Łagodne i przyjazne rasy psów

agodne i przyjazne rasy psów

Marzysz o czworonogu, który będzie Cię witał z radością w progu drzwi? Zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z odpowiedzialnością i opieką nad pupilem? Poznaj najspokojniejsze rasy psów.

Przyjazny pies, czyli jaki?

Można wyróżnić wiele ras psów, które określa się mianem spokojnych i łagodnych z natury. Psy takich ras nie sprawiają zazwyczaj problemów wychowawczych, chętnie oraz szybko się uczą i są posłuszne, dlatego praca z nimi nie wymaga zwykle dużego doświadczenia przewodnika.

Musisz jednak pamiętać, że każdy pies jest inny i do wszystkich czworonogów należy mieć indywidualne podejście. Nieodpowiednio poprowadzony labrador czy  shih tzu może sprawiać problemy w kontaktach z ludźmi lub innymi psami, dlatego do wychowania pupili należy przywiązywać dużą wagę, niezależnie od tego, jakiej rasy jest Twój pies.

Wspólne cechy opisujące psy o łagodnym usposobieniu:

 • łagodne w stosunku do ludzi (w tym dzieci), psów i innych zwierząt;
 • cierpliwe i posłuszne;
 • wierne i oddane domownikom;
 • reagują na komendy;
 • lubią spacery i wspólną zabawę.

Pamiętaj, że aby pies- nawet najłagodniejszej rasy- był przyjazny i chciał współpracować, jego potrzeby muszą być zaspokojone. Czworonogi wymagają nie tylko pełnej miski i spacerów kilka razy dziennie. Potrzebują również aktywności fizycznej,  gryzienia, żucia i węszenia, poczucia bezpieczeństwa, stymulacji intelektualnej, a także zabawy. Jeśli któraś z podstawowych potrzeb pupila będzie niezaspokojona przez dłuższy czas, nawet najłagodniejszy pies może okazać swoją frustrację. Dlatego tak ważne jest, by poznać swojego psa i dbać o jego indywidualne potrzeby.

Łagodne rasy psów

Owczarek szkocki długowłosy

To lojalne i energiczne psy. Są wierne wszystkim domownikom, jednak do obcych podchodzą z pewną rezerwą. Lubią dużą przestrzeń i potrzebują dużo się bawić, ale powinny odnaleźć się także w mieszkaniach w bloku, jeśli będą odpowiednio stymulowane bodźcami.

Owczarki szkockie są bardzo inteligentne. Szybko się uczą i reagują na komendy, więc zazwyczaj nie sprawiają problemów wychowawczych. Jako psy pasterskie mają dużą potrzebę aktywności fizycznej, dlatego potrzebują opiekuna, który znajdzie czas na przynajmniej jeden dłuższy spacer w ciągu dnia.

Mają długą i gęstą szatę, która składa się z włosów okrywowych i obfitego podszerstka. Największą popularność rasa zyskała dzięki książce i serii filmów pt. „Lassie, wróć!”. Samce tej rasy są większe od samic. Owczarki szkockie ważą 18-29 kg. Żyją 14-16 lat.

Labrador

Labradory to psy pełne energii i empatii. Są doskonałą rasą dla wszystkich miłośników zwierząt, którzy marzą o łagodnym i cierpliwym psie odnajdującym się w bliskiej relacji z człowiekiem. Labradory sprawdzą się też w domach z małymi dziećmi.

Szybko się uczą, dlatego z powodzeniem możesz ćwiczyć z nimi komendy. Chętnie uczestniczą w szkoleniach. Dzięki ich unikatowym, empatycznym cechom oraz inteligencji, często są wykorzystywane do pracy w dogoterapii oraz jako psy asystujące osobom niepełnosprawnym.

Potrzebują kilku dłuższych spacerów w ciągu dnia, ponieważ mają dużą potrzebę aktywności fizycznej i zabawy. Ich tendencja do nadwagi i otyłości sprawia, że dieta labradorów powinna być odpowiednio zbilansowana. Nie wolno ich przekarmiać.

Mają krótką sierść, która wypada przez cały rok, a dodatkowo wiosną i jesienią linieją obficiej. Decydując się na tę rasę, warto zapoznać się z trikami, które pomogą Ci łatwo i szybko usunąć sierść z kanapy, dywanów i mebli. Labradory ważą 29-33 kg. Żyją 12-14 lat.

Golden retriever

To posłuszne, wierne i łagodne psy. Są przyjacielskie i towarzyskie w kontakcie z człowiekiem. Szybko przywiązują się do swojego opiekuna i wszystkich domowników, także tych najmłodszych. Sprawdzą się w domu z małymi dziećmi, ponieważ są bardzo cierpliwe.

Goldeny mają dużą potrzebę aktywności fizycznej. Lubią zabawy na zewnątrz, w tym aportowanie. Golden retriever w dosłownym tłumaczeniu oznacza „złoty aporter”, dlatego zabawa z psim, gumowym frisbee lub piłką będzie dla przedstawicieli tej rasy bardzo atrakcyjna.

Ich sierść jest długa, wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Psy wymagają też regularnej higieny uszu ze względu na typ budowy narządu słuchu, czyli opadające uszy. Ze względu na swoją dużą inteligencję, posłuszeństwo i empatię, goldeny, podobnie jak labradory, są wykorzystywane do pracy jako psy asystujące, policyjne i ratownicze. Ważą od 25 do 38 kg. Żyją 10-12 lat.

Beagle

Są łagodne i cierpliwe, ale jednocześnie bardzo aktywne. Potrzebują dużo ruchu, dlatego na pewno będą chętnie biegać razem z dzieckiem – dotrzymując kroku nawet najbardziej aktywnym pociechom. Mają łagodny temperament, ale mogą być niekiedy uparte i niecierpliwe. Z tego powodu powinny być szkolone już od pierwszych dni w Twoim domu. Zacznij od nauki samokontroli, która jest punktem wyjścia do dalszego szkolenia. Psy tej rasy są otwarte na zmiany, lubią wyzwania i dobrze czują się z obcymi ludźmi w miejscach, których wcześniej nie znały.

Starsze beagle są mniej żywiołowe niż młode psy poniżej roku i często zamiast szaleństw na spacerze wybierają drzemkę na kanapie z ukochanym opiekunem. Ich sierść jest krótka, intensywnie wypada wiosną i jesienią. Dorosłe beagle ważą około 10-14 kg. Żyją 12-15 lat.

Pudel

To jedna z najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Psy te potrafią nauczyć się komend w bardzo krótkim czasie. Są posłuszne i lojalne wobec swojej rodziny, ale zazwyczaj wybierają sobie jednego opiekuna, którego słuchają bezgranicznie i tworzą z nim najsilniejszą więź. Czworonogi tej rasy mają silny instynkt łowiecki – w przeszłości były wykorzystywane podczas polowań.


Pudle wyróżniają się nie tylko swoją inteligencją na tle innych psów, ale także wyglądem. Mają sierść zamiast włosów, która jednak nie jest typowa – nie wypada prawie w ogóle i na pierwszy rzut oka bardziej przypomina włosy. Psy należy regularnie kąpać i strzyc raz na 2-4 miesiące.

Ze względu na to, że pudle nie gubią sierści prawie wcale, są polecane osobom z łagodną alergią na psy. Pudle miniaturowe ważą 2,5-3 kg, pudle średnie ważą 15-18 kg, a pudle duże osiąga ją masę ciała powyżej 20 kg. Są długowieczne i odporne na choroby, żyją – w zależności od wielkości, nawet powyżej 15 lat.

Shih Tzu

To bystre i lojalne psy. Są oddane swojej rodzinie, nie uciekają i lubią spędzać czas na zabawach z ludźmi, także tymi najmłodszymi. Wykazują się cierpliwością, a do tego są zawsze skore do zabawy. Chętnie spędzają czas na pieszczotach z ukochanym opiekunem.


Shih tzu dobrze odnajdują się w niewielkich przestrzeniach, dlatego to doskonała rasa dla rodzin z małymi dziećmi, które mieszkają w bloku. Psy dużo śpią w ciągu dnia, ale potrzebują też regularnych spacerów, w tym jednego dłuższego w ciągu dnia.

Mają długie i miękkie włosy, które należy codziennie rozczesywać i strzyc co 2-4 miesiące, ponieważ rosną na długość (w przeciwieństwie do sierści). Należy też regularnie dbać o uszy czworonogów – psy tej rasy często mają nawracające infekcje ucha. Ważą 4-7,2 kg. Żyją 12-17 lat.

Jack Russel Terrier

To aktywne, ciekawe świata i zawsze skore do zabawy czworonogi. Szybko się ekscytują i mogą być czasem uparte i niecierpliwe. Mają silny instynkt łowiecki, chętnie biegają za piłką czy frisbee. Są odważne i ciekawskie, ale lubią stawiać na swoim.

Chętnie bawią się ze starszymi dziećmi. Kontakt psa z młodszymi dziećmi powinien być nadzorowany. Jack russel terriery nie są agresywne, ale mogą niechcący wyrządzić dziecku krzywdę z powodu gwałtownych ruchów . Z natury mają łagodne temperamenty. Są długowieczne i rzadko chorują. Ważą 5-8 kg. Wiele z nich dożywa 15-18 lat.

Nowofundland

To duże psy, które swoim wyglądem mogą na pierwszy rzut oka przypominać niedźwiedzia. Mają jednak łagodny temperament. Są spokojne, wesołe i opanowane, dlatego odnajdą się w rodzinie z małymi dziećmi. Potrzebują dużo ruchu w ciągu dnia, dlatego jeden ze spacerów musi być dłuższy i powinien zaspokoić ich dużą potrzebę aktywności fizycznej. Nowofundlandy uwielbiają zabawy w wodzie – to urodzeni pływacy. Stąd też ich polska nazwa- wodołazy.

Sierść psów jest podwójna – oprócz standardowej okrywy włosowej, mają także gęsty i obfity podszerstek. Czworonogi powinny być czesane codziennie za pomocą grzebienia z rzadko rozstawionymi ząbkami, by przeciwdziałać powstawaniu kołtunów. Co kilka dni warto przeczesać sierść zgrzebłem, które usunie martwy podszerstek. Samice są zwykle mniejsze od samców. Nowofunlandy ważą 45-70 kg. Żyją 8-10 lat.

Mops

To popularna rasa psów towarzyskich. Czworonogi sprawdzą się w rodzinie, w której są małe dzieci. Nie przeszkadza im nawet mała powierzchnia mieszkania, dlatego mogą mieszkać w bloku. Są wierne, wesołe i lojalne. Lubią pieszczoty z opiekunem, ale nie odmówią też zabawy piłeczką. Mają tendencję do otyłości, więc pod żadnym pozorem nie powinny być przekarmiane.

Mają krępe ciało i głowę w typie ras brachycefalicznych (krótkoczaszkowych). Są obciążone chorobami genetycznymi, dlatego częściej od innych ras są narażone na schorzenia mięśnia sercowego, dysplazję stawów biodrowych, urazy kręgosłupa, problemy z oddychaniem, przegrzanie się organizmu oraz choroby narządu wzroku. W 2016 roku Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne zaapelowało, by ze względu na genetyczne predyspozycje psów do wieloukładowych schorzeń, nie podejmować pochopnie decyzji o kupnie lub adopcji mopsa. Mopsy ważą 6-8,5 kg. Żyją 12-15 lat.

Bichon frise

Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od maltańczyków. To bardzo towarzyskie i wesołe psy, które nawiązują silną relację z opiekunem. Dobrze odnajdują się wśród obcych ludzi, ale to o uwagę opiekuna zabiegają najmocniej. Są łagodne, cierpliwe i posłuszne.

Szybko się uczą, choć ich szkolenie może w niektórych przypadkach przebiegać opornie. Dlatego naukę samokontroli należy rozpocząć już pierwszego dnia pobytu w Twoim domu. Musisz nauczyć pupila, jakich zachowań od niego oczekujesz, a jakich nie akceptujesz i trzymać się określonych zasad, korzystając z metod wzmocnienia pozytywnego.

Włosy bichonów rzadko wypadają, ale za to rosną na długość. Delikatnie się kręcą, przez co przypominają korkociąg. Są bardzo delikatne, łatwo się kruszą i plączą, dlatego należy je codziennie czesać za pomocą grzebienia lub szczotki i regularnie strzyc. Ważą 3-5 kg. Żyją 12-15 lat.

Labradoodle

Rasa powstała w wyniku skrzyżowania labradora retrievera z pudlem. Psy pochodzą z Australii, ich historia rozpoczęła się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Hybryda została stworzona na potrzeby alergików, którzy chcieli mieć psa domowego lub psa przewodnika o empatycznym i łagodnym usposobieniu.

Przedstawiciele tej rasy nie gubią sierści, dzięki czemu psie alergeny dostają się do powietrza w mniejszej ilości. To korzystnie wpływa na samopoczucie osób nadwrażliwych na psy.

Labradoodle mają różne typy sierści (wełna, runo i włos), z czego jedynie włos linieje. Osobniki z obficie wypadającą sierścią są eliminowane z hodowli. Ich okrywa włosowa wymaga czesania co kilka dni.

Obecnie są krzyżowane wyłącznie między sobą. Nie wykorzystuje się już materiału genetycznego od pudli i labradorów. Psy tej rasy są posłuszne, przyjaźnie nastawione do człowieka i wierne. Są cierpliwe wobec dzieci i szybko się uczą. Nie są agresywne i rzadko szczekają. Żyją około 10-14 lat.

Występują w trzech odmianach:

 • labradoodle miniaturowe (6-12 kg);
 • labradoodle średnie (12-23 kg);
 • labradoodle standardowe (23-45 kg).

Buldog francuski

To małe pieski o muskularnej i krępej sylwetce. Należą do tzw. ras brachycefalicznych, które charakteryzują się skróconym pyskiem. Z tego powodu są narażone m.in. na duszność i przegrzewanie się organizmu. Często cierpią także na schorzenia kręgosłupa i alergię. Ich leczenie może być kosztowne, dlatego musisz mieć to na uwadze, wybierając tę rasę psa.


Buldogi francuskie są łagodne i skore do zabawy. W kontaktach z dziećmi cierpliwe i przyjaźnie nastawione, dlatego nadają się do mieszkania w bloku z małymi dziećmi. Mają tendencję do tycia, dlatego wymagają regularnej dawki ruchu i właściwej diety. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy. Ze względu na predyspozycje rasowe do wypadania dysków w kręgosłupie oraz ryzyko wystąpienia udaru cieplnego, nie powinny szaleć na spacerach.

Mają krótką sierść, która nie ma tendencji do kołtunienia się. Niestety, wypada regularnie, więc warto wyczesywać martwe włosy co kilka dni. Ważą 8-14 kg. Żyją 10-14 lat.

Maltańczyk

To małe i towarzyskie psy, które uwielbiają spędzać czas z człowiekiem na pieszczotach lub wspólnej zabawie. Doskonale odnajdują się w mieszkaniu w bloku. Tolerują obce osoby i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków.

Mają długie włosy – prawie wcale nie wypadają. Dzięki temu mogą sprawdzić się dla opiekuna, który ma łagodne objawy alergii na psy. Włosy należy jednak codziennie czesać, ponieważ mają tendencję do kołtunienia się. Ważą 3-5 kg. Żyją od 12 do 15 lat.

Owczarek niemiecki

To lojalne, czujne i oddane swojemu opiekunowi zwierzęta. Szybko się uczą i chętnie współpracują podczas szkolenia. Wymagają od swojego opiekuna dużo cierpliwości i uwagi. Pod odpowiednią opieką mogą stać się psami obronnymi, pracującymi dla policji lub psami asystującymi, które pomagają w codziennym życiu osobom niepełnosprawnym.

Nieodpowiednio poprowadzone owczarki niemieckie mogą być zalęknione w przyszłości, dlatego szkolenie powinno być przeprowadzone profesjonalnie, najlepiej pod okiem specjalisty. Dzięki temu wszystkie niepożądane zachowania nie zdążą się utrwalić, ponieważ zostaną wyeliminowane na czas.

Mimo swoich predyspozycji do pracy z ludźmi, owczarki niemieckie to najczęściej psy rodzinne. Są doskonałą rasą psów dla rodzin z małymi dziećmi. Mają łagodne usposobienie i są cierpliwe nawet wobec najmłodszych.

Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem rasy pod kątem umaszczenia jest owczarek czarny podpalany. Włosy owczarków mają różną długość, w zależności od umiejscowienia na ciele. Szata jest podwójna, oprócz twardych i mocnych włosów okrywowych, mają także podszerstek. Samice są znacznie mniejsze od samców. Ważą od 22 do 40 kg. Żyją 9-13 lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 207

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

13 komentarzy do wpisu „Łagodne i przyjazne rasy psów”

 1. A czemu nie piszecie o gończych polskich? To bardzo przyjazne psy. Nie cierpią na jakieś choroby. Są opiekuńcze w stosunku do rodziny a szczególnie do dzieci.

  Odpowiedz
 2. Listę należałoby uzupełnić o cavaliera king charles spaniela, to doskonały towarzysz i przyjaciel człowieka 🙂 Bez tej rasy lista nie jest kompletna.

  Odpowiedz
  • Zgadzam się to rasa podobnie jak labrador nadające się do dogoterapi.
   Cavalier umiescilabym na 1 miejscu ta rasa nie posiada agresji. Co do owczarków niemieckich hmm tu bym polemizowała. Ta rasa ma sporo agresji zwłaszcza do innych psów. Ciekawe co to za ,, znawca ,, robił tę listę ?

   Odpowiedz
 3. Miesiac temu samochod zabil mojego kochanego pieska nie moge przestac plakac itesknic za nim mial 9 lat byl rasy schitsu

  Odpowiedz
 4. Jak dla mnie to maltańczyk , ok choćby dlatego że nie gubią włosów. Chociaż przykro że wielu hodowców dąży do miniaturyzacji , ale czy nie kosztem zdrowia psa.

  Odpowiedz
 5. A co macie przeciw psom welsh corgi? Chętnie oraz szybko się uczą i są posłuszne, dlatego praca z nimi nie wymaga zwykle dużego doświadczenia przewodnika. Uwielbiają dzieci i zabawę z nimi.

  Odpowiedz
  • Miałam pieska Schitzu odszedł 4 września żył 13 lat był wspaniały kochał dzieci i dzieci kochaly jego mógł zalizac każdego choć ja nie mam dzieci bo jestem starsza bardzo mi Gucia brakuje

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Dzieci bawiące się z psem
Zachowanie

A ja mam psa! O dzieciach i psach

Zanim rodzice zadadzą sobie pytanie, czy ich dziecko jest wystarczająco odpowiedzialne, powinni zastanowić się, czy sami są gotowi na zwierzę

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres