Jak zrobić legowisko dla psa?

Legowisko dla psa

Jakie powinno być legowisko dla psa?

Powinno składać się ono z miękkiego materaca, który może być w plastikowej czy drewnianej oprawie. O czym jeszcze należy pamiętać? Legowisko powinno zapewnić izolację pupila od podłoża. W przypadku psów śpiących w budzie legowisko musi być przeznaczone do stosowania na zewnątrz.  Dobrym rozwiązaniem jest także gruba warstwa czystej, suchej słomy, skutecznie chroniąca skórę psa przed zimną podłogą budy. Słomę warto wymieniać co kilka tygodni lub miesięcy. Wszystko zależy od tego, czy buda znajduje się na wybetonowanym podłożu oraz czy w pobliżu gromadzi się wilgoć.   

Posłanie ma być przede wszystkim wygodne i dopasowane do wielkości psa. Zwierzęta najlepiej czują się na legowiskach, które nie są dla nich ani za małe, ani za duże. Ważne, by materiał legowiska był wytrzymały. Dobrze, jeśli pokrowiec legowiska możesz zdjąć i wyprać w pralce. Znacznie ułatwi to utrzymanie czystości w domu lub w kojcu dla psa.

Legowisko powinno być nieznacznie dłuższe od psa, aby pupil swobodnie się w nim wyciągał. Nie może być jednak zbyt duże, ponieważ zwierzę może stracić wówczas poczucie bezpieczeństwa.

Jak zrobić legowisko dla psa?

Przygotuj dowolny materiał, np. mikrofibrę, koc polarowy lub skórę ekologiczną. Możesz też użyć kilku poszewek na poduszki, które połączysz w całość. Stwórz pokrowiec zapinany na ukryty w materiale zamek. Guziki lub wystający zamek błyskawiczny się nie sprawdzą, ponieważ pupil może się nimi zacząć interesować i je wygryźć, i co gorsze, połknąć.

Włóż do środka grubą warstwę gąbki lub wkładu do poduszek. Pamiętaj, że tworzywo ugniecie się pod ciężarem psa, dlatego użyj dużej ilości wypełniacza. Nie wkładaj do środka kartonów czy innych produktów, które szybko łapią wilgoć i gniją. Latem, do legowiska możesz także włożyć matę chłodzącą – da ulgę psu w upalne dni.

Takie legowisko możesz włożyć bezpośrednio do budy lub położyć na podłodze w domu. W celu lepszej izolacji legowiska od podłogi, zaleca się położyć je na plastikowym (w przypadku budy) lub np. wiklinowym (w przypadku legowiska w mieszkaniu) podkładzie.

Legowisko dla dużego psa

Wszystkie psy ras dużych i olbrzymich są szczególnie narażone na problemy z narządem ruchu. Poruszanie się, ale też kładzenie się, wstawanie może sprawiać im trudność i wiązać się z bolesnością. Chcąc ulżyć czworonogom, stworzono specjalne legowiska – poduszki i materace, które stanowią doskonałą podporę dla ciała i pozwalają na położenie się zwierzęcia bez pomocy człowieka. To także doskonałe rozwiązanie dla wszystkich starych psów, które z wiekiem mają coraz słabszy układ ruchu i mogą potrzebować pomocy przy podnoszeniu się.

Drewniane legowisko dla psa

Jeśli szukasz eleganckiego legowiska dla swojego pupila, to strzał w dziesiątkę. Legowisko rzeźbione w drewnie może być nie tylko użyteczne, ale też stać się niezwykle estetycznym dodatkiem do mieszkania czy domu. Nie zaleca się trzymania takiego legowiska na zewnątrz lub w wilgotnych pomieszczeniach, ponieważ może to przyczynić się do gnicia drewna.

Wnętrze legowiska musi być wypełnione miękkim materacem lub inną wyściółką. Drewno stanowi doskonałą izolację, ale nie jest na tyle miękkie, by pupil mógł w nim wygodnie odpoczywać.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 23

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak zrobić legowisko dla psa?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

PORADY, JAK NAUCZYĆ PSA POSŁUSZEŃSTWA

Twój pies ucieka na spacerach i nie reaguje na komendy? Nie przyjmujesz w domu gości, bo na nich skacze albo szarpie za nogawki? Z tego artykułu dowiesz się, jak nauczyć psa posłuszeństwa oraz jak sprawić, by reagował na podstawowe polecenia.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres