Hotel dla psów. Który wybrać i ile to kosztuje?

Hotel dla psów

Jak wiemy, zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy nasz pies nie może pojechać z nami na wakacje czy wyjazd służbowy. Czasami byłoby to zbyt uciążliwe zarówno dla nas, jak i dla naszego pupila. Dla psa nie jest atrakcją spędzenie całego dnia na plaży, między setkami ludzi, biegającymi i sypiącymi piaskiem dziećmi; nie jest to komfortowa sytuacja również dla pozostałych użytkowników plaży. Co w tej sytuacji można zrobić? Znaleźć hotel dla psa.

Kiedy na wakacje jedziemy całą rodziną, trudno jest zaspokoić jednocześnie potrzeby dzieci i psa, a przy tym samemu chociaż chwilę odpocząć. Oczywiście do dyspozycji jest coraz szersza oferta „wakacji z psem”. Często są one połączone ze spotkaniami z trenerami lub instruktorami szkolenia. Z reguły ośrodki oferujące taką formę spędzania wolnego czasu są dostępne wyłącznie dla opiekunów psów. Jest to na pewno znacznym ułatwieniem, bo trafiając do takiego ośrodka, mamy pewność, że wszyscy goście lubią i tolerują psy, więc dobrze wiedzą, co ich czeka. Jednak musimy tutaj brać pod uwagę zwiększony koszt takich wakacji.

Czego nie można robić z psem?

Wakacje z psem nierzadko są przyczyną rezygnacji z pewnych atrakcji, takich jak wycieczki, wyjazdy do aquaparków czy zwiedzanie zabytków. Na ograniczenia napotkamy także podczas wyjazdów w góry. Musimy na przykład pamiętać o zakazie poruszania się z psem po wielu szlakach parków narodowych, a poza tym nasz pupil – pomimo szczerych chęci – może nie dać sobie rady ze skakaniem po skałach czy wchodzeniem na strome zbocza. Niestety w takich warunkach stwarzamy zagrożenie i dla siebie, i dla zwierzęcia. Może nas to kosztować dużo stresu – a także pieniędzy i nerwów, jeśli przydarzy się nam sytuacja kryzysowa, taka jak zranienie czy złamanie łapy. Na pewno także spotkamy się z niechęcią ze strony niektórych turystów, którzy nie zawsze są zachwyceni widokiem psa na szlaku. Naprzeciw oczekiwaniom opiekunów psów wychodzą hotele dla psów.

Rozwiązanie – psi hotel

Jednym z rodzajów hoteli dla psów są ośrodki  domowe, gdy usługa jest oferowana w mieszkaniu lub domu osoby, która hotel prowadzi. Trafiając do takiego lokum, pies mieszka z innymi psami i jest traktowany jak jeden z podopiecznych właściciela mieszkania. To  świetne rozwiązanie, bo zwierzę ma przyjazne warunki dostosowane do swoich indywidualnych potrzeb, ale zawsze trzeba sprawdzić warunki lokalowe, ile psów, co w sytuacji pojawiających się problemów.

Całkiem inna jest sytuacja w komercyjnych, profesjonalnych hotelach dla psów, które często zatrudniają szkoleniowców i behawiorystów. Takie osoby mają duże doświadczenie i sprawdzone podejście do czworonogów. Psy z reguły przebywają w osobnych kojcach lub pomieszczeniach. Nie mają ze sobą ciągłego kontaktu, co pozwala uniknąć sytuacji takich jak pogryzienia czy dodatkowy stres.

Harmonogram dnia w takich miejscach jest ściśle przestrzegany – karmienie, spacery i zabiegi pielęgnacyjne odbywają się w stałych godzinach. Osoby prowadzące taki hotel potrafią podawać psu leki, nie jest dla nich problemem zorganizowanie specjalistycznej karmy lub właściwa reakcja na nagłe zachorowanie podopiecznego. Obsługa poradzi sobie także z nagłą agresją psa lub lękiem separacyjnym. Jeśli zwierzę załatwi swoją potrzebę fizjologiczną w pomieszczeniu, spotka się to ze zrozumieniem i reakcją behawiorysty.

W niektórych ośrodkach instalowane są kamery podłączone do Internetu, dzięki czemu możemy sprawdzić, co porabia nasz pupil, nawet z drugiego końca świata. Wiele hoteli oferuje dodatkowo możliwość szkolenia psa i pracy nad jego zachowaniem. Jest to wielkie udogodnienie dla opiekunów, gdyż czasami – ze względu na nasz brak wiedzy, konsekwencji lub po prostu lenistwo – nie jesteśmy w stanie nauczyć psa nowych zachowań. Tutaj rozwiązaniem problemu zajmie się wykwalifikowany specjalista. Dodatkowe usługi obejmują też kąpanie i dbanie o sierść zwierzęcia.

Czasami hodowca, od którego kupiliśmy szczeniaka, chętnie nam pomoże, jeśli musimy pozostawić gdzieś psa na czas wyjazdu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż hodowca podchodzi do szczeniaków ze swojej hodowli z pasją i zaangażowaniem, chętnie obserwując psa, którego zna od jego narodzin.

Często osoby zajmujące się szkoleniem same prowadzą takie ośrodki. Wtedy mamy pewność co do kwalifikacji osoby zajmującej się naszym psem, a dla zwierzęcia pobyt w ośrodku nie będzie wiązać się ze stresem i smutkiem spowodowanym rozstaniem z opiekunem – zna bowiem osobę która będzie się nim opiekować. Bez względu na to, czy nasz pies zna wybrane miejsce ze szkoleń, czy pojawi się tam pierwszy raz, zawsze warto pojechać z nim na rozpoznanie terenu.

To opiekun powinien pokazać psu, gdzie będzie mieszkał. Podczas zapoznawania się z nowym psem obsługa hotelu dla psa oprowadza go po całym obiekcie, karmi smakołykami, a właściciel prezentuje, co jego podopieczny potrafi. Powinniśmy zaufać kompetencjom osób, które prowadzą hotel, i zastosować się do ich wskazówek. Może się zdarzyć, że zalecą nam na przykład szybkie oddalenie się od psa. Czasami brak pożegnania z pupilem jest lepszy niż rozpacz i wprowadzenie zwierzaka w stan stresu. Jeśli pies pozna po naszych emocjach, że dzieje się coś złego, pozostawienie go w hotelu będzie dużo bardziej stresujące.

Pozostawiając psa w hotelu, musimy zdawać sobie sprawę z zalet i wad naszego psa, z jego problemów zdrowotnych oraz behawioralnych. Koniecznie powinniśmy poinformować obsługę hotelu o lekach i suplementach, które pies przyjmuje, a także o jego diecie. Trzeba też przekazać książeczkę szczepień, historię przebytych chorób, telefon do lekarza weterynarii, który zajmuje się  naszym psem..

Pobyt w psim hotelu, a zdrowie psa

Dla psa nagła zmiana miejsca zamieszkania połączona z brakiem opiekuna u swojego boku może generować dodatkowy stres, który wpływa na spadek odporności. Jeśli wyjazd trwa kilka czy kilkanaście dni, należy zadbać o jedzenie dla naszego zwierzaka. Warto zostawić obsłudze hotelu takie pożywienie, jakie nasz pies je na co dzień. Nagła zmiana karmy może wywołać u naszego zwierzaka problemy żołądkowe. Jeśli dobrze zaplanujemy wizytę w hotelu, zapoznamy się z obsługą i miejscem, a także przekażemy wszystkie leki i suplementy, to w hotelu dla psów możemy pozostawić niemal każde zwierzę. To od nas w dużej mierze zależy, czy pies będzie podczas pobytu w takim ośrodku szczęśliwy.

Przy częstych wyjazdach warto pozostawiać psa zawsze w tym samym hotelu – po każdej kolejnej wizycie zwierzę nie będzie przeżywało tak silnie rozstania z opiekunem, a pozostawanie w miejscu, które już zna, nie będzie dla niego problemem. Możliwe nawet, że będzie traktował hotel jak drugi dom. Osobiście pamiętam sytuację, gdy pies po przybyciu do hotelu wbiegał na podwórko i zapominał o opiekunie, a gdy ten przyjeżdżał go odbierać, musiał dłuższą chwilę poczekać, aż pies da się złapać i zaprowadzić do samochodu.

Ile to kosztuje i co dostajemy w zamian?

Ważnym aspektem wyboru hotelu dla psa jest jego cena. Opłaty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Mały, prowincjonalny hotel dla psów na Śląsku kosztuje zwykle 30 zł za dobę, zaś profesjonalny hotel dla psów w Warszawie może kosztować około 100 zł za dobę, a nawet więcej. Dodatkowo płatnymi usługami są kąpiele, dodatkowe spacery, wyżywienie, podawanie leków czy suplementów i szkolenie.

Jak wspomniałam wcześniej, wybierając hotel dla psa, musimy wziąć pod uwagę potrzeby naszego zwierzaka. Czy lepiej będzie mu w hotelu, gdzie ma możliwość zabawy cały dzień z innymi psami, czy jednak on jest samotnikiem, który nie koniecznie jest zadowolony z przebywania poza ciepłą kanapą.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, które pojawia się na terenie dużych miast, jest usługa transportu psa z domu opiekuna do hotelu oraz odwiezienie z powrotem. Takie rozwiązanie ułatwia oddanie psa, zwłaszcza gdy ulubiony hotel naszego zwierzaka jest oddalony o kilkadziesiąt kilometrów, a my nie mamy czasu na wycieczkę do hotelu. Z kolei odwiezienie psa do domu przyspiesza jego powrót, a my, zmęczeni po podróży, nie musimy już specjalnie po niego jechać. Wbrew pozorom taka usługa nie jest droga i z reguły nie przekracza ceny jednej doby w hotelu.

Oczywiście przed oddaniem psa do hotelu warto zawsze dopytać, co dokładnie wchodzi w zakres usług, za co w razie czego musimy dopłacić i omówić dokładnie szczegóły. Profesjonalny hotel dla psów spisze z nami umowę i założy psu kartę, na której znajdą się najważniejsze informacje i spostrzeżenia obsługi. Pracownik poprosi nas o adres, numer kontaktowy do opiekuna i rodziny, a także poprosi o wskazanie osoby decyzyjnej w razie problemów zdrowotnych.

Pamiętajmy o wcześniejszej rezerwacji terminów, gdyż w placówkach z dobrą opinią miejsca mogą być zajęte z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza na czas wakacji i długich weekendów. Niektóre hotele poproszą o wpłacenie zaliczki za pobyt psa w danym terminie – nie powinno nas to dziwić ani zniechęcić. Spotykam się także z odmową przyjęcia danego psa do hotelu – nie powinniśmy się wtedy zrażać, lecz poszukać innych ośrodków. Możliwe bowiem, że nasz pies nie dopasował się do miejsca i otoczenia, musimy to zrozumieć.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 17

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Hotel dla psów. Który wybrać i ile to kosztuje?”

  1. Mój pies ostatnio od ok. 1.6 roku spędza czas w hotelu prywatnym. Czas wynosi ok 30 dni. Jest to mieszkanie ale coś ostatnio nie chce tam iść. Nie wiem czemu. Wiem że ma dobrze, świetną opiekę. Jest już starym psem 14 lat. Może wiek??. Dlatego postanowiłam już zrezygnować z hotelu i być z nim do końca. Smutne ale prawdziwe. Myślę że już dość tułaczki. Piesek zostawał co drugi miesiąc z racji moich wyjazdów.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Przywrócić wzrok

W praktyce weterynaryjnej codziennie spotykamy się z chorobami oczu u psów. Jedną z częściej występujących jest katarakta.

Ciekawostki

Dlaczego depcze i drapie?

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres