Najmądrzejsze rasy psów na świecie

Najmądrzejsze rasy psów na świecie

Utarło się stwierdzenie, że to rasa ma największy wpływ na to, czy pies będzie inteligentny, czy nie. Oprócz uwarunkowań genetycznych liczą się także inne czynniki. Sprawdź, co decyduje o inteligencji psa, jakie są rodzaje inteligencji u psów, które psy są najmądrzejsze, jak szybko uczą się najbardziej inteligentne psy. Dowiedz się też, czy Twój pies znajduje się na liście najinteligentniejszych ras. 

Jak się sprawdza inteligencję psów?

Ocena inteligencji psów wcale nie jest taka prosta, jak może się wydawać. O ile w jakimś obszarze pies sprawdza się doskonale, np. aportuje, w innym może kompletnie się nie odnaleźć – np. niechętnie współpracuje z opiekunem i wybiórczo wykonuje komendy. Pomocna jest wówczas klasyfikacja Corena, który wyróżnił trzy zasadnicze rodzaje inteligencji u psów:

Inteligencja adaptacyjna

Tym terminem można określić zdolność adaptacji psa do nowych warunków. Chodzi tutaj nie tylko o odnalezienie się w nowym otoczeniu, ale też o poradzenie sobie w nowych sytuacjach i porozumienie się z obcymi dla czworonoga ludźmi.

O psie, który ma rozwiniętą inteligencję adaptacyjną, można potocznie powiedzieć, że jest sprytny lub zaradny. Sytuacje, w których pupil może się wykazać typ typem inteligencji, to np. otworzenie furtki lub drzwi za pomocą klamki, zasygnalizowanie opiekunowi, że jest głodny przez przyniesienie mu pustej miski  pod nogi lub smyczy, gdy chce wyjść na spacer.

Inteligencja użytkowa

To jest ten rodzaj inteligencji, jaki opiekunowie najczęściej mają na myśli, mówiąc o mądrym psie. Pupil, który ma rozwiniętą inteligencję użytkową, szybko i chętnie się uczy nowych rzeczy, nie ma problemu z nauką komend, cechuje się dużym skupieniem oraz oddaniem swojemu opiekunowi. Oczywiście najchętniej wykonuje polecenia opiekuna, jeśli ten go odpowiednio stymuluje, np. za pomocą psiego smakołyku lub ulubionej zabawki.  

Inteligencja instynktowna

To zdolności i zachowania czworonoga, które są uwarunkowane genetycznie.

Chodzi tutaj np. o:

 • zdolność do zaganiania np. bydła, silnie rozwiniętą u wszystkich psów pasterskich;
 • rozwinięty instynkt łowiecki (konkretny element łańcucha łowieckiego)- u różnych ras myśliwskich
 • instynkt terytorialny, dzięki któremu pies chętnie strzegł posesji i pełnił rolę psa stróżującego.

Stanley Coren w swojej książce pt. „Inteligencja psów” opisuje szczegółowo wszystkie rodzaje inteligencji psów. Jego podział wydaje się trafny, mimo tego, że niektóre informacje zawarte w książce są już nieaktualne. Chodzi tutaj między innymi o teorię dominacji psów nad opiekunem – została ona obalona. Autor opisał różne sposoby radzenia sobie z psem, który rzekomo chce dominować. Wiemy już, że teoria dominacji jest błędna, dlatego do innych informacji zawartych w książce należy podchodzić krytycznie.

Co decyduje o inteligencji psa – genetyka czy wychowanie?

Wiedząc już, że inteligencja psów jest pojęciem złożonym, możesz łatwo zauważyć, że składają się na nią nie tylko czynniki przekazywane genetycznie (uwarunkowane rasowo), ale także indywidualne cechy danego osobnika i wychowanie (środowisko życia). Odpowiednie pokierowanie pupilem oraz wzmacnianie w nim pożądanych zachowań buduje jego inteligencję użytkową i adaptacyjną, ale także tę instynktowną. Sposób wychowania jest niezwykle istotny z punktu widzenia rozwoju logicznego myślenia u pupila, dlatego można śmiało stwierdzić, że o inteligencji psa decydują zarówno czynniki dziedziczne, jak i sposób wychowania.

Test na inteligencję u psa

Istnieje co najmniej kilka różnych testów, których zadaniem jest sprawdzenie inteligencji psa. Najbardziej popularny jest test bazujący na tym, jak szybko czworonóg nauczy się nowej komendy. Na podstawie wyników można wyróżnić 6 różnych grup psów, z czego pierwsze z nich to czworonogi cechujące się największą inteligencją użytkową, będące w stanie nauczyć się komendy najszybciej w porównaniu do innych psów.

 1. Geniusze! Skoncentrowane, czujne i chętnie współpracujące. Psy, którym nauczenie się nowej komendy zajmuje poniżej 5 prób.
 2. Psy doskonale sprawdzające się w pracy. Potrzebują 5-15 prób, by nauczyć się nowej komendy.
 3. Psy pracujące na poziomie powyżej średniej. Potrzebują 15-25 powtórzeń, by nauczyć się nowej komendy.
 4. Psy uczące się nowych komend w czasie 25-40 prób.
 5. Psy uczące się nowych komend w czasie 40-80 prób.
 6. Najmniej efektywne psy, które potrzebują powyżej 100 powtórzeń, by nauczyć się nowej komendy.

Najmądrzejsze rasy psów

Naukowcy wyróżnili określone wzorce zachowań psów danych ras. Okazuje się, że można wskazać rasy, które mają łagodne usposobienie, czyli takie z dużą potrzebą aktywności fizycznej oraz osobniki z silnym instynktem łowieckim. Pamiętaj, że każde zwierzę jest wyjątkowe i inne na swój sposób. Jeśli więc chcesz, by Twój pies był szczęśliwy, musisz na początku poznać, a następnie spełnić, jego indywidualne potrzeby, które nie zawsze są takie same jak potrzeby innych psów tej samej rasy.

Najinteligentniejsze rasy psów, które statystycznie są posłuszne w 95%, a nauka nowej komendy zajmuje im poniżej 5 prób to:

Pudel

To bardzo inteligentne psy, które szybko i łatwo się uczą. Lubią spędzać czas wspólnie z opiekunem, są aktywne i nie pogardzą zabawą. Mają sierść zamiast włosów, która jednak nie przypomina typowej sierści innych ras, np. labradora. Jest miękka w dotyku i rzadko wypada. Ze względu na to, że pudel nie gubi sierści prawie wcale, jest polecany dla osób z łagodną alergią na psy.

Jeśli chcesz zdecydować się na tę rasę, musisz znaleźć czas na regularną pielęgnację jego włosów. Pudel wymaga częstego szczotkowania, kąpieli i strzyżenia raz na kilka miesięcy. Psy tej rasy były kiedyś wykorzystywane do polowań, ponieważ mają silny instynkt łowiecki. Rasa szczyci się długowiecznością i odpornością na wiele chorób.

Pudle żyją powyżej 15 lat. Można wyróżnić ich 3 wielkości:

 • pudel miniaturowy – waży 2,5-3 kg;
 • pudel średni – waży 15-18 kg;
 • pudel duży – osiąga masę ciała powyżej 20 kg.

Owczarek niemiecki

Owczarki niemieckie to czujne i oddane swojemu opiekunowi psy. Odpowiednio poprowadzone już w wieku szczenięcym mogą stać się psami policyjnymi, które będą specjalizowały się w wyszukiwaniu ładunków wybuchowych lub narkotyków, ale także psami  asystującymi pomagającymi w codziennym życiu osobom niepełnosprawnym. Najczęściej są to jednak psy towarzyszące, którym należy wyznaczyć granice i wytłumaczyć, co im wolno, a czego nie. Mają łagodny temperament, ale należy nimi odpowiednio pokierować.

Szkolenie musi być przeprowadzone profesjonalnie, najlepiej pod okiem specjalisty – doświadczonego lekarza weterynarii lub behawiorysty. Warto je rozpocząć od razu, gdy pupil trafia do Twojego domu.

Owczarek niemiecki- czarny podpalany jest najbardziej popularnym umaszczeniem tej rasy. Okrywa włosowa psów ma różną długość, w zależności od umiejscowienia na ciele – w okolicy klatki piersiowej, ogona i tylnych kończyn może być dłuższa. Oprócz twardych włosów okrywowych, obecny jest także gęsty podszerstek. Ich okrywa włosowa jest podwójna. Samice są mniejsze od samców. Owczarki niemieckie ważą od 22 do 40 kg. Żyją 9-13 lat.

Doberman

Dobermany to psy wytrzymałe i dumne. Są zwinne, sprawne fizycznie i obdarzone silnym temperamentem. Mają dobrze rozwinięty instynkt terytorialny. Czuwają, by nikt nie wdarł się na teren posesji i pilnują wszystkich domowników, wypatrując zagrożenia z każdej strony. Ze względu na swoją nieprzeciętną inteligencję, szybko uczą się komend. Jednak za sprawą ich dużego poczucia niezależności, nie zawsze mogą chcieć wykonywać polecenia, dlatego mogą wymagać pomocy profesjonalisty – wykwalifikowanego w dziedzinie zachowań zwierząt lekarza weterynarii lub doświadczonego behawiorysty.

Krótka sierść dobermanów jest łatwa w utrzymaniu. Wystarczy ją przeczesywać raz w tygodniu za pomocą rękawicy do szczotkowania psów lub gumowej szczotki. Psy nie mają podszerstka, dlatego nie nadają się do mieszkania na zewnątrz. Na zimowe spacery zaleca się zakładać im ciepłe ubranie. Ważą od 32 do 60 kg, przy czym samice osiągają mniejszą masę ciała od samców. Żyją 10-13 lat.

Rottweiler

To psy, które charakteryzują się krępą budową ciała. Mają mocny grzbiet, szeroki zad i silne kończyny. Ich dumny temperament i pewność siebie sprawiają, że nie zawsze są skore do współpracy. Potrzebują więc opiekuna, który poradzi sobie z wyzwaniem, jakim jest poprawne poprowadzenie szkolenia. Należy im jasno wyznaczyć co wolno, a czego nie wolno oraz trzymać się ustalonych reguł.

Psy szybko się uczą, dlatego raczej nie sprawiają problemów wychowawczych. Mają silny instynkt terytorialny. Nie szczekają bez powodu. Bronią domu i posesji, na której mieszkają i wszystkich domowników. W obliczu zagrożenia zawsze staną w obronie swojej rodziny. Potrzebują dużo uwagi od swojego opiekuna każdego dnia. Mają krótką sierść, którą należy czesać raz lub kilka razy w tygodniu. Ważą 45-58 kg. Żyją od 8 do 10 lat.

Labrador

Labradory to nie tylko psy towarzyszące. Często są wykorzystywane do pracy z niepełnosprawnymi, jako psy asystujące, w wojsku i policji, a także w ratownictwie medycznym. Jeśli marzysz o oddanym psie o łagodnym usposobieniu, to rasa idealna dla Ciebie. Szybko i chętnie się uczą, a ich szkolenie zazwyczaj przebiega bez problemów. To psy rodzinne, które lubią przebywać z ludźmi i chętnie bawią się z dziećmi. Dobrze dogadują się też z innymi psami, z kotami i innymi zwierzętami domowymi.

Potrzebują kilku dłuższych spacerów w ciągu dnia ze względu na dużą potrzebę aktywności fizycznej. Mają tendencję do nadwagi i otyłości, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich przekarmiać. Mają krótką sierść, która niestety obficie wypada, więc warto zapoznać się z trikami, jakie pomogą Ci łatwo i szybko usunąć sierść z kanapy, dywanów i mebli. Ważą 29-33 kg. Żyją 12-14 lat.

Golden retriever

Golden retriever w wolnym tłumaczeniu oznacza „złoty aporter”, dlatego zabawa z ringo czy gumowym frisbee będzie dla nich bardzo atrakcyjna. Warto to wykorzystać podczas szkolenia. Być może większą nagrodą dla goldenów będzie ulubiona zabawka niż smakołyk. Psy mają łagodne usposobienie. Dobrze odnajdują się w nowych miejscach i wśród ludzi, których nie znają, choć najbardziej cenią sobie kontakt ze swoim opiekunem. Sprawdzą się w domu z małymi dziećmi i innymi zwierzętami.

Mają długą sierść, która wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Wymagają też regularnej higieny uszu ze względu na to, że mają opadające uszy. Podobnie jak labradory czy owczarki niemieckie, są wykorzystywane do pracy w ratownictwie, wojsku czy policji. Ważą od 25 do 38 kg. Żyją 10-12 lat.

Border collie

To niezwykle inteligentne psy, które mają duże predyspozycje do niesienia ludziom pomocy. Potrafią skoncentrować się na zadaniu i współpracować z innymi psami lub obcymi ludźmi, by jak najlepiej je zrealizować. Coraz częściej są wykorzystywane do pracy z człowiekiem, np. podczas terapii (dogoterapia) lub jako psy przewodnicy. Border collie to także doskonali towarzysze dla rodzin z małymi dziećmi. Ich opiekunowie powinni być cierpliwi i dysponować dużą ilością czasu, by prawidłowo przeprowadzić szkolenie pupili i mieć czas na dłuższe, codzienne spacery. Psy mają dużą potrzebę ruchu.

Spacery są dla nich doskonałą okazją do szkolenia i zabawy na świeżym powietrzu. Mają sierść o zmiennej długości (w zależności od umiejscowienia na ciele). Okrywa włosowa ma tendencję do kołtunienia się, więc należy ją codziennie (lub co kilka dni) szczotkować. Częściej niż inne rasy mają problemy z uszami, dlatego warto regularnie zaglądać do ich uszu i sprawdzać, czy nie rozwija się tam stan zapalny. Ważą od 12 do 20 kg. Żyją 10-17 lat.

Australijski pies pasterski

To silne i zwinne psy o masywnej budowie ciała. Są samodzielne, chętnie pracują przy zaganianiu bydła. Mają silny instynkt opiekuńczy – strzegą owiec, krów, ale także wszystkich domowników, z którymi mieszkają. Obecnie to dość popularna w Polsce rasa psów.

Nawiązują ze swoim opiekunem szczególnie silną więź. Lubią dzieci, dlatego sprawdzą się w domu, w którym są już dzieci lub niedługo się pojawią. Australian Cattle Dogs to zwierzęta odważne, pewne siebie i inteligentne. Szybko i chętnie się uczą, są posłuszne i chętne do pomocy. Mają krótką sierść, która nie wymaga codziennej pielęgnacji – wystarczy ją przeczesać raz w tygodniu za pomocą szczotki z metalowymi ząbkami. Ważą 14-16 kg. Żyją 13-15 lat.

Owczarek szetlandzki

Małe, wesołe i energiczne owczarki szetlandzkie to dobra rasa dla rodzin, które mieszkają w bloku. Są bardzo towarzyskie, przywiązują się do swoich opiekunów, lubią dzieci i nie boją się obcych. Cechują się inteligencją, dlatego powinny szybko zrozumieć zasady panujące w Twoim mieszkaniu i dostosować się do nich bez większych problemów.

Nie mają bardzo wysokiej potrzeby aktywności fizycznej, ale nie lubią się nudzić i zdecydowanie potrzebują wielu bodźców, dlatego warto zostawiać im zabawki edukacyjne, np. przesuwane puzzle z psimi smakołykami lub inne zabawki rozwijające logiczne myślenie. Wymagają regularnego czesania okrywy włosowej – codziennie lub kilka razy w tygodniu. Owczarki szetlandzkie ważą od 5 do 10 kg. Żyją 12-15 lat.

Papillon

Psy tej rasy przypominają zarówno spaniela, jak i szpica. Są inteligentne, żywiołowe, czujne i ciekawskie. To prawdziwe pieszczochy, które chętnie spędzą z Tobą popołudnie i wieczór na kanapie, ale potrzebują też regularnych spacerów z interesującymi bodźcami po drodze. Papillon chętnie i szybko się uczy, dlatego wszystkie zabawki rozwijające logiczne myślenie będą dla niego bardzo atrakcyjne.

Mimo swoich niewielkich rozmiarów czuje się odpowiedzialny za wszystkich domowników, dlatego instynktownie ich strzeże i chroni przed zagrożeniem. Przedstawiciele tej rasy źle znoszą samotność i przywiązują się do rodziny, z którą mieszkają. Dobrze dogadują się z innymi psami, ale także z kotami, dlatego sprawdzą się w domu, w którym są zarówno inne zwierzęta, jak i dzieci. Ich sierść wymaga szczotkowania codziennie lub kilka razy w tygodniu. Idealnym narzędziem do czesania ich długich włosów będzie grzebień z obrotowymi zębami lub metalowa szczotka. Ważą 3,2-4,5 kg. Żyją 13-15 lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 146

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

13 komentarzy do wpisu „Najmądrzejsze rasy psów na świecie”

 1. Ja mam owczarka belgijskiego suczka 3 letnia ,nie lubiana przez sąsiadów ze wzajemnością (nie daje się pogłaskać i zaprzyjaźnić z dziećmi) jest bardzo terytorialna mimo że przeszła szkolenia ,ale i tak wszyscy ją kochamy.Nie każdy pies jest do głaskania i spoufalania ze wszystkimi ,ludzie też tak mają ?

  Odpowiedz
 2. Ja mam owczarka belgijskiego suczka 3 lata toleruje tylko domowników ,nie lubi sąsiadów z wzajemnością (bo nie daje się głaskać i zaprzyjaźnić z dziećmi),a to są psy terytorialne i mają swój cherakter.

  Odpowiedz
 3. Mam dwie sunie, owczarka niemieckiego długowłosego (staroniemiecka bez dysplazji, duża jak samiec), oraz pinczera miniaturkę, mistrzynię w polowaniu na myszy, szczury, krety, niestety i kury. Obie są młode (4 i 3 lata), obie są mądre, każda na swój sposób (choć tej małej nie mogę oduczyć od polowania na kury). Co najważniejsze obie bezgraniczne kochają dzieci, ale też nie znoszą obcych dorosłych osób.

  Odpowiedz
 4. Moje pieski są kochane.Mam 3 letnią suczkę labradorkę,która w tamtym roku
  oszczeniła się.Miała sześcioro słodkich
  szczeniaczków.3 pieski i 3 suczki.Teraz mają nowe domy.Jednak 2 zostały u nas.Mamy wesołą gromadkę.Bardzo lubią bawić się małymi piłkami i szybko
  uczą się.Polecam tę rasę.

  Odpowiedz
   • A ja mam kundelka ktury ma już 10 lat nie wiem właściwie czy taka rasa istnieje ale jest długowłosy długi trikolorowy moim zdaniem jest piękny bo umaszczenie ma czarno brązowo białe i uszy stojące ma krutkie łapki ale widziałam bardzo podobnego bardzo jest terytorialny i go kochamy żyje w jednym domu z 3 ma kotami w zgodzie prosze odp czy to jakaś rasa ?

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres