Czipowanie psa – jak wygląda i ile kosztuje?

Chipowanie psa

Zastanawiasz się nad czipem dla psa, ale masz wątpliwości, czy to naprawdę działa? Sprawdź, czy czipowanie psa jest obowiązkowe, co to jest czip i jak działa. Dowiedz się również, ile kosztuje zaczipowanie psa.

Jak działa czip dla psa?

Czip to mikroprocesor zamknięty w specjalnej, sterylnej powłoce wykonanej ze specjalnego szkła, które jest w pełni bezpieczne dla psa – nie pęknie, mimo nacisku, nie przegrzewa się, nie uwalnia też żadnych substancji i jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm czworonoga.

Lekarz weterynarii umieszcza urządzenie pod skórą za pomocą specjalnego aplikatora w okolicy jednej z łopatek lub szyi psa. Mikroprocesor zawiera 15-cyfrowy kod, który jest niepowtarzalny. Twoje dane zostaną do niego przypisane. Dzięki temu, jeśli Twój pupil się zgubi, jego identyfikacja będzie o wiele łatwiejsza. Identyfikator np. zawieszka przy obroży też jest istotna, gdyż umożliwia natychmiastowe odczytanie np. Twojego numeru telefonu. Jednak pamiętaj, że pupil może obrożę zgubić. Czip jest w tej kwestii zdecydowanie trwalszy – numer można odczytać do końca życia czworonoga.

Czy czipowanie psa jest obowiązkowe?

Nie, polskie prawo nie nakłada obowiązku czipowania zwierząt, choć niektóre schroniska lub fundacje nie wydadzą nowym opiekunom psa bez zaczipowania go wcześniej. Podobnie sprawa wygląda w przypadku podróży psa za granicę. Jeśli chcesz wyrobić pupilowi paszport, musi on zostać zaczipowany przez lekarza weterynarii.

Jakie informacje zawiera psi czip?

Czip to jedynie unikatowy numer, nie zawiera więcej danych. Należy go zarejestrować w specjalnej bazie danych. Istnieje kilka większych spisów, w których warto umieścić numer mikroczipa Twojego psa wraz z własnymi danymi. W systemie znajduje się Twoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz numer telefonu.  

Pamiętaj, żeby  aktualizować swoje dane przy każdej zmianie (miejsca zamieszkania, nazwiska lub numeru telefonu).

Niestety, czip nie daje możliwości śledzenia psa za pomocą GPS. Do tego służy oddzielny lokalizator, który możesz zamontować np. do obroży lub szelek.   

Kto może odczytać czip psa?

Każdy, kto ma dostęp do urządzenia odczytującego numer czipów. Taki czytnik mają np. służby miejskie. Jest to również podstawowe wyposażenie gabinetów weterynaryjnych, schronisk dla zwierząt, a także hodowli psów. Sam numer jednak niewiele mówi. Należy go wprowadzić do bazy danych- najlepiej nie jednej, a kilku najpopularniejszych.

Jeżeli Twój pupil się zgubi i znajdą go obce osoby, nie będą w stanie od razu ustalić jego pochodzenia bez czytnika. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci identyfikatora przy obroży lub szelkach pupila. Dzięki temu, jeśli ktoś znajdzie Twojego zagubionego psa, będzie mógł od razu zadzwonić pod numer podany na zawieszce.

Kiedy czip dla psa?

Nie ma żadnego przedziału wiekowego, w którym można lub trzeba czipować psa. Założenie czipa jest możliwe zarówno u szczeniąt, jak i u starszych psów.

Nie musisz specjalnie przychodzić z pupilem do przychodni na wizytę, by zaaplikować czip. Można go założyć przy okazji wizyty z powodu szczepienia przeciwko wściekliźnie lub innym chorobom zakaźnym. Niestety, nie ma takiej możliwości, by podać psu podskórnie jednocześnie dawkę szczepionki i czip za pomocą jednego zastrzyku. Potrzebne są dwa – jeden ze szczepionką i drugi z czipem.

Jeśli planujesz wyrobienie psu paszportu w przyszłości, zaczipuj go od razu z jednego ważnego powodu. Pies, który został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie przed zaaplikowaniem czipa, jest traktowany jako pies nieidentyfikowalny, dlatego to szczepienie jest wówczas nieważne i niewiarygodne (mimo tego, że opiekun otrzymał potwierdzające wykonanie szczepienia zaświadczenie).

Według prawa taki pies musiałby zostać zaszczepiony jeszcze raz po czipowaniu, by szczepienie było ważne. Dlatego, jeśli nie chcesz płacić dwa razy za szczepienie i nie chcesz dodatkowo narażać pupila na stres związany z wizytą w przychodni weterynaryjnej, poproś lekarza weterynarii o zaaplikowanie psu czipa przed wykonaniem szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jeśli jednak nie planujesz wycieczek za granicę w przyszłości, kolejność szczepienia i czipowania nie ma znaczenia.

Ile kosztuje założenie czipa dla psa?

Czipowanie psa to koszt jednorazowy, który wynosi od 50 do 150 zł. Cena zależy od producenta i od cennika danej przychodni weterynaryjnej lub gabinetu.

Istnieje wielu producentów i jeszcze więcej poszczególnych modeli, dlatego lekarz weterynarii przedstawi Ci wszystkie możliwości wyboru. Duża część opiekunów, dokonując wyboru urządzenia, kieruje się jego wielkością. Teoretycznie aplikacja mniejszego czipa wiąże się też z mniejszym dyskomfortem, ale cały zabieg zakładania trwa jedynie kilka sekund.

W niektórych gminach funkcjonuje program bezpłatnego czipowania zwierząt. Działania te mają na celu zmniejszenie problemu bezdomności zwierząt. Wówczas identyfikacja psa jest możliwa, jeśli ktoś znajdzie go na ulicy i przyprowadzi do schroniska lub najbliższego gabinetu weterynaryjnego. Szczegółowe informacje uzyskasz w najbliższym urzędzie gminnym lub u lekarzy weterynarii.

Jak wygląda procedura czipowania psa?

Zanim lekarz weterynarii zaaplikuje czip podskórnie u psa, sprawdzi, czy ten przypadkiem nie ma już czipa. Wielu hodowców czipuje szczenięta już w hodowli, co ułatwia znacznie ich identyfikację. Może też się zdarzyć, że pies ze schroniska też będzie już miał czip.

Po upewnieniu się, że pies nie ma jeszcze czipa, specjalista może przystąpić do procedury czipowania. Lekarz odchyla sierść na boki lub goli miejsce aplikacji za pomocą maszynki. Następnie wyjmuje ze sterylnego opakowania aplikator z czipem w środku. Wszczepienie przebiega na podobnej zasadzie jak podawanie standardowego zastrzyku podskórnego. Trwa to jedynie kilka sekund.

Specjalista po zaczipowaniu psa bada miejsce aplikacji za pomocą urządzenia lokalizującego czip i sprawdza, czy odczyt jest prawidłowy. Do obowiązku lekarza należy także weryfikacja numeru, który odczytuje urządzenie z numerem czipa podanym na opakowaniu. Wszystkie cyfry powinny się zgadzać.

Lekarz wkleja numer czipa do książeczki zdrowia psa oraz do paszportu, jeśli pies go posiada.

Czy zakładanie czipa jest bolesne?

Procedura czipowania zwierząt przypomina zwykłe szczepienie i wiąże niewielkim z dyskomfortem pupila. Aplikator przypomina strzykawkę – jest on zakończony igłą, jednak nieco grubszą od tej, która służy do podania leku lub dawki szczepionki.

Czipowanie jest dla zwierząt o wiele mniej bolesne niż tatuowanie. Jeszcze niedawno jedyną metodą identyfikacji był tatuaż, na przykład na małżowinie usznej, który składał się z ciągu cyfr. Indywidualny numer był nadawany szczeniętom jeszcze w hodowlach, zanim trafiały do swoich właściwych domów.

Pies nie czuje czipa, który ma pod skórą. W większości przypadków nie da się też zlokalizować urządzenia przez dotykanie skóry pupila. Przez kilka dni po aplikacji możliwe jest, że miejsce wkłucia będzie delikatnie obrzęknięte. To jak najbardziej normalne, a obrzęk powinien samoistnie zniknąć.

Lekarze w niektórych przychodniach weterynaryjnych stosują spray lub żel znieczulający na skórę, który sprawi, że dyskomfort podczas wykonywania zabiegu będzie zminimalizowany. Taki środek znieczulający działa miejscowo i krótko – przez kilka do kilkunastu minut.

Jak znaleźć zaczipowanego psa?

Jeśli Twój pies zaginął lub został skradziony i ma mikroczip pod skórą, koniecznie powiadom o tym lekarza weterynarii, do którego chodzisz na wizyty z pupilem. Zadzwoń również do schroniska dla bezdomnych zwierząt w okolicy i pozostaw informację o zaginionym pupilu.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 203

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

6 komentarzy do wpisu „Czipowanie psa – jak wygląda i ile kosztuje?”

Leave a Reply

O AUTORZE

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres