Czym czesać psa i jak często?

Czym czesać psa

Dla niektórych psów to przyjemność, a dla innych prawdziwa udręka. Regularne szczotkowanie to klucz do lśniącej i zdrowej sierści pupila. Dowiedz się, jak często należy czesać psa, jak przyzwyczaić psa do regularnego szczotkowania sierści oraz czym czesać i trymować psa.

Po co czesze się psa?

Zasady pielęgnacji sierści psa zależą w dużej mierze od jego typu sierści i indywidualnych potrzeb. Psy z włosami oraz wszystkie osobniki ras długowłosych wymagają codziennej pielęgnacji, natomiast zwierzęta z krótką sierścią powinny być czesane raz lub dwa razy w tygodniu. Zanim zdecydujesz się na konkretną rasę psa, zapoznaj się z zasadami pielęgnacji, by pupil miał zdrową i lśniącą okrywę włosową.

Czesanie sierści umożliwia zachowanie prawidłowej higieny skóry – usuwa brud, kurz, źdźbła trawy przyniesione ze spaceru, poprawia ukrwienie skóry i zapach psa. Szczotkowanie ułatwia również obserwację okrywy pod kątem pasożytów, ewentualnych zmian skórnych lub innych nieprawidłowości położonych pod skórą.

Szczotkując sierść, masz możliwość wyczesać martwe włosy, które jeszcze nie wypadły. Ma to szczególne znaczenie w przypadku psów z obfitym podszerstkiem oraz u wszystkich ras, które nadmiernie gubią sierść.

Regularnie wyczesując sierść zapobiegasz osiadaniu jej w mieszkaniu. Jeśli Twój pupil gubi duże ilości sierści, mimo wyczesywania, udaj się z nim na wizytę do lekarza weterynarii, który pomoże ustalić przyczynę problemu i zaproponuje odpowiednie postępowanie. Sprawdź też, jak skutecznie usuwać sierść z dywanów, tapicerek i ubrań.

Czesanie psa przed kąpielą sprawia, że szampon działa efektywniej. Rozczesane włosy mają też mniejszą tendencję do kołtunienia się podczas mycia.

Jak często czesać psa?

Psy z długą sierścią lub gładkowłose

Długa sierść i włosy mają tendencję do kołtunienia się, dlatego należy je codziennie rozczesywać.

Psy z krótką sierścią

Psy ras krótkowłosych nie mają tendencji do kołtunienia się sierści, dlatego wystarczy je czesać 1-2 razy w tygodniu. Musisz jednak wiedzieć, że labradory czy jamniki obficie gubią sierść przez cały rok, dlatego martwe włosy warto wyczesywać za pomocą np.  gumowego zgrzebła.

Psy szorstkowłose

Sierść psów szorstkowłosych należy czesać 1-2 razy w tygodniu. Co 2-4 miesiące należy takie psy dodatkowo trymować.

Psy z podszerstkiem

Psy z podszerstkiem wystarczy czesać 1-2 razy w tygodniu, choć w okresie linienia (wiosną i jesienią), zaleca się wyczesywać martwe włosy nawet codziennie.

Takie psy mają dwa rodzaje włosów – gęsty podszerstek i włosy okrywowe. Podszerstek tworzy warstwę izolującą skórę pupila od środowiska. Jest głęboko osadzony między włosami okrywowymi, dlatego usunięcie nawet martwego podszerstka nie jest łatwe i wymaga dopasowanych narzędzi.

Przeczesz sierść za pomocą grzebienia z rzadko rozstawionymi ząbkami i sprawdź, czy w którymś miejscu nie ma kołtunów. Następnie możesz użyć zgrzebła lub furminatora, by efektywnie pozbyć się martwego podszerstka.

Zasady szczotkowania psa

Oswój pupila ze szczotką już podczas jego pierwszych dni w Twoim domu. Szczenię nie gubi dużej ilości sierści, dlatego praktycznie nie potrzebuje szczotkowania. To jednak najlepszy moment, by przyzwyczaić go do tej czynności. Pierwszym narzędziem do czesania psa powinna być szczotka z miękkim włosiem. Pupil musi poznać jej zapach, by oswoić się zarówno z przyrządem jak i samym zabiegiem pielęgnacyjnym.

Daj szczenięciu szczotkę do obwąchania, a następnie pogłaszcz pupila przy jej użyciu. Dzięki temu pies przyzwyczaja się, że człowiek głaszcze go nie tylko za pomocą ręki, ale także za pomocą narzędzi do czesania. Z czasem możesz zacząć delikatnie czesać psa. Nie rób tego jednak na siłę. Daj zwierzakowi czas. Rób to wtedy, gdy pupil jest zrelaksowany. Za każdym razem, gdy ten zachowa spokój i pozwoli się wyczesać choć przez chwilę, nagródź go psim smakołykiem, np. Pedigree Wrap.

Technika szczotkowania zależy przede wszystkim od typu i długości włosów. Powinieneś wykonywać łagodne i delikatne ruchy narzędziem do czesania i jednocześnie głaskać psa drugą ręką, jeśli ten czuje się nieco niepewnie. .

Najlepiej czesać psa pod koniec długiego spaceru lub zaraz po powrocie do domu. Czworonogi po spacerze mają zaspokojoną potrzebę aktywności, zabawy i węszenia, dlatego są spokojniejsze.

Większe psy, które intensywnie gubią sierść, warto wyczesywać na dworze, natomiast psy z włosami zamiast sierści można bez problemu szczotkować w domu. W ich przypadku celem szczotkowania jest przede wszystkim zapobieganie kołtunienia się okrywy włosowej, a nie usunięcie martwych włosów.

Jak rozczesać kołtuny u psa?

Grube kołtuny tworzą się częściej u psów z obfitym podszerstkiem. Zdarza się, że tworzą je przede wszystkim martwe włosy. Kołtuny tworzą się przede wszystkim u psów z włosami, które nie są codziennie szczotkowane i u zwierząt, które nie były czesane bezpośrednio przed kąpielą.

Kołtuny zlokalizowane są najczęściej przy skórze zwierzęcia w okolicy brzucha, szyi, łap i pod ogonem. Sierść na głowie i grzbiecie też może się kołtunić, ale dzieje się to rzadziej.

Najważniejszą zasadą, do której należy się stosować przy rozczesywaniu, to przytrzymywanie kołtuna blisko skóry i asekurowanie go za pomocą palców, aby nie powodować u psa dyskomfortu. Warto też wybrać szczotkę „pudlówkę” i unikać grzebieni z gęsto ułożonymi ząbkami.

Jak wyciąć lub naciąć kołtuny?

Jeśli nie dasz rady rozczesać kołtunów, możesz sobie pomóc, nacinając je wzdłuż. To bardzo ważne, by nie nacinać ich w poprzek, bo możesz niechcący zranić skórę, a po zabiegu pozostaje bezwłosa „dziura”. Po nacięciu spróbuj raz jeszcze opracować niesforny pukiel. Rozczesz go np. za pomocą zgrzebła. Jeśli się nie uda, natnij kolejny raz kołtun i podejmij się jego rozczesania.

Wycinanie kołtunów to ostateczność. W przypadku, gdy nie uda Ci się uratować włosów i jesteś zmuszony je wyciąć, użyj do tego degażówek, czyli nożyczek, które zapewnią naturalny, postrzępiony wygląd obciętych końców.

Czym szczotkować psa?

Rodzaj narzędzi do czesania psów zależy przede wszystkim od typu, grubości i długości okrywy włosowej pupila. Nie bez znaczenia są też preferencje opiekunów. Szczotka, grzebień czy inne narzędzia powinny być przede wszystkim bezpieczne dla pupila.

Nie mogą mieć ostrych ząbków, które mogą podrażniać skórę i mechanicznie uszkadzać włosy. Narzędzie powinno docierać do skóry, ale nie może wyrywać zdrowych włosów. Zwróć uwagę na jakość wykonania rączki narzędzia (jeśli ją posiada). Najlepszy będzie wyprofilowany uchwyt z nakładką antypoślizgową, która zapewni pewne trzymanie.

Narzędzia są dostępne w różnych rozmiarach, dostosowanych do typu ras psów. Szczotka dla Yorkshire teriera powinna być mniejsza niż ta dla owczarka niemieckiego. Zwróć na to uwagę, gdy będziesz szukał idealnego narzędzia do czesania swojego pupila.

Rodzaje narzędzi do czesania psów:

 • Szczotka druciana
  Owalna szczotka na rączce, przypominająca na pierwszy rzut oka szczotkę dla ludzi. Nie sprawdzi się w rozczesywaniu kołtunów. Poleca się ją używać w rozczesywaniu włosów (profilaktyka kołtunienia się sierści). Będzie idealna na przykład u: shih tzu, maltańczyków i Yorkshire terierów.

 • Szczotka „pudlówka”
  Jest prostokątna i ma rączkę, która zapewnia pewny chwyt w dłoni. Druciki są zagięte, pozwalają na opracowywanie kołtunów. Niektóre „pudlówki” mają druciki zakończone kuleczkami, które jednak nie rozczesują kołtunów w sposób bezbolesny dla pupila. Sprawdzi się dla wszystkich ras psów.

 • Szczotka z włosiem lub nylonowa
  To najlepsza pierwsza szczotka dla szczenięcia – perfekcyjna, by przyzwyczaić pupila do pielęgnacji. Taki rodzaj narzędzia nie rozczesuje sierści, a jedynie nadaje połysk. Nadaje się do użycia na koniec zabiegu.

 • Szczotka włosiano-oścista
  To owalna szczotka z rączką. Powierzchnia szczotkująca składa się z kępek włosia lub nylonowych nitek i igiełek plastikowych. Sprawdzi się u ras psów, których nie należy pozbawiać podszerstka, np. u: border collie, i owczarka szetlandzkiego.

 • Grzebień duży
  Ząbki grzebienia są rzadko rozstawione. Grzebień duży będzie idealny dla psów z tendencją do kołtunienia się sierści, które mają obfity podszerstek, np. u owczarków niemieckich.

 • Grzebień mały
  Ząbki grzebienia są gęsto rozstawione. Nadaje się do ostatecznego rozczesywania opracowanych kołtunów lub czesania psów w okolicy głowy i uszu. Polecany np. dla maltańczyków.

 • Zgrzebło gumowe lub gumowa rękawica do wyczesywania
  Świetne do wyczesywania martwej sierści u wszystkich ras krótkowłosych, np. u labradorów czy jamników.

 • Zgrzebło z twardymi zębami
  Metalowe ząbki zgrzebła doskonale rozczesują i wyczesują martwą sierść. Sprawdzi się np. u syberian husky.

 • Furminator
  To przyrząd, który pozwala na usunięcie podszerstka. Wyciąga bardzo szybko i efektywnie martwy podszerstek w bezpieczny dla pupila sposób. Perfekcyjny dla ras psów z podszerstkiem, np. u alaskan malamute.

Trymowanie – dla których psów?

Trymowanie sierści, czyli przycinanie jej za pomocą nożyka trymerskiego dla psów usztywnia sierść, ogranicza wzrost podszerstka i ułatwia codzienną pielęgnację pupila. Poleca się trymować sierść sznaucerów i terierów (szorstkowłosych). Zabieg należy powtarzać co 2-4 miesiące, w zależności od stopnia wzrostu włosów i od pogody – zimą psy powinny mieć dłuższą sierść, dzięki czemu lepiej zniosą niskie temperatury otoczenia.

Salon piękności – jakie usługi oferuje?

Jeśli wolisz, by kąpielą, czesaniem i trymowaniem psich włosów zajął się profesjonalista, możesz umówić swojego pupila na wizytę do salonu piękności dla psów. Groomer poradzi sobie z kołtunami, udzieli porad dotyczących szczotkowania Twojego psa, wykąpie pupila i przytnie włosy w sposób dostosowany do wzorca rasy psa.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 28

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Czym czesać psa i jak często?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres