Jak wyrobić paszport dla psa przed wyjazdem za granicę?

pies-w-podrozy

Wyjazd za granicę niekoniecznie musi oznaczać rozłąkę z psem. Zamiast szukać dobrego sąsiada czy członka rodziny lub wydawać pieniądze na hotel dla zwierząt, można wyrobić czworonogowi paszport i zabrać go ze sobą.

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, można się przyzwyczaić do minimum formalności. Dzięki strefie Schengen kontrole na granicach są praktycznie zniesione. W przypadku zwierząt jest inaczej – kluczowym zapisem prawnym w tej kwestii jest rozporządzenie (WE) NR 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących zdrowia zwierząt, stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym. Wskazane są tam niezbędne dokumenty, a wśród nich najważniejszym jest właśnie paszport dla psa.

Jakie dokumenty są konieczne?

Unijne prawo definiuje paszport dla psa jako dokument umożliwiający wyraźną identyfikację zwierzęcia domowego i zawierający dane umożliwiające kontrolę jego statusu. Chodzi tu przede wszystkim o sprawdzenie, czy pies był szczepiony, a jego podróż nie niesie za sobą ryzyka przenoszenia chorób. Zatem chęć przewożenia psa w między państwami członkowskimi wymaga wyrobienia paszportu. Dokument jest obligatoryjny również w przypadku szczeniąt, które mają mniej niż trzy miesiące. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podróżowanie z tak młodymi czworonogami wymaga dodatkowego pozwolenia, które wydawane jest przez Urząd ds. Rolnictwa. Ma to związek z ryzykiem wystąpienia wścieklizny.

Paszporty dla zwierząt są także konieczne w przypadku podróży do państw Starego Kontynentu niezrzeszonych w ramach Unii Europejskiej, ale mających status tzw. krajów stowarzyszonych. Obierając kierunek na Islandię, Irlandię, Szwajcarię czy Norwegię, potrzebne będę jeszcze dodatkowe dokumenty zawierające informacje o aktualnych szczepionkach, w tym przeciwko wściekliźnie. Niezbędny będzie również wszczepiony chip. Jeśli miejscem docelowym jest Wielka Brytania, Malta, Finlandia lub Szwecja, konieczne będzie również zaświadczenie o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi.

Sprawdź, co powinna zawierać apteczka dla psa.

Jeżeli wciąż istnieją wątpliwości co do dokumentów potrzebnych do wyjazdu z psem za granicę, można skontaktować się z ambasadą danego państwa. Publiczne udostępnienie wiadomości na temat wymogów zdrowotnych stosowanych do przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym jest zapisane w przywoływanym rozporządzeniu. Paszport dla psa nie traci ważności, aczkolwiek trzeba pamiętać o aktualizacji danych. Przebywając poza krajem, warto pilnować dokumentów. Zgubienie paszportu będzie wiązać się z ponownym odbyciem wszystkich procedur, tyle że za granicą będzie się to wiązać z nowymi kosztami.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa?

Wyrobienie paszportu dla psa wiąże się z wizytą u gabinecie weterynaryjnym, ponieważ tylko lekarz weterynarii na kompetencje do wystawienia tego typu dokumentu. Wypełnienie paszportu psa również jest zadaniem lekarza. Znajdzie się tam m.in. numer identyfikacyjny, który – podobnie jak ludzki PESEL – uzyskuje każde zwierzę. Każdorazowy wpis wiąże się z ponowną weryfikacją danych czworonoga poprzez sprawdzenie elektronicznego chipu.

Ile zatem kosztuje paszport dla psa? Jednorazowa opłata pobierana przez lekarza weterynarii wynosi do 100 zł. Jeśli konieczne jest wykonanie badań, należy przygotować się na dodatkowe koszty zgodnie z cennikiem gabinetu weterynaryjnego. Najczęściej będą to: odrobaczenie, szczepienie przeciwko wściekliźnie, oznakowanie czworonoga oraz badania krwi. Z kolei informację, czy dana lecznica ma możliwość wydania paszportu, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

W jakich przypadkach potrzebny jest paszport czworonoga?

Ta niepozorna książeczka z niebieską okładką jest sporym ułatwieniem podczas podróży ze zwierzętami. Po pierwsze, jest to najprostszy sposób na identyfikację psa za granicą. Wpisywane są tam dane zarówno właściciela, jak i zwierzęcia. Po drugie stanowi wiarygodne źródło informacji na temat stanu zdrowia oraz odbytych obowiązkowych szczepień czworonoga. Znajdują się tam także wiadomości o przebytych badaniach i zabiegach, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdyby konieczne było leczenie weterynaryjne poza granicami kraju. Kolejny bardzo ważny powód, dla którego warto mieć przy sobie paszport dla psa, to ewentualne zaginięcie czworonoga podczas pobytu poza Polską. Dokument pomoże zidentyfikować zwierzę i jednoznacznie wskaże jego właściciela.

Wprowadzenie paszportów dla zwierząt jest wyjątkowym udogodnieniem w porównaniu do przepisów obowiązujących przed rokiem 2003. Zakładały one m.in. okresy kwarantanny dla czworonogów przyjeżdżających do nowego kraju. Ich długość wynosiła nawet kilka miesięcy, wobec czego wyjazd z psem na zagraniczne wakacje był po prostu niemożliwy. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii okres ten wynosił siedem miesięcy, przez co nawet osoby wyjeżdżające do tego państwa na stałe długo zastanawiały się nad sensem zabierania ze sobą zwierzęcia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów 18

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres