Idealny pies dla dziecka. Jak wybrać rasę?

Pies całujący dziecko

Wielu specjalistów – od lekarzy po psychologów – zgodnie twierdzi, że czworonożny przyjaciel ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dobrym towarzyszem dla malucha może być pies. Warto jednak zastanowić się, jakie rasy psów będą tutaj odpowiednie – zwłaszcza w przypadku małych dzieci.

Zalety dorastania z psem

Dorastanie w towarzystwie zwierzaka to coś, co należałoby zalecać większości dzieci – oczywiście pod czujnym okiem rodziców, którzy dopilnują, aby czworonóg był towarzyszem, którego potrzeby są szanowane, a nie zabawką. Pies należy do takich zwierząt, które mogą stać się najlepszym przyjacielem dziecka w każdym wieku. Dorastania z psem ma mnóstwo zalet.

Wymieńmy kilka z nich:

 • Bliska więź, jaką dziecko nawiązuje ze zwierzęciem, pozytywnie wpływa na jego rozwój emocjonalny.
 • Pies może być powiernikiem, stanowić pocieszenie w trudnych sytuacjach.
 • Pies ułatwia kontakt z rówieśnikami – to w końcu wdzięczny temat do wspólnych rozmów.
 • Zadania związane z opieką nad psem to znakomita nauka odpowiedzialności, systematyczności oraz obowiązkowości. Zwierzę musi być przecież regularnie karmione, wyczesywane i wyprowadzane na spacer. Obowiązki dobieramy oczywiście odpowiednio do wieku dziecka. Warto zacząć od podawania psu posiłku – wyprowadzanie na spacer to już zadanie dla starszych dzieci.
 • Dziecko opiekuje się istotą słabszą i zależną od niego, co uczy je empatii. Opieka ta kształtuje szacunek w stosunku do innych stworzeń, ukazuje młodemu człowiekowi, że zwierzę odczuwa cały wachlarz emocji, zarówno radość, jak i smutek, a także ból – tak samo jak on sam.
 • Opieka nad psem uczy planowania i uwzględniania w swych planach cudzych potrzeb. Na opiekę należy znaleźć czas – a żeby go znaleźć, trzeba niekiedy zrezygnować z innych zajęć, w tym z własnych przyjemności.
 • Opieka nad zwierzęciem buduje poczucie własnej wartości i pewność siebie. Dziecko widzi, że jest w stanie zapewnić pupilowi dobrostan fizyczny i psychiczny, karmiąc go, głaszcząc, przytulając i bawiąc się z nim. Potrafi zatroszczyć się o inną istotę – czuje się bardziej dorosłe i widzi, że potrafi sprostać stojącemu przed nim zadaniu. Dodatkowo zwierzę zawsze akceptuje je, niezależnie od wyglądu, zachowania itd.

Należy pamiętać jednak, że adopcja czy zakup psa to decyzja, jaka nie może być podyktowana chwilowym zachwytem nad szczeniakiem. Zwykły kaprys może przynieść dużo cierpienia zwierzęciu, które później przecież dorośnie i przestanie być „takie słodkie”.

Zwierzę to nowy obowiązek – trzeba z góry przeznaczyć czas na opiekę, a także fundusze na odpowiedniej jakości karmę, szczepienia ochronne, rozmaite akcesoria, m.in. spacerowe, pielęgnacyjne oraz zabawki.

Co wziąć pod uwagę, wybierając rasę?

Pamiętaj, że to przede wszystkim odpowiednie wychowanie i właściwa socjalizacja psa przesądzają o tym, że zwierzę nie będzie wykazywało problemów behawioralnych i będzie dla dziecka wspaniałym kompanem, z którym bezpiecznie i radośnie spędzi czas.

Jeżeli zdecydujesz się przygarnąć psa ze schroniska, możesz wybrać jedno spośród znajdujących się tam szczeniąt. Musisz jednak przygotować się na wszelkie niespodzianki, jakie sprawić może psie dziecko oraz oczywiście na wysiłek włożony w odpowiednie wychowanie szczenięcia – wówczas wyrośnie ono na dobrze wychowanego psa. Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie dorosłego psa, koniecznie spytaj wolontariuszy o jego charakter i upodobania, a także o historię ewentualnych dolegliwości zdrowotnych.

Do wyboru mamy także zakup psa rasowego. Jest to jednak niewątpliwie inwestycja wymagająca znacznych nakładów, nie tylko finansowych. Wysiłek hodowcy w opiekę nad matką i szczeniętami, zapewnienie im odpowiedniego wychowania, pokarmu oraz wszelkich niezbędnych szczepień ochronnych są dość kosztowne. Pamiętaj przy tym, by unikać tanich pseudohodowli i o tym, że rasowe zwierzę musi mieć rodowód.

Przeczytaj artykuł o kosztach utrzymania psa.

Kupując psa rasowego, masz większą pewność co do przyszłego charakteru zwierzaka niż w przypadku mieszańca. Wiesz również, jak pies będzie wyglądał, gdy dorośnie, a zwłaszcza – jakich będzie rozmiarów. Możesz także wybrać rasy o preferowanych cechach – takich, które będą czyniły ze zwierzęcia idealnego kandydata na przyjaciela Twojego dziecka.

Wybierając psa dla dziecka, weź pod uwagę zarówno wielkość i charakter danej rasy, jak i wiek oraz usposobienie dziecka. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym idealnie sprawdzą się psy ras średnich, które przez przypadek nie wyrządzą maluchowi krzywdy, ale same także nie zostaną przypadkowo skrzywdzone przez dziecko, jak to może się stać z delikatnej budowy rasami miniaturowymi.

Do psów ras średnich, spośród których na pewno wybierzecie idealnego towarzysza dla malucha, zaliczyć możemy cavalier king charles spaniela, czy beagle’a. Jeśli jednak Waszym marzeniem jest duży pies, wybierz jednego z tzw. „łagodnych olbrzymów” – np. berneńskiego psa pasterskiego czy nowofundlanda. Nie zapomnij, że taki pies potrzebuje więcej przestrzeni niż przedstawiciel ras małych i średnich. Dobrze będzie się czuł np. w domu z ogrodem.

Do najważniejszych cech psa, który będzie towarzyszył przedszkolakowi, należy cierpliwość. Dziecko w tym wieku nie zawsze jest delikatne i pomimo sympatii do zwierzęcia może nie wiedzieć jeszcze, jakie zachowania nie będą dla zwierzęcia przyjemne. Należy oczywiście konsekwentnie edukować malucha w tym zakresie.

Z drugiej strony małe dzieci potrzebują czułości i kontaktu fizycznego. Ich psi przyjaciel musi być przygotowany na to, że będzie intensywnie przytulany i głaskany. Jeśli będzie miał dosyć czułości – powinien po prostu oddalić się w zaciszne miejsce. Pamiętaj, aby taki zakątek zawczasu przygotować! Zwierzę musi mieć możliwość odpoczynku od ludzkiego, a zwłaszcza dziecięcego towarzystwa i szansę na zrelaksowanie się w samotności. W tym celu doskonale sprawdzi się specjalna budka lub klatka kennelowa. Powinien to być azyl, do którego dziecko nie ma wstępu.

Znacznie większy wybór ras mamy w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Młodzi ludzie w tym wieku nie tylko mogą przejąć część obowiązków związanych z opieką nad psem, ale także wiedzą dużo więcej na temat potrzeb zwierzęcia. Warto zwrócić uwagę np. na rasy przyjacielskie, wesołe i żywiołowe, a jednocześnie delikatne, np. labradory i golden retrievery. Świetnie sprawdzić się może także pudel, owczarek szkocki collie, bokser, buldog francuski, seter czy jack russel terier.

Rasy psów przyjazne dzieciom – przykłady

Praktycznie każdy dobrze wychowany i zsocjalizowany pies może być wspaniałym przyjacielem rodziny. Nie ma jednak wątpliwości, że niektóre rasy wymagają znacznie więcej pracy niż inne. Treningi psów pewnych ras warto powierzyć profesjonaliście. Istnieje coraz więcej wykształconych kierunkowo osób, a nawet placówek, które pomogą wychować zwierzę. Można zacząć chociażby od psiego przedszkola.

Poniżej znajdziesz przykłady ras, których typowe charaktery będą szczególnie odpowiednie w przypadku wybierania kompana dla rodziny z dziećmi. Są to psy na ogół chętnie współpracujące – oczywiście jeśli są wychowywane prawidłowo, nagradzane za właściwe zachowania, otoczone troską i miłością. Są też cierpliwe, łagodne i zazwyczaj nie reagują agresją nawet wówczas, gdy coś im się nie podoba.


Buldogi

Sympatyczna mordka, charakterystyczna budowa ciała i wesoły charakter – psy należące do grupy buldogów trudno pomylić z innymi przedstawicielami psiej rodziny. Jeśli szukasz psa rodzinnego, zwróć uwagę na buldogi angielskie oraz buldożki francuskie.

Buldog francuski

Buldożek francuski na pewno nie pozwoli Twojemu dziecku na spędzanie długich godzin przed komputerem czy telewizorem. Pies ten jest bardzo towarzyski, wesoły i żywiołowy. Uwielbia zabawy i ćwiczenia – to dla niego prawdziwa przyjemność. W stosunku do dzieci pieski te są jednocześnie czułe i bardzo empatyczne. Będą dzieliły ich smutki i radości. To wspaniały pies dla dziecka w wieku szkolnym.

Buldog angielski

Buldog angielski – jak przystało na prawdziwego „brytyjczyka”, jest bardziej zrównoważony, spokojny i niezwykle cierpliwy. To bardzo łagodny pies, który będzie towarzyszem zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, jak i dla przedszkolaków.

Pamiętaj jednak, że wychowanie młodego buldoga wymaga czasu, cierpliwości i konsekwencji. To rasa bardzo łagodna, nieagresywna, ale także uparta. Zawsze w sposób łagodny, ale stanowczy postaw na swoim i pokaż zwierzęciu, że nie tego od niego oczekujesz.


Beagle

Przodkowie beagle’a byli trenowani na psy myśliwskie. Zwierzęta tej rasy odziedziczyły po nich bardzo wysoki poziom aktywności i umiłowanie do zabaw na świeżym powietrzu. Beagle to pies, który z pewnością „wyciągnie” Twoje dziecko z domu. Nie jest to natomiast pies kanapowy – bez odpowiedniej dawki ruchu nie będzie szczęśliwy. To kompan dla dziecka w wieku szkolnym, które chętnie bawi się ze zwierzętami i jest równie aktywne, co jego pupil.

Beagle to pies bardzo inteligentny, chętnie uczący się, kochający ćwiczenia i chętnie wykonujący komendy. Pamiętaj jednak o konsekwentnym wychowaniu tego psa, potrafi być bowiem uparty oraz psotny. Jest jednak przepełniony miłością do człowieka, niezwykle wesoły, towarzyski i niekiedy wręcz rozbrajający.


Cavalier king charles spaniel

Ta rasa spanieli dobrze sprawdza się jako towarzysz zarówno starszych, jak i bardzo małych dzieci. To wyjątkowo łagodny, miły i bezkonfliktowy pies. Jest bardzo ufny, towarzyski i delikatny. Silnie przywiązuje się do ludzi i potrafi chodzić za swoim opiekunem krok w krok oraz uczestniczyć we wszystkim, co robi. Dlatego dziecko, które potrzebuje takiego cierpliwego, wiernego przyjaciela, z pewnością pokocha cavalier king charles spaniela od pierwszego wejrzenia.

Co ważne, psy tej rasy szczególnie lubią dzieci. To jedna z ras najczęściej wykorzystywanych w dogoterapii. Jednocześnie spaniele te świetnie przystosowują się do różnych warunków – zarówno domu z ogrodem, jak i mieszkania. Potrafią zgodnie żyć w dużej rodzinie – nie tylko z ludźmi, ale i z innymi zwierzętami.


Labrador

Labrador

Labrador to uosobienie cierpliwości i pozytywnej energii. Będzie znosił intensywne pieszczoty dziecka, towarzyszył mu w różnych zajęciach i siedział obok, gdy zaśnie. A gdy będzie już miał dosyć, po prostu oddali się w zaciszne miejsce.

Labrador to pies bardzo łagodny, inteligentny i chętny do nauki. Z tego powodu często pomaga w dogoterapii, jest także jednym z najczęściej spotykanych psów-przewodników osób niewidomych. To także odpowiedni pies dla dziecka z autyzmem. Labradory są bardzo czułe i empatyczne – doskonałe zarówno dla małych dzieci, jak i starszych, a zwłaszcza tych, które potrzebują zwierzaka „do kochania”.

Pamiętaj, że spokój i opanowanie nie oznacza flegmatyczności! Labradory to psy kochające ruch i zabawę, wymagające odpowiedniej dawki aktywności fizycznej każdego dnia.


Owczarek szkocki collie

Owczarek szkocki Collie

Jeśli szukasz psa, który będzie i przyjacielem, i opiekunem dla dziecka, owczarek szkocki collie to strzał w dziesiątkę. Zwierzęta te kochają kontakt z człowiekiem. Jest to pies szczególnie przyjazny dzieciom. Lubi spędzać z nimi czas i wspólnie się bawić, a także wręcz opiekować się maluchami. Pamiętaj, że psy tej rasy bardzo potrzebują bliskości i uczucia. Są ogromnie przywiązane do swej ludzkiej rodziny. Mogą być jednocześnie nieufne w stosunku do obcych.

Collie to pies łagodny i pojętny, dosyć łatwy do wyszkolenia.


Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski

To jeden z „łagodnych olbrzymów”, których (prawie) nic nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi. To zwierzę raczej ciche, opanowane i cierpliwe, doskonale nadające się na przyjaciela rodziny z dziećmi. Berneńskie psy pasterskie są bardzo inteligentne, pojętne i chętne do nauki. Wykorzystywane w dogoterapii. Pamiętaj, że to psy o dużej potrzebie ruchu – muszą wyładować energię na długim spacerze czy podczas zabaw. W przeciwnym razie znajdą sobie zajęcie, które jest znacznie mniej mile widziane – na przykład kopanie dołków w ogrodzie czy niszczenie mebli.


Samojed

Samojed

Ten piękny, biały pies pochodzi z pogranicza Mongolii i Syberii, a wygląda, jakby przybył wręcz zza koła podbiegunowego. Sprawia wrażenie, jakby stale się uśmiechał – i w swym psim pojęciu zapewne faktycznie to robi, gdy tylko spędza czas ze swoją ludzką rodziną.

To pies nieagresywny, bardzo towarzyski i uczuciowy. Doskonały pies dla rodziny, ale musi zostać odpowiednio wychowany. Potrafi być niesforny i nie zawsze chętny do podporządkowania się – a jest przy tym niezwykle inteligentny! Jego wychowanie wymaga więc większej dozy cierpliwości i czasu.

Samojedy kochają ludzi – szczególnie jeśli będą mogły im towarzyszyć w długich zabawach. To psy mające dużą potrzebę ruchu. Pamiętaj jednocześnie, że jeśli zdecydujesz się na kupno szczeniaka tej rasy, ta biała puszysta kuleczka, jaką jest szczenię samojeda, może przypominać małemu dziecku pluszową zabawkę. Nie pozwól, aby maluch tak traktował swego psiego przyjaciela. Tak jak w przypadku wszystkich innych ras, naucz dziecko odpowiedniego obchodzenia się z psem i szanowania jego potrzeb.


Jack russell terier

Jack Russell Terrier

To rasa, której przedstawiciele wyjątkowo często goszczą na planach filmowych. Wszystko dlatego, że są wesołe i energiczne, bardzo pojętne i chętnie poznają wszystko, co nowe. Z ogromną radością nauczą się kolejnych sztuczek i wykonają kolejne komendy. Dziecko bawiące się z tym niedużym, zawadiackim terierem, na pewno nie zazna nudy! Pamiętaj przy tym, że zabawa z psem to nie tylko przyjemność na czas wolny, ale też obowiązek! Zwierzę to potrzebuje codziennej dawki ruchu. Jest też bardzo ciekawskie – dosłownie wszędzie jest go pełno! To idealny pies dla energicznego dziecka.


Jak przygotować dziecko do nowych obowiązków?

Zanim zawita w Twoich progach nowy domownik, przygotuj dziecko na jego przybycie. Wyjaśnij mu, jak należy traktować psa, aby nie zrobić mu krzywdy. Wytłumacz spokojnie, że zbyt mocne tarmoszenie zwierzęcia czy ciągnięcie za ogon i uszy nie są przyjemne, a wręcz mogą sprawić ból. Zaznacz też, że pies, tak samo jak człowiek, potrzebuje odpoczynku, dlatego nie należy budzić czworonoga, gdy śpi.

Jeśli Twoje dziecko jest w wieku przedszkolnym, nie powinno otrzymywać jeszcze regularnych obowiązków związanych z opieką nad psem. Wystarczy, że nauczy się właściwej interakcji ze zwierzęciem oraz pozna jego zwyczaje i potrzeby. Niedługo zapewne samo zechce nakarmić pupila. Warto więc stopniowo angażować je w takie elementy opieki jak podawanie jedzenia pod okiem dorosłego oraz wspólna zabawa.

Starsze dzieci mogą przejąć już więcej obowiązków związanych z opieką nad psem, a jeśli to one były głównymi inicjatorami zakupu czworonoga, wręcz powinny się w nią zaangażować. Takiemu dziecku możesz wyjaśnić, jak wyglądają i ile czasu zajmują obowiązki takie jak wychodzenie na spacer, szczotkowanie psa. Jednocześnie bądź przygotowany na to, że często obowiązki te spadną na Ciebie. Edukuj dziecko, ucz odpowiedzialności, zaznaczaj, że obowiązek wykonywany jest regularnie, a nie od czasu do czasu – ale pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny zarówno za swoją pociechę, jak i za czworonoga.

Jeśli dziecko nigdy nie miało dłuższego kontaktu z psem, warto wybrać się do znajomych, którzy go posiadają – najlepiej, by było to zwierzę łagodne, ufne i skore do zabawy. Dziecko pozna czworonoga z bliska i nabierze pozytywnego doświadczenia w kontakcie z psem.

Godnym rozwagi pomysłem jest wybranie się z dzieckiem do schroniska dla zwierząt lubplacówki należącej np. do fundacji, która opiekuje się porzuconymi czworonogami. Dziecko powinno zobaczyć, w jakich warunkach żyją psy niechciane, porzucone wówczas, gdy „znudziły się” nieodpowiedzialnym opiekunom. Przy okazji naucz dziecko, że pies jest domownikiem – również w czasie wakacji, egzaminów i braku czasu.

Wzięcie do domu zwierzęcia to wspaniałe doświadczenie, które zdaniem wielu specjalistów wpływa pozytywnie na rozwój każdego dziecka. Jest to jednocześnie obowiązek na najbliższe kilkanaście lat. Musisz koniecznie swojego malucha na to przygotować i przekazać mu postawę odpowiedzialnego opiekuna.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 175

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

10 komentarzy do wpisu „Idealny pies dla dziecka. Jak wybrać rasę?”

 1. Ponieważ że jak na samym początku artykułu jest że duże psy mogłyby przewrócić małe dziecko lub zrobić inną krzywdę dziecku. Mam sznaucera olbrzyma i wabi się Bardock. Ma dopiero 8 miesięcy a jak stanie na dwóch łapach to mierzy ok. 153 cm wysokości. Już nie raz przewrócił moją 2 letnią siostrę i nie raz zepchnął mojego 4 letniego brata na schodach. Ale poza tym jest bardzo miłym psem

  Odpowiedz
 2. owczarek szkocki wcale nie jest dobry do dzieci jest nieobliczalny a przede wszystkim silny wzięłam psa dla mojego dziecka i mósieliśmy go oddać ponieważ warczał z powodu pieszczot! wzięliśmy labradora

  Odpowiedz
 3. A gdzie bokser?? Wszędzie polecają boksery do dzieci. Sama mam 2 letnią sukę, 6 łatkę i niemowlaka. Nie wyobrażam sobie dzieci z inną rasą

  Odpowiedz
 4. Sam tytuł artykułu mrozi krew w żyłach „Idealny pies dla dziecka”. Strasznie przedmiotowo. Może spojrzeć na temat z innej strony i zadać pytanie „Jakie dziecko będzie idealne dla psa”? Czy dorosło już do gotowości wspólnego zamieszkania z psem i nie traktowania go jak zabawki, lecz szanowania jego potrzeb, prawa do odpoczynku, upodobań itp? Czy pies jest jakąś zabawką interaktywną, która ma pomóc dziecku w rozwoju i umilaniu czasu wolnego? Ludzie, którzy dopasowują psa do swojego dziecka w ogóle psa mieć nie powinni. Pies to żywe stworzenie. Nowy, równoprawny członek rodziny. Owszem, kierujemy się konkretnymi kryteriami przy wyborze psa, bierzemy pod uwagę fakt, że mamy małe dzieci, o których bezpieczeństwo chcemy być spokojni, ale przecież nie kupujemy psa dla dziecka! Trzeba się zastanowić jaki pies odpowie najlepiej naszemu ogólno-rodzinnemu trybowi życia i czy konkretna rodzina będzie właściwą dla konkretnego psa. Niestety spora część społeczeństwa kupując psa – kupuje swojemu dziecku zabawkę lub „worek treningowy” do nauki odpowiedzialności. Mam znajomych, którzy w ten sposób wychowują syna. Na siódme urodziny synek dostał rybki, rok później koszatniczki. Rodzice palcem nie kiwnęli przy opiece nad zwierzętami, argumentując, że dziecko w ten sposób uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Zwierzęta po kilku miesiącach zdychały, a rodzice nie widzieli w tym niczego złego. Gdy przyszła pora na psa – było podobnie. Wiadomo, że chłopiec 9-letni nie wychowa prawidłowo psa. Zresztą nie powinien. To nie była jego rola, ani obowiązek. Rodzic odpowiada za dziecko i za zwierzęta również. Rodzic jako osoba dorosła powinien sprawować opiekę. Pojawiły się problemy wychowawcze, piesek narobił małe szkody w domu i po kilku miesiącach oddano go. Koszmar. Najpierw trzeba by wychować rodziców. My też mamy pieska i dwoje dzieci. Nigdy jednak nie przeszła nam przez głowę myśl, że pieska dostały dzieci i że one powinny się nim zajmować. To nasz obowiązek i przyjemność. Jestem przekonana, że nie ma dla dziecka lepszej nauki na całe życie niż przykład rodziców. Wierzę, że moje dzieci wyrosną na troskliwych, kochających i odpowiedzialnych zwierzolubów po tym jak obserwują, z jaką troską i odpowiedzialnością my-rodzice – opiekujemy się naszym pieskiem. Czyny są ważniejsze od słów 🙂 Pozdrawiam wszystkich! 🙂

  Odpowiedz
  • Tytuł jak najbardziej prawidłowy. Niestety 3/4 ras nie nadaje się do wychowywania z dziećmi bo są zbyt nieobliczalne. Poczytaj sobie o pogryzionych i zagryzionych dzieciach które nawet nie raczkowały. Następnym razem się zastanów czy aby Twoje przemyślenia i teorie są zgodne z rzeczywistością. Ludzie z rególy są nieodpowiedzialni, a prawo tego nie ułatwia bo głaszcze ich po główce. Przepisy powinny być proste. Bierzesz psa, odpowiadasz za niego. Zwracasz płacisz karę w wysokości 3 pensji. Wywieziesz go do lasu na pastwę losu lub nie zgłosisz zaginiecia10 x pensja + 3 baty na pręgierzu. Brzmi drastycznie? Może. Ale nic tak nie działa na człowieka jak pewność kary oraz ona żenię publiczne za popełnione winy.

   Odpowiedz
 5. Powinien być nowofundland ponieważ sam go mam i jest najlepszą rasą. Powinien być też bulterier miniaturowy ponieważ też jest bardzo fajny

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres