Ile zębów ma pies? Dowiedz się więcej o zębach swojego czworonoga!

ile-zębów-ma-pies_optimized-min

Podobnie jak w przypadku ludzi, uzębienie psów odzwierciedla sposób odżywiania się gatunku. Oznacza to, że zęby psów są przystosowane zarówno do pokarmów pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Niezwykle ważne dla zachowania zdrowia na każdym etapie życia, jest to, aby dbać o higienę i zdrowie zębów naszego czworonoga. Pomoże w tym codzienna pielęgnacja oraz wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda rozwój psiego uzębienia na poszczególnych etapach życia zwierzęcia. Taka wiedza pozwala nam świadomie kontrolować i dbać o zęby naszego psa oraz przeciwdziałać ewentualnym dolegliwościom. 

Uzębienia psa a jego wiek

W zależności od wieku psa jego uzębienie zmienia się. Procesy te są podobne do tych zachodzących u ludzi. Czworonogi również przechodzą okres wyrzynania się zębów, a później tracą mleczaki na rzecz zębów stałych. Zęby mleczne pojawiają się u szczeniąt w pierwszych tygodniach życia. Pierwsze są rozłożone równomiernie w szczęce i żuchwie. Szczenięta posiadają siekacze centralne, środkowe oraz boczne, oraz kły. Wyrzynają się u nich również przedtrzonowce drugie, trzecie i czwarte, natomiast przedtrzonowce pierwsze pojawią się już jako zęby stałe dopiero ok. 4-5 miesiąca. Tak samo dzieje się w przypadku trzonowców. Pojawią się one dopiero ok. 5-7 miesiąca. 

Wymiana zębów u szczeniąt zazwyczaj trwa około 4 miesięcy. Wszystkie zęby stałe powinny pojawić się do około 7.–8. miesiąca życia psa. Często tempo ich wyrzynania się jest uzależnione od konkretnej rasy oraz indywidualnego charakteru szczenięcia. Jeśli jednak cały proces znacząco się wydłuża, zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii. 

W przypadku gdy szczęki oraz zgryz rozwinęły się prawidłowo, uzębienie dorosłego psa powinno składać się z 42 stałych zębów. Ich rozłożenie nie jest tak równomierne, jak u szczeniąt. Wiąże się to z funkcjami, jakie zęby zaczną pełnić w dorosłym życiu czworonoga. Część zębów, dokładanie 20, znajduje się w szczęce, natomiast pozostałe 22 rozmieszczone są w żuchwie psa. Taki układ uzębienia jest optymalny dla zwierzęcia, ponieważ umożliwia prawidłowe przyswajanie oraz spożywanie pokarmu. Czworonogi mogą dzięki temu rozdrabniać duże kawałki pożywienia, co wpływa pozytywnie na procesy trawienne. 

Jakie zęby ma pies? 

Podobnie jak w przypadku ludzkiego aparatu zębowego, również u psów możemy zaobserwować różnice w kształcie, wielkości i funkcji danych zębów. Uzębienie psów musiało być przystosowane do przetwarzania różnego rodzaju pokarmu. U czworonogów wyróżniamy:

  • siekacze – mocne zęby znajdujące się w przedniej części szczęki. Mają płaski, łopatowaty kształt i pełnią ważną funkcję w procesie zdobywania pokarmu. Kiedyś służyły czworonogom do odrywania kawałków mięsa od kości i rozdrabniania go na mniejsze kawałki. Obecnie również pomagają psom w przetwarzaniu pokarmu;
  • kły – charakterystycznym kształtem znacząco wyróżniają się od pozostałych elementów psiego uzębienia. Są wyraźnie dłuższe i ostrzej zakończone, ponieważ służyły psom głównie do polowania i zabijania zdobyczy. Obecnie zwierzęta nadal wykorzystują kły do rozrywania dużych kawałków pożywienia, pomagają nimi sobie również w przenoszeniu przedmiotów czy w zabawie;  
  • przedtrzonowce – są niezwykle mocne, pozwalają psu na miażdżenie i rozcieranie pokarmu. Mają wystarczającą siłę do rozkruszania twardych elementów pożywienia. Korzystając z nich, psy najczęściej przeżuwają bokiem;
  • trzonowce – pełnią funkcje podobne do przedtrzonowców; 
  • łamacze – to czwarty górny przedtrzonowiec i pierwszy dolny trzonowiec; ułatwiają cięcie i rozrywanie kawałków mięsa oraz innego pożywienia. 

O prawidłowym układzie stałych zębów psa możemy mówić wtedy, kiedy występuje u niego tzw. zgryz nożycowy lub cęgowy, szczególnie charakterystyczny dla ras pasterskich. 

Wady uzębienia psów 

Niestety zdarza się, że czworonogi mogą mieć problem z prawidłowym rozwojem uzębienia. Psy także są narażone na występowanie wad zgryzu, dlatego tak ważne jest, aby wszelkie podejrzane objawy skonsultować z lekarzem weterynarii, który zdecyduje o podjęciu leczenia. Pierwszym sygnałem, jaki może zaniepokoić opiekunów, jest nieprawidłowe wyrzynanie się zębów mlecznych. Już na etapie szczenięctwa warto więc monitorować zęby czworonoga w czasie codziennej pielęgnacji. 

Jedną z najczęściej występujących wad zgryzu jest tzw. podwójne uzębienie. Czasami na etapie wymiany zębów mlecznych na stałe zdarza się, że nie wszystkie mleczaki wypadają. Mówimy wówczas o przetrwałych zębach mlecznych, które często prowadzą do skrzywienia całego zgryzu. Podwójny zgryz zdarza się niestety dość często, ponieważ występuje aż u 15% populacji psów. Na tę wadę narażone są szczególnie mniejsze czworonogi, rasy miniaturowe. 

Inne wady uzębienia u psów: 

  • przodozgryz,
  • tyłozgryz, 
  • zgryz naprzemienny. 

Pielęgnacja psiego uzębienia

W celu utrzymania prawidłowego rozwoju uzębienia czworonogów powinniśmy pamiętać przede wszystkim o codziennej pielęgnacji. Mycie zębów przy użyciu specjalnej pasty do zębów dla psów to podstawa zdrowego uzębienia. Warto również regularnie korzystać z przekąsek i gryzaków stomatologicznych, oraz wizyt kontrolnych u lekarza weterynarii. Dokładna pielęgnacja pozwoli na szybkie działanie w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów 3

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres