Pies do bloku – jakie rasy lubią mieszkania?

Pies do bloku

Wiele osób nie decyduje się na psa ze względu na niewielki metraż swojego mieszkania. Okazuje się, że pupil w bloku, oprócz miłości opiekuna, potrzebuje jedynie bezpiecznego miejsca do odpoczynku oraz jedzenia. Wszystkie inne potrzeby, takie jak bieganie, zabawa czy socjalizacja powinny być zaspokajane podczas spacerów. Chcesz wiedzieć, czy pies w mieszkaniu będzie szczęśliwy, jaki pies do bloku jest najlepszy oraz jak zaspokoić wszystkie potrzeby psa mieszkającego w bloku? Przeczytaj.

Mieszkanie w bloku – czego pies potrzebuje?

 • miejsce do odpoczynku

Niezależnie od tego, czy pies mieszka w bloku, w domu wolnostojącym, czy na podwórku, powinien mieć zapewnione bezpieczne miejsce, w którym może odpocząć. Dobrze, by znajdowało się w takim miejscu, gdzie będzie mógł obserwować całe pomieszczenie i domowników znajdujących się z nim, np. w najgłębszym kącie pokoju. Wybierz legowisko, które będzie miękkie i wygodne. Najlepiej, gdyby materiał legowiska można ściągnąć i wyprać w pralce.

 • miejsce do spożywania posiłków

Oprócz legowiska, zwierzę potrzebuje także kącik, w którym będzie mogło spokojnie zjeść posiłek i napić się wody. Dobrym miejscem do karmienia jest kuchnia z kafelkami na podłodze. Pies podczas pobierania pokarmu może pobrudzić podłogę, co jest problemem w przypadku pomieszczeń z wykładziną lub dywanami. Pamiętaj, że miski z jedzeniem nie powinny się znajdować w nasłonecznionym miejscu, ponieważ karma w misce się wówczas szybciej psuje.

 • regularne spacery

Psy żyjące w mieszkaniach są statystycznie częściej wyprowadzane na spacery niż psy mieszkające w domach lub na przydomowych podwórkach. Wynika to z faktu, że z psem z bloku po prostu wyjść trzeba, a z innymi jedynie zaleca się, ale nie jest to konieczne za każdym razem (psy mogą załatwić swoje potrzeby fizjologiczne na podwórku lub w ogrodzie).

Spacer to doskonałe źródło bodźców. Pupile ochoczo wąchają zarośla, witają się z innymi psami, a ze swoimi ulubionymi przyjaciółmi żwawo biegają. To także czas zabawy.

Pies w domu powinien odpoczywać i jeść, natomiast możliwości do zabawy powinno się mu się dostarczać przede wszystkim podczas spacerów. Może to być przeciąganie się ze zwierzęciem za pomocą plecionej zabawki, nauka aportowania, zabawa frisbee lub zapewnienie zwierzakowi towarzystwa innych piesków (jeśli jest towarzyski i czerpie przyjemność z kontaktu z innymi sierściuchami).

Oczywiście pupil może także bawić się w mieszkaniu, szczególnie jeśli jest szczenięciem lub młodym psem. Wówczas należy mu dostarczyć wiele bodźców, by nie interesował się Twoimi butami czy zasłonami. Pamiętaj, że pies zazwyczaj niszczy rzeczy, bo po prostu się nudzi, dlatego już od pierwszych dni nie pozwalaj mu niszczyć swoich rzeczy i zachęcaj go do zabawy swoimi zabawkami.

Trudno jest powiedzieć, ile razy dziennie należy wychodzić z psem na spacery. Ze szczeniętami i młodymi psami należy wychodzić częściej, nawet 4-6 razy dziennie. Natomiast większości dorosłych psów wystarczą 3-4 spacery w ciągu dnia, w tym jeden dłuższy. W przypadku psów mieszkających w domach z ogrodem lub na podwórkach, zaleca się pójść na przynajmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.

 • zabawki i zabawa

Pies powinien bawić się przede wszystkim na spacerach, ale w mieszkaniu może dostęp do swoich ulubionych zabawek. To szczególnie ważne dla szczeniąt i wszystkich młodych psów, które potrzebują większą ilość bodźców niż starsze pieski. Wychodząc z domu, zostaw pupilowi piłki, maskotki czy szarpaki, jakie lubi. Możesz też skorzystać z zabawek edukacyjnych – mat węchowych, drewnianych zabawek z ukrytymi smakołykami lub zabawek typu Kong, w których możesz ukryć psie przysmaki.

 • uwaga oraz stymulacja intelektualna

Niezależnie od tego, gdzie mieszka pies, powinien otrzymywać od opiekuna codzienną, adekwatną do jego potrzeb uwagę oraz zainteresowanie. Oczywiście na małej przestrzeni mieszkania w bloku jest to łatwiejsze, ponieważ trudno nie zauważyć psa, który prosi o Twoją uwagę. Wystarczy, że przećwiczysz z nim komendy przez kilka minut dziennie, nagrodzisz go smakołykiem, a wieczorem spędzisz z nim czas na pieszczotach.

 • socjalizacja

Zadbaj o to, by Twój pies mógł spotykać się ze swoimi ulubionymi psimi przyjaciółmi. Wybierz się na wspólny spacer z sąsiadem i jego psem lub skorzystaj z parku dla psów. Kontakt z przedstawicielami tej samej rasy jest bardzo ważny, szczególnie dla młodych psów. Pamiętaj też, by reagować, jeśli Twój pupil będzie naprzykrzał się psom, które nie chcą wchodzić z nim w interakcję.

Jaki pies polubi mieszkanie w bloku?

Teoretycznie każdy pies może mieszkać w bloku, jeżeli ma zapewnione dostatecznie duże i wygodne legowisko oraz spokojne miejsce, w którym może zjeść karmę i napić się wody, a opiekunowie dbają o częste i regularne spacery, adekwatną po potrzeb dawkę ruchu oraz stymulację intelektualną.

Niektóre duże psy mogą nie odnaleźć się w niewielkiej przestrzeni mieszkania, nawet na czas odpoczynku czy pobierania pokarmu. Takie psy, jak bernardyny, berneńskie psy pasterskie czy nowofunlandy, mogą po prostu nie mieć dostatecznie dużo miejsca, by położyć się swobodnie w niewielkim salonie. Mała kawalerka czy nawet zwykłe mieszkanie z dużymi meblami, mogą po prostu się dla nich nie sprawdzić.

Do mieszkania w bloku sprawdzą się przede wszystkim spokojne, mniejsze pieski, które w razie kłopotów ze stawami lub awarii windy, będziesz mógł wnieść na piętro. Wybierz psa z łagodnym temperamentem, jaki nie wokalizuje nadmiernie i dobrze dogaduje się z obcymi.

Sprawdzą się na pewno psy ras małych i miniaturowych, choć łagodne usposobienie większych psów i ich umiarkowana dzienna aktywność, np. u labradorów czy golden retrievierów, sprawiają, że powinny bez problemu odnaleźć się w przestrzeni mieszkania w bloku, nie tylko w domu wolnostojącym.

Jaką rasę psa wybrać do mieszkania?

Małe psy do mieszkania w bloku sprawdzają się przede wszystkim ze względu na swój rozmiar oraz mniejsze wymagania dotyczące codziennej aktywności. Pamiętaj jednak, że nawet psy mniejszych ras potrzebują regularnych spacerów, ruchu, uwagi opiekuna oraz stymulacji intelektualnej.

Cavalier King Charles Spaniel

Dawniej były wykorzystywane do polowań, obecnie to przede wszystkim psy domowe. Są wesołe, pozbawione lęku i agresji. Dobrze dogadują się z innymi psami, są przyjaźnie nastawione do ludzi i cierpliwe wobec dzieci. Potrzebują umiarkowaną dawkę ruchu, dlatego doskonale sprawdzą się w mieszkaniu w bloku. Wymagają regularnego czesania sierści, ale nie trzeba jej podcinać. Ważą 4-9 kg.

Maltańczyk

To małe i towarzyskie psy, które doskonale odnajdują się w przestrzeni mieszkania w bloku. Tolerują obce osoby i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. Maltańczyki mają długie włosy, które prawie wcale nie wypadają. Dzięki temu nie będziesz musiał codziennie odkurzać podłóg i kanap. Włosy należy jednak codziennie czesać, ponieważ mogą się tworzyć kołtuny. Żyją od 12 do 15 lat. Ważą 3-5 kg.

Yorkshire terier

Przyjazne usposobienie yorków i ich niewielkie rozmiary sprawiają, że są częstymi mieszkańcami mieszkań w blokach. Przywiązują się do opiekunów, są tolerancyjne wobec dzieci, ale mogą być nieufne wobec nieznanych osób. Należą do terierów, czyli do psów aktywnych, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich traktować jak maskotek w kolorowych torebkach.

To żywotne psy, które potrzebują codziennej dawki ruchu. Potrafią być uparte i mogą próbować zdominować opiekuna. Dlatego już od pierwszego dnia pobytu zwierzęcia w nowym domu, należy uczyć go, jakich zachowań nie tolerujesz i być w tym konsekwentnym. Ich długie włosy wymagają regularnego czesania i mycia. Żyją 13-16 lat. Ważą od 2 do 3,5 kg.

Jack Russel terrier

To łagodne, czujne, lojalne i aktywne psy. Szybko się ekscytują, mogą być uparte i niecierpliwe, dlatego ich kontakt z małymi dziećmi powinien być nadzorowany. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, są bardzo aktywne i potrzebują codziennie dużo ruchu.

Mają silny instynkt łowiecki, chętnie biegają za piłką czy frisbee. Są odważne i ciekawskie, lubią stawiać na swoim. Wszędzie ich pełno, dlatego mogą niechcący strącić wazon na małej przestrzeni mieszkalnej, co musisz mieć na uwadze, decydując się na tę rasę. Są długowieczne. Rzadko chorują. Wiele z nich dożywa 15-18 lat. Ważą 5-6 kg.

Shih tzu

Towarzyskie i wesołe shih tzu bez problemu powinny się odnaleźć w mieszkaniu w bloku. Rzadko oddalają się na spacerach, raczej dotrzymują kroku opiekunom. Tolerują dzieci i obcych, a w ciągu dnia dużo śpią. Nie mają skłonności do niszczenia rzeczy w mieszkaniu. Należy je codziennie czesać oraz regularnie kąpać. Ważą 4,5-9 kg.

Border collie, czyli owczarek szkocki collie

To w zasadzie dwie rasy, a nie jedna. Wyróżnia się owczarki szkockie krótkowłose i długowłose. Kiedyś pracowały jako psy pasterskie (pomagały w zaganianiu bydła). Obecnie to wierne i lojalne psy domowe, potrzebujące dużo uwagi opiekunów – jak najbardziej sprawdzą się jako psy żyjące w bloku.

Nie powinny zostawać same na długo. Ich instynkt terytorialny sprawia, że sprawdzają się jako psy stróżujące, dlatego mogą szczekać i bronić mieszkania przed kurierem czy obcymi osobami, które chodzą po klatce schodowej. Nie są agresywne wobec domowników, traktują ich jak członków stada. Ważą 25-29 kg.

Owczarki krótkowłose mają krótką i szorstką sierść. Trudno ją usunąć z ubrań czy dywanów, silnie się do nich przyczepia. Ta rasa miała posiadać silniej wyrażone cechy dobrego psa pasterskiego i stróżującego, jednak naukowcom nie udało się uzyskać lepszych wyników. Owczarki długowłose i krótkowłose mają takie same cechy charakteru, są tak samo przywiązane do swoich rodzin i przestrzeni, w której żyją. Najważniejsza różnica między nimi to długość włosów.

Owczarek szetlandzki

Małe, wesołe i energiczne owczarki szetlandzkie to dobra rasa do mieszkania w bloku. Są bardzo towarzyskie, przywiązują się do swoich opiekunów, lubią dzieci i nie boją się obcych. Cechują się inteligencją, dlatego powinny szybko zrozumieć zasady panujące w Twoim mieszkaniu i dostosować się do nich bez większych problemów. Wymagają regularnego czesania sierści. Ważą od 5 do 10 kg.

Cocker spaniel

To nieco większe, ciekawe świata i ufne wobec ludzi psy. Są bardzo energiczne i skore do zabawy. Dobrze odnajdują się w małej przestrzeni mieszkania w bloku, ale wymagają dużo ruchu ze względu na swój silnie rozwinięty instynkt łowiecki. W niektórych sytuacjach mogą być uparte i nieustępliwe, dlatego już od pierwszego dnia w Twoim domu, powinien poznać co może, a czego mu nie wolno. Cocker spaniele ważą od 12 do 15 kg.

Buldog

 • buldog francuski

To małe pieski o muskularnej i krępej sylwetce. Są łagodne i skore do zabawy. W kontaktach z dziećmi są cierpliwe i przyjaźnie nastawione, dlatego nadają się do mieszkania w bloku z małymi dziećmi. Mają tendencję do tycia (szczególnie, kiedy są przekarmiane), dlatego wymagają codziennej dawki ruchu. Ze względu na predyspozycje rasowe do wypadania dysków oraz ryzyko wystąpienia udaru cieplnego, nie powinny szaleć na spacerach.

Należą do tzw. ras brachycefalicznych, charakteryzujących się skróconym pyskiem. Z tego powodu są narażone na duszność i przegrzewanie się. Buldogi francuskie cierpią także na schorzenia kręgosłupa i alergie pokarmowe. Ich leczenie może być kosztowne, dlatego musisz mieć to na uwadze, wybierając tę rasę psa. Ważą 8-14 kg.

 • buldogi angielskie

To czujne i wierne psy, które nie wymagają dużej aktywności w ciągu dnia. Buldogi angielskie są kanapowcami, doskonale odnajdują się w przestrzeni mieszkania w bloku. Kochające i cierpliwe wobec swoich opiekunów i ich dzieci, ale nieprawidłowo pokierowane mogą być dominujące.

Wymagają odpowiedniego ułożenia w wieku szczenięcym, ponieważ mogą odpowiedzieć agresją na agresję. Z tego powodu nadają się do rodzin świadomych wagi ustalenia zasad w mieszkaniu i które pokierują go w odpowiedni sposób lub zapewnią niezbędne szkolenie przez profesjonalistów. Ważą 22-15 kg.

 • buldogi amerykańskie

Z natury są wiernymi i lojalnymi psami. Przywiązują się do opiekunów, ale nieodpowiednio pokierowane w wieku szczenięcym, mogą być agresywne w stosunku do innych psów w bloku czy sąsiadów. Czasem wymagają szkolenia przez behawiorystów lub doświadczonych lekarzy weterynarii. Mają krępą budowę ciała, są raczej niższe o labradorów, ale mogą być od nich cięższe. Suki ważą 32-59 kg, a samce 41-68 kg.

A może pies z adopcji?

Niezależnie od tego, czy adoptujesz szczeniaka, młodego, czy starego psa ze schroniska lub z fundacji, postępujesz dobrze – ratujesz psie życie. Placówki publiczne i prywatne, w których znajdują się bezdomne zwierzęta, nigdy nie zastąpią mu ciepła domowego i nie dostarczą niezbędnych bodźców i uwagi ukochanego opiekuna. Adopcja starszego pieska jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą podarować nowe życie zwierzakowi bez szans w schronisku.

Pamiętaj, że starszy pies może mieć problemy ze stawami, dlatego wchodzenie lub schodzenie ze schodów być może będzie dla niego kłopotliwe, a czasem nawet bolesne. Decydując się na psa w bloku bez windy, musisz mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach konieczne może być zniesienie lub wniesienie pieska do mieszkania. Dlatego, zanim zdecydujesz się na adopcję psa, powinieneś zastanowić się, czy będziesz w stanie wnieść go do mieszkania, gdy dozna kontuzji lub zmiany starcze w stawach nie pozwolą mu na poruszanie się po schodach. Przeczytaj tekst o tym, jak wygląda adopcja psa.

Dobrym rozwiązaniem jest adopcja zwierzęcia, który wcześniej mieszkał w bloku. Zanim wybierzesz pieska, porozmawiaj z pracownikiem schroniska lub wolontariuszami. Być może będą w stanie Ci doradzić, jaki futrzak najlepiej wpasuje się w Twoje codzienne życie i dla którego mała przestrzeń w mieszkaniu oraz schody nie będą trudnościami nie do pokonania.

Pamiętaj także, że pies, który nigdy nie widział autobusów, tramwajów i nie jest przyzwyczajony do tłumów ludzi na chodnikach, może czuć dyskomfort, bać się i mieć problemy adaptacyjne. Do takiej sytuacji lepiej przystosują się na pewno szczenięta oraz bardzo młode psy. Dorosłe psy oraz seniorzy mogą odczuwać trudny do pokonania lęk na spacerach.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 139

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

9 komentarzy do wpisu „Pies do bloku – jakie rasy lubią mieszkania?”

 1. Labrador retriver , golden retriever I cocker spaniel , to psy z grupy psów myśliwskich które wykorzystywano do aportu ustrzelonej zwierzyny , wymagają bardzo dużo ruchu i spacerów ,bardzo lubią towarzystwo , nie lubią samotności i nie bardzo nadają się do małych mieszkań czy apartamentów ….chyba ze jest się wstanie zapewnić im dużo ruchu co najmniej godzinny spacer rano i 2-godzinny popołudniu …

  Odpowiedz
 2. Labradory i goldeny nie sa rasami z umiarkowaną aktywnością.. To, że łatwo je rozleniwić nie świadczy o ich potrzebach. Rasy pracujące potrzebują dużo uwagi i bodźców oraz zadań, „umiarkowana aktywność”, brak diety i takie artykuły powodują lawinę otyłych psów widocznych w miastach, które później cierpią z powodu chorób nieadekwatnych do wieku

  Odpowiedz
 3. Ja jestem właścicielką BC i mieszkam w bloku, a mój pies jest szczęśliwy. Autor dobrze napisał, bo nieważne jest miejsce zamieszkania. Pies w domu ma odpoczywać, a nie szaleć. Wystarczy zaspokoić potrzebę aktywności psa na spacerach. Ludzie, miejcie większą świadomość!

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres