Jak samemu ostrzyc psa w domu?

Strzyżenie psa w domu

Jeśli z różnych powodów trudno Ci pozwolić sobie na regularne wizyty w salonie groomerskim, możesz samodzielnie kąpać i strzyc swojego pupila. Będziesz do tego potrzebować odpowiednich narzędzi, które posłużą Ci na lata. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Jak ostrzyc psa?

Strzyżenie psa wymaga nie tylko zdolności manualnych, ale też umiejętności zapanowania nad niecierpliwym czworonogiem. W niektórych przypadkach konieczna może się okazać pomoc drugiej osoby, która przytrzyma pupila, by strzyżenie mogło się odbyć w sposób bezpieczny.

Najlepsza fryzura dla psa zależy w dużej mierze od typu włosów danej rasy. Istnieją wzorce rasowe, które groomerzy starają się jak najlepiej odtworzyć w salonach piękności. To bardzo ważne, jeśli Twój pupil bierze udział w wystawach dla psów. Fryzura niezgodna ze wzorcem danej rasy jest jednym z kryteriów mogących przesądzić o dyskwalifikacji czworonoga z konkursu.

Jeśli jednak Twój pies nie bierze udziału w wystawach, możesz strzyc go według uznania i jedynie inspirować się wzorcem rasy. Najważniejsze, by piesek czuł się dobrze, miał pełną swobodę ruchów i był chroniony zarówno przed ostrym słońcem, jak i przed mrozem czy deszczem.

Niektóre rasy wymagają przycięcia jedynie grzywki za pomocą nożyczek, natomiast inne mogą wymagać pełnego strzyżenia. Jeśli masz wątpliwości, jakiej długości powinna być sierść Twojego psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub groomerem w salonie urody dla psów. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na kurs strzyżenia czworonogów dla opiekunów, który organizują wyszkoleni psi fryzjerzy.

Przykładowe rasy psów wymagające strzyżenia co kilka miesięcy:

 • Yorkshire terier;
 • maltańczyk;
 • shih tzu;
 • bichon frise;
 • sznaucer ;
 • terrier rosyjski ;
 • terrier szkocki ;
 • seter irlandzki ;
 • pudel;
 • foxterrier.

Akcesoria do strzyżenia psów

Najważniejsze narzędzia, które nam posłużą, to nożyczki i maszynka do strzyżenia psów. Nożyczki dedykowane ludzkim włosom też prawdopodobnie spełnią swoją funkcję, choć lepiej jest wybrać coś spośród akcesoriów przeznaczonych dla czworonogów.

Maszynka do strzyżenia psów jest dostosowana do pracy z szorstkim i twardym włosem. Ta używana przez naszych fryzjerów nie sprawdzi się u psów, ponieważ szybko się stępi, więc najprawdopodobniej już po pierwszym użyciu nie będzie się nadawała do ponownej pracy.

Sierść niektórych ras, np. sznaucerów, foxterrierów, jack russel terrierów, jamników szorstkowłosych można, a nawet zaleca się trymować za pomocą trymera. Podobnie jak w przypadku pozostałych narzędzi, najlepszy będzie trymer do psiej sierści. Trymowanie polega na usuwaniu dojrzałych włosów wraz z cebulkami. Dzięki temu nowe włosy mają możliwość swobodnego wzrostu i cała okrywa włosowa pupila wygląda zdrowo.

Narzędzia do strzyżenia psów dostaniesz w dobrych sklepach zoologicznych, w salonach piękności dla psów lub w przychodniach weterynaryjnych. Zanim ich użyjesz, upewnij się, że są czyste i nie stanowią dla czworonoga niebezpieczeństwa.

Jak przygotować psa do strzyżenia?

Po pierwsze, zadbaj o komfort pupila podczas całego zabiegu. Nie stresuj go, nie wykonuj gwałtownych ruchów i staraj się nie robić nic na siłę. Pies musi mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa. Warto przyzwyczajać zwierzę do zapachu i dźwięku maszynki elektrycznej lub nożyczek do strzyżenia już w wieku szczenięcym. Nagradzaj psa za każdym razem, gdy ten zachowa spokój podczas strzyżenia. Nagrodą mogą być psie smakołyki lub ulubiona zabawka.

Po drugie, psa przed strzyżeniem należy wykąpać i wysuszyć. To bardzo ważne, ponieważ brud, który osiadł na włosach, niszczy narzędzia do strzyżenia. Kolejną kwestią jest fakt, że kąpiel i czesanie pozwolą na zlokalizowanie ewentualnych kołtunów, które będzie można usunąć jeszcze przed strzyżeniem. Do umycia sierści użyj szamponu przeznaczonego dla psów. Dostaniesz go w przychodni weterynaryjnej lub dobrym sklepie zoologicznym. Pamiętaj, że pies ma inne pH skóry niż człowiek, dlatego szampony dla ludzi się u nich nie sprawdzą, mogą wręcz podrażniać jego skórę. Podczas kąpieli należy szczególną uwagę zwrócić na uszy, oczy i okolicę pod ogonem. Szczegóły dotyczące tego, jak kąpać psa, znajdziesz w osobnym artykule.

Jeśli czworonóg ma kołtuny, użyj grzebienia – rozczesuj je delikatnie, jednocześnie przytrzymując drugą ręką. Jeżeli sierść psa ma tendencję do kołtunienia się i trudno ją rozczesać, warto zastosować odżywkę dla psów bez spłukiwania lub wybrać szampon z odżywką.

Strzyżenie psa w domu

Nie musisz zapisywać pupila do salonu fryzjerskiego dla psów. Możesz samodzielnie ostrzyc go w domu. Wielu opiekunów boi się, że zrobi krzywdę swojemu ukochanemu czworonogowi lub efekt nie będzie tak zadowalający jak po wizycie u groomera. Faktycznie, pierwsze strzyżenie może być dalekie od Twoich oczekiwań, ale z każdym kolejnym powinno pójść Ci coraz lepiej. Fryzura psa ma być przede wszystkim funkcjonalna, chyba, że Twój pies bierze udział w wystawach, o czym już wspominaliśmy.

Najlepszym miejscem do strzyżenia będzie łazienka lub inne mniejsze pomieszczenie, z którego pies nie ucieknie. Ważne, by podłoga była wykonana z płytek, parkietu lub innego tworzywa łatwego do sprzątnięcia. Możesz też położyć folię na podłodze.

Po co się strzyże psy?

Psy, których włosy rosną na długość (np. Yorkshire terier czy shih tzu), wymagają regularnego strzyżenia. W innym wypadku ich włosy zaczną się kołtunić i rozczesanie ich będzie niemożliwe. Krótkie włosy sprzyjają też zachowaniu higieny. Czworonogi przynoszą ze spacerów nie tylko źdźbła trawy w sierści, ale także niebezpieczne pasożyty, np. – kleszcze, wszy, wszoły i pchły. Zaniedbana sierść z kurzem i brudem przy nasadzie włosów sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry, dlatego regularne kąpiele i strzyżenie są bardzo ważne w profilaktyce chorób skóry.

Czy strzyc psa na lato?

Długa sierść psów tworzy warstwę izolującą ich skórę od promieniowania UV, emitowanego przez słońce. Dzięki temu zwierzę nie jest narażone na poparzenia słoneczne i związane z tym powikłania. Z tego powodu nie zaleca się strzyc psa latem na krótko, ani golić jego brzucha.

Sierść po strzyżeniu wciąż powinna mieć kilka centymetrów długości. Ze względu na różny typ włosów u różnych ras psów, trudno określić ich minimalną długość. Wiadomo, że psy z obfitym podszerstkiem mogą mieć krótszą sierść latem niż psy bez podszerstka.

Podsumowując, psa można strzyc latem, ale trzeba wiedzieć, jak zrobić to dobrze. Warto skrócić sierść u psów długowłosych ze względów praktycznych, jednak długa sierść jest lepsza niż taka, która ma zaledwie centymetr po skróceniu. Pamiętaj, że psy oddają ciepło poprzez dyszenie. Nie pocą się tak jak ludzie, dlatego nie musisz się o to martwić.

Jakie psy nie wymagają strzyżenia?

Psy z krótką sierścią nie muszą być strzyżone. Ich sierść chroni je w dobrym stopniu przed ciepłem i pomaga też przetrwać chłodne i mroźne dni zimą.

Rasy psów, których nie trzeba strzyc:

 • labrador;
 • jamnik;
 • syberian husky;
 • alaskan malamute ;
 • owczarek niemiecki;
 • owczarek szwajcarski ;
 • owczarek belgijski ;
 • border collie;
 • pinczer miniaturowy;
 • basenji ;
 • beagle;
 • mops;
 • buldog francuski;
 • buldog amerykański;
 • bokser;
 • amstaff.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 124

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Jak samemu ostrzyc psa w domu?”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Żywienie

Co to jest pokarm pełnoporcjowy?

Wybór najlepszego sposobu żywienia psa i kota jest bardzo ważny, gdyż dieta wpływa w znaczący sposób na zdrowie i samopoczucie czworonoga. Taka decyzja powinna być

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres