Jakie zabawki dla psa wybrać?

Zabawki dla psa

W sklepach jest dostępnych wiele rodzajów zabawek dla psów. Część z nich służy do zaspokajania potrzeby węszenia lub żucia, część pomaga pupilowi zaspokoić potrzebę aktywności fizycznej w ciągu dnia, a jeszcze inne wyciszają i dają pupilowi poczucie bezpieczeństwa. Chcesz wiedzieć, jakie zabawki edukacyjne dla psa są najlepsze, które zabawki dla szczeniaka wybrać, a jakie sprawdzą się na spacerze z psem? Przeczytaj.

Czy pies potrzebuje zabawek?

Tak. Każdy pies potrzebuje codziennej, dostosowanej do jego możliwości i wieku aktywności fizycznej, stymulacji intelektualnej, interesujących i odpowiednio ukierunkowanych bodźców, zabawy z innymi psami lub opiekunem, węszenia, żucia i gryzienia. To absolutnie konieczne, by pupil mógł się prawidłowo rozwijać i był szczęśliwy. Wszystkie te potrzeby, możesz (przynajmniej w części), zaspokoić za pomocą odpowiednio dobranych zabawek.

Wypróbuj różne zabawki i sprawdź, co Twojemu zwierzakowi podoba się najbardziej. Ważny jest nie tylko rodzaj i wielkość, ale też jakość wykonania. Pamiętaj, że zabawka dla psa powinna być dla niego przede wszystkim bezpieczna.

Dostosuj wielkość zabawki do rozmiaru psa. Jeśli to zabawka do gryzienia, powinna mieścić się w pysku pupila.  Gdy w Twoim domu mieszkają psy małej i dużej rasy , kup różne rozmiary zabawek.

Dla psów aktywnych, które lubią biegać i spędzać czas na zewnątrz, sprawdzą się piłki, frisbee czy szarpaki do przeciągania. Natomiast dla seniorów, najlepszym rozwiązaniem będzie kupno maty edukacyjnej i zabawki z przesuwnymi elementami. Możesz w nich ukryć psie smakołyki, dzięki czemu zaspokoisz potrzebę węszenia pupila i dasz mu zajęcie na dłuższy czas.

Dobrym rozwiązaniem jest chowanie niektórych zabawek na parę tygodni lub miesięcy. Po tym czasie pupil o nich zapomni i kiedy otrzyma je ponownie, poczuje ekscytację i będzie się nimi bardziej interesował, niż gdyby miał do nich dostęp przez cały czas. Lepiej nie przesadzać z ilością zabawek. Pies do nich szybko przywyknie i przestaną być dla niego wyjątkowe.

Pamiętaj, że żadna zabawka nie może mieć ostrych elementów – mogą się w łatwy sposób odłamać i zagrażać zdrowiu lub życiu psu. Kupuj zabawki trwałe, które posłużą czworonogowi przez lata. I co najważniejsze- wyprodukowane specjalnie dla psów.

Zabawki edukacyjne dla psa

To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich psów potrzebujących dużej ilości bodźców w ciągu dnia. Sprawdzą się nie tylko dla szczeniąt, ale też dla dorosłych psów i seniorów. Zabawka edukacyjna dla psa rozwija jego logiczne myślenie i pamięć. Do zabawy i węszenia, pupila stymuluje ukryta nagroda w postaci przysmaku.

Czworonogi, czując aromatyczny zapach przysmaków dla psów, są zainteresowane zabawką i chcą do nich dotrzeć. Ćwiczą węch, ale też jednocześnie się uczą. Z czasem udaje im się coraz szybciej wydobyć smakołyki z zabawki, dlatego warto mieć ich kilka rodzajów, by pupil się nimi nie znudził. Możesz też sam zrobić zabawkę edukacyjną dla psa w domu, np. matę węchową.

Część zabawek pozwoli Ci urozmaicić posiłki zwierzaka i zająć go, gdy nie możesz mu w danej chwili poświęcić czasu lub chcesz, aby nie nudził się podczas Twojej nieobecności. To przede wszystkim zabawki do domu, choć część z nich możesz oczywiście zabierać na spacer z pieskiem.

Nieśmiałe psy należy zachęcić do zapoznania się z zabawką. Pokaż mu, jak należy otworzyć kieszonkę czy szufladkę lub w jaki sposób trzeba przesunąć właściwy element , by dostać się do nagrody. Zachęć do węszenia i wydobycia przysmaku.

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla psa:

 • snack ball

Nazywana jest często kulą-smakulą. To zabawka wykonana najczęściej z gumy lub plastiku wysokiej jakości. Do jej środka należy włożyć psie smakołyki np. Pedigree® Jumbone Mini lub sucha karmę  dla psów. Kiedy pies trąca zabawkę łapą i turla ją uwalniana jest zawartość kuli.

 • zabawki do żucia i gryzienia

Do środka tego typu zabawek wkłada się mokrą karmę np. Pedigree® z wołowiną i marchewką w musie lub przysmaki dla psów. Pod naciskiem, jaki pies wywiera na zabawkę podczas gryzienia, smakołyki wydobywają się na zewnątrz. Zabawka zachęca psa do żucia i gryzienia, co zaspokaja jego naturalne potrzeby behawioralne i pozytywnie wpływa na zdrowie zębów oraz dziąseł.

 • przesuwne puzzle

Na rynku dostępne są różne rodzaje zabawek z przesuwalnymi częściami. Pies, chcąc dostać się do smakowitego przysmaku, musi odsunąć niektóre elementy, a część podnieść. Wszystkie czynności należy wykonać za pomocą pyska lub przedniej łapy.

Warto wybrać model ekologiczny, wykonany z drewnianych elementów. Powinien być dzięki temu trwalszy. Sprawdzi się nawet dla najbardziej niecierpliwych psów, które na początku mogą nie rozumieć zasad zabawy i mogą na siłę próbować dostać się do przysmaku. W zależności od rozbudowania zabawki, to zajęcia na kilka minut do godziny.

 • mata węchowa

Ma formę „dywanika” lub maty z różnymi kieszonkami i schowkami, w których można ukryć przysmaki dla psa. Szukanie smakołyków w takiej macie to duże wyzwanie logiczne dla każdego psiego nosa. Mata uczy psa koncentracji i dostarcza mu potrzebnych bodźców. To dobre rozwiązanie dla każdego psa – szczeniaka, dorosłego zwierzaka, ale także dla seniora. Mata zajmie go na kilka-kilkanaście minut.

 • miska dla psa spowalniająca jedzenie

Sprawdzi się nie tylko dla psów, które zbyt szybko zjadają zawartość miski, ale także dla tych, które potrzebują dodatkowych bodźców w ciągu dnia. Kawałki suchej lub mokrej karmy należy umieścić między wypustkami lub w labiryncie miski. Wydobycie pokarmu nie jest trudne, ale wymaga od pupila nieco cierpliwości i uwagi. Zajmuje psa przez kilka-kilkanaście minut. Możesz ją następnie łatwo umyć w zlewie lub zmywarce.

Zabawki do gryzienia – nie tylko dla szczeniaków

 • gryzak gumowy

Jeśli masz w domu szczeniaka, koniecznie kup gryzaki lub inne bezpieczne zabawki do żucia. Szczenię, podobnie, jak niemowlę, poznaje świat, wkładając różne przedmioty do jamy ustnej. Nic więc dziwnego, że w pewnym momencie może zacząć także gryźć Twoje rzeczy. W takich sytuacjach przyda się komenda „nie wolno”, „fe” lub „zostaw”. W drugiej kolejności należy skupić uwagę szczeniaka na jego zabawce. Gryzaki sprawdzą się także u starszych psów, a nawet seniorów, ponieważ psy w każdym wieku mają potrzebę żucia i gryzienia, a gryzaki mogą ją w łatwy sposób zaspokoić.

 • gryzak naturalny

Dobrym pomysłem jest dawanie psu naturalnych gryzaków w formie suszonego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, np. Pedigree Ranchos Originals z wołowiną. Zajmą psa krócej niż te gumowe, ale sprawią mu na pewno wielką przyjemność. Możesz też skorzystać z gryzaków dentystycznych, które zmniejszają ryzyko odkładania się kamienia nazębnego na powierzchni zębów o 80%. Pamiętaj, by uwzględnić smakołyki w dziennym bilansie kalorii zwierzaka.

 • sznur do przeciągania (szarpak)

Pies może bawić się nim sam, z innym psem lub z opiekunem. Wybierz sznur pasujący rozmiarem do wielkości pyska pupila. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie takiego z rączką, za którą będziesz mógł łatwo chwycić i przeciągać się z czworonogiem. Szarpanie i przeciąganie to doskonałe zajęcie dla znudzonych psów. To zabawka zarówno do domu, jak i na zewnątrz. Zdecydowanie zaleca się jednak bawić w przeciąganie na zewnątrz, gdzie będziesz miał wraz ze swoim pupilem więcej swobody. Pamiętaj, aby zabawa przebiegała w przyjaznej atmosferze, bez rywalizacji z pupilem.

 • piszczałka

To gumowa zabawka, która pod wpływem nacisku (gryzienia lub przygniatania) wydaje dźwięki. Pies wówczas zaspokaja potrzebę żucia i gryzienia, a piszczenie dodatkowo zachęca go do zabawy. Sprawdzi się u psów w każdym wieku. Musisz jednak wiedzieć, że charakterystyczne dźwięki piszczałki mogą denerwować niektórych opiekunów, a zalęknione i nieśmiałe psy często się ich po prostu boją, dlatego staraj się dostosować zabawki do temperamentu oraz potrzeb zwierzęcia. Jeśli cenisz sobie spokój i ciszę, zastanów się dwa razy, zanim zastąpisz zwykły gryzak zabawką z głośną piszczałką.

Zabawki do aktywności z psem na zewnątrz

Jedną z podstawowych potrzeb psów jest zabawa. Niektórym wystarczy do tego psi przyjaciel, z którym może beztrosko biegać na spacerze, inne potrafią same znaleźć sobie rozrywkę, a część najbardziej lubi bawić się z opiekunem. Zabawki są doskonałym urozmaiceniem każdej zabawy, pomagają zabić nudę i urozmaicić codziennie pokonywaną trasę na spacerze. To dzięki nim możesz odwrócić uwagę psiego kompana np. gdy niebawem może pojawić się stresująca dla niego sytuacja.

Psy powinny bawić się przede wszystkim na zewnątrz, jeśli mają do tego okazję i jest to dla nich bezpieczne. W domu czworonogi głównie odpoczywają i spożywają posiłki, choć oczywiście niektóre gryzaki czy maskotki w domu są nieocenione, bo to właśnie one pomagają pupilowi przezwyciężyć nudę w czterech ścianach, gdy czeka na Ciebie z utęsknieniem.

Najbardziej popularne rodzaje zabawek dla psa na spacerze:

 • piłki

Piłki dla psów mają różną twardość i wielkość. Część z nich z łatwością pupil może gryźć, natomiast inne do gryzienia się nie nadają. Mogą być puste w środku lub mieć wypełnienie z grzechotką, która dodatkowo będzie pupila stymulować.

Jeśli chcesz, by pies bawił się piłką w domu, zwróć uwagę na to, czy się odbija. Te kauczukowe, wprawione w ruch, mogą odbić się o podłogę, zbić wazon lub być przyczyną innych szkód w mieszkaniu. Do zabawy w domu wybieraj raczej piłki puste w środku, które toczą się, ale nie odbijają. Piłka to przede wszystkim doskonała zabawka dla psa na spacerze. Możesz ją rzucać psu ręką lub za pomocą specjalnego chwytaka, dzięki któremu piłka leci zdecydowanie dalej.

Ciekawym rozwiązaniem jest wybranie tzw. „piłki zmyłki”, która ma przesunięty środek ciężkości, dzięki czemu trudno przewidzieć, w którą stronę zacznie się toczyć, nie zachowuje się jak zwykła piłka. Przez to zabawka potrafi zaskoczyć pupila i dłużej go zająć.

 • frisbee (latający dysk)

Frisbee ma kształt wklęsłego (z jednej strony) talerza. Służy do rzucania na świeżym powietrzu. Możesz bawić się nią ze znajomymi w parku, a w każdej chwili może do Ciebie dołączyć ukochany czworonóg- oczywiście, jeśli korzystacie z zabawki specjalnie wyprodukowanej dla psów. Wybierz taki dysk, który jest wykonany z gumowego i trwałego tworzywa. Lepiej sprawdzą się żółte lub niebieskie dyski, ponieważ to te kolory pies widzi najlepiej.

Dog frisbee to sport, który polega na tym, że człowiek rzuca dyskiem, a pies go łapie. Można wyróżnić kilka dyscyplin, w tym freestyle, longdistance czy superminidistance. To sport dla aktywnych psów, które potrzebują dużo ruchu, ale też potrafią się skupić na jednym obiekcie.

 • bumerang dla psa

Jest zbudowany ze skórzanego lub sztucznego tworzywa. Możesz go znaleźć w różnych kształtach i kolorach. Większość z nich unosi się na powierzchni wody. Sprawdzi się u psów, które lubią zabawy w wodzie lub na śniegu. W niektórych modelach możesz także ukryć psie smakołyki.

 • lotka do aportowania

Lotkę należy wyrzucić za pomocą procy. Jej charakterystyczną cechą są cztery skrzydełka, dzięki którym może zostać wyrzucona na większe odległości. W powietrzu zachowuje się jak samolocik. Rzut lotką nie jest tak spektakularny i dynamiczny, jak rzut piłką czy nawet frisbee, ale wzbudza zainteresowanie czworonogów. Lotki przeważnie są w widocznych dla czworonogów kolorach, dlatego w sklepach spotkasz przede wszystkim niebieskie, pomarańczowe i żółte zabawki.

 • ringo

To uniwersalna zabawka dla psów w każdym wieku. Pupil może się nią bawić w domu, gryząc ją i żując lub biegając za nią i aportując na spacerze. Ma kształt pierścienia i jest dostępna w różnych rozmiarach. Ringo możesz wykorzystać także do siłowania się z pupilem zamiast szarpaka. Jednak najlepiej, ringo sprawdzi się na spacerach.

Psie przytulanki i pluszaki

Wygodne legowisko, pełny brzuszek i działania profilaktyczne przeciwko pasożytom i infekcjom to nie wszystko. Jedną z podstawowych potrzeb czworonoga, jest także poczucie bezpieczeństwa. Psia przytulanka, pluszak czy nawet zwykły kocyk mogą okazać się pomocne, szczególnie jeśli nie możesz trzymać psa na kolanach, a on potrzebuje otuchy.

Tego typu zabawki sprawdzą się dla psa podróżującego w samochodzie, ale nie tylko. Sprawdzą się także podczas podróży samolotem. To zabawka dla psów w każdym wieku. Działa wyciszająco. Możesz ją zostawić czworonogowi, gdy wychodzisz z domu do pracy. Dzięki niej będzie miał większe poczucie bezpieczeństwa, nie będzie czuł się osamotniony i będzie miał zajęcie.

Możesz też zostawić pupilowi swoją koszulkę lub sweter zamiast psiej przytulanki. Twój zapach powinien go uspokoić i wyciszyć, dzięki czemu lepiej zniesie te kilka godzin w ciągu dnia, podczas których jest sam.

Przytulankę możesz też wykonać sam. Wykorzystaj do tego niepotrzebną poszewkę na poduszkę lub miękką skarpetkę. Pamiętaj tylko, że zabawka przede wszystkim powinna być bezpieczna. Nie może zawierać żadnych ostrych elementów lub części, które zwierzę może łatwo odgryźć i połknąć.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 36

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

5 komentarzy do wpisu „Jakie zabawki dla psa wybrać?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

Zdrowie

Uwaga! Pies złamał ogon!

Najczęściej taka dolegliwość zdarza się w czasie bójki z innymi zwierzętami, w wyniku wypadków lokomocyjnych.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres