Długość życia psa – czy małe psy naprawdę żyją dłużej?

dlugosc-zycia-psa

Siedem, dziesięć a może piętnaście lat – jak długo mogą żyć nasi czworonożni przyjaciele? Te pytania spędzają sen z powiek niejednemu opiekunowi. Tymczasem odpowiedź na nie zależy od bardzo wielu indywidualnych czynników.

Psy towarzyszą człowiekowi od ponad 15 tysięcy lat. Początkowo żyły z nami w symbiozie, później zaczęliśmy traktować je jako zwierzęta użytkowe – pomagały w polowaniach lub nawet transporcie pożywienia. W dzisiejszych czasach większość psów to tak zwane zwierzęta towarzyszące, które stają się wręcz członkami ludzkich rodzin. Nic więc dziwnego, że ich opiekunowie pragną, by pozostawały w pełni sił jak najdłużej.

Ile żyje pies?

Według statystyk przeciętny pies żyje 10–14 lat. Jeszcze do niedawna uważało się, że trzynastoletni pies znajduje się już u schyłku swojego życia; znane są jednak przykłady psich rekordzistów. Do najsłynniejszych należy Bluey – australijski pies pasterski, który zapisał się do Księgi Rekordów Guinnessa z wynikiem 29 lat i 5 miesięcy (żył w latach 1910–1939). W Księdze znalazło się również miejsce dla beagle’a Butcha (28 lat) i Taffy (ponad 27 lat) należącej do rasy welsh collie. Nie zapisała się w niej natomiast Maggie, która co prawda zdaniem opiekuna miała dożyć aż 30 lat, jednak jej dokumenty uległy w międzyczasie zniszczeniu. W naszym kraju rekordzistą jest natomiast kundelek Miniuś z Poznania, który przeżył ok. 27 lat.

Niestety, nie wszystkie psy mogą cieszyć się tak długim życiem. Wśród ras psów znajdziemy zarówno takie, których przewidywana długość życia wynosi zaledwie nieco ponad lat 6 (wilczarz irlandzki), 7 (berneński pies pasterski) czy 10 (norfolk terrier). Poza tym wielkie znaczenie ma tu zdrowie – wiele psów umiera z powodu nowotworów, chorób serca i zdarzeń losowych. Do czynników decydujących o długości życia psa należą kwestie natury genetycznej, przebyte choroby, tryb życia i sposób żywienia, a także odrobina szczęścia.

Jakie psy żyją najdłużej?

Psy, którym udaje się przeżyć najdłużej to przede wszystkim psy zadbane. Trudno oczekiwać znakomitej kondycji po zwierzaku, który spędza całe dnie na krótkim łańcuchu i jest żywiony resztkami z obiadu. Aby nasz pupil jak najdłużej cieszył się zdrowiem i dobrym samopoczuciem należy zatroszczyć się o regularne wizyty u lekarza weterynarii, właściwą profilaktykę (szczepienia, leki przeciw pasożytom zewnętrznym i wewnętrznym), odpowiednie żywienie oraz aktywność fizyczną. Nadwaga i otyłość – tak częste u zwierząt żyjących w polskich miastach – znacząco wpływa na długość życia psa. Badania, które przeprowadził Uniwersytet w Liverpoolu wraz z Centrum Żywienia Zwierząt WalthamTM dowodzą, że nadmierna masa może spowodować skrócenie przewidywanej długości życia psów nawet o 2,5 roku. Tymczasem zgodnie ze statystykami Royal Society Open Science na nadwagę cierpi ponad 40% europejskich psów. Opiekun wspominanego Bluey’a w udzielanych wywiadach jako jeden z czynników, którym przypisywał rekordową długość życia swojego podopiecznego, wskazywał właśnie aktywność fizyczną. Owczarek australijski miał przebiegać dziennie wiele kilometrów, towarzysząc swojemu opiekunowi w pracach rolniczych.

Małe i duże psy – różnica w długości życia

Spośród wszystkich czynników, determinujących długość życia psów, jeden może wydawać się szczególnie interesujący: masa ciała zwierzęcia. Co do zasady małe psy starzeją się  wolniej niż duże, a na liście ras o najkrótszym spodziewanym czasie życia większość miejsc zajmują psy o docelowej masie powyżej 20 kg. Z kolei pieski ras małych i miniaturowych – jak chihuahua czy popularne yorki mogą cieszyć się oczekiwaną długością życia powyżej 12 lat (czyli dwukrotnie większą niż wspominany wilczarz irlandzki). Co ciekawe, jedną z ras o zwiększonej statystycznej przeżywalności jest australijski pies pasterski, ważący 20–25 kg. Jest to ta sama rasa, której przedstawicielem był rekordzista Bluey. Według szacunków zwierzęta tej rasy przeżywają średnio rok dłużej niż inne psy o tej samej masie.

Badania naukowe pokazały, że statystycznie każde dwa kilogramy psa ponad średnią wielkość mogą przekładać się na życie krótsze o rok. Dlaczego tak się dzieje? Według jednej z teorii psy ras dużych i olbrzymich już w wieku szczenięcym rosną niezwykle intensywnie. W szybkim tempie muszą więc zachodzić również podziały komórkowe i inne procesy metaboliczne, co przekłada się na przyspieszone starzenie.

W przypadku wielu ras (między innymi wspominanych już berneńskich psów pasterskich) za niekorzystne statystyki związane z prognozowanym wiekiem, w dużej mierze odpowiada również znaczne obciążenie chorobami genetycznymi. Niektóre linie hodowlane „berneńczyków” obarczone są zwiększoną zachorowalnością na nowotwory (takie jak mastocytoma czy histiocytoza złośliwa), mielopatię zwyrodnieniową czy dysplazję nerek. Dlatego, decydując się na tego typu rasę, należy przyłożyć szczególną wagę do wyboru hodowli oraz konkretnego skojarzenia i zapoznać się z historią chorób występujących u wszystkich przodków wyszczególnionych w rodowodzie. Psy ras dużych są również szczególnie narażone na skręt żołądka, w przypadku którego właściwie jedyną szansą ratunku jest szybka operacja.

Na spodziewaną długość życia psów wpływa wiele czynników – od tych genetycznych, związanych z rasą, po osobnicze. Obowiązkiem opiekuna jest zadbać o to, by jego pupil miał jak największe szanse na długie i zdrowe życie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 107

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

8 komentarzy do wpisu „Długość życia psa – czy małe psy naprawdę żyją dłużej?”

  1. Nawet nie wiedziałem że piski żyją tak krótko, myślałem że z 30 lat a tutaj o tyle mniej. Przywiąże się do niego a potem płacz, naprawdę nie sądziłem że mają tak krótki życie.

    Odpowiedz
  2. Mój mieszaniec niedługo skończy 11 lat i myślę że pożyje jeszcze długo . Dbam o niego jak mogę najlepiej ( miał 1,5 roku temu usuwanego guza niezłośliwego) i jak na razie wszystko ok ☺

    Odpowiedz
  3. Ja mam kundelka mieszanca latrelka i chilaly skonczyla nasza pani juz 15 lat i ma sie bardzo dobrze czasem zachowuje sie jak szczeniak jest bardzo aktywna jak na swoj wiek

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres