Książki o psach, które warto przeczytać

Książki o psach

Książki o psach, które warto przeczytać

Zastanawiasz się, dlaczego Twój pies merda ogonem, gdy Cię widzi? Dlaczego kładzie się na brzuch, gdy spotyka innego psa? Poznaj top 10 książek o psach, które pozwolą Ci zrozumieć zachowania czworonogów i zinterpretować je w prawidłowy sposób. Chcesz wiedzieć więcej o swoim psie? Sprawdź, których pozycji jeszcze nie masz na półce w swojej biblioteczce.

10 najlepszych książek o psach

J. Donaldson – „Pies i człowiek”

To jedna z tych pozycji, którą każdy opiekun czworonoga powinien przeczytać. Książka otwiera oczy na wiele tematów, tłumaczy postępowanie pupila, które nie zawsze podoba się jego opiekunowi. Autorka opisuje krok po kroku, jak dotrzeć do psa, i w jakim kierunku poprowadzić szkolenie.

Tłumaczy, że istnieje różnica między nieposłuszeństwem a naturalnymi zachowaniami psów, takimi jak szczekanie, gryzienie, kopanie w ziemi czy żucie. Znajdziesz tutaj też wiele faktów i mitów na temat psów oraz poznasz sposoby, jak radzić sobie ze zwierzęciem, które ma utrwalone zachowania, jakich Ty nie jesteś w stanie zaakceptować.

S. Coren – „Jak rozmawiać z psem?”

Książka jest pewnego rodzaju słownikiem i tłumaczeniem psich zachowań. Pokazuje, że psy wysyłają sygnały nie tylko do innych psów, ale także do swoich opiekunów. Autor opowiada o mowie ciała m.in. ogona i uszu. Tłumaczy ewolucję języka zwierząt, wspomina o dialektach, a nawet o biokomunikacji, która jest związana z zapachami. To prawdziwa skarbnica wiedzy, gdzie znajdziesz interesujące ciekawostki, przykłady, objaśnienia, a także pomocne ilustracje. Pozycja jest zdecydowanie warta przeczytania. Przez wielu opiekunów jest traktowana jako „klasyk” wśród książek o psach.

S. Coren – „Tajemnice psiego umysłu”

Pierwsze rozdziały książki zostały poświęcone opisowi zmysłów psa. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, czym kieruje się Twój pupil i znaleźć proste wytłumaczenie jego niektórych zachowań. Autor pokazuje też różnice w postrzeganiu świata przez ludzi i przez psy. Przedstawione zostają także wszystkie cechy, które łączą nas z tymi zwierzętami w sposobie odbierania informacji i reagowania. Dowiesz się także więcej o psychologii czworonogów – ich świadomości, osobowościach i zdobywaniu nowych umiejętności. Profesor Coren w swojej publikacji opiera się na wynikach przeprowadzonych przez niego badań i obserwacji swoich własnych psów.

B. Górny  – „Nowoczesne szkolenie psów tropiących”

To dobra pozycja dla każdego opiekuna, który chce rozwinąć naturalne zdolności łowieckie i tropiące swojego pupila w bezpieczny i prosty sposób. Ma formę poradnika. Sprawdzi się na pewno dla opiekunów psów aktywnych z silnym instynktem łowieckim, np. rasy beagle, posokowców czy jack russel terrierów, ale też dla kandydatów na psy pracujące (dla policji, wojska lub w ratownictwie medycznym), czyli dla labradorów, golden retrieverów i owczarków niemieckich.

Tytuł tej publikacji brzmi poważnie i może na pierwszy rzut oka odstraszać, ale nie należy „oceniać książki po okładce”. Poradnik sprawdzi się też dla wszystkich opiekunów, którzy chcą po prostu urozmaicić zwykłe spacery.

T. Ryan & K. Mortensen – „Przechytrzyć psa”

Autorka dzieli się swoim dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w pracy z psami, ucząc w sposób jasny i zrozumiały, jak należy pracować z psem, osiągając najlepsze wyniki w krótkim czasie. Pomaga rozwiązać problemy, ale też nakierowuje opiekunów, by prowadzili szkolenie w odpowiednim kierunku.

W tej pozycji znajdziesz współczesne, obowiązujące zasady pracy ze zwierzętami. Stosowanie kar cielesnych, wzmacnianie negatywnych emocji i stosowanie przymusu zostały w niej potępione. Autorka zaleca metody pozytywne, wzmacniające pożądane zachowania.

Książka jest polecana wszystkim opiekunom psów, ale dedykowana jest przede wszystkim tym, którzy mają czworonoga pod swoją opieką od niedawna i szukają lekkiej, humorystycznej, ale też treściwej pozycji wśród książek i poradników o psach.

S. Fisher – „Pies. 100 sposobów na rozwiązanie jego problemów”

Znajdziesz tutaj ogrom wiedzy o psich zachowaniach i poznasz ich znaczenie. Książka sprawdzi się zarówno dla opiekunów, którzy dopiero adoptowali szczeniaka, jak i tych mających psa od lat, ale chcących poszerzyć swoją wiedzę o czworonogach. Opisane zastały tu metody bezpiecznego szkolenia psa krok po kroku, zasady szkolenia klikerowego i tajniki masażu TTouch.

T. Rugaas  – „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”

Książka jest napisana w prosty sposób, który na pewno spodoba się wszystkim opiekunom zwierząt. Pozwala poznać i zrozumieć psie zachowania. Lektura na pewno pomoże w dobraniu odpowiedniego kierunku w pracy z pupilem. Uświadamia, jak myślą psy i czym się kierują w podejmowaniu decyzji. Dowiesz się z niej między innymi, co to znaczy, gdy pies ziewa lub się oblizuje.

P. McConnell – „Drugi koniec smyczy”

W książce znajdziesz informacje istotne zarówno z punktu widzenia psa, który jest trzymany smyczy, jak i opiekuna trzymającego smycz w ręku. Dwa punkty widzenia sprawiają, że wszystkie wiadomości zawarte w książce są pełne i wyczerpujące.

Autorka rozpoczyna swoją książkę zdaniem, w którym tłumaczy, że pies potrafi odczytać nawet najdrobniejsze ruchy i zachowania. Zdając sobie sprawę z tej prawdy można zauważyć, że pies rozumie więcej, niż może nam się na pierwszy rzut oka wydawać.

W książce znajdziesz przykłady zachowań człowieka, które pies interpretuje zupełnie inaczej, niż się opiekunom wydaje. Jednym z nich jest przytulanie bliskiej osoby lub psa. Dla nas to miły gest, oznaczający dużą zażyłość, ale dla psa często jest odbierany jako zachowanie agresywne, z powodu którego może on odczuwać niepokój. Okazuje się, że takich przykładów jest o wiele więcej.

Książka będzie doskonałą pozycją do przeczytania dla wszystkich tych opiekunów, którzy chcą lepiej poznać swoich czworonożnych przyjaciół i stworzyć z nimi głębszą więź.

N. Widle – „Mój pies się nie boi”

To obowiązkowa lektura dla wszystkich opiekunów zalęknionych, nieśmiałych i zamkniętych w sobie psów, ale nie tylko. Autorka tłumaczy, że psy różnie reagują w sytuacjach stresowych. Jedne się wycofują i przyjmują pozycję obronną, a inne wręcz przeciwnie – straszą, szczerząc zęby, warcząc i przyjmując pozycję gotowości do ataku. Okazuje się, że agresja wcale nie musi wynikać z nieprawidłowo przeprowadzonego szkolenia lub temperamentu psa, może po prostu być objawem silnego lęku.

Autorka podaje wiele przykładów reakcji na lęk, co pozwala lepiej zrozumieć psie zachowania. Nie tylko kulenie się i wchodzenie pod meble mogą świadczyć o lęku. Gryzienie mebli, drapanie drzwi i nadmierna wokalizacja również mogą być nim spowodowane.

Sprawdź, jak myśli pies, który się boi i postaraj się go zrozumieć. W książce poznasz też znaczenie takich komend, jak „odpocznij” i „dotknij” oraz poznasz sygnały, które pozwolą Ci uspokoić Twojego ukochanego czworonoga.

R. Griffin – „Umysły zwierząt”

Książka jest kompendium wiedzy o psich zachowaniach i mechanizmach, które nimi sterują. Tłumaczy, dlaczego pies zachowuje się w dany sposób, przedstawia jego schemat postrzegania świata oraz postępowania w celu osiągnięcia danego celu, np. zdobycia pokarmu.

Autor omawia szczegółowo temat znaczenia świadomości psów oraz ich procesów poznawczych. Porusza nie tylko podstawowe zagadnienia, ale także te trudne i kontrowersyjne, które rzadko są na językach światowych autorytetów.

To pozycja zarówno dla opiekunów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z literaturą kynologiczną, jak i tych szukających nowego źródła wiedzy. Książka jest napisana w sposób prosty. Trudne zagadnienia zostały ubrane w proste metafory. Dzięki nim lektura może się znaleźć na półce wykształconych behawiorystów i przeciętnych opiekunów z pasją do poznawania swojego psa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 51

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres