Jak przygotować psa do wakacyjnego wyjazdu?

Jak przygotować psa do wakacji

Wymarzony urlop zbliża się wielkimi krokami. Już nie możemy doczekać się wyjazdu i wakacyjnych przygód. Jednak zanim wyruszymy w drogę, sprawdźmy, czy nasz pupil jest również gotowy na letnie wojaże.

Po pierwsze profilaktyka

To bardzo ważne, by nasz ulubieniec był stale chroniony przed groźnymi chorobami. Dlatego zadbajmy o to, by miał aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym ( w tym obowiązkowe, coroczne szczepienie przeciwko wściekliźnie), był zabezpieczony przed pasożytami zewnętrznymi – takimi jak pchły i kleszcze oraz pasożytami wewnętrznymi (np. glistą czy tasiemcem). Najlepiej, gdy o profilaktykę troszczymy się regularnie przez cały rok, ale jeśli mamy jakieś wątpliwości, lub coś przeoczyliśmy, najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który wykona potrzebne zabiegi.

Wyjazd zagraniczny

Jeśli wybieramy się na urlop poza granice Polski, nasz pies lub kot ( a także tchórzofretka) będzie potrzebował paszportu i identyfikującego czworonoga mikrochipa. Zarówno wystawienie paszportu jak i wszczepienie pod skórę transpondera, to zadanie dla lekarza weterynarii. Nie obawiaj się, jeśli umówisz się na wizytę, cała procedura odbędzie się „od ręki” i będzie prawie bezbolesna dla Twojego zwierzęcia. Pamiętaj jednak, aby nie zostawiać wizyty u lekarza na ostatnią chwilę. Najlepiej całą procedurę rozpocząć kilka tygodni przed wyjazdem. Zawsze też upewnij się, czy kraj, do którego wybierasz się na wakacje, nie ma specjalnych wymagań dotyczących zabiegów profilaktycznych u zwierząt.

Oznakowany znaczy bezpieczny

Niezależnie od wybranego na spędzenie urlopu miejsca, Twój pupil powinien być oznakowany w sposób umożliwiający jego identyfikację i powrót do domu, gdyby się zagubił. Mikrochip pozwala na odczytanie- za pomocą specjalnego czytnika- indywidualnego numeru przypisanego do konkretnego zwierzęcia, a dzięki zarejestrowaniu transpondera w internetowych bazach danych będzie możliwe uzyskanie informacji o opiekunie. Poza mikrochipem warto wyposażyć czworonoga w widoczne oznakowanie (np. adresówkę, czy nadruk numeru telefonu na obroży). W ten sposób Twój ulubieniec ma szansę na szybkie, powtórne znalezienie się u Twojego boku.

Bagaż i transport

Na wakacyjny wyjazd przygotujmy kilka ważnych dla Twojego zwierzęcia akcesoriów. Przydadzą się: miseczki na jedzenie i wodę oraz butelka turystyczna, legowisko lub ulubiony kocyk, smycz, szelki lub obroża, kaganiec fizjologiczny, akcesoria higieniczne (woreczki na odchody, szampon dla psa, szczoteczka i pasta do zębów, preparat do pielęgnacji oczu i uszu), apteczka, ulubiona zabawka (np. zabawki do wody), potrzebne dokumenty (zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie, paszport). Nie zapomnij również o bezpiecznym sposobie przewożenia czworonoga. Najlepszą metodą jest specjalna, metalowa klatka. Ewentualnie możesz skorzystać z plastikowego transportera lub specjalnych zwierzęcych pasów bezpieczeństwa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów 1

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres