Jak zrobić szarpak dla psa?

Szarpak dla psa

Zabawa z psem w przeciąganie to nie tylko pomysł na urozmaicenie nudnych spacerów. To także doskonała forma nagradzania pupila za posłuszeństwo czy postępy w szkoleniu i okazja, by przećwiczyć komendy, takie jak „puść”, „zostaw”, „oddaj” czy „koniec”. To też dobry sposób na zbudowanie relacji z psem. Ponadto nie tylko pies, ale również Ty możesz świetnie spędzić czas. Sprawdź, jak bawić się w przeciąganie z psem, jakie są zasady gry i jak zrobić szarpak dla psa w domu.

Czy szarpak to odpowiednia zabawka dla Twojego psa?

Szarpak to bardzo dobra zabawka dla psa. Jeśli jest wykonana z dobrej jakości materiałów i dopasowana do wielkości pupila, może nie tylko zaspokajać u psa potrzebę zabawy, ale też gryzienia i żucia. Sprawdzi się szczególnie u młodych psów, które są jeszcze w trakcie szkolenia i mogą wymagać odwrócenia uwagi w niektórych sytuacjach na spacerach, np. gdy obawiasz się, że pupil może pobiec za innym psem, który nie chce być zaczepiany.

Pies może bawić się szarpakiem sam, z innym psem lub z Tobą. Zabawa z psem w siłowanie lub przeciąganie polega na tym, że Ty trzymasz szarpak z jednej strony, a z drugiej trzyma go przy pomocy swoich zębów Twój pupil. Przeciągacie się zabawką, próbując ją sobie odebrać nawzajem i delikatnie nią szarpiecie. Szarpak musi być bezpieczny i dostosowany do wielkości Twojego psa. Nie pozwól, by zabawa przybrała niebezpieczny charakter – pies powinien skupić się wyłącznie na szarpaku, nie pozwól, by chwytał i podgryzał inne rzeczy, np. Twoje dłonie. Skoncentruj jego uwagę tylko na zabawce. Unikaj też gwałtownych pociągnięć podczas zabawy. Szarpak powinien być stale napięty, a wszystkie Twoje ruchy powinny być płynne i w płaszczyźnie poziomej. Przyciągaj w swoją stronę zabawkę, zataczając koła lub ósemki – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zwichnięcia u psa stawu żuchwowo-skroniowego lub uszkodzenia jego zębów i dziąseł.

Zabawa z psem w przeciąganie może być też dobrą nagrodą dla pupila. Psie przysmaki są bardzo dobrą motywacją do dalszej nauki i do wykonywania komend, ale na niektórych psach nie robią aż tak dużego wrażenia. Dla młodych psów często o wiele bardziej stymulującą i motywującą nagrodą jest ulubiona zabawka, którą może być właśnie szarpak.

Jaki szarpak dla psa wybrać?

Najlepszy będzie szarpak, który można prać w pralce. Zabawka może czasem wymagać czyszczenia, np. podczas zaciętej zabawy na dworze może się ubrudzić, dlatego możliwość wyprania jej w pralce będzie dużym ułatwieniem. Informacja dotycząca możliwości prania powinna się znaleźć na etykiecie dołączonej do zabawki.

Wybierając szarpak z gumową piłką  lub innym plastikowym elementem, musisz sprawdzić jakość tworzywa, z którego jest wykonany – jeśli pies będzie mógł ją łatwo uszkodzić, to może połknąć jej fragment,który może stać się ciałem obcym w przewodzie pokarmowym.. Dodatkowo ostre końce zabawki mogą zranić dziąsła pupila, jego język lub wargi.

Nie wybieraj szarpaka, który jest wykonany z wielu cienkich nitek. Jeśli pies będzie się nim intensywnie bawił, to w końcu je rozgryzie, a poszarpane nitki nie dość, że będą zmorą dla Ciebie (bo będą porozrzucane po całym domu), to mogą być też dla psa niebezpieczne – może się nimi zadławić lub mogą zbijać się w kule w żołądku lub jelitach.

Jak nauczyć psa zabawy szarpakiem?

Wbrew pozorom nauczenie pupila tej zabawy nie jest trudne – psy chętnie bawią się w przeciąganie i w większości przypadków nie trzeba ich tego uczyć, bo same instynktownie rozumieją zasady gry. Jednak aby zabawa była zarówno atrakcyjna, jak i bezpieczna dla Ciebie i pupila, należy zastosować się do kilku wskazówek.

Po pierwsze, szarpak nie powinien być dla psa ciągle dostępny, bo z czasem spowszednieje mu i przestanie być dla niego dostatecznie atrakcyjny. Wielu opiekunów popełnia ten błąd, że próbuje na siłę włożyć psu zabawkę do pyska, licząc na to, że się nią zainteresuje, lub podczas przeciągania zbyt łatwo mu ją oddaje. To wszystko może odnieść efekt odwrotny, czyli całkowity brak zainteresowania, bo pupil będzie czuł, że nie musi się w ogóle starać, by tę zabawkę dostać.

Po drugie, zachęć psa do zabawy i nie oddawaj szarpaka od razu. Twoim zadaniem jest utrudnianie czworonogowi wygranej, czyli zdobycia szarpaka na wyłączność. Trudno powiedzieć, kiedy należy się poddać i puścić szarpak. Zabawa w przeciąganie z bardzo aktywnymi psami może trwać nawet kilka minut, ale w przypadku psów mało aktywnych, które szybko się męczą lub wręcz mają trudności z oddychaniem (np. buldogów francuskich) możesz „poddać się” już po minucie, oddając pupilowi zabawkę, i powinno to być dla niego satysfakcjonujące. Ważnym aspektem zabawy jest radość pupila i ekscytacja zwycięstwem. Pies może przebiec się z nagrodą dookoła Ciebie, następnie z dumą usiąść obok i cieszyć się wygraną – gryźć i rzuć zabawkę z satysfakcją.

Zabawę możecie powtórzyć, gdy czworonóg odpocznie i będzie gotowy na kolejną rundę. Aby ją rozpocząć, musisz chwycić jeden koniec szarpaka i znowu zachęcić psa do zabawy. Nie dawaj psu wygrać za każdym razem. Najlepiej, by raz wygrywał on, a raz Ty. Zabawa będzie dla psa bardziej atrakcyjna, jeśli żeby wygrać, będzie musiał się naprawdę postarać i nie odpuszczać.

Decydując, kto wygra w kolejnej rundzie, masz pewną kontrolę nad samopoczuciem pupila, jego poczuciem satysfakcji, ale też nad jego pewnością siebie. Jeśli zalękniony, wycofany pies będzie częściej wygrywał niż przegrywał, to wysoce prawdopodobne, że poczuje się dzięki temu nieco pewniej i doda mu to odwagi. Z drugiej strony, jeśli masz czworonoga, który jest zbyt pewny siebie, możesz nad nim popracować właśnie między innymi w ten sposób, że to Ty będziesz częściej wygrywać. Dzięki temu może nieco spokornieć, a Ty w pewnym stopniu zyskasz jego szacunek. Może to być również sposób na nadpobudliwość u psa.

O wiele łatwiej będzie Ci zapanować nad psem podczas zabawy, jeśli nauczysz go wcześniej komendy „zostaw” lub „puść”, która da Ci kontrolę nad zabawą. Inne przydatne komendy to „trzymaj” lub „masz”, które informują pupila, że rozpoczynacie kolejną rundę oraz „koniec”, która informuje czworonoga o tym, że to już koniec zabawy.

Gdy Twój pupil w ogóle nie jest zainteresowany szarpakiem, możesz przywiązać zabawkę do smyczy w takim miejscu, by pies miał do niej stały dostęp i mógł ją chwycić w dowolnej chwili. Zacznij biec z psem na smyczy, starając się być o krok przed nim. Dzięki temu szarpak znajdujący się przed czworonogiem będzie wprawiony w ruch w jego polu widzenia, a to może obudzić w psie potrzebę złapania uciekającej zdobyczy i być dobrym puntem wyjścia do rozpoczęcia zabawy.

Najlepszym miejscem do przeciągania się z psem szarpakiem jest podwórko, park dla psów lub inne miejsce, w którym można bezpiecznie spuścić czworonoga ze smyczy. Zabawa w siłowanie wymaga nieco przestrzeni, dlatego lepiej się bawić na zewnątrz. Oczywiście pupil może się bawić szarpakiem w domu, ale lepiej, by robił to sam. Zaspokoi w ten sposób potrzebę gryzienia i żucia oraz się wyciszy. To również dobry sposób na to, by nauczyć psa zostawania samemu w domu. Dlatego warto mieć dwa szarpaki – jeden, który będziesz zabierać ze sobą na spacery i drugi, który zawsze będzie na niego czekał w domu.

Jaki rozmiar szarpaka dla psa wybrać?

Istotna jest nie tylko jakość materiału, z którego szarpak jest wykonany. Równie ważna jest grubość i długość szarpaka dopasowana do wielkości psa. Za gruby szarpak nie będzie spełniał swojej roli – pupil nie będzie nim zainteresowany, bo nie będzie go w stanie włożyć do pyska. Z kolei za cienki szarpak może się okazać niebezpieczny, bo pies może go po prostu zjeść.

Ważna jest też długość zabawki, która musi być dostosowana do rasy psa. Trudno tutaj jasno określić minimalną i maksymalną długość szarpaka. To w dużej mierze zależy od typu zabawki. Wiele z nich zamiast zwykłego supła na końcu ma np. dwa grube sznurki, które dodatkowo uatrakcyjniają i wydłużają zabawkę. Zazwyczaj te dłuższe szarpaki są dla czworonogów bardziej satysfakcjonujące niż te krótsze.

Szarpak powinien być na tyle gruby, by pies mógł go swobodnie złapać i gryźć zębami. Na etykietach psich zabawek przeważnie znajduje się informacja, dla jakich ras ten produkt jest przeznaczony. W sklepach zoologicznych znajdziesz szarpaki przeznaczone dla ras miniaturowych, małych, średnich, dużych i olbrzymich. Są też takie, które dedykowano konkretnej rasie, np. szarpak dla yorka.

Jak własnoręcznie zrobić szarpak dla psa?

Tradycyjny szarpak DIY

Do wykonania takiego szarpaka możesz użyć starej koszulki, koca polarowego, szlafroka, którego już nie używasz lub starego ręcznika. Ważne, by tkanina była gruba i najlepiej, by była w kolorze, który psy widzą najlepiej – niebieskim lub żółtym. Możesz też zrobić szarpak wielokolorowy, ale w tym wypadku więcej nie znaczy lepiej – 2-4 różne kolory w zupełności wystarczą.

Z przygotowanego materiału należy wyciąć cztery grube paski, przy czym ich grubość należy dostosować do wielkości czworonoga. Te o średnicy 2-4 cm sprawdzą się na pewno dla psów ras małych, a te grubsze, np. o średnicy 6-15 cm, dla większych czworonogów. Im dłuższe paski uda Ci się wyciąć, tym szarpak będzie dłuższy.

Wszystkie cztery pasma należy związać w supeł na jednym z końców. Kolejny krok to zaplecenie tych pasm między sobą w taki sposób, bo powstał długi i wytrzymały szarpak. Możesz zapleść pasma w warkocz lub innym sposobem – ważne, by podczas zaplatania nie dociskać pasków do końca, bo szarpak nie będzie wówczas tak elastyczny, jak być powinien. Gdy już zapleciesz do końca, wystarczy już tylko zawiązać supeł – szarpak gotowy do przeciągania!

Szarpak z amortyzatorem DIY

Przygotuj taśmę rurową (dostaniesz ją np. w sklepach żeglarskich), gumową linę (kupisz taką w sklepach budowlanych), kawałek filcu, mały mop z mikrofibry, grube nici i dobrą igłę. Włóż linkę do środka taśmy rurowej. Znajdź miejsca, w której linka się kończy i zaczyna, a następnie zmarszcz taśmę na tej wysokości w taki sposób, by miała możliwość się rozprostować po pociągnięciu z którejś strony. Następnie przeszyj taśmę w miejscu, gdzie linka w taśmie się kończy i zaczyna.

Na jednym końcu taśmy stwórz z niej rączkę, za którą będzie można wygodnie chwytać szarpak podczas przeciągania z pupilem. Przyda Ci się do tego kawałek filcu, który jest miły w dotyku i będzie zapobiegał otarciom dłoni podczas ciągnięcia zabawki – przeszyj nim całą rączkę lub jedynie tę część szarpaka, za którą będziesz go bezpośrednio chwytać.

Na drugim końcu taśmy doszyj mały mop lub jego fragment. Ważne, by był on nowy i czysty oraz na tyle gruby i dobrze wykonany, by pupil go nie zniszczył już podczas pierwszej zabawy.

Miękki szarpak z rączką i poduszką DIY

Będziesz potrzebować kawałka materiału dobrej jakości (może to być fragment starego paska do spodni lub rączka od plecaka lub torebki) nowego mopa z mikrofibry, grubej igły i nici. Wykonanie tego typu szarpaka jest bardzo proste. Wystarczy przyszyć rączkę do końca mopa. Kluczową kwestią jest tutaj jakość nici i precyzja zszycia obu materiałów ze sobą. Dobrze, jeśli masz możliwość użycia maszyny do szycia. Dzięki szyciu maszynowemu zabawka będzie bardziej wytrzymała.

Wubba dla psa DIY

Do zabawy w siłowanie sprawdzi się też wubba, czyli rodzaj szarpaka zakończony z jednej strony długimi nitami, a z drugiej piłką do gryzienia. Do zrobienia takiej zabawki potrzebne Ci będą dwa grube i długie paski materiału – np. z koca polarowego, szlafroka lub ręcznika – oraz piłka. Może to być piłka silikonowa (z wypustkami lub bez). Należy ją zawinąć w paskach materiału w taki sposób, by nie miała możliwości wypaść w żadnym miejscu i by w całości została pokryta materiałem. Wiszące paski możesz zapleść np. w warkocz. Wubba gotowa!

Szarpak dla psa z lin

Ta zabawka jest mniej elastyczna niż pozostałe szarpaki, dlatego sprawdzi się raczej dla dużych lub olbrzymich ras psów, które znają już reguły zabawy w siłowanie z opiekunem. Taki szarpak możesz wykonać z lin, które dostaniesz w sklepie żeglarskim lub budowlanym. Ich grubość zależy od tego, co chcesz z nimi zrobić, i od wielkości pupila. Możesz stworzyć tradycyjny, prosty szarpak z trzech lub czterech lin, które zapleciesz w warkocz lub inny sposób. Możesz też zapleść liny jedynie do połowy, a na wolnych końcach zawiązać dodatkowo kilka supłów, za które pies będzie mógł chwytać zabawkę podczas przeciągania.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 10

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak zrobić szarpak dla psa?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres