Które psy nie gubią sierści? Jakie rasy nie linieją?

Psy które nie gubią sierści

Chcesz mieć psa w domu, ale boisz się, że będziesz musiał codziennie odkurzać podłogi i kanapy z psiej sierści? Poznaj rasy psów, które nie gubią sierści prawie wcale. Przeczytaj.

Linienie u psów

Psy gubią sierść przez cały rok, jednak nie wszystkie linieją w taki sam sposób i z tą samą częstotliwością. Można wyróżnić dwa najważniejsze okresy linienia u psów – wiosnę i jesień. Właśnie wtedy psy przygotowują się na nadchodzącą zmianę warunków atmosferycznych. Jesienią gubią sierść letnią, która była przystosowana do ciepłych miesięcy, a wiosną gubią tę zimową, czyli gęstą z obfitym podszerstkiem. W innych miesiącach psy też gubią sierść i włosy, ale w mniejszej ilości.

Wypadanie sierści u psa to kwestia indywidualna. Intensywność tego procesu jest uwarunkowana genetycznie i zależy między innymi od długości oraz grubości okrywy włosowej.

Istnieją rasy psów, które nie linieją prawie wcale, a ich włosy czy sierść wypadają sporadycznie. Są to przede wszystkim rasy miniaturowe psów np. maltańczyk, ale nie tylko. Okazuje się, że psy z sierścią, np. pudel czy sznaucer też prawie w ogóle nie gubią swojej okrywy włosowej.

Rasy psów intensywnie liniejące to na pewno labradory i większość innych psów krótkowłosych. Wśród nich można wyróżnić jamniki. Weź to pod uwagę, kiedy będziesz szukał idealnej rasy psa do Twojego domu i rodziny.

Rasy psów, które nie gubią sierści

Maltańczyk

To bardzo łagodne, cierpliwe i oddane swojemu opiekunowi i wszystkim domownikom psy. Zazwyczaj nie sprawiają problemów w domu. Nie niszczą przedmiotów i mogą zostawać same przez kilka godzin. Szybko się uczą, dlatego nierzadko można je spotkać na zawodach. Chętnie się bawią z ludźmi i lubią dzieci, więc sprawdzą się dla rodzin z małymi dziećmi.

Maltańczyk
Maltańczyk

Włosy maltańczyków są długie, proste i jedwabiste w dotyku. Mają tendencję do kołtunienia się – warto je czesać codziennie, np. wieczorem, podczas pieszczot na kanapie. Okrywa włosowa bardzo rzadko wypada, ale za to rośnie na długość, przez co włosy należy przycinać co 2-4 miesiące.

Maltańczyki ważą 3-4 kg. Żyją 12-15 lat.

Pudel

To niezwykle inteligentna rasa psów. Potrafią nauczyć się komend w bardzo krótkim czasie. Są wierne i oddane swojej rodzinie. Zazwyczaj wybierają sobie jednego opiekuna, choć lubią i dbają też o pozostałych domowników. Mają sierść (nie włosy), która bardzo rzadko wypada. Z tego względu, mając pudla w mieszkaniu, nie musisz codziennie odkurzać kanap i podłóg.

Pudel
Pudel

Zwierzęta powinny być regularnie strzyżone co 2-4 miesiące. Ich sierść nie musi być codziennie rozczesywana, ale należy to robić co jakiś czas, np. raz w tygodniu, by zapobiegać powstawaniu kołtunów.

Pudle miniaturowe ważą 2,5-3 kg, pudle średnie ważą 15-18 kg, a pudle duże osiągają masę ciała powyżej 20 kg. To długowieczne i odporne na choroby psy. Żyją powyżej 15 lat.

Terier i foksterier

Teriery to psy z silnie rozwiniętym instynktem łowieckim i charakteryzujące się dużą potrzebą aktywności w ciągu dnia. Spacery wokół bloku mogą być dla nich niewystarczające. Potrzebują przynajmniej jednego dłuższego spaceru w ciągu dnia, podczas którego będą się mogły wybiegać, bawić z innymi psami i węszyć. Teriery chętnie podejmują zabawy także ze swoimi opiekunami – biegają za dyskiem, frisbee czy piłką. Kiedyś były wykorzystywane przede wszystkim do polowań. Obecnie większość z nich to rasy towarzyskie, które możesz spotkać w polskich domach.

Foksterrier szorstkowłosy
Foksterier szorstkowłosy

Jedną z popularnych ras wśród terierów jest foksterier szorstkowłosy. To wesoły, ciekawski i odważny pies. Bardzo lubi zabawę, jednak potrzebuje odpowiedniego ułożenia i jasnego wyjaśnienia, co mu wolno, a czego nie. Często wymaga szkolenia pod okiem wykwalifikowanego lekarza weterynarii lub doświadczonego behawiorysty. Ze względu na silny instynkt łowiecki może uciekać w pogoni za zającem podczas spaceru, dlatego bezwzględnie powinien zostać zachipowany i nosić adresówkę przy obroży. Dzięki temu będzie można go zidentyfikować, jeśli się zgubi. To pies dla odpowiedzialnego opiekuna, który lubi spędzać czas aktywnie na zewnątrz.

Dominującym kolorem umaszczenia foksterierów jest biały. Szata włosowa jest na tyle gęsta, że po odchyleniu jej za pomocą palców z trudem można zauważyć prześwitującą skórę. Sierść jest szorstka w dotyku, wytrzymała i bardzo rzadko wypada, dlatego to doskonała rasa psów dla alergików.

Starszą odmianą foksterierów są teriery gładkowłose. Te szorstkowłose pojawiły się znacznie później, ale szybko wyparły te o gładkiej strukturze włosów. Okazało się, że szorstkie włosy lepiej chronią skórę przed zimnem i wiatrem oraz przed drapieżnikami. Foksteriery ważą 6-9 kg. Żyją od 13 do 14 lat.

Shar pei

Nie tylko jego wygląd jest unikatowy, ale także temperament i zachowanie – jest indywidualistą, a praca z nim nie należy do najłatwiejszych. Nie da się go tak łatwo przekupić (jak w przypadku innych psów). Uczestniczy w szkoleniach tylko wtedy, gdy ma na to ochotę, dlatego zdecydowanie można powiedzieć, że chodzi swoimi drogami.

Shar pei
Shar Pei

To pies jednego pana. Wybiera sobie opiekuna – chce spędzać z nim najwięcej czasu, tylko jego się słucha i to z nim czuje się najlepiej. Przywiązuje się też do innych domowników, broni ich i się o nich troszczy, ale nie tworzy z nimi tak głębokiej relacji jak ze swoim wybranym opiekunem. Wykazuje nieufność wobec obcych, często strzeże swojego domu.

Skóra psów tej rasy jest silnie pomarszczona na całej długości ciała, choć wraz z wiekiem pomarszczenie widać mniej. Skóra dorosłych osobników marszczy się tylko na wysokości szyi i ogona. Ich sierść jest krótka, rzadko wypada.

Psy te, ze względu na pofałdowanie skóry, są bardziej niż inne psy narażone na zapalenie skóry. Problem ten często wymaga interwencji lekarza weterynarii i – ze względu na budowę anatomiczną psów – ma tendencję do nawracania.

Co ciekawe, język tej rasy jest równie wyjątkowy jak jej wygląd i temperament. Shar pei ma fioletowy lub niebieski język, który wygląda jak siny. To jednak jak najbardziej normalne dla tej rasy i nie świadczy o żadnej chorobie.

Psy rasy shar pei ważą od 18 do 30 kg, z czego samice osiągają zazwyczaj masę ciała do 25 kg. Żyją 9-11 lat.

York (Yorkshire terier)

Podobnie jak  foksterier – należy do terierów. To najbardziej popularna rasa wśród wszystkich ras miniaturowych. Yorki mają włosy zamiast sierści, które bardzo rzadko wypadają, ale za to wymagają codziennej pielęgnacji. Należy je czesać każdego dnia, a najlepiej po każdym spacerze. Psy powinny być także strzyżone raz na 2-4 miesiące oraz regularnie kąpane.

Yorkshire Terrier
York

Yorki należą do terierów, które charakteryzują się dużą potrzebą aktywności i zabawy w ciągu dnia. Mają silny instynkt łowiecki i chętnie węszą, dlatego dobrym rozwiązaniem do rozładowania ich energii w domu jest zakup lub samodzielne wykonanie maty węchowej (zabawki edukacyjnej dla psa), w której możesz schować psie przysmaki i rozwijać logicznie myślenie u swojego pupila.

Yorki ważą 2,5-4 kg. Żyją 13-16 lat.

Owczarek nizinny

To pies rodzinny, który chętnie spędza czas z domownikami na zabawie i pieszczotach. Lubi dzieci, dlatego, jeśli planujesz w przyszłości dziecko lub jesteś już rodzicem, to doskonała rasa dla Ciebie. Owczarki nizinne mają łagodne usposobienie. Lubią się bawić, ale szybko uczą się samokontroli, dzięki czemu zabawa prawie nigdy nie jest niebezpieczna dla ludzi czy innych zwierząt.

Polski owczarek nizinny
Polski owczarek nizinny

Mają bardzo dobrą pamięć i dobrze współpracują podczas szkolenia, dlatego nauka komend nie powinna stanowić dla nich problemu. Są czujne, opanowane i cierpliwe. Nadają się do mieszkania w bloku lub w domu. Nie nadają się do mieszkania na dworze.

Ich okrywa włosowa jest długa i bardziej szorstka niż ta, która występuje np. u yorków. Włos ma tendencję do filcowania się i zbijania w kołtuny, dlatego owczarki powinny być czesane codziennie, a najlepiej kilka razy dziennie, po każdym spacerze. Rzadko linieją, a te włosy, które wypadły, nie mają tendencji do przyczepiania się do kanapy czy obicia fotela.

Samice są zwykle mniejsze od samców. Ważą 14-18 kg, a samce osiągają masę ciała do 23 kg. Żyją 12-15 lat.

Sznaucer

To inteligentny, silnie przywiązany do swojego opiekuna pies. Odnajdzie się w przestrzeni mieszkania w bloku, ale na pewno potrzebuje regularnych (3-5 spacerów) w ciągu dnia, w tym jednego dłuższego. Źle znosi samotność, więc najprawdopodobniej nie sprawdzi się w domu, w którym przez większość część dnia będzie musiał być sam.

Żyją 12-15 lat. Osobniki miniaturowe statystycznie żyją dłużej niż średnie czy olbrzymie.

Można wyróżnić sznaucery w trzech rozmiarach, które różnią się między sobą wielkością i masą ciała.

Najbardziej popularne w Polsce są jednak sznaucery miniaturowe.

 • sznaucer miniaturowy (30-35 cm w kłębie, 4-8 kg);
 • sznaucer średni (45-50 cm w kłębie, 14-20 kg);
 • sznaucer olbrzymi (60-70 cm w kłębie, 35-47 kg).

Shih tzu

Nie mają sierści lecz włosy, które sporadycznie wypadają. To doskonała rasa dla rodzin z dziećmi, mieszkających w bloku. Shih tzu potrzebuje codziennych, regularnych spacerów, chociaż jego dzienna aktywność fizyczna jest raczej umiarkowana.

Shih Tzu
Shih Tzu

Psy te zazwyczaj nie sprawiają problemów, gdy zostają same w domu. Potrafią się sobą zająć, rzadko cierpią na lęk separacyjny i bardzo dużo śpią. Ich łagodny temperament, cierpliwość i chęć do zabawy sprawiają, że są polecane dla rodzin, w których są bardzo małe dzieci.

Shih tzu należy do ras brachycefalicznych, które charakteryzują się skróconym pyskiem (podobnie, jak mopsy czy buldożki). Są przez to narażone na trudności z oddychaniem, ryzyko przegrzania oraz schorzenia narządu wzroku.

Ważą od 4 do 7,2 kg. Żyją od 10 do 16 lat.

Labradoodle

Rasa pochodzi z Australii, powstała w wyniku skrzyżowania labradora retrievera z pudlem. Pierwsze osobniki przyszły na świat ponad 30 lat temu. Jest to nowa rasa, która wciąż zyskuje na popularności. Hybryda została stworzona na potrzeby alergików, którzy marzyli o psie, ale ze względu na swoje schorzenie (i brak ówczesnych metod odczulania), nie byli w stanie mieć psa w domu. Labradoodle nie uczulają lub uczulają jedynie w niewielkim stopniu. Ich sierść wypada w skąpej ilości w ciągu całego roku.

Psy mogą mieć różne typy sierści (wełna, runo i włos), z czego jedynie włos linieje. Osobniki z obficie wypadającą sierścią są eliminowane z hodowli. Okrywa włosowa labradoodli wymaga czesania codziennie lub raz na kilka dni. Obecnie wszystkie osobniki są krzyżowane wyłącznie między sobą. Nie wykorzystuje się już materiału genetycznego od pudli i labradorów.

Labradoodle są narażone na problemy ze stawami biodrowymi (które występują też często u labradorów) oraz problemy hormonalne.

Psy tej rasy są posłuszne, przyjaźnie nastawione do człowieka i wierne. Wykazują się cierpliwością wobec dzieci i szybko się uczą. Nie są agresywne i rzadko szczekają.

Żyją około 12-14 lat i występują w trzech rozmiarach:

 • labradoodle miniaturowe (6-12 kg);
 • labradoodle średnie (12-23 kg);
 • labradoodle standardowe (23-45 kg).

Cockapoo

Inna nazwa tej rasy to spudel. Jest krzyżówką pudla miniaturowego z cocker spanielem. Cockapoo to bardzo miły i łagodny pies – oddany swojej rodzinie, szybko się uczy, dlatego zazwyczaj można go z łatwością nauczyć różnych komend. Pies bardziej przypomina pudla niż spaniela. Cechy charakterystyczne, które odziedziczył po spanielu, to przede wszystkim duże zwisające uszy, pokryte długą sierścią. Jego okrywa włosowa nie jest tak miękka jak u spaniela, ale wydaje się bardziej aksamitna w dotyku niż u pudla. Wypada sporadycznie.

Ze względu na łagodne usposobienie spudla i empatyczne podejście do ludzi może być wykorzystywany do dogoterapii. Najprawdopodobniej sprawdzi się także dla osób z łagodną alergią na psy, ponieważ uczula w niewielkim stopniu.

Psy tej rasy ważą od 5,4 do 11 kg. Żyją około 12-15 lat.

Goldendoodle

Rasa powstała w wyniku krzyżówki pudla z golden retrieverem. Jej historia rozpoczęła się niedawno, ale staje się coraz bardziej popularna m.in. dlatego, że to psy o łagodnym usposobieniu. Przywiązują się do swojego opiekuna oraz wszystkich domowników i są im wierne. To zdecydowanie psy rodzinne, jednak ze względu na ich inteligencję i zdolność do szybkiego uczenia się są psami ratowniczymi lub jako psami asystującymi dla osób niepełnosprawnych z alergią na psy.

Psy tej rasy mają piękną sierść, która wypada w bardzo skąpej ilości i nie uczula lub uczula jedynie w niewielkim stopniu.

Goldendoodle mają zazwyczaj wielkość golden retrievera. Na tę chwilę rasa nie została oficjalnie zatwierdzona, a profil poszczególnych osobników może się znacznie różnić między sobą. Ważą 14-20 kg. Szacowana długość ich życia to około 15 lat.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 88

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Które psy nie gubią sierści? Jakie rasy nie linieją?”

 1. Shar Pei okresowo linieje jak wściekły, wiec jeżeli reszta ras jest przedstawiona równie rzetelnie, to ja dziękuję za taki poradnik.

  Odpowiedz
  • Mam pudla królewskiego i gdybym czesała go co kilka dni, to przy najbliższej kąpieli czekałoby go golenie na zero. Proponuję najpierw zapoznać się z informacjami , a dopiero później próbować cokolwiek wpuszczać w internet. Artykuł nierzetelny.

   Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Gruby, chudszy… szczupły

Z powodu nadwagi i otyłości cierpią domowe zwierzęta. Przekarmiamy je w imię źle pojętej miłości.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres