His Master’s Voice

His Master's Voice

Jedną z najsłynniejszych wytwórni fonograficznych w Anglii i Ameryce jest HMV – His Master’s Voice (Głos swego pana). Z jej nazwą łączy się znany na całym świecie wizerunek białego terriera słuchającego w skupieniu fonografu – wynalazku Thomasa Edisona, będącego pradziadem dzisiejszego gramofonu. Piesek, według różnych relacji był foxterrierem, jack russell terrierem albo nawet mieszańcem bulterriera. Miał na imię Nipper, ponieważ miał skłonność do „podgryzania” domowników (ang. „nip” – szczypać).

Urodził się w Bristolu (Anglia) w 1884 r. i najpierw należał do  Marka Henry’ego Barrauda, scenografa teatralnego. Po śmierci właściciela Nipperem zaopiekowali się Philip i Francis, bracia Marka. Nipper zmarł w 1895 r. i został pochowany w miejscowości Kingston-upon-Thames w niewielkim malowniczym parku. Francis Barrauld, malarz, po latach wciąż wspominał, jak Nipper przybiegał do fonografu, na którym bracia puszczali płytę z nagraniem głosu zmarłego Marka. Nipper rozpoznawał głos swego pana, słuchał z uwagą i niekiedy wył z tęsknoty.

Obraz zasłuchanego psa tak zapadł w pamięci Francisowi, że w 1899 r. przeniósł go na płótno i dał tytuł: Dog looking at and listening to a Phonograph (Pies patrzący i słuchający fonografu). Artysta zmienił później tytuł obrazu na His Master’s Voice (Głos swego pana) i bezskutecznie próbował wystawić na Akademii Królewskiej. Barrauld namalował w sumie 24 olejne wersje Nippera zasłuchanego w fonograf. Założona w 1897 r. firma The Gramophone Company w końcu odkupiła od Barrauda obrazy i nabyła prawa do reprodukowania wizerunku Nippera na materiałach reklamowych, w tym jako logo na firmowych płytach ebonitowych.

Z biegiem czasu logo marki stało się rozpoznawalne na całym świecie, a The Gramophone Company zmieniło nazwę na His Master’s Voice (późniejsze HMV). Po ponad stu latach HMV jest wciąż jedną z najsłynniejszych wytwórni płytowych, która wciąż (pomimo bankructwa w 2013 roku i wykupienia jej przez spółkę Hilco UK) działa na światowym rynku muzycznym, filmowym i komputerowym. Sam Nipper nie tylko wciąż widnieje w logo firmy, ale został też uwieczniony na niezliczonej ilości obrazów, plakatów, filmów, a także jako figurki i pomniki.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 8

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “His Master’s Voice”

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Ciekawostki

Filmy i bajki o psach dla całej rodziny

Psie życie stało się inspiracją dla niejednego scenariusza filmowego. Psy niemal wszystkich rozmiarów i ras znalazły swoje miejsce na srebrnym ekranie.

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres