Ile kosztuje wizyta u weterynarza? Poznaj cennik specjalisty

Ile kosztuje wizyta u weterynarza Poznaj cennik specjalisty

Do kosztów utrzymania czworonoga należą nie tylko jedzenie i niezbędne akcesoria, lecz także opłaty za profilaktykę medyczną oraz ewentualne leczenie. To podstawowe elementy dbania o każde zwierzę. To, ile kosztuje wizyta u lekarza weterynarii, zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju wykonywanej usługi oraz lokalizacji kliniki. Jeżeli chcesz poznać szacunkowy koszt wizyty u lekarza weterynarii z psem lub kotem w przypadku konkretnych zagadnień medycznych, przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie czynniki składają się na to, ile kosztuje wizyta u lekarza weterynarii? Z czego wynikają ceny?

Wydatki ponoszone na opiekę medyczną nad czworonogiem mogą być bardzo różne. Zależą od wielu zmiennych. Inaczej przedstawia się cennik usług medycznych dotyczących psa, a inaczej np. kawii domowej (dawniej świnka morska). Oto lista zagadnień, które najbardziej wpływają na to, ile kosztuje wizyta u lekarza weterynarii w skali miesiąca lub roku.

 1. Wiek i stan zdrowia zwierzęcia

Jeżeli zwierzę jest młode i zdrowe, wizyty w gabinecie weterynaryjnym mogą ograniczać się do corocznych szczepień oraz kontroli stomatologicznych wykonywanych raz na 6 miesięcy. W przypadku starszych czworonogów wskazane są częstsze badania profilaktyczne (np. badania krwi). Należy wówczas postępować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Zwierzęta, tak jak ludzie, zwykle są bardziej narażone na różne choroby, kiedy wkraczają w zaawansowany wiek. Niektóre rasy psów i kotów są dodatkowo predysponowane do różnych schorzeń (np. owczarki niemieckie często cierpią z powodu dysplazji stawów). Niezależnie od wieku nasz podopieczny może również wykazywać skłonności do alergii lub nietolerancji pokarmowych. W ciągu całego życia czworonoga warto stosować profilaktykę, która zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia różnych dolegliwości. Do podstawowych działań tego typu należą:

 • optymalne żywienie – stosowanie pokarmów pełnoporcjowych dostosowanych odpowiednio do wieku czworonoga, jego rasy (masy ciała) oraz indywidualnych potrzeb i preferencji;
 • optymalne nawodnienie organizmu – szczególnie ważne w przypadku kotów (które nie wykazują instynktu regularnego przyjmowania płynów) oraz psów aktywnych fizycznie i pracujących, a także ras miniaturowych i małych;
 • kastracja lub sterylizacja – rutynowe zabiegi, które zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów (np. raka prostaty u samców);
 • codzienny ruch – wspiera utrzymywanie prawidłowej masy ciała oraz ogólnej dobrej kondycji fizycznej; dłuższy (co najmniej 30-minutowy) spacer z psem powinien odbywać się nie rzadziej niż raz na dobę, w przypadku kotów (zwłaszcza niewychodzących) ważne jest organizowanie zabaw ruchowych, które wpisują się w łańcuch łowiecki: polowanie – jedzenie – spanie;
 • codzienna pielęgnacja – czynnościami, które powinniśmy wykonywać w celu zachowania zdrowia są: czyszczenie zębów i uszu, przycinanie pazurów oraz regularne szczotkowanie sierści czworonoga.
 1. Rodzaj wykonywanego zabiegu

Rutynowe czynności medyczne, które przebiegają bez użycia zaawansowanego sprzętu, zwykle kosztują mniej niż te wymagające przygotowań zakrojonych na większą skalę. Na przykład usuwanie kamienia nazębnego jest na ogół tańsze niż usuwanie przetrwałych zębów mlecznych u czworonoga. Do najdroższych procedur medycznych należą zabiegi chirurgiczne – one również różnią się między sobą pod względem stopnia skomplikowania. Na cenę przeprowadzenia operacji wpływa m.in. rodzaj zastosowanego znieczulenia, a także liczba i koszt badań wykonywanych przed zabiegiem (np. badań krwi, zdjęć rentgenowskich). Do najczęściej przeprowadzanych, a przy tym najtańszych zabiegów chirurgicznych należą kastracja oraz sterylizacja kotów i psów.

 1. Specyfika kliniki oraz kwalifikacje lekarza weterynarii

Niektóre kliniki weterynaryjne specjalizują się w wykonywaniu określonego rodzaju usług medycznych. Jeżeli to zabiegi specyficzne, koszt ich wykonania może być wysoki, m.in. ze względu na doświadczenie wyspecjalizowanych w danym obszarze profesjonalistów. Oczywiście to, ile kosztuje wizyta u lekarza weterynarii, zależy również od kwalifikacji samego lekarza. Wizyta u doświadczonego specjalisty jest więc zwykle droższa niż u lekarza bez specjalizacji w danej dziedzinie.

Duży wpływ na cennik obowiązujący w danej klinice weterynaryjnej ma również jej lokalizacja. Poszczególne zabiegi często kosztują więcej w gabinetach znajdujących się w dużych miastach niż w małych miejscowościach. Odległość od centrum również może mieć znaczenie, jeśli chodzi o ceny usług medycznych. Warto brać to pod uwagę, wybierając placówkę, do której będziemy chodzić. Najlepiej nie zmieniać jej zbyt często (lub jeśli to możliwe – wcale), aby nie narażać zwierzęcia na dodatkowy stres związany z nowym miejscem i osobami znajdującymi się wokół.

Ile kosztuje wizyta u lekarza weterynarii w klinice? Poznaj uśredniony cennik!

Niektóre procedury medyczne dla czworonogów są obowiązkowe lub co najmniej wskazane do regularnego przeprowadzania. Psy, które ukończyły 3. miesiąc życia, podlegają obligatoryjnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Cena takiego zabiegu waha się w granicach 30–100 zł. W przypadku kotów szczepienie przeciwko wściekliźnie nie jest wymagane prawnie. Warto jednak rozważyć poddanie go tej procedurze, zwłaszcza jeżeli to zwierzę wychodzące.

Zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie jest jednym z warunków, aby ubiegać się o wydanie paszportu dla psa. Dokument jest niezbędny m.in. do podróżowania z czworonogiem za granicę. Oprócz aktualnej karty szczepień zwierzę musi mieć również wszczepiony mikroczip, który w przypadku zaginięcia czworonoga ułatwi jego odnalezienie. Koszt czipowania wynosi około 150–200 zł. 

Cena urzędowa paszportu dla psa wynosi 100 zł. Dokument jest wydawany przez uprawnionego lekarza weterynarii po wykonaniu standardowej kontroli medycznej. Wizyta tego typu, w zależności od miejsca, może kosztować od 50 do około 200 zł.

Często wykonywanym zabiegiem medycznym u psów jest skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Rozpiętość cenowa jest w tym przypadku bardzo duża, w zależności od stanu jamy ustnej zwierzęcia. Pojedyncza wizyta może kosztować od 150 do nawet 500 zł. Nie bez znaczenia jest także fakt, że lekarz weterynarii wykonujący kontrolę stomatologiczną może zauważyć potrzebę chirurgicznego usunięcia niektórych zębów u czworonoga. Dotyczy to zwłaszcza – stosunkowo często występujących u psów – przetrwałych zębów mlecznych. Zabieg wykonuje się pod narkozą, a jego koszt, w zależności od danego przypadku, może wynosić od 150 do nawet 700 zł za jeden ząb.

Inne często wykonywane procedury medyczne to kastracja i sterylizacja. Pierwsza z nich polega na usunięciu gonad – jąder u samców, a jajników lub jajników z macicą u samic. Sterylizacja opiera się natomiast na zablokowaniu zdolności reprodukcyjnych poprzez podwiązanie jajowodów (u samic) lub nasieniowodów (u samców). Oba zabiegi mają na celu pozbawienie zwierzęcia płodności, a także mogą nieść za sobą korzyści zdrowotne (np. kastracja chroni przed chorobami jąder lub jajników). Cena kastracji kocura wynosi zwykle 100–200 zł. Natomiast kastracja kotki wiąże się z wydatkiem rzędu 150–300 zł.

Zabiegiem profilaktycznym, który powinien być regularnie wykonywany zarówno u psów, jak i kotów (zwłaszcza tych wychodzących), jest odrobaczanie. Jego cena zależy przede wszystkim od rodzaju zaleconych przez lekarza weterynarii środków medycznych. Zwykle to preparaty doustne, których dawkowanie jest ustalane na podstawie masy ciała zwierzęcia. Pojedyncza dawka może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na każde 10 kg masy ciała. W przypadku, gdy u czworonoga zostało stwierdzone zarażenie pasożytami, leczenie będzie wymagało zastosowania odpowiednio dobranych leków. Ich cena zależy od gatunku i rasy czworonoga, a także gatunku pasożyta. Pełna kuracja może kosztować od 30 do około 130 zł i więcej.

Ile kosztuje wizyta lekarza weterynarii w domu?

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym należy do najbardziej stresujących wydarzeń w życiu większości czworonogów. Niektóre reagują bardzo źle nawet na widok samochodu, który kojarzy im się z podróżą do kliniki. Regularne kontrolowanie stanu zdrowia podopiecznego jest jednak niezbędne do zachowania optymalnej kondycji jego organizmu. Jeżeli spotkanie ma być rutynowe, a wiemy, że nasz czworonóg będzie się nim bardzo stresował, możemy zaprosić lekarza weterynarii do domu.

Koszt takiej wizyty jest zazwyczaj wyższy niż w przypadku podobnej procedury przeprowadzonej w klinice weterynaryjnej. Do standardowej ceny należy doliczyć od 40 do nawet 200 zł. Dodatkowe opłaty ponoszone przez opiekuna są spowodowane:

 • czasem, jaki lekarz weterynarii musi poświęcić na dojazd do pacjenta;
 • kosztami transportu;
 • ewentualną koniecznością przewiezienia mniej zaawansowanych sprzętów medycznych.

O ile to możliwe, warto jednak przyzwyczajać zwierzę do pobytu w klinice weterynaryjnej. Pomieszczenia są tam dostosowane do potrzeb pacjentów, a dostępne sprzęty medyczne ułatwiają diagnostykę. Regularne wizyty profilaktyczne i właściwe leczenie są niezwykle ważnymi elementami dbania o czworonożnego przyjaciela.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów 37

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zabawa z psem
Zachowanie

Jak bawić się z psem? Pomysły na zabawy z psem

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują różnorodnych bodźców, by rozwijać się i prawidłowo funkcjonować. Aportowanie i wspólne bieganie na spacerze mogą być niewystarczające dla psa z

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres