Dlaczego depcze i drapie?

dlczego-pies-depcze-i-drapie

Większość psów, nim umości się w legowisku, wydrapuje w nim niewidzialną jamę lub udeptuje dołek, kręcąc się wokół własnej osi. Dlaczego tak robią? Czy to „pozarozumowy” instynkt, czy świadomy zabieg? W przypadku kręcenia się w kółku, jest to pradawny atawizm.

Psowate mościły sobie wygodne posłanie w śniegu lub wysokiej trawie – w tym drugim przypadku wydeptywanie służyło również wypłoszeniu węży lub innych groźnych stworzeń. Powtarzalny, kolisty ruch ma również kojący wpływ na psychikę zwierzęcia, podobnie jak kołysanie na samopoczucie niemowlęcia. Psy także zaznaczają w ten sposób własny teren, ponieważ pocą się przez podeszwy łap i zostawiają w legowisku swój zapach.

Co ciekawe, w naturze psowate wykopują dołki, aby – w zależności od temperatury – schłodzić się lub ogrzać. Chłodna, rozkopana ziemia przynosi ulgę latem, a płytka jama, w której można się zwinąć w ciasny kłębek chroni przed chłodem zimy.

Podobnie ma się z drapaniem powierzchni: dywanu, legowiska, a nawet paneli, choć w ten sposób czworonogi wydrapują nie tylko niewidzialny dołek. Psy, podobnie jak koty – choć oczywiście w znacznie mniejszym stopniu – również muszą ścierać pazury. Jeśli nie mają do tego okazji na dworze, będą chciały pomóc sobie w domu. Dlatego ważne jest kontrolowanie długości pazurów u naszych pupili, gdyż za długie pazury mogą sprawiać ból i utrudniać chodzenie.

Obydwu atawizmów nie ma potrzeby ani sensu oduczać, chyba że pies rzeczywiście bardzo niszczy podłogę drapaniem. Warto wtedy zwrócić uwagę, czy nie ma problemów behawioralnych, np. nie cierpi na lęk separacyjny albo „nerwicę natręctw” wywołaną samotnością czy bólem, na który próbuje zwrócić naszą uwagę.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 30

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Dlaczego depcze i drapie?”

  1. Mój też tak robi – drapie w dywan. Zauważyłam, że drapie głównie w przedpokoju, gdy jest w nim sam i nie może wejść do pokojów, bo np. jest mokry/brudny po spacerze. Wtedy drapie w dywan. Dla mnie to albo objaw stresu, albo złości, albo próba zwrócenia na siebie uwagi, że np. jest mi źle – zrób coś / pomóż mi / otwórz drzwi / wpuść mnie. Jak już może wejść i zostaje wpuszczony do pokoju, to ani chwili dłużej w nic nie drapie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Dlaczego pies je odchody
Zachowanie

Dlaczego pies je odchody?

Na czym polega koprofagia, jakie są jej rodzaje? Jak skutecznie oduczyć psa jedzenia odchodów?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres