Jaką wybrać obrożę dla psa? Praktyczny poradnik

Jaką wybrać obrożę dla psa

Obroża należy do podstawowego wyposażenia psa. Pozwala kontrolować zwierzę, złagodzić stres, a jeśli się zgubi, może pomóc w powrocie do domu. Jednak wybór odpowiedniej obroży dla psa nie jest zadaniem łatwym.

Należy zacząć od tego, że obroża obroży nierówna. Poszczególne ich rodzaje mają inną charakterystykę, a przede wszystkim – przeznaczenie. Pierwszym kryterium kategoryzacji jest materiał, z jakiego wykonana jest obroża dla psa. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest obroża parciana ze względu na miękkość materiału oraz szeroki wybór wzorów i kolorów. Przy jej używaniu rzadko dochodzi do obtarć, a kształt dopasowuje się do sylwetki zwierzęcia.

Podobne zalety mają obroże skórzane, które ponadto są solidniejsze – to jednak przekłada się na cenę. Podczas gdy obroże parciane należą do najtańszych, to skórzana będzie stosunkowo droższa. Można też nabyć obrożę metalową dla psa, jednak nie zawsze przypada ona do gustu czworonogom. Z uwagi na wyczulony słuch, brzęczenie ogniw może dekoncentrować zwierzę. Należy też unikać tego typu obroży w skrajnych warunkach pogodowych. Zimą metal może przymarzać do ciała psa, natomiast w upalne lato – nagrzać się i spowodować poparzenia. W kwestii zapięcia specjaliści polecają tradycyjne obroże z klamerką, które rzadko pękają i nie rozłączają się, kiedy pies zahaczy o coś i mocniej szarpnie.

Obroże specjalne – którą wybrać?

Wśród obroży mających spełniać określone funkcje, wyróżnić można przeciwpasożytnicze. Wykonane są przeważnie z tworzywa sztucznego, a ich zadaniem jest wydzielanie środka odstraszającego pchły, komary i kleszcze. Decydując się na obrożę przeciwpasożytniczą, warto przy wyborze zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Pamiętajmy także, aby stosować obrożę zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi skuteczności (po jakim czasie od założenia działa, jak długo utrzymuje się działanie), sposobu użytkowania (np. czy jest wodoodporna), częstości wymiany na nową a także gatunku i wieku, dla jakiego jest przeznaczona.

Kolejny rodzaj to obroża z feromonami. Ten gadżet zbudowany jest podobnie do obroży przeciwpasożytniczej z tą różnicą, że zamiast środka odstraszającego owady wydziela substancję, która imituje feromony wytwarzane przez sukę przebywającą ze szczeniętami. Przekłada się to na zachowanie zwierzęcia, które staje się spokojniejsze. Taką obrożę dla psa można wykorzystać w stresujących sytuacjach, np. przy przeprowadzce, ważnych zmianach w życiu psa czy hałaśliwej sylwestrowej nocy. Stosuje się je również podczas terapii, jednak zanim tego typu obroża pojawi się na szyi czworonoga, jej użycie powinno zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą.

Dla aktywnych psów, które trudno jest upilnować na spacerze, przydatna może być obroża z nadajnikiem GPS. W ten sposób można namierzyć zwierzę, jeśli zniknie z pola widzenia opiekuna. Jest to kosztowna opcja, dlatego wiele osób decyduje się na prostsze rozwiązanie w postaci tabliczki z imieniem zwierzęcia i numerem telefonu do opiekuna. Tę samą rolę odgrywają adresatki.

Jaką wybrać obrożę dla małego psa

Nawet duże rasy z początku mają niewielkie rozmiary – a już szczenięta powinny oswajać się z noszeniem obroży i chodzeniem na smyczy. Jednak wrodzona ciekawość i nieodparta chęć gryzienia wszystkiego sprawia, że na pierwszą obrożę lepiej wybrać niezbyt kosztowny model. Zwykła parciana obroża z niewielkim karabińczykiem to wystarczający zestaw. Obroża dla szczeniaka nie powinna być zbyt gruba – zaleca się raczej cienkie tasiemki. Dotyczy to także dorosłych psów niewielkich rozmiarów. Przeważnie małe czworonogi noszą obroże o szerokości 1–2 cm. Dopasowując rozmiar należy kierować się „zasadą dwóch palców”. Po założeniu obroży między szyją i materiałem powinny zmieścić się maksymalnie dwa palce. Jeżeli uda się włożyć całą dłoń – obroża jest za luźna, co może skończyć się ściągnięciem jej przez głowę. Jeśli zalecanej przestrzeni brakuje, grozi to zbyt dużym uciskiem przy naprężeniu smyczy i obroży.

Obroża dla średniego psa

W kwestii doboru rozmiaru obroży dla psów średniej wielkości również należy zastosować „zasadę dwóch palców”, natomiast szerokość paska może być odpowiednio większa. Najczęściej wynosi 3–4 cm. Wraz ze wzrostem psa obwód szyi będzie się oczywiście zmieniał. Dlatego warto zaopatrzyć się w model z możliwą regulacją. Bardzo często rozstaw dziurek przedstawia się następująco: 1,5 – 4 – 6,5 – 9 – 11,5 – 14 cm. Obroża z takim rozstawem będzie wystarczająca dla dorosłego psa średnich rozmiarów.

Obroże dla dużych psów

Największe czworonogi będą potrzebować najszerszych i największych obroży, bowiem w przypadku np. owczarka niemieckiego obwód szyi może przekraczać nawet 70 cm. Dopasowanie materiału i szerokości obroży jest niezwykle istotne u zwierząt z gęstą i długą sierścią. W przypadku takich psów najczęściej popełniany jest błąd zbyt luźnej obroży, dlatego „metoda dwóch palców” jest tutaj szczególnie istotna. Lepiej też nie stosować obroży nylonowych, które są dość śliskie i łatwo zsuwają się po gęstej sierści. Większe czworonogi są przeważnie silne, dlatego warto wyposażyć psa w solidną obrożę, np. skórzaną. Jeśli nasz pies jest silny i „wyrywny” warto kupić obrożę z uchwytem, który pozwala krótko trzymać zwierzę przy sobie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów 18

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Jaką wybrać obrożę dla psa? Praktyczny poradnik”

  1. Jak sam tytuł wskazuje jest to artykuł o obrożach. Dobrze dobrana obroża jest bezpieczna i lepsza niż szelki, które mogą prowadzić do wad postawy u psa szczególnie w trakcie jego wzrostu.

    Odpowiedz
  2. Brakuje mi omówienia tematu szelek, których sam jestem zwolennikiem. Obroże są mniej bezpieczne dla psów, zwłaszcza energicznych i kojarzą mi się z … niewolnictwem.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

13 przesądów o psach

Przesądy są tak silnie zakorzenione w każdej kulturze, że nawet osoba, która uważa się za światłą i nieprzesądną, odruchowo wzdryga się, gdy czarny kot przebiega jej przez drogę

Czego nie może jeść pies
Zdrowie

Czego nie może jeść pies? Lista produktów

Czy pies może jeść orzechy, czekoladę albo surowe mięso? Przeczytaj więcej o produktach zakazanych dla czworonogów. Jakie są objawy zatrucia? Kliknij i zobacz.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres