Pies policyjny – jakie musi mieć cechy?

Pies policyjny – jakie musi mieć cechy

Psy są nie tylko wiernymi przyjaciółmi, którzy towarzyszą nam w codziennym życiu. Bardzo często korzysta się z ich szczególnych umiejętności w policji, wojsku i innych służbach mundurowych. Czworonogi stają się nie tylko oddanymi towarzyszami, lecz także pełnią sumienną służbę, wspomagając ludzi w zadaniach wymagających dobrego węchu i instynktu. Jak wygląda szkolenie psów policyjnych? Jakie rasy najczęściej stają się psami policyjnymi? 

Od szczenięcia do psa policyjnego 

Pies policyjny musi mieć pewne szczególne cechy, które pozwolą mu pełnić służbę, dlatego selekcja szczeniąt odbywa się na wczesnym etapie życia. Czworonogi, które zostaną wybrane do szkolenia policyjnego, ocenia się na podstawie ich struktury behawioralnej. Pozwala ona ustalić, czy będą podatne na szkolenie, czy uda im się nawiązać relację z opiekunem, a także, czy są wystarczająco wytrzymałe, by podołać szkoleniu i późniejszej pracy. Psy policyjne muszą być stabilne, odważne i silne, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ważne jest również, żeby wpisywały się we wszystkie normy charakterystyczne dla danej rasy, takie jak masa ciała czy wzrost. Psy policyjne nie mogą być genetycznie obciążone żadnymi chorobami, szczególnie takimi jak wada wzroku czy słuchu. Szczenięta, które spełnią wszystkie wstępne wymagania, rozpoczynają pierwsze fazy szkolenia. 

Rasy psów policyjnych

Poniżej przedstawiamy listę ras najczęściej angażowanych do pracy w policji: 

  • owczarki niemieckie – psy patrolujące i tropiące, 
  • owczarki belgijskie malinois – psy tropiące,
  • labradory – psy patrolowe, 
  • dobermany – psy stróżujące,
  • foksteriery – psy działające w służbach antynarkotykowych,
  • nowofundlandy – psy ratownicze.

Jak wygląda szkolenie psa policyjnego?

W Polsce szkolenia psów policyjnych odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Przyszły pies policyjny spędza tam wraz ze swoim opiekunem od 4 do 9 miesięcy. Szkolenie jest czasochłonne i kosztowne. Wymaga zaangażowania ze strony przewodnika oraz czworonoga. 

Pierwszym etapem szkolenia jest trening posłuszeństwa. Psy uczy się, jak wypełniać podstawowe komendy oraz budować komunikację ze swoim przewodnikiem. Następnie przechodzą szkolenie obronne, w którego czasie wyposaża się je w podstawowe umiejętności, będące gwarancją bezpieczeństwa w czasie późniejszych zadań i misji. Pies policyjny dba o bezpieczeństwo swoje oraz swojego przewodnika. 

Na wstępnym etapie szkoleń trenerzy mogą zobaczyć indywidualne predyspozycje każdego czworonoga. Dzięki temu później skierują psy na odpowiednie kilkumiesięczne przysposobienie do pracy o określonej specjalności. Jego celem jest przede wszystkim wypracowanie u zwierzęcia umiejętności związanych z poszukiwaniem określonych materiałów lub osób i adekwatnym reagowaniem na odkryty trop.

Pies policyjny i jego opiekun

Pies policyjny i jego opiekun rozpoczynają współpracę już na etapie początkowego szkolenia. Dzięki temu mają szansę dobrze się poznać, wyczuć i wypracować wspólną komunikację. Jest ona szczególnie istotna, ponieważ to od niej zależy, czy czworonóg będzie wykonywał wszystkie polecenia oraz, czy nauczy się współpracować z jednostką, dla której służy. Pies policyjny ma często bardzo silną więź ze swoim przewodnikiem, razem tworzą zgrany team i mają do siebie zaufanie. Odpowiedzialny przewodnik jest natomiast stanowczy oraz uważny na potrzeby swojego psiego partnera. Taka uważność daje efekty w czasie służby i wykonywanych zadań. Dobra komunikacja i wzajemne wyczuwanie się sprawiają, że duet psa policyjnego z jego opiekunem dobrze sprawdza się w działaniu. 

Pies policyjny i bezpieczeństwo 

Pies policyjny jest wyjątkowy, m.in. ze względu na swoje umiejętności i przeznaczenie. Nie wolno jednak zapominać, że taki czworonóg pozostaje w pewnym sensie na ciągłej służbie. Spędza czas w swojej jednostce, wśród policjantów. Nie może więc być traktowany jak typowe zwierzę, które można beztrosko zabawiać czy dotykać i obdarzać pieszczotami. To zachowanie zarezerwowane tylko dla przewodnika danego psa policyjnego lub osób znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu. W innym przypadku zwierzę może być zdezorientowane i zareagować obronnie. Pies, który przeszedł profesjonalne szkolenie obronne, jest szczególnie niebezpieczny, dlatego w systemie karnym taki czworonóg, jeśli zaatakuje kogoś w sposób nieuzasadniony, zostaje obciążony odpowiedzialnością równoznaczną z tą, która dotyczy ataku z bronią. 

Kiedy pies policyjny przechodzi na emeryturę? 

Okres służby psa policyjnego trwa zazwyczaj od 8 do 10 lat. W tym czasie zwierzęta są w pełni sił, mogą korzystać ze swoich niezwykłych umiejętności, chętnie uczestniczą też w nowych treningach i szkoleniach. Po latach oddanej służby psy policyjne zasługują na emeryturę i troskliwą opiekę w spokojnym miejscu. Praca w policji jest dla zwierząt takim samym wyzwaniem jak dla ludzi, może nawet większym, jeśli weźmiemy pod uwagę ich wrażliwość. 

Bardzo często zdarza się, że psy policyjne na emeryturze trafiają pod opiekę swoich dotychczasowych przewodników. Przez lata wspólnej służby wytwarza się między nimi silna więź. Jeśli jednak z jakiegoś powodu przewodnik nie może zapewnić opieki swojemu dotychczasowemu towarzyszowi, psy policyjne są kierowane do specjalnych ośrodków dla zwierząt przechodzących na emeryturę. Otacza się je tam opieką i troską.

Istnieje również możliwość adoptowania psa policyjnego. Osoba pragnąca zostać nowym opiekunem takiego czworonoga musi wykazać się odpowiednimi predyspozycjami i dysponować przestrzenią, w której emerytowany pies policyjny mógłby spokojnie odpoczywać i cieszyć się wolnym czasem. 

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 2.3 / 5. Liczba głosów 4

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Jak oduczyć psa szczekania?

Czy pies szczeka tylko na mijające nas osoby, czy również na inne psy, a może ze strachu na ruchome przedmioty lub „poluje”?

Zdrowie

Dolegliwości wrzodowe u psów

Nazywa się je chorobą cywilizacyjną. Powstawaniu wrzodów przewodu pokarmowego sprzyjają pewne czynniki, które warto poznać

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres