu lub sklejki.

Nie może być wykonany całkowicie z siatek zgrzewanych lub drucianej siatki, nie może też mieć kółek (dopuszczalne są kółka z możliwością ich szybkiego demontażu). Najważniejsze, by był szczelny i bezpieczny dla zwierzęcia oraz spełniał wymagania co do wymiarów.

W środku powinny się znaleźć pojemniki z jedzeniem i wodą. Do klatki możesz przymocować smycz oraz kaganiec, ale nie musisz. Możesz też je zabrać ze sobą, do bagażu podręcznego. Ważne, by mieć je na wierzchu. Dobrym pomysłem jest również zostawienie w transporterze swojej koszulki (pies będzie czuł Twój zapach, dzięki czemu będzie nieco spokojniejszy) lub ulubionej zabawki.

Po przylocie do miejsca docelowego możesz odebrać psa na lotnisku w specjalnym miejscu do odbioru zwierząt, które znajduje się zazwyczaj blisko miejsca odbioru bagażu.

Pies przewodnik a podróż samolotem

Pies przewodnik dla osoby niewidomej, niesłyszącej lub z inną niepełnosprawnością jest przewożony bezpłatnie na pokładzie, wraz z jego opiekunem. Czworonogi przewodnik nie musi być w transporterze. Może wejść na pokład samodzielnie, niezależnie od swojej masy ciała. Musi być jednak trzymany na smyczy. Nie jest konieczne, by miał założony kaganiec, ale obowiązkiem jego opiekuna jest posiadanie kagańca pod ręką.

Co zabrać dla psa do samolotu?

 • paszport dla psa

Muszą znajdować się w nim ważne zaświadczenia o szczepieniach, odrobaczeniu i zaświadczenie o zdolności do podróży od lekarza weterynarii. Sprawdź też informacje o paszporcie dla psa.

 • transporter

Powinien być bezpieczny, szczelny i mieścić się w określonych przez danego przewoźnika wymiarach. Szczegóły sprawdź w regulaminie danego przewoźnika, dotyczącego przewozu zwierząt.

 • miska z wodą i jedzenie

Umieść je w transporterze, gdy pies będzie podróżował przez wiele godzin w luku bagażowym. Jeśli pupil będzie z Tobą w kabinie pasażerskiej, nie karm go ani przed podróżą, ani w jej trakcie. Możesz za to nakarmić go zaraz po wyjściu z samolotu, na lotnisku. Dlatego warto mieć składaną miskę z wodą i jedną porcję karmy ze sobą. Nie zapomnij też nagrodzić pupila psim przysmakiem po wylądowaniu.

 • mata z chłonnego materiału

Wnętrze transportera powinno być wyłożone chłonną matą, która w razie potrzeby szybko chłonie mocz. Może to być zwykły podkład higieniczny dla zwierząt nałożony na miękki i wygodny koc.

 • mokre chusteczki

Podróż samolotem dla psa to niewątpliwie duży stres, a na stres zwierzęta reagują różnie. Niektóre z nich mogą oddać mocz lub kał, dlatego mokre chusteczki mogą okazać się zbawienne.

 • smycz i kaganiec

Pies w transporterze nie musi być na smyczy, nie musi też mieć założonego kagańca. Jednak po opuszczeniu samolotu i wyjęciu go z transportera, czworonóg powinien chodzić na smyczy i w kagańcu po lotnisku, dlatego warto mieć je na wierzchu bagażu podręcznego.

 • leki uspokajające

Mogą być stosowane u psów, które odczuwają silny stres związany z podróżą. Decyzję o ich zastosowaniu i dawkowaniu podejmuje jednak lekarz weterynarii, troszcząc się o dobro czworonoga. Pamiętaj, by nie podawać psu żadnych leków nieprzeznaczonych dla psów oraz innych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

 • ulubioną zabawkę

Zostaw ją w transporterze z psem. Dzięki niej, pupil będzie nieco mniej zestresowany oraz będzie miał zajęcie, jeśli będzie się nudził podczas długiego lotu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 55

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Pies w samolocie – jak przygotować się do lotu?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres