Jak wygląda adopcja psa i ile kosztuje?

Adopcja psa

Chcesz wiedzieć ile kosztuje adopcja psa ze schroniska i jakie formalności należy dopełnić w trakcie procesu? Przeczytaj artykuł.

Podjęcie decyzji o adopcji psa

Adopcja psa nie może być decyzją pochopną, podjętą w przypływie emocji. Powinna być przemyślana i przedyskutowana ze wszystkimi domownikami. Nie możesz też zgodzić się na adopcję czworonoga pod wpływem presji, jaką wywierają na Tobie dzieci. Pies to nie zabawka.

Zastanów się, czy stać Cię na utrzymanie psa. Największe koszty są związane z:

  • żywieniem psa (karmy podstawowe, premium lub super premium),
  • higieną psa (szampony, wizyty u groomera, podcinanie paznokci),
  • leczeniem psa (w razie konieczności),
  • profilaktyką chorób zakaźnych i przeciwpasożytniczą (regularne szczepienia i odrobaczanie),
  • zabiegami (kastracja, sterylizacja, usuwanie kamienia nazębnego).

Zdecyduj, czy na pewno masz czas dla psa

Jeśli często wyjeżdżasz na wakacje lub długo pracujesz w ciągu dnia, może po prostu nie masz wystarczająco dużo czasu dla pupila. Pies może zostawać sam w domu przez kilka godzin, ale nie powinien być sam przez cały dzień. Może czuć się samotny, pod wpływem stresu może rozwinąć się lęk separacyjny.

Warunki adopcji psa

Nie wszystkie placówki umożliwiają adopcję psa od ręki. Część schronisk i fundacji przeprowadza wywiad z zainteresowanymi, na podstawie którego zapada decyzja w sprawie adopcji – pozytywna lub negatywna. Jest ona podejmowana na podstawie warunków, jakie potencjalni opiekunowie są w stanie psu zapewnić.

Chodzi głównie o miejsce zamieszkania, długość czasu, którą są w stanie poświęcić psu w ciągu dnia i warunki finansowe, jakimi dysponują. Możesz być poproszony o wypełnienie ankiety przedadopcyjnej oraz o wyrażenie zgody na wizytę przedadopcyjną i poadopcyjną przez pracowników fundacji lub schroniska.

Pracownicy schronisk i fundacji chcą wydać psa osobom, które zapewnią czworonogowi:

  • bezpieczeństwo,
  • ruch,
  • odpowiednio zbilansowaną karmę
  • leczenie w przypadku choroby.

Wiele schronisk nie wydaje psów, które docelowo mają być trzymane na łańcuchu lub w kojcu, kierując się dobrem zwierząt.

Czy za psa ze schroniska trzeba zapłacić?

Niektóre schroniska pobierają stałą opłatę za adopcję psa, w innych opłata za adopcję jest dobrowolna. Fundacje nie pobierają opłat za wydawanie psa.

Zanim pojedziesz do schroniska, sprawdź na stronie internetowej, jakie są warunki adopcji w najbliższej placówce. Większość schronisk posiada stały cennik adopcji. Najtańsza jest adopcja szczeniąt. Koszt adopcji szczenięcia to około 10-30 zł. Najdroższa jest adopcja psów rasowych, przeważnie o 10-30 zł droższa niż psów nierasowych. Koszt adopcji dorosłego psa waha się w granicy między 20 a 100 zł.

Schroniska oferują także usługę kastracji (sterylizacji), która jest przeprowadzana na miejscu przez schroniskowych lekarzy weterynarii oraz szczepią psy przed ich wydaniem. Takie usługi mogą być dodatkowo płatne, ale wiele schronisk wydaje schroniska wykastrowane.

Jak się przygotować do przyjęcia psa?

Sprawdź, czy nikt z domowników nie jest uczulony na psy. Wystarczy, że odwiedzicie znajomych kilka razy w ciągu miesiąca lub zaopiekujecie się psem przyjaciół przez kilka dni podczas ich nieobecności. Jeśli ktoś zaczyna kichać w obecności psa, ma trudności ze złapaniem oddechu i łzawią mu oczy, może być uczulony na psy. Konieczność oddania psa z powodu objawów alergii jest bolesna, ale w wielu przypadkach jest jedynym rozwiązaniem.

Porozmawiaj z dziećmi o nowych obowiązkach, które pojawią się po adopcji psa. Uświadom je, że powinny pomagać w karmieniu psa, sprzątaniu po nim i w wyprowadzaniu go na spacery. Dobrym pomysłem jest czytanie bajek najmłodszym, w których bohaterami są dzieci i psy.

Dobrym rozwiązaniem jest wolontariat w schronisku przez kilka tygodni lub miesięcy przed zaadoptowaniem psiaka. Umowę wolontariacką podpisuje się w schronisku. Przed pierwszym wyjściem na spacer z psem, musisz zostać przeszkolony pod kątem bezpieczeństwa i wewnętrznych reguł, które zależą od regulaminu konkretnej placówki.

Kiedy decyzja o adopcji już zapadła, czas przeanalizować potencjalne zagrożenia, jakie mogą czyhać na psa w domu i na podwórku. Schowaj wszystkie leki i przekąski do szafek i szuflad. Znajdź kącik, w którym ustawisz legowisko dla psa oraz miski z pokarmem i wodą. Wygospodaruj też miejsce, w którym będziesz mógł przechowywać karmę (zgodnie z zaleceniami przechowywania pokarmu po otwarciu na etykiecie) oraz akcesoria dla psów – smycz, szczotki do włosów, szampony itp.

Jak wybrać psa ze schroniska?

Wybór nowego czworonożnego członka rodziny nie jest prosty. Nie kieruj się tylko ładnym futrem i rozmiarem psa. Zwróć przede wszystkim uwagę na usposobienie psa i jego indywidualne potrzeby. Nawet najmniejszy i najsłodszy pies nie sprawdzi się w domu z dziećmi, jeśli przejawia objawy agresji.

Zastanów się, jaki pies pasuje do Twojego domu. Jeśli jesteś aktywny i dużo czasu spędzasz na zewnątrz, poszukaj psa, który dorówna Ci kroku. Starsze pieski sprawdzą się dla opiekunów, którzy mieszkają w miastach, i nie są w stanie zapewnić pupilowi dużo ruchu.

W przypadku adopcji psów dorosłych, kieruj się przede wszystkim temperamentem psa. Możesz go poznać bliżej, wychodząc z nim na spacery lub rozmawiając z jego opiekunami, którzy obserwują go codziennie. Pamiętaj, że psy w schronisku na skutek długotrwałego stresu i braku realizacji ich podstawowych potrzeb mogą zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji. Niektóre z nich z wielką gorliwością obszczekują gości schroniska, inne za wszelką cenę próbują zwrócić na siebie uwagę, dlatego nie oceniaj psa pochopnie. Pobądź z nim przez kilka godzin w tygodniu, najlepiej poza murami schroniska (jeśli masz taką możliwość).

W przypadku szczeniąt poznanie ich usposobienia może być kłopotliwe. Młode pieski dopiero kształtują swoje zachowania. Adopcja młodych psów wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Opiekunowie stoją przed trudnym zadaniem, jakim jest prawidłowe ukierunkowanie dorastających szczeniąt i eliminacja niepożądanych zachowań w odpowiednim momencie (jeśli takie się pojawią). Opieka nad szczenięciem jest dużo bardziej czasochłonna. Szczeniętom trzeba po prostu wybaczać niektóre rzeczy i uczyć je, że sytuacja nie może się powtórzyć.

Adopcja psa ze schroniska – co ze sobą zabrać do schroniska?

Weź ze sobą dowód osobisty, który będzie niezbędny do zawarcia umowy adopcyjnej, smycz oraz obrożę z funkcją regulacji. Jeśli po psa przyjechałeś samochodem, możesz od razu zabrać ze sobą pasy dla psów, które zapewnią czworonogowi bezpieczeństwo podczas jazdy.

W przypadku adopcji szczeniąt i małych psów, możesz zabrać ze sobą transporter, w którym piesek będzie bezpieczny.

Dom tymczasowy dla psa

Jeśli nie masz pewności, czy dasz sobie radę z obowiązkami wynikającymi z obecności czworonoga na stałe w Twojej rodzinie, możesz na początek stworzyć dom tymczasowy dla psa ze schroniska lub z fundacji.

Polega to na tym, że bierzesz do swojego domu psa pod opiekę, a schronisko lub fundacja wciąż szukają mu stałego domu i dodatkowo pokrywają koszty leczenia, często zapewniają także karmę dla psa. To idealne rozwiązanie w przypadku psów zalęknionych, dla których pobyt w schronisku może być traumatyczny i dla zwierząt schorowanych, którym trzeba podawać regularnie leki i poświęcać mu więcej uwagi.

Jeśli poczujesz, że jesteś gotowy na obecność psa na stałe w Twoim domu, możesz w każdej chwili podpisać umowę adopcyjną i stać się pełnoprawnym opiekunem psa.

Wirtualna opieka nad psem

Jeśli nie masz możliwości zaadoptowania pupila na stałe, możesz stać się opiekunem wirtualnym dla wybranego przez siebie psa. Niektóre schroniska i fundacje mają taką możliwość. Polega to na tym, że wpłacasz co miesiąc dowolną kwotę na utrzymanie lub leczenie konkretnego psa. W zamian za to, co jakiś czas otrzymujesz zdjęcia psa i podziękowania od pracowników schroniska lub fundacji. Możesz także odwiedzać psa, którego adoptujesz wirtualnie oraz szukać mu domu na własną rękę.

Adopcja wirtualna to świetny sposób nauki empatii dla najmłodszych. Coraz więcej szkół i przedszkoli decyduje się na ten sposób pomocy. Dzieci mogą odwiedzać swojego wirtualnego podopiecznego i organizować różne akcje charytatywne, które uczą je szacunku do potrzebujących zwierząt.

Pies ze schroniska czy pies z hodowli?

Czworonogi w schronisku to przede wszystkim mieszańce, choć zdarzają się także psy rasowe. Wybierając psa konkretnej rasy z hodowli, możesz przewidzieć, jaki będzie miał charakter, ile będzie ważył i jakiej będzie wielkości. Oczywiście każdy pies jest inny, ale psy niektórych ras mają wiele wspólnych cech – np. prawie wszystkie labradory mają przyjazne usposobienie i są łagodne dla dzieci, co jest bardzo ważne, jeśli planujesz powiększenie rodziny lub kiedy w domu już są dzieci.

Nie do końca wiadomo, jakie docelowe rozmiary osiągnie szczenię nieznanego pochodzenia. Trudno też określić, jakie będzie miało cechy charakteru. Z drugiej jednak strony, adoptując dorosłego lub starszego psa ze schroniska lub fundacji, możesz poznać jego temperament i zachowania jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o adopcji, i wybrać tego psa, z którym będziesz się najlepiej dogadywać.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 132

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

5 komentarzy do wpisu „Jak wygląda adopcja psa i ile kosztuje?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Szkolenie

Oswajanie lękliwego psa z ludźmi

Gdy spotykamy znajomego z psem, zwykle podchodzimy energicznie i witając się, nachylamy się nad psiakiem, aby go pogłaskać. Lękliwy pies takie zachowanie potraktuje jak atak.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres