Jak usunąć sierść z ubrań, dywanu i tapicerki?

Jak usunąć sierść z ubrań, dywanu i tapicerki

Masz już dość walki z sierścią na ubraniach, kanapie i dywanie? Sprawdź najlepsze triki, dzięki którym szybko i skutecznie pozbędziesz się sierści z domu. Dowiedz się, jak usunąć sierść z dywanu, który odkurzacz do usuwania sierści zwierząt jest najlepszy i jak pozbyć się sierści z ubrań podczas prania.

Jak zmniejszyć ilość sierści w domu?

Psy gubią sierść z różną intensywnością w zależności od rasy i wielu innych czynników. Wpływają na to zarówno predyspozycje genetyczne, żywieniowe, jak i zdrowotne. Psy z włosami oraz niektóre rasy psów z sierścią gubią skąpe ilości okrywy włosowej. Wybierając labradora, jamnika, beagle’a lub owczarka niemieckiego na czworonożnego członka rodziny, przygotuj się na częste sprzątanie i odkurzanie. Te rasy linieją przez cały rok.

Psy należy regularnie wyczesywać z martwych włosów okrywowych i podszerstka. Czesanie dodatkowo chroni sierść psów długowłosych przed kołtunieniem się. Częstotliwość czesania zależy od rodzaju sierści, jej długości oraz tego, czy pies intensywnie linieje. Sznaucery po wizycie u groomera wystarczy czesać 2-3 razy w tygodniu, z kolei labradory warto czesać częściej, by choć trochę zmniejszyć ilość wypadającej sierści. Przeczytaj artykuł: Czym i jak czesać włosy i sierść psów.

Okres zwiększonego linienia przypada wiosną i jesienią lub późnym latem. Zwierzęta przygotowują się wówczas na nadchodzące zmiany atmosferyczne i dostosowują swoje futro do zmieniającej się pogody.

Psy, które są nieprawidłowo żywione przez długi czas, mogą mieć szorstką i matową sierść, łatwo ulegającą uszkodzeniu i nadmiernie wypadającą. Dzieje się tak często u osobników żywionych niezbilansowanym pokarmem, który nie dostarcza pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych np.  resztkami ze stołu lub jedzeniem przygotowywanym w domu.

Pamiętaj, że psy powinny otrzymywać karmę pełnoporcjową dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb i wieku np. suchą karmę Pedigree Vital Protection z Wołowiną i Drobiem dla psów dorosłych oraz mokrą karmę w puszkach Pedigree Pełnia Życia z Kurczakiem i Jagnięciną w sosie.

Przyczyną nadmiernego wypadania sierści mogą być także choroby pasożytnicze skóry, np. nużyca, spowodowana inwazją nużeńców, grzybica skóry lub bakteryjne zapalenie skóry. Potencjalną przyczyną są także alergie pokarmowe, objawiające się silnym świądem skóry. Pies może wówczas lizać i wygryzać swędzące miejsce, czego następstwem będzie lokalne wyłysienie.

Jeśli Twój pies gubi duże ilości sierści lub ma miejscowe wyłysienia na skórze, umów się z nim jak najszybciej na wizytę do lekarza weterynarii. Specjalista przeprowadzi wywiad, by poznać zwyczaje pupila oraz sposób jego karmienia. Dodatkowo zbada psa, wykona ewentualne badania dodatkowe oraz zastosuje leczenie, które przywróci prawidłowy wygląd sierści pupila. Pamiętaj jednak, że terapia chorób skóry wymaga czasu i pełnego przestrzegania zaleceń lekarza.

Rasy psów z włosami, które gubią okrywę włosową w skąpej ilości

 • Yorkshire terier;
 • shih tzu;
 • maltańczyk;
 • bichon frise.

Rasy psów z sierścią, które gubią okrywę włosową w skąpej ilości

 • sznaucer;
 • pudel;
 • basenji;
 • shar pei.

Jak usunąć sierść psa z ubrań?

 • pralka do ubrań ze specjalnym filtrem

Każda pralka w mniejszym lub większym stopniu powinna usunąć sierść z ubrań. Są jednak na rynku urządzenia, które zostały zaprojektowane w taki sposób, by skutecznie i efektywnie usuwać okrywę włosową pupila z Twoich ubrań. Takie pralki mają filtr, który zbiera sierść zwierząt z tkanin lub specjalny program. Jeśli Twoja pralka nie ma takiego programu, możesz włączyć inny intensywny program z dodatkowym płukaniem.

Sierść psa może osiadać we wnętrzu bębna i tworzyć większe kłaczki, dlatego warto je regularnie usuwać. Umyj środek pralki za pomocą wilgotnej ściereczki i zbierz wszystkie psie włosy przed włączeniem kolejnego prania.

 • kulki do prania zbierające sierść

Trzeba je włożyć razem z ubraniami do pralki i po prostu nastawić wybrany program. Kulki mają specjalne wypustki, do których przytwierdzają się sierść i włosy. Nie należy ich stosować do prania ubrań delikatnych i wełnianych, ponieważ mogą uszkodzić materiał. Pamiętaj, że takie kulki nie nadają się do zabawy z psem.

 • Płyn antyelektrostatyczny

Jego działanie polega na zapobieganiu elektryzowaniu się materiału. Dzięki temu włosy nie przyczepiają się do tkanin i można je o wiele łatwiej usunąć z ubrań. Należy nim spryskać całą tkaninę i postępować zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

 • rolka do ubrań

To popularne narzędzie do walki z psią i kocią sierścią w mieszkaniu i na ubraniach. Klej na rolce zbiera włosy z ubrań i nie pozostawia na ich powierzchni żadnych zabrudzeń. Taką rolkę możesz trzymać w domu lub z powodzeniem zabierać ze sobą do plecaka czy torebki. Sprawdzi się zarówno podczas czyszczenia domowej poduszki, jak i ulubionej marynarki przed spotkaniem biznesowym.

 • suszarka do ubrań

Chodzi tutaj o suszarkę, a nie pralko-suszarkę. Sierść, której pralka nie dała rady usunąć z ubrań, można usunąć za pomocą ciepłego nawiewu powietrza w suszarce do ubrań. Okrywa włosowa pupila osiada wówczas na ściankach suszarki. Po wyjęciu ubrań warto przetrzeć ściereczką ścianki urządzenia od środka, by zebrać z niego sierść.

 • gumowe rękawice

Mogą to być zwykłe lateksowe rękawice, które chronią powierzchnię dłoni przed detergentami podczas sprzątania, prania ręcznego lub zmywania. Zwilżona w wodzie rękawiczka dobrze usuwa nadmiar włosów z ubrań. Dobrym pomysłem jest nalanie wody do miski obok. Dzięki temu będziesz mógł szybko i łatwo ściągać nadmiar sierści z rękawicy.

Jak usunąć sierść psa z dywanu?

Sierści z dywanu nie da się tak łatwo usunąć, szczególnie jeśli zdążyła osadzić się głęboko. Istnieje wiele metod, które pozwalają na pozbycie się jej spomiędzy włókien. Najprostsza, ale też najbardziej czasochłonna, polega na codziennym odkurzaniu dywanu z sierści pupila za pomocą odkurzacza lub szczotki, jednak to nie zawsze działa i zajmuje dużo czasu.

Jeśli Twój dywan jest mały, możesz go wytrzepać, a następnie wyprać w pralce. Przed włożeniem go do bębna pralki zapoznaj się z instrukcją dotyczącą jego czyszczenia, która powinna znajdować się na metce.

Czym usunąć sierść z dywanu?

 • odkurzacz do sierści psa

W sklepach RTV dostępne są odkurzacze specjalnie przeznaczone do usuwania psiej sierści z wykładzin i dywanów. Takie urządzenia charakteryzują się dużą mocą, mają też specjalne filtry, które zbierają sierść. Sprawdzą się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w dużym domu.

Niektóre odkurzacze mają wymienną turboszczotkę – powinna dobrze poradzić sobie z wyciąganiem sierści głęboko osadzonej w dywanach.

 • robot odkurzający

Jego działanie będzie najprawdopodobniej nieco słabsze od odkurzacza ze specjalną szczotką do usuwania sierści, ale jego niewątpliwą zaletą jest to, że działa bez Twojej pomocy. To inteligentne urządzenie może pracować, gdy jesteś poza domem. Zbiera sierść z podłóg i zapobiega osadzaniu się włosów pupila w dywanach i wykładzinach. Doskonałe rozwiązanie dla zabieganych opiekunów, którzy cenią sobie praktyczne i nowoczesne rozwiązania.

 • szczotka do usuwania sierści z dywanu (szczotka ryżowa)

Ma twarde i sztywne włosie, które powinno sobie poradzić nawet z głęboko osadzoną w dywanie sierścią. Szczotkę należy zmoczyć za pomocą samej wody lub wody z płynem do czyszczenia dywanów. Za pomocą okrężnych ruchów ręką dywan należy kawałek po kawałeczku szorować. Ta metoda czyszczenia jest czasochłonna, ale bardzo skuteczna. Szczotka usuwa nie tylko sierść, także wszystkie zanieczyszczenia, w tym kurz.

Jak usunąć sierść psa z kanapy i tapicerki?

Jest to o wiele prostsze, jeśli masz skórzaną kanapę. Sierść znajduje się wówczas tylko na jej powierzchni – w przeciwieństwie do materiałowego obicia sof i kanap. Pewnym rozwiązaniem jest zakup kanapy wykonanej z materiału z dodatkiem teflonu, do której sierść przywiera w mniejszym stopniu.

 • odkurzacz z nakładką do tapicerki

To bardzo dobry sposób usuwania sierści z sofy. Skuteczność zależy w dużej mierze od mocy odkurzacza oraz rodzaju nakładki. Dobrym pomysłem jest zakup odkurzacza dedykowanego osobom, które mają psy i koty w domu.

 • zwilżona ściereczka lub gąbka

Zwilż ścierkę i zbieraj za jej pomocą sierść z kanapy. Włosy przyklejają się do powierzchni ściereczki, dlatego te, które są osadzone płytko w kanapie, będziesz mógł wyciągnąć z łatwością. Warto mieć obok miskę z wodą, by móc szybko usuwać nadmiar sierści i zwilżać szmatkę.

 • rolki samoprzylepne do tapicerki

Zbierają sierść w taki sam sposób jak rolki do ubrań, ale mają większą powierzchnię czyszczącą. Dzięki temu możesz wyczyścić tapicerkę w szybki i sprawny sposób.

 • zmoczona gumowa rękawiczka

Ta metoda usuwania sierści sprawdzi się także doskonale do usuwania sierści z tapicerki, nie tylko z ubrań. Zwilż gumową rękawiczkę w wodzie i usuwaj sierść z kanapy. Włosy powinny przylegać do rękawiczki.

Jeśli masz dość usuwania sierści z kanapy, połóż na niej dopasowany pokrowiec. Wybierz model polecany dla osób mających psy lub koty. Taki pokrowiec jest wykonany z materiału, do którego sierść przywiera w mniejszym stopniu, i który możesz prać w pralce. Zwykłe koce raczej się nie sprawdzą, ponieważ sierść bardzo łatwo do nich przywiera i trudno ją usunąć.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 43

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

4 komentarze do wpisu „Jak usunąć sierść z ubrań, dywanu i tapicerki?”

 1. Fajny przydatny artykuł. Sierść to duzy problem, ale mam wrażenie ze problem psich odchodów jest jeszcze większy. Dziwią mnie ludzie, którzy dbają o swoj dom, ale o przestrzeń przed nim już nie. Tak jakby podwórko czy park przy domu był niczyj. Jak widze ludzi, którzy zostawiają psie kupy gdzie to zastanawiam się jak oni maja w domu. Ja sama mam zawsze zestaw Psia Torwbka-łopatka z papierowa torebka. Szybkie załatwienie sprawy i jeszcze ekologiczne.

  Odpowiedz
 2. A u mnie roomba sobie z tym radzi. Wjeżdża na dywan i wyciąga sierść.Mam 2 duże psy, więc kłaków jest sporo plus moje włosy. Urządzenie wjeżdżając na dywan używa większej mocy ssącej niż sprzątając panele czy płytki, dlatego jest taka skuteczna.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Obcinanie psich pazurów
Zdrowie

Jak obciąć psu pazury?

Jak obciąć pazury psu? Jak często je skracać? Czego używać do psich pazurów?

Szkolenie

Handling. Dwie strony medalu

Właściciele psów, którzy mają wątpliwości, czy poradzą sobie z pupilami na ringu, mogą skorzystać z pomocy profesjonalistów

Zapalenie spojówek u psa
Zdrowie

Jak leczyć zapalenie spojówek u psa?

Zapalenie spojówek to choroba, która atakuje nie tylko ludzi, ale także psy. Nieleczona może doprowadzić do częściowej lub całkowitej utraty wzroku, dlatego należy reagować od

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres