Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Jak przygotować psa na dziecko

Psy różnie reagują na pojawienie się nowego członka rodziny. Jedne otaczają najmłodszych troską i opieką, a inne boją się noworodków i stresuje je ich obecność. To trudny moment nie tylko dla świeżo upieczonych rodziców, ale też dla czworonogów, dlatego warto zadbać o komfort wszystkich domowników i rozpocząć przygotowania do życia z noworodkiem już w trakcie ciąży. Sprawdź, jak przed porodem przygotować psa na pojawienie się noworodka i jakich błędów nie popełniać, gdy dziecko pojawi się już w domu.

Czy pies wyczuwa ciążę?

Psy wyczuwają zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy, widzą też zmiany w ich otoczeniu. Oczywiście czworonóg nie rozumie, że jego opiekunka jest w ciąży i nie wie, że już za kilka miesięcy jego rodzina powiększy się o nowego domownika, ale widzi i wyczuwa objawy ciąży u kobiet. Co więcej, pies może nawet słyszeć bicie serca płodu i wyczuwać jego ruchy, gdy leży obok przyszłej mamy na kanapie.

Jak przygotować psa przed narodzinami dziecka?

Naucz psa, by zajął się sam sobą

Nie chodzi tutaj o to, by przestać poświęcać psu czas, a po prostu nieco lepiej się zorganizować. Spędzając czas z psem, skup się tylko na nim – pobawcie się razem, zrelaksujcie się leżąc razem na kanapie, wyjdźcie na zewnątrz poćwiczyć nowe komendy lub idźcie na zwykły spacer. Niech to będzie Wasz wspólny czas.

Naucz jednak psa, by nie wymuszał Twojej uwagi bez powodu. Oczywiście nie będzie to na początku takie proste i będzie wymagało dużo Twojego czasu i cierpliwości, ale pies powinien szybko zrozumieć, o co Ci chodzi.

Ponadto zadbaj o to, by codziennie zaspokajać podstawowe potrzeby fizjologiczne pupila, w tym potrzebę aktywności fizycznej, węszenia, gryzienia, żucia i tropienia. Zostawiaj psu ulubione zabawki, gryzaki, szarpaki i zabawki edukacyjne dla psów, które pobudzają ich logiczne myślenie. Postępuj w ten sposób, by zabawy psa w pojedynkę były dla niego atrakcyjne. Nie zapomnij o nagrodzeniu pupila, jeśli nie będzie wymuszał Twojej uwagi. Nagrodą mogą być psie przysmaki, np. PEDIGREE Biscrock Original 200 g, lub ulubiona psia zabawka.

Stwórz dla psa bezpieczne schronienie

Chodzi tutaj o stworzenie dla pupila miejsca, w którym nie będzie się budził z powodu płaczu dziecka i nikt nie będzie mu przeszkadzał, a jednocześnie będzie miał możliwość obserwacji otoczenia. Ważne, by to miejsce było poza zasięgiem dziecka. Oczywiście malec do około 6-9 miesiąca życia nie będzie w stanie niepokoić psa, ale po tym czasie zacznie podnosić główkę, wstawać, a przed ukończeniem roku może już nawet chodzić. Pupil powinien wówczas mieć swoje własne bezpieczne schronienie, w którym będzie się znajdowało legowisko dla psa, i do którego raczkujący maluch nie będzie w stanie się dostać. Pies w takim miejscu powinien mieć możliwość odciąć się od otoczenia i wypocząć.

Oswój psa z wózkiem dla dziecka

Może się to wydawać dziwne, ale warto wyjść z psem i wózkiem na spacer jeszcze przed narodzinami maleństwa. Niektóre psy boją się wózka i mogą nie chcieć obok niego chodzić. Dlatego takie oswajanie warto zacząć dużo wcześniej, np. w trzecim trymestrze ciąży, by pies miał czas na oswojenie się z nową sytuacją i nie został „wrzucony na głęboką wodę”.

Bardzo ważna jest w takich momentach odpowiednia stymulacja – jeśli czworonóg będzie robił postępy na spacerze z wózkiem, powinien otrzymywać smakołyki dla psów za każdym razem, gdy zachowa spokój przy wózku.

Zapoznaj psa z petsitterem

Opracuj harmonogram wychodzenia z psem na spacer po narodzinach dziecka wraz ze wszystkimi domownikami. Jeśli uznasz, że być może będziesz potrzebować wsparcia dodatkowej osoby, która pomogłaby zaspokoić dużą potrzebę aktywności psa na spacerach, to warto pomyśleć o petsitterze, czyli osobie, która profesjonalnie zajmuje się opieką nad psami. Pierwszy spacer z petsitterem powinien się odbyć, gdy dziecko jest jeszcze w drodze – najlepiej kilka miesięcy przed planowanym porodem. Aby pies poczuł się komfortowo, początkowo takie spacery powinny się odbywać we trójkę, wraz z opiekunem. Czworonóg będzie miał wówczas więcej czasu, by oswoić się z nową osobą i będzie czuł się o wiele swobodniej, jeśli jego opiekun będzie obok. Z czasem oczywiście profesjonalny psi opiekun będzie już mógł samodzielnie zabierać pupila na spacery.

Osoba, która pomoże Ci w opiece nad psem, może przychodzić codziennie lub rzadziej. To zależy tylko od tego, czy ktoś z domowników będzie w stanie zabierać zwierzaka na satysfakcjonujące spacery. Petsitter może przychodzić na godzinę, krócej lub dłużej, w zależności od tego, ile ruchu i uwagi potrzebuje Twój czworonóg w ciągu dnia.

Zapoznaj psa z rzeczami dla dziecka

Pozwól psu na wchodzenie do pokoiku dziecięcego, nie wyganiaj go, gdy będziesz skręcać łóżeczko dla niemowlęcia – wręcz przeciwnie. Pozwalaj psu na bieżąco poznawać nowe obiekty i nowe zapachy. Daj mu szansę, by się z nimi oswoił.

Zapoznaj psa z dźwiękiem płaczu niemowlęcia

Okazuje się, że dźwięk płaczu dziecka stresuje nie tylko rodziców i pozostałych domowników, ale także czworonogi. Wiele psów ceniących sobie ciszę może czuć niezadowolenie, a nawet frustrację z powodu głośnego i częstego płaczu niemowlęcia. Dlatego warto oswoić psa z płaczem dziecka jeszcze przed porodem – wystarczy, że będziesz mu puszczać nagrania płaczu noworodka, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Nagranie powinno być puszczone na tyle cicho, by nie przestraszyło czworonoga, ale też na tyle głośno, by był w stanie je usłyszeć. W tym czasie zajmuj czymś psa – ćwicz z nim komendy lub bawcie się razem w domu. Chodzi o to, by pies nie skupiał się tylko i wyłącznie na dźwięku płaczu. Nagradzaj psa za każdym razem, gdy prawidłowo wykona komendę i np. odda Ci piłkę, gdy o to poprosisz. Zachowuj się naturalnie i sprawiaj wrażenie, że nie zwracasz uwagi na nagranie. Z czasem dźwięk puszczaj coraz głośniej. W końcu pupil powinien przestać zwracać na niego uwagę.

Zapoznaj psa z innymi dziećmi

Zaproś do domu znajomych z dziećmi lub umów się z nimi na wspólny spacer z psem. Nie zmuszaj czworonoga, by wchodził w interakcję z najmłodszymi. On sam powinien zdecydować, czy chce nawiązać z nimi kontakt, czy nie. Dobrze, by były to większe dzieci, które wiedzą już, jak należy obchodzić się z psem.

Naucz psa chodzenia na smyczy bez ciągnięcia

Dobierz odpowiednią obrożę lub szelki do indywidualnych potrzeb pupila. Dostosuj je do wielkości psa i jego stopnia aktywności. Do nauki chodzenia na smyczy o wiele lepiej sprawdzą się szelki bezuciskowe lub typu guard. Szkolenie możesz prowadzić samodzielnie lub pod okiem profesjonalisty – trenera psów  lub zoopsychologa/behawiorysty, który na pewno podpowie Ci, co robić, a czego nie, by jak najszybciej osiągnąć efekty.

Pierwsze spotkanie psa z niemowlęciem

Przywitanie z psem po wyjściu ze szpitala

Rozłąka z opiekunem na czas porodu i pobytu w szpitalu jest dla psa bardzo bolesna. Pupil może odczuwać stres. Czworonogi lubią żyć w stałym środowisku, dlatego każda nowa sytuacja może psa niepokoić i stresować, np. gdy domownicy nie wracają na noc, lub gdy nagle wyprowadza ich na spacer inna osoba niż zazwyczaj.

Po powrocie do domu upewnij się, że poświęcisz psu tyle czasu, ile ten potrzebuje. Nie ignoruj go. Możesz zabrać go od razu na spacer lub usiąść razem na kanapie i spędzić chwilę na pieszczotach.

Zapoznanie psa z niemowlęciem

Pupil powinien zapoznać się z dzieckiem dopiero po przywitaniu się z Tobą. Pozwól psu obwąchać noworodka w foteliku samochodowym lub na Twoich rękach. Daj mu na to czas – nie zmuszaj go do tego ani też nie zabieraj nerwowo dziecka, gdy pies je obwąchuje. Ich kontakt oczywiście powinien być nadzorowany, ale nie należy izolować malca od psa.

Pies i dziecko – jak budować ich relację?

Wpływ psa na rozwój dziecka

Małym dzieciom należy dostarczać ogromnej ilości bodźców każdego dnia, by mogły się prawidłowo rozwijać. Dorastanie z psem sprawia, że maluchy poznają, co to znaczy empatia oraz troska o drugie stworzenie. Poprzez kontakt z psem uczą się łagodności, cierpliwości oraz mogą poznać znaczenie obowiązków. Oczywiście to dorosła osoba musi być opiekunem czworonoga i to ona odpowiada za zaspokojenie jego wszystkich podstawowych potrzeb fizjologicznych, ale warto zachęcać dzieci do pomocy – pod warunkiem, że wykazują taką inicjatywę. Dzięki temu dziecko będzie w przyszłości umiało zbudować wartościową relację z psem.

Pies i dziecko – na co uważać?

Podstawą kontaktu dziecka z psem zawsze powinno być bezpieczeństwo. Maluch nie może stanowić zagrożenia dla czworonoga, ani odwrotnie. Dlatego nigdy nie zostawiaj dziecka samego ze zwierzęciem – kontroluj ich wspólne zabawy i interweniuj, jeśli dziecko będzie zachowywać się w stosunku do pupila nieodpowiednio lub przerwij zabawę i zabierz dziecko, jeśli zauważysz, że pies wysyła sygnały uspokajające – ziewa, kuli uszy i czuje się niepewnie.

Pamiętaj, by nie krzyczeć na psa ani go nie karcić. Behawioryści, trenerzy psów i lekarze weterynarii zalecają, by nigdy tego nie robić.  Istnieją o wiele bardziej skuteczne metody pracy z czworonogiem oparte na wzmocnieniu pozytywnym. Tym bardziej nie wolno krzyczeć na psa przy maluchu, który uczy się przez naśladowanie swoich rodziców. Krzycząc na psa, sprawisz, że dziecko uzna to za prawidłową reakcję i będzie próbowało Cię naśladować. Dlatego ucz swoją pociechę szacunku do zwierząt i nigdy, pod żadnym pozorem, nie stosuj przemocy fizycznej ani psychicznej wobec zwierzęcia.

Pies i dziecko – kontrolowana relacja

Dzieci nawiązują relację z psem w różnym tempie. Jednym opieka nad psem przychodzi łatwo – intuicyjnie wiedzą, jak należy głaskać psa, a jak nie wolno go łapać, i poprawnie odczytują intencje czworonoga, a inne potrzebują na to więcej czasu. Pamiętaj, aby zawsze nadzorować kontakt dzieci ze zwierzęciem.

Nie pozwalaj dziecku na nieodpowiednie traktowanie psa

Ucz dziecko, w jaki sposób należy się obchodzić ze zwierzętami. Chodzi tutaj nie tylko o sposób głaskania, ale też np. o technikę podchodzenia do psa oraz odczytywanie sygnałów, które pies wysyła do otoczenia. Tłumacz maluchowi spokojnie, jak pies lubi być głaskany, a jak nie lubi – pokazuj mu różne miejsca, w których można głaskać psa i techniki dotykania zwierzęcia. Reaguj, jeśli zauważysz, że dziecko zachowuje się nieodpowiednio w stosunku do psa – kluczową rolę odgrywa tutaj rozmowa. Musisz wytłumaczyć dziecku, że pies czuje dyskomfort i ból tak samo, jak ludzie.

Nieprawidłowe zachowania dzieci w stosunku do psów to np.:

 • wkładanie psu palców do uszu, oczu czy jamy ustnej;
 • ciągnięcie za ogon, kończyny czy uszy;
 • głaskanie psa, gdy ten sobie tego nie życzy;
 • bieganie za psem, który nie ma ochoty na interakcję z dzieckiem;
 • wchodzenie do legowiska dla psa lub jego klatki;
 • zabieranie psu miski z wodą lub jedzeniem;
 • zabieranie psu ulubionej zabawki;
 • ciągnięcie psa za obrożę lub szelki;
 • wchodzenie na psa;
 • szarpanie, szturchanie czy bicie psa.

Jakie rasy psów dobrze się czują w domu z małym dzieckiem, a jakie niekoniecznie?

Rasy psów polecane do domu z dzieckiem

Jaka rasa psa dla dziecka? Przede wszystkim taka, która cechuje się łagodnością i cierpliwością. W domu z małymi dziećmi szczególnie sprawdzą się takie psy, jak:

 • labrador;
 • golden retriever;
 • bokser;
 • buldog francuski;
 • cocker spaniel;
 • owczarek niemiecki;
 • beagle.

Rasy psów niepolecane do domu z dzieckiem

Z małym dzieckiem mogą nie dogadać się:

 • chow chow;
 • syberian husky;
 • teriery.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 15

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Choroba przyzębia

Psu nieładnie pachnie z pyska? Powodem może być choroba przyzębia. Obejrzyj zęby i dziąsła pupila!

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres