Jak zrobić kojec dla psa?

Kojec dla psa

Zastanawiasz się nad budową kojca dla psa, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Sprawdź przepisy prawne dotyczące wielkości kojców dla psów. Dowiedz się, jak zbudować taką konstrukcję dla dużego psa i legowisko krok po kroku. Przeczytaj.

Kojec dla psa – co warto wiedzieć?

Kojec to ogrodzone miejsce poza domem, w którym pies powinien móc odpocząć, napić się wody, zjeść posiłek, a także zaspokoić choć w części potrzebę żucia, gryzienia i zabawy. Innymi słowy, jest przestrzenią, gdzie pupil ma czuć się bezpiecznie i może schronić się przed warunkami atmosferycznymi.

To dobre rozwiązanie dla wszystkich opiekunów, których pies mieszka na dworze. Pupil może też przebywać w kojcu, gdy spodziewasz się gości, kuriera lub chcesz wyjść z domu, ale obawiasz się, że zwierzę może uciec pod Twoją nieobecność z podwórka.

Pies nie może przebywać w kojcu przez całą dobę. Powinien wyjść przynajmniej na dwa spacery, które dostarczą mu dodatkowych bodźców, pozwolą na socjalizację z innymi psami, aktywność fizyczną i zabawę. Zwierzę może załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w kojcu, ale najprawdopodobniej będzie wolało to robić na zewnątrz. Dlatego, jeśli masz możliwość zabrania psa nawet na krótkie spacery poza kojec w ciągu dnia, pupil na pewno się z tego powodu ucieszy.

Jak zrobić kojec?

Zanim pojedziesz do sklepu po narzędzia i materiały do budowy kojca, musisz zmierzyć psa w kłębie, czyli w jego najwyższym punkcie ciała i sprawdzić aspekty prawne dotyczące zalecanych wymiarów kojca.

Ustawa o ochronie zwierząt narzuca minimalne wymiary kojców dla psów, które wynoszą odpowiednio:

  • psy poniżej 50 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 9 m²;
  • psy między 51 a 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 12 m²;
  • psy powyżej 65 cm w kłębie – kojec nie mniejszy niż 15 m².

Jeśli chcesz trzymać w kojcu dwa psy, jego wymiary powinny być wówczas w każdym przypadku większe o 4 m².

Boisz się, że pies może uciec z kojca, gdy będziesz chciał go wypuścić i zabrać na smyczy na spacer? Zastosuj tzw. podwójne drzwi i zbuduj przedsionek. Wówczas wystarczy wejść do przedsionka, zamknąć za sobą drzwi i następnie otworzyć drzwi do kojca dla psa bez obawy o to, że ten niepostrzeżenie ucieknie.

Warto pamiętać, że kojec musi być też miejscem łatwym w utrzymaniu czystości. Najlepiej, by pies miał naturalne podłoże w całym kojcu, a jedynie część, w której znajduje się buda, posiadała betonowy fundament. Zadbaj o system odprowadzający wodę. Deszczówka musi mieć sprawny odpływ poza kojec. Wnętrze kojca zawsze powinno być suche i czyste.

W środku muszą się znaleźć zadaszona buda z  legowiskiem wewnątrz, miski ze świeżą wodą, miski na pokarm, ulubione zabawki psa oraz przestrzeń do załatwiania potrzeb fizjologicznych. To w zupełności wystarczy.

Jeśli w miejscu, w którym ma stanąć kojec, nie ma cienia, koniecznie zamontuj nad nim dach. To bardzo ważne nie tylko latem, gdy ostre słońce może być przyczyną udaru cieplnego zwierzęcia, ale także w każdą inną porę roku. Dach ma chronić pupila również przed opadami atmosferycznymi i tworzyć skuteczną barierę uniemożliwiającą ucieczkę.

Z czego zrobić kojec dla psa?

Jeśli już wiesz, jakiej wielkości kojec chcesz zbudować, możesz przygotować potrzebne materiały. Do budowy niezbędne jest ogrodzenie wysokiej jakości, przez które pupil będzie mógł obserwować podwórko, ale też uniemożliwi zwierzęciu ucieczkę.

Dobrze sprawdzi się metalowy płot umiejscowiony głęboko w ziemi. Oprócz rodzaju materiału, ważna jest także jego wysokość. Lepiej, by płot był za wysoki, niż zbyt niski. Wysokość ma znaczenie, jeśli kojec docelowo będzie pozbawiony dachu.

Pies musi mieć kontakt z naturalną ziemią w kojcu, dlatego – jak wspominaliśmy – betonowanie całej jego powierzchni nie jest dobrym pomysłem. Podobnie kojce z drewnianą podłogą się nie sprawdzą. Po pierwsze, nie pozwolą na zaspokojenie naturalnych potrzeb psa, czyli np. kopania w ziemi, a po drugie, są trudne w utrzymaniu czystości i stosunkowo nietrwałe.

Możesz też skorzystać z gotowych kojców, które oferują niektóre firmy. Kojec powinien mieć dostosowane wymiary do wielkości Twojego psa i spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. To rozwiązanie dla osób zapracowanych lub dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą, jak stworzyć kojec dla czworonoga.

Gdzie ustawić kojec?

Powinien znajdować się w miejscu bezpiecznym zarówno dla samego psa, ludzi, jak i innych zwierząt. Może przylegać do domu, garażu czy budynku gospodarczego lub być samodzielnym elementem podwórka. Nie zaleca się jednak, by przylegał do płotu. Przechodnie czy mijające Twoją posesję samochody mogą drażnić i stresować pupila. Najlepszym miejscem na kojec będzie najgłębszy kąt na terenie Twojej posesji. Pies powinien móc obserwować dom, ogród i całe podwórko.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów 72

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Jak zrobić kojec dla psa?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Rak to nie wyrok

Onkolodzy zwierzęcy coraz częściej ratują naszych czworonożnych przyjaciół i dają nadzieję

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres