Jak określić wiek psa? Zobacz tabelę

jak-okreslic-wiek-psa

Psy małych ras szybciej dojrzewają zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, w przeciwieństwie do przedstawicieli dużych i olbrzymich ras psów, które wkraczają w dorosły wiek dopiero w okolicy drugich urodzin. Chcesz wiedzieć, kiedy pies staje się seniorem oraz ile lat ma Twój pies w przeliczeniu na lata ludzkie?

Kiedy przygarniamy zwierzaka ze schroniska, na ogół w pierwszej kolejności chcemy poznać wiek psa, który ma spędzić z nami resztę swojego życia. Umiejętność jego określania przydaje się jednak nie tylko w przypadku adopcji bezpańskiego czworonoga. Znajomość tempa rozwoju właściwego temu gatunkowi pozwala sprawdzić, czy nasz pies rośnie prawidłowo, a także dostosować sposób opieki do potrzeb.

Jak obliczyć wiek psa? Tabela

Przelicznik psich lat na lata ludzkie jest umowny. Nie należy brać go dosłownie, on jedynie sygnalizuje opiekunom, w jakim przedziale wiekowym znajduje się ich pupil i w prosty sposób obrazuje, że psy starzeją się szybciej od ludzi. Do 2 roku życia zarówno małe, jak i duże psy są traktowane jak równolatki w przeliczenia na ludzkie lata. Dopiero po tym okresie widać różnicę w ich starzeniu się, w zależności od masy ciała.

Wiek psa Małe psy Średnie psy Duże psy
1 miesiąc 1 rok 1 rok 1 rok
3 miesiące 5 lat 5 lat 5 lat
6 miesięcy 10 lat 10 lat 10 lat
8 miesięcy 12 lat 12 lat 12 lat
10 miesięcy 14 lat 14 lat 14 lat
1 rok 16 lat 16 lat 16 lat
1,5 roku 20 lat 20 lat 20 lat
2 lata 24 lata 24 lata 24 lata
3 lata 29 lata 30 lat 31 lat
4 lata 34 lata 36 lat 38 lat
5 lat 39 lat 42 lata 45 lat
6 lat 44 lata 48 lat 52 lata
7 lat 49 lat 54 lata 59 lat
8 lat 54 lata 60 lat 66 lata
9 lat 59 lat 66 lat 73 lata
10 lat 64 lata 72 lata 80 lat
11 lat 69 lat 78 lat 87 lat
12 lat 74 lata 84 lata 94 lata
13 lat 79 lata 90 lat 101 lat
14 lat 84 lata 96 lat 108 lat
15 lat 89 lata 102 lata 115 lat
16 lat 94 lata 108 lat 122 lata
17 lat 99 lat 114 lat 129 lat
18 lat 104 lata 120 lat 136 lat
19 lat 114 lat 126 lat 143 lata
20 lat 119 lat 132 lata 150 lat

Tabela 2.0. przedstawia przelicznik psich lat na lata ludzkie, w zależności od wielkości psa.

Popularna jest także metoda, która polega na mnożeniu wieku psa przez 7, jednak nie jest ona wiarygodna, ponieważ psy starzeją się w różnym tempie, w zależności od wielkości i rasy.

Jak długo żyją psy?

Średnia długość życia psów to 10-13 lat. Statystycznie dłużej żyją małe psy. Maltańczyki czy Yorkshire teriery żyją nawet do 20 lat, natomiast przedstawiciele dużych ras, np. labradory żyją do 11-13 lat. Rasą, która charakteryzuje się najdłuższą średnią życia (14,9 lat), jest pinczer miniaturowy. Natomiast rasą, która średnio żyje najkrócej, jest wilczarz irlandzki, którego średnia długość życia wynosi jedynie 6,2 lata. Długo żyją także małe mieszańce.

Jak określić wiek szczeniaka?

Jak każde zwierzę, pies najintensywniej rozwija się w wieku szczenięcym. Wówczas również możliwe jest określenie wieku w sposób najbardziej precyzyjny – z dokładnością nawet do kilku dni. Szczenięta rodzą się ślepe i głuche. W ten sposób funkcjonują poprzez cały okres noworodkowy, trwający około 2 tygodni. Pozostają całkowicie zależne od otoczenia i wymagają bezwzględnie stałej opieki. Mniej więcej po tym czasie otwierają się oczy i kształtuje zmysł słuchu.

Między 3. a 7. tygodniem rozpoczyna się niezwykle istotny dla kształtowania się psiego behawioru okres socjalizacji, w którym psiaki uczą się poprawnych relacji z innymi zwierzętami. Około 21. dnia życia pieski przestają żywić się wyłącznie mlekiem matki, a zaczynają być dokarmiane innymi produktami (w hodowlach są to specjalne mieszanki dla szczeniąt, w naturze – nadtrawione przez matkę pożywienie). W tym czasie u psów zaczynają się wyżynać pierwsze zęby mleczne, których pojawianie się pozwala dość precyzyjnie określić wiek zwierzęcia.

Między 3. a 4. tygodniem wyrastają siekacze, między 5. a 6. tygodniem – kły, a po upływie 9. tygodnia życia szczeniak powinien dysponować już kompletem zębów mlecznych. Oczywiście wyżynaniu się psich zębów, towarzyszy swędzenie i ból dziąseł, a co za tym idzie – chęć gryzienia wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu małego pyszczka.

Przyjmuje się, że w wieku 2 miesięcy szczenię może zostać oddzielone od matki (większość hodowli wydaje do nowych domów pieski 8–10 tygodniowe, w zależności od uwarunkowań związanych z daną rasą). Jeśli nie ma ku temu ewidentnych przesłanek (związanych np. z chorobą suki lub jej śmiercią), nie powinno się tego terminu przyspieszać. Zarówno matka, jak i rodzeństwo uczą psa szeregu zachowań, które niezbędne będą mu w późniejszym życiu. Braki w socjalizacji mogą okazać się nie do nadrobienia, a przyszłym opiekunom – przysporzyć wielu kłopotów.

Od strony psiej anatomii bardzo istotny jest 4-5. miesiąc życia psa. Wówczas szczeniak stopniowo wymienia uzębienie na stałe. Liczba psich zębów wzrasta z 28 do 42. Jeśli wymiana zębów nie zakończy się do 8. miesiąca życia, warto udać się na kontrolę do lekarza weterynarii. Przetrwałe zęby mleczne mogą wymagać usunięcia. Mniej więcej w tym okresie (mając około pół roku) pies wchodzi w okres buntu, będący odpowiednikiem tego, jakiego ludzie doświadczają w wieku dorastania.

Do jakiego wieku pies rośnie?

O psie dorosłym mówimy wówczas, gdy zakończy się jego wzrost, a także gdy osiągnie on stabilność psychiczną. Warto przy tym wiedzieć, że choć do 4. miesiąca życia psy różnych ras dorastają mniej więcej tak samo, to na dalszych etapach pojawiają się coraz większe różnice w rozwoju. O tym, kiedy nasz pies przestaje być rozkosznym szczeniakiem, a staje się dorosłym przedstawicielem swego gatunku, decyduje przede wszystkim jego rasa lub – w przypadku kundelków – docelowa wielkość. Przyjmuje się, że psy małe dorastają znacznie szybciej. W przypadku np. yorków czy maltańczyków o dorosłości można mówić już w momencie, gdy pupil skończy 10 miesięcy. Psy ras dużych i olbrzymich (np. berneńskie psy pasterskie czy owczarki kaukaskie) pozostają szczeniętami nawet do drugiego roku życia.

Warto pamiętać, że „dorosłości” psa nie należy mylić z jego dojrzałością płciową. Ta z reguły następuje szybciej niż stabilizacja psychiczna psa czy całkowite zakończenie wzrostu. Termin wystąpienia pierwszej cieczki jest u suczek kwestią indywidualną, jednak prawidłowości w jego występowaniu również skorelowane są z docelową wielkością zwierzęcia. I tak w przypadku suczek ras miniaturowych pierwsza cieczka może wystąpić już u półrocznych szczeniąt (choć nie zdarza się to często). Suki ras dużych i olbrzymich zwykle przechodzą ją w wieku 12–20 miesięcy. Dla psów średniej wielkości przyjmuje się, że pierwsze cykle płciowe pojawiają się w wieku około roku.

Kiedy pies zaczyna być seniorem?

Okres, w którym dorosły pies zaczyna być seniorem, zależy nie tylko od jego daty urodzenia, ale także od masy ciała. Psy olbrzymie (powyżej 50 kg), stają się seniorami już w wieku 5 lat, natomiast te poniżej 10 kg dopiero 3 lata później, czyli w wieku 8 lat.

Masa ciała psa Wiek psa
>50 kg 5 lat
>30 kg 6 lat
>10 kg 7 lat
<10 kg 8 lat

Tabela 1.0. przedstawia, w jakim wieku psy stają się seniorami w zależności od ich masy ciała.

Oznaki starzenia się psa

W dużym uproszczeniu przyjmuje się, że geriatryczny wiek psa rozpoczyna się około 8–10 roku życia. Tempo starzenia się tych zwierząt uzależnione jest jednak przede wszystkim od ich wielkości – dla małych piesków, które na ogół żyją dłużej, starość rozpoczyna się około 11. roku życia, dla psów dużych i olbrzymich – w okolicy 6. Jednym z początkowych symptomów, wskazujących, że nasz pies zaczyna się starzeć, jest – podobnie jak u człowieka – pojawianie się siwych włosów. Te można zaobserwować już u pięcioletnich psów, zwłaszcza w okolicy pyska, który na ogół jako pierwszy pokrywa się siwizną.

Z czasem jasnych włosów przybywa, pojedyncze pojawiają się również na grzbiecie czy łapach. Ta metoda jest jednak całkowicie bezużyteczna w przypadku psów o białym umaszczeniu. Bardziej miarodajne w określaniu wieku starszego psa mogą stać się oględziny uzębienia. Choć zęby ścierają się już u rocznych psów (zwłaszcza tych, które intensywnie bawią się twardymi przedmiotami), w okolicach 7. roku życia pojawiają się pierwsze poważne przetarcia na kłach i siekaczach.

Statystycznie po 12. roku życia zęby zaczynają wypadać (choć zdarzają się psy, które odchodzą w podeszłym wieku bez większych braków w uzębieniu). U kilkunastoletnich psów zaobserwujemy również prawdopodobnie zamglenie oczu, związane z mętnieniem soczewek. Psy starsze często narażone są na takie choroby jak zaćma.

Poważnym symptomem sugerującym, że nasz pies zaczyna wkraczać w wiek starczy, jest zmiana jego temperamentu. Psi emeryci mają mniejszą ochotę na zabawę, stają się mniej wrażliwi na bodźce (co może wynikać również ze stopniowego pogorszenia stanu wzroku i słuchu). Osłabienie psa, często interpretowane jako typowe zmiany starcze, może jednak kamuflować różne choroby (np. odkleszczową babeszjozę czy choroby narządów wewnętrznych).

Jeśli więc zauważymy tego typu symptomy u psa, zabierzmy go do lekarza weterynarii. Nowoczesna medycyna weterynaryjna dysponuje całym arsenałem środków, które pozwalają spowolnić oznaki starzenia i zapewnić psom komfort w jesieni życia (np. leki dotleniające organizm czy wspomagające pracę poszczególnych narządów). Aby o to zadbać, warto wykonywać rutynowe badania krwi (raz na pół rok morfologię i biochemię), które pomogą wykryć ewentualne zaburzenia w początkowych stadiach.

Znajomość wieku psa i związanych z nim potrzeb pozwala na odpowiedni dobór karmy, zastosowanie właściwej profilaktyki weterynaryjnej oraz dostosowanie aktywności fizycznej. Zapewnienie psu właściwej opieki może w znaczący sposób wpłynąć na długość jego życia.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 745

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

22 komentarze do wpisu „Jak określić wiek psa? Zobacz tabelę”

 1. Nasz owczarek niemiecki skończył 14 lat (20 marca). Ma problemy z tylnymi łapami ale jeszcze chodzi i cieszymy się każdą chwilą spędzoną z nim. Jest członkiem rodziny i nie wyobrażam sobie jak to będzie kiedy odejdzie.

  Odpowiedz
 2. Emeryt jak pamientam w.domu zawsze były pieski przewaznie Mieszance pocieszam sie ze długi straż 15 do17lat emeryci teraz 17letnią sarre dozywa takie to zycie ogródka bez pieska nie wyobrażam martwiom mnie przepisy obecne o zwierzętach ( pochówek) jak rodzina …

  Odpowiedz
 3. Musiałem pożegnać moją Bree (kto wpadł na taki pomysł? Dla nas była Brysią). Pies rasy Cundel Burry (w dzisiejszych czasach musi być po angielsku). Miała 16 lat, gdy była zdrowa ważyła ok 12 kg. Niestety diagnoza sprzed 4 miesięcy: „…obraz rtg wskazuje na proces nowotworowy toczący się w jamie nosowej.” W niedzielę, gdy wracałem do domu cieszyła się i biegła przede mną . We wtorek rak zaatakował błędnik. Nie mogłem pozwolić by cierpiała.

  Odpowiedz
 4. Moja suczka labradorka żyła 18 lat. Miała zaćmę ledwo chodziła. Powoli zaczynało jej wysiadać wszystko. Ale do końca była że mną i odeszła przy mnie, przy moim łóżku

  Odpowiedz
   • Wczoraj odeszla od nas Milka Zyla bez czterech m cy 15 lat Chorowala na cukrzyce typu pierwszego Zegnaj kochana psinko

    Odpowiedz
  • Szkoda ze tak późno przeczytałam ten wpis , uśpiłam pieska.. , bo stary , bo nie może chodzić , bo się meczy , bo żal go i trzeba dać już spokoj .. nie wiem czy cierpiała czy nie cierpiała , nie skamlała ,ale od roku codziennie kupki pod sobą , czasami 2-3 razy dziennie, ciagle spała, ostatnio mało i wolno jadła , jedzenie wypadało z pyska, uśpić nie uśpić , nie wiem, uspilismy, skremowalismy, i jest bardzo pusto i dziwnie , była z nami prawie 17 lat , nie możemy przestać płakać

   Odpowiedz
 5. Mialem mieszanca yorka z ciulala.Amerykanie uznaja je za osobna rase i nazywaja je czorki..Przywiozlem go z USA w 2005r.Mial okolo 2,5 roku i odszedl w tym roku w Wielki Piatek.To bylo najcudowniejsze stworzenie na swiecie.Szkoda ze go juz nie ma.

  Odpowiedz
 6. Mój pies to kundelek o średniej wielkości. Ma prawie 13 lat, a biega i szaleje jak wściekły. Ludzie nie mają tak dużo siły w życiu jak psy. Życzę mojemu pieskowi Felkowi, by żył jak najdłużej

  Odpowiedz
 7. Moja Zuzka mix border collie ma obecnie 8 lat i 9 miesięcy
  Uszka już siwieją troszkę problem z łapką (w przeszłości była złamana)
  Ale werwy jej nie brakuje
  Zaganiacz pospolity

  Odpowiedz
 8. Mój Syberyjski Haski na 14.5 roku .Od kilku lat ją leczymy na serce,a teraz i inne choroby starcze.Powoli traci wzrok i gorzej słyszy.Ale bardzo ma dużą wolę życia, i jest kochanym pieskiem.Zostawiamy krocie na jej leczenie i jednarozowo 300 euro bo byliśmy z nią za granicą.Piesek chociaż jest w wieku seniora i codziennie dostaje kilka tabletek,bo cały czas jest pod opieką weterynarza… najważniejsze , że żyje i jest z nami.Ciesze się każdym dniem,kiedy ją widzę,bo kochamy ją nad życie.

  Odpowiedz
 9. Przygarnęłam bezdomną, błąkającą się suczkę, nie znam jej wieku, lekarz nie pomógł w określeniu. Suczka jest mieszańcem jakby Chihuahua + Beagle, średniego wzrostu, waży ok. 6-7 kg. ma wszystkie i czyste-białe zęby. Jest ruchliwa, nie wiem czy rodziła, zleciłam sterylizację. Usługa sterylizacji uzależniona była od wagi, lecz przy mnie suczka nie była zważona. Zapłaciłam 350 zł.
  Pytanie: jak mogę określić wiek suczki?
  Proszę o odpowiedź wyłącznie na maila.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zachowanie

Sam w domu

Codziennie wychodząc do pracy czy na zakupy, zostawiamy psa samego w domu. Jak pupil postrzega naszą nieobecność?

Zdrowie

Kołnierz ochronny dla psa – kiedy należy go założyć?

Takie akcesorium wygląda nietypowo i może sprawiać wrażenie, jakby bardzo przeszkadzało zwierzęciu w codziennym funkcjonowaniu, tak naprawdę jest niezbędnym elementem rekonwalescencji po niektórych zabiegach weterynaryjnych

Zdrowie

Gdy zawodzi tarczyca

Niedoczynność tarczycy (hipotyroidyzm) to jedna z najczęściej diagnozowanych u psów chorób o podłożu endokrynologicznym.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres