Co wybrać dla psa – szelki czy obrożę? Jaką wybrać smycz?

Szelki obroża smycz

Jaka smycz dla psa jest najlepsza? Chcesz wiedzieć, co jest lepsze – szelki czy obroża dla psa? Poznaj wady i zalety szelek. Sprawdź, jakie są rodzaje szelek dla psów, obroży i smyczy. Dowiedz się, jakie szelki dla szczenięcia będą najlepsze i co grozi za spacerowanie z psem bez smyczy.

Obroża czy szelki dla szczeniaka?

Jaka obroża dla szczeniaka?

Jeśli zdecydujesz się na obrożę w przypadku szczeniaka, powinna to być skórzana lub parciana obroża, o stałym obwodzie. Ważne, by była miękka, szeroka i dopasowana do wielkości psa. Może to być obroża tradycyjna lub okrągła, którą szczególnie poleca się dla psów z długą lub gęstą sierścią oraz wszystkim psom, które mają skórę podatną na uszkodzenia.

Jakie szelki dla szczeniaka?

Jeśli wybierzesz szelki, najlepsze będą szelki bezuciskowe, które są komfortowe, bezpieczne i nie ograniczają ruchów psa, dzięki czemu czworonóg może uczyć się chodzić na smyczy i eksplorować okolicę. Dobre będą także szelki typu guard.

Jakiej obroży nie kupować dla szczeniaka?

Kupując obrożę dla szczeniaka, bezwzględnie unikaj:

 • łańcuszka;
 • kolczatki;
 • obroży zaciskowej;
 • obroży elektrycznej.

Kiedy szczeniak może wychodzić na dwór?

Szczenię może wychodzić na zewnątrz dopiero 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu przeciwko chorobom zakaźnym. Datę pierwszego spaceru warto skonsultować z lekarzem weterynarii – ma to duże znaczenie pod kątem profilaktyki chorób zakaźnych. Warto jednak przyzwyczajać psa do noszenia obroży lub szelek w domu już od pierwszego dnia jego pobytu u Ciebie.

Pierwszy spacer powinien się odbyć w miejscu, gdzie nie ma innych zwierząt. Socjalizacja z czworonogami jest bardzo ważnym elementem szkolenia, ale warto z nią poczekać do czasu, aż pupil nauczy się chodzić na smyczy i jego odporność zdąży się prawidłowo wykształcić. Nigdy nie pozwalaj na kontakt czworonoga z psem nieznanego pochodzenia, czyli takim, który biega wolno, i w pobliżu którego nie widzisz jego opiekuna. Chodzi tutaj o zminimalizowanie niepotrzebnego ryzyka zarażenia chorobami zakaźnymi, które są szczególnie niebezpieczne w wieku szczenięcym.

Jaka obroża dla dorosłego psa?

Wybór najlepszej obroży to nie lada wyzwanie dla opiekunów. Przez ogrom różnych rozmiarów, kolorów, rodzajów i modeli można stracić głowę. Niedoświadczeni opiekunowie często kierują się jej wyglądem, a nie użytkowością, a to największy błąd.

Dobra obroża dla psa powinna być miła w dotyku, miękka, ale jednocześnie wykonana z wytrzymałego materiału dobrej jakości, bez drażniących szwów, które mogą się wbijać po jej wewnętrznej stronie w skórę psa i z prostym w obsłudze, bezpiecznym zapięciem.

Zarówno rodzaj, jak i rozmiar obroży powinien być dopasowany do wielkości psa i jego stopnia aktywności. Psy, które ciągną na spacerach, potrzebują obroży skórzanej lub wykonanej z innego wysokiej jakości materiału, która będzie bardzo wytrzymała. Nie bez znaczenia jest też jej ciężar – psy małe i miniaturowe nie powinny dźwigać na szyi ciężkiej obroży, ponieważ może to źle wpłynąć na ich układ ruchu – potrzebują delikatnej, lekkiej obroży. Natomiast psy ras dużych i olbrzymich potrzebują cięższych i grubszych obroży.

Jak zapiąć psu obrożę?

Obroża powinna być zaciśnięta na tyle mocno, by dało się włożyć pod nią dwa palce (w przypadku psów ras dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku ras małych i miniaturowych). Zbyt ciasno zapięta obroża będzie się wbijać w skórę i utrudniać psu oddychanie, a za szeroka może się zsuwać, przez co pies będzie mógł się z niej łatwo oswobodzić.

Podział obroży dla psów ze względu na materiał, z którego są wykonane

Skórzana obroża dla psa

Jest bardzo trwała, miękka i przyjemna w dotyku. Taką obrożę powinny mieć duże psy, olbrzymie i ewentualnie także psy bardzo aktywne średniej wielkości. Skórzana obroża jest nieco cięższa od zwykłej, materiałowej obroży, dlatego nie zaleca się jej zakładać psom ras małych i miniaturowych.

Metalowa obroża dla psa (łańcuszek)

Metalowa obroża może być stosowana u psów małych ras, które są mało aktywne. Nie sprawdzi się u dużych psów oraz psów bardzo aktywnych. Niestety, nie można jej zakładać psu przez cały rok – nie można jej stosować zimą ani latem, ponieważ metalowe elementy są wrażliwe na zmianę temperatury – mogą być przyczyną odmrożeń lub oparzeń. Taka obroża może też być narażona na korozję, jeśli będzie miała kontakt z wodą. Nie jest to najlepszy typ obroży dla żadnego psa.

Pamiętaj, że zakładanie psu tzw. kolczatki, czyli metalowej obroży z kolcami, zostało potępione przez wiele organizacji prozwierzęcych, zoopsychologów i lekarzy weterynarii. Kolczatki mają kolce, które wbijają się w skórę psa, gdy ten ciągnie na spacerze. Zakładanie psu takiej obroży wiąże się nie tylko z bólem fizycznym, ale również psychicznym. Udowodniono, że psy, które nosiły tego typu obroże, częściej przejawiały nieprawidłowe zachowania, w tym zaburzenia lękowe. To szkolenie psa, samodzielne lub w konsultacji ze specjalistą, jest odpowiednią techniką nauki chodzenia na smyczy czy nauki posłuszeństwa.

Materiałowa obroża dla psa

Materiałowa obroża jest najczęściej wykonana z materiału poliestrowego, który jest odporny na zerwanie i dobrze sprawdza się także na spacerach w deszczu. Jej grubość i szerokość zależy od wielkości czworonoga. Zaleca się, by psy ras dużych i olbrzymich miały szerszą obrożę niż psy ras mniejszych. Obroża materiałowa powinna być lekka i musi mieć możliwość regulacji. Dostaniesz ją w każdym sklepie zoologicznym.

Pamiętaj, by kierować się przede wszystkim jakością materiałów użytych do jej uszycia i tym, czy będzie odpowiednia dla Twojego pupila. Jej wygląd, czyli wzór i obecność takich dodatków, jak cyrkonie lub inne błyszczące elementy, jest sprawą drugorzędną, która nie powinna być decydująca podczas  wyboru najlepszej obroży.

Okrągła obroża dla psa

Okrągła obroża jest wykonana najczęściej ze skóry lub tworzywa. Zapobiega plątaniu się sierści, dlatego sprawdzi się dla psów z długą lub bardzo gęstą sierścią. Psy z włosami też jak najbardziej mogą ją nosić. Obroża okrągła nie obciera skóry psa dzięki swojej unikatowej budowie. Dobrze sprawdzi się też u szczeniąt.

Gumowa obroża dla psa

Gumowa obroża sprawdzi się dla psów małych i miniaturowych ras. Guma nie jest najbardziej trwałym materiałem (choć wszystko zależy od jej jakości) i może się rozerwać, dlatego ta obroża powinna być przeznaczona tylko dla spokojnych, małych psów, które nie ciągną na spacerach. Jej średnica nie powinna być zbyt duża, ponieważ tworzywo nie przepuszcza powietrza i może się ocierać o skórę, podrażniając ją. Jej zaletą jest na pewno łatwość czyszczenia, ponieważ takie tworzywo jest wodoodporne.

Podział obroży dla psów ze względu na typ zapięcia

Zatrzaskowa obroża dla psa

Zatrzaskowa obroża to najbardziej popularny typ obroży, który wykorzystuje do zapinania zatrzask typu „klik”. Taki typ zapięcia jest bardzo skuteczny, niemalże niezawodny. Jeśli klips został prawidłowo zatrzaśnięty, to nie powinien się otworzyć nawet wtedy, gdy pies będzie ciągnął na spacerze.

Półzaciskowa obroża dla psa

Półzaciskowa obroża to taka, która jest regulowana z częścią zaciskową. Jest polecana dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy lub ciągną na spacerach. Taka obroża zaciska się, gdy pupil ciągnie. W momencie, gdy pies nie szarpie, obroża powinna leżeć luźno na jego szyi. Obroża półzaciskowa służy do ćwiczenia z psem. Istnieje możliwość, że pupil może się nią o coś zaczepić na spacerze, dlatego nie zaleca się jej zakładać czworonogowi na co dzień.

Zaciskowa obroża dla psa

Zaciskowa obroża jest regulowana, z dodatkowym łańcuszkiem lub innym elementem, który sprawia, że się zaciska bardziej lub mniej, w zależności od siły ciągnięcia pupila na spacerze. Prawidłowo wyregulowana obroża zaciskowa nie powinna sprawiać czworonogowi dyskomfortu podczas noszenia.

Jak wybrać smycz dla psa?

W sklepach zoologicznych dostaniesz wiele różnych rodzajów smyczy. Wszystkie służą temu samemu, czyli do wyprowadzania psa na spacer. Dobra smycz dla psa powinna być bezpieczna, ale jednocześnie powinna pozwolić czworonogowi na swobodę, by mógł zaspokoić swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne.

Dokonując wyboru, nie kieruj się tylko jej wyglądem, a wytrzymałością, ciężarem, długością i grubością, które muszą być indywidualnie dopasowane do wieku, wielkości, stopnia aktywności i masy ciała Twojego pupila. Ważna jest też wygoda trzymania jej w ręce – nie powinna Cię uwierać i powinno dać się nią łatwo manipulować, by zareagować, jeśli pojawi się jakieś zagrożenie.

Małe psy (psy do 10 kg) powinny chodzić na smyczy, która ma szerokość 1-1,5 cm, rasy średnie (do 25 kg) potrzebują szerszej smyczy – o średnicy 2-2,5 cm, a psy ras dużych i olbrzymich będą potrzebowały takiej smyczy, której średnica będzie wynosiła powyżej 3 cm.

Nie bez znaczenia jest też długość smyczy. Najlepsza będzie taka, której długość można swobodnie regulować na spacerze. Pies ma naturalną potrzebę eksploracji terenu, dlatego nie powinien chodzić cały czas na bardzo krótkiej smyczy, bo może go to frustrować.

Podział smyczy dla psów

Smycz na łańcuszku

Wygląda efektownie, ale nie jest praktyczna w użyciu. Jest ciężka – to niepotrzebny ciężar, którym pies jest obciążony na spacerze. Jest podatna na korozję, uszkodzenia i nie jest trwała. Nie nadaje się dla psów, które ciągną na spacerze. Producenci dedykują je przeważnie psom ras miniaturowych i małych, ale lekarze weterynarii i trenerzy psów raczej nie zalecają tego typu smyczy dla żadnych psów.

Smycz parciana (tradycyjna)

To taka, która jest wykonana z nylonu lub innego plecionego tworzywa. Jest odporna na zerwanie, trudno ją uszkodzić, jest odporna na warunki pogodowe i można ją prać w pralce. To najbardziej uniwersalny typ smyczy. Jeden koniec jest zakończony karabińczykiem, a drugi rączką. Długość i grubość takiej smyczy należy dobierać indywidualnie do zwierzęcia. Lepsza będzie taka smycz, której długość możesz dostosować do sytuacji, czyli taka, którą możesz szybko przepiąć.

Gdy wybierasz się na spacer z psem w zatłoczone miejsce, maksymalna długość smyczy powinna wynosić około 100-150 cm. Jeśli chcesz zabrać psa do parku lub na inną otwartą przestrzeń, to warto taką smycz wydłużyć do 200-300 cm.

Skórzana smycz

Wygląda tak samo, jak smycz materiałowa, ale jest o wiele trwalsza, bo została wykonana ze skóry naturalnej. Musisz jednak wiedzieć, że taka smycz jest przeważnie cięższa od nylonowej, dlatego lepiej sprawdzi się dla psów ras dużych i olbrzymich. Nie jest polecana dla psów ras miniaturowych. Wymaga impregnacji, która zapobiegnie jej namakaniu w deszczowe dni.

Smycz automatyczna

Działanie tej smyczy polega na tym, że można regulować jej długość za pomocą guzika na rączce, która jest jej „centrum dowodzenia”. Linka lub taśma sama się wydłuża, gdy pies się od Ciebie oddala, ale możesz w każdej chwili zatrzymać jej wydłużanie, przez co pies będzie zmuszony się zatrzymać. Smycz ma zazwyczaj długość około 4-10 metrów – taka informacja zawsze jest podana przez producenta i znajduje się na opakowaniu produktu.

Smycz automatyczna może też działać jak zwykła, tradycyjna smycz. Wystarczy zablokować ją na wybranej długości. Ten rodzaj smyczy ma wiele zalet – pies odczuwa większą swobodę na spacerach, może tropić i węszyć, udając się za zapachem nawet kilka metrów od opiekuna, będąc jednocześnie na smyczy. Opiekun może ją w łatwy i szybki sposób wydłużyć lub skrócić. Dodatkowo, smycz pozostaje w napięciu przez cały czas, przez co nie plącze się między nogami zwierzęcia.

Musisz jednak wiedzieć, że to nie jest dobra smycz dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy oraz dla tych, które chorują lub są predysponowane do chorób kręgosłupa. Stałe napięcie linki niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie kręgów szyjnych psa, dlatego używanie takiej smyczy może się przyczynić do rozwinięcia się niektórych chorób układu ruchu. Zdarzają się również przypadki rozcięcia skóry z powodu zahaczenia np. linki o łydkę.

Linka zamiast smyczy (smycz treningowa)

Sprawdzi się dla psów, które nigdy nie chodziły na smyczy. To tzw. smycz startowa, która daje psu większą swobodę na spacerze. Można ją trzymać w ręce i na bieżąco regulować jej długość lub puścić ją wolno i pozwolić, by przesuwała się po podłożu zgodnie z ruchami psa.

Taka specjalna linka jest bardzo przydatna, jeśli chcesz spuścić psa ze smyczy, ale jednocześnie chcesz mieć nad nim jakąś kontrolę – wystarczy, że nadepniesz na długą linkę, gdy zauważysz, że pies się za bardzo oddala – dzięki temu go zatrzymasz i zapobiegniesz jego ucieczce. Taka linka powinna mieć długość od 3 do nawet 8-15 metrów.

Linka jest także nazywana smyczą treningową, ponieważ często wykorzystuje się ją do nauki przywoływania lub podczas zabawy z psem w aportowanie.

Dostaniesz ją w sklepach zoologicznych, ale możesz ją też wykonać samodzielnie, np. za pomocą liny, którą dostaniesz w sklepie żeglarskim lub budowlanym, i karabińczyka.

Smycz dla psa do jazdy na rowerze

To rozwiązanie dla osób, które mają psy z dużą potrzebą aktywności fizycznej. Taka smycz posiada amortyzator i przyczepia się ją do specjalnego uchwytu, który zwiększa dystans między psem a rowerem, dbając o wzajemne bezpieczeństwo podczas jazdy. Taka forma aktywności może okazać się interesującym urozmaiceniem zwykłych spacerów.

Smycz do biegania z psem

To kolejne rozwiązanie dla aktywnych psów i równie aktywnych opiekunów. Zabierz swojego pupila na wspólny jogging po parku. Taką smycz należy przepiąć na wysokości swoich bioder za pomocą specjalnego pasa, dzięki czemu będziesz mieć wolne ręce i będzie Ci się wygodniej biegało. Taka smycz powinna też być wyposażona w amortyzator, który zmniejszy napięcie np. podczas nagłego zatrzymania się.

Pies bez smyczy a prawo – czy to legalne?

W ustawie o ochronie praw zwierząt brakuje sprecyzowania, kiedy należy trzymać psa na smyczy. To, co zostało podane, to fakt, że za niezachowanie ostrożności podczas spaceru z psem, który nie jest na smyczy, grozi pouczenie lub mandat.

Trudno powiedzieć, jaka sytuacja może zostać uznana za niebezpieczną. Dla niektórych przechodniów, którzy np. odczuwają lęk związany z przebywaniem wśród psów, zwykłe minięcie takiego czworonoga bez smyczy może być sytuacją niebezpieczną. W praktyce służby mają prawo Cię zatrzymać nawet wtedy, gdy po prostu spacerujesz ze spokojnym psem przy nodze, który nie jest na smyczy. W trosce o komfort psychiczny i bezpieczeństwo przechodniów nakłada się na opiekunów nakaz, by pies spuszczony ze smyczy w miejscu mało uczęszczanym przez ludzi miał założony kaganiec fizjologiczny lub inny, który umożliwia mu swobodne zianie. Dlatego warto spuszczać psa ze smyczy tylko w odosobnionych, bezpiecznych miejscach – np. na polanie obok domu lub w parkach dla psów.

Jakie szelki dla dorosłego psa?

Wady szelek dla psa

O tym warto wiedzieć, rozważając wybór szelek dla psa:

 • nie każdy pies je zaakceptuje;
 • nie nadają się na treningi posłuszeństwa;
 • dają mniejszą kontrolę nad psem podczas spaceru.

Zalety szelek dla psa

Szelki mają również szereg zalet:

 • zmniejszają napięcie na wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa;
 • równomiernie obciążają ciało czworonoga podczas ciągnięcia;
 • sprawdzają się u psów, które ciągną na spacerze;
 • sprawdzają się u psów, które są genetycznie obciążone schorzeniami kręgosłupa (polecane dla buldogów francuskich i mopsów);
 • sprawdzą się podczas wędrówek z psem, przejażdżek rowerem i psich sportów.

Rodzaje szelek

Szelki zapinane z przodu

To jeden z najbardziej popularnych typów szelek. Są zapinane z przodu, na wysokości klatki piersiowej pupila. Dzięki tej budowie szelek siła pociągowa psa nie będzie nadmiernie obciążać opiekuna, co sprawi, że spacer z czworonogiem będzie przyjemniejszy.

Szelki typu easy-walk, nazywane też często spacerowymi, to dobry wybór dla psów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy, oraz dla tych, który na spacerze są pobudzone i bardzo ciągną. Niestety, mają też dużą wadę – utrudniają psom bieganie przez obecność taśmy na wysokości ich klatki piersiowej, która ogranicza ruchomość kończyn. Mogą też niekiedy obcierać skórę pupila. Dlatego sprawdzą się dla psów mało lub średnio aktywnych.

Szelki dla psa zapinane na grzbiecie

Cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane przez opiekunów. Zatrzask znajduje się na grzbiecie pupila. Szelki układają się w kształcie litery Y, przez co są wygodne i nie powinny ograniczać ruchów psa.

Szelki typu guard

Takie szelki przylegają do czworonoga w obrębie szyi i klatki piersiowej, a dokładniej w takich miejscach, by nie powodowały dyskomfortu podczas poruszania się. Sprawdzą się zarówno u psów, które są umiarkowanie aktywne, jak i u tych, które potrzebują bardzo dużo ruchu.

Szelki norweskie

Podobnie, jak szelki typu „easy-walk” mają pasek na wysokości klatki piersiowej, który uniemożliwia swobodne bieganie. Posiadają dodatkowo rączkę zlokalizowaną w okolicy kłębu, za którą możesz chwycić pupila, gdy np. będziesz chciał przeprowadzić psa na drugą stronę ulicy lub przytrzymać go na chwilę, gdy np. będzie próbował zjeść śmieci na spacerze. Sprawdzą się dla psów mało i średnio aktywnych.

Szelki bezuciskowe

Szelki bezuciskowe są wykonane z szerszych pasm materiału, które przylegają do ciała pupila. Dobrze, jeśli są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze. To bardzo dobry model dla wszystkich psów, które nie chcą nosić szelek (ani obroży). To najlepsze szelki dla buldoga francuskiego czy mopsa oraz innych psów ras brachycefalicznych, ale sprawdzą się też u pozostałych czworonogów.

Szelki sled (zaprzęgowe)

Szelki zaprzęgowe powstały z myślą o psach zaprzęgowych i bardzo aktywnych czworonogach, które uprawiają takie sporty, jak: bikejoring, skijoring czy canicross. Oplatają całe ciało pupila i są zapinane w okolicy ogona. Musisz jednak wiedzieć, że nie sprawdzą się podczas zwykłych spacerów. To typowe szelki sportowe.

Szelki samochodowe

Jak przewozić psa w samochodzie? Jest kilka metod, które pozwolą zrobić to w sposób bezpieczny. Jedną z nich jest zapięcie psa w samochodzie na tylnym siedzeniu, ale zamiast zwykłych pasów należy wówczas użyć dopasowanych szelek samochodowych. Pamiętaj, że nie każdy pies może w taki sposób jeździć samochodem. To rozwiązanie dla zrównoważonych i ułożonych czworonogów, które zawsze zachowują spokój podczas jazdy.

Jakie szelki dla aktywnego psa?

Najlepsze będą szelki typu guard, bezuciskowe lub szelki sportowe. Modele, które mają pasek na wysokości klatki piersiowej mogą ograniczać ruchy zwierzęcia, przez co będzie czuło dyskomfort podczas biegania, a to może się wiązać z niezaspokojoną potrzebą aktywności. Dlatego szelki zapinane z przodu raczej nie są dobrym wyborem dla psów, które mają dużą potrzebę aktywności.

Jak dobrać rozmiar szelek do psa?

Ważne jest nie tylko dobranie dobrego modelu, ale też rozmiaru szelek. Kieruj się zasadą, że dobrze przylegające szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku psów ras średnich, dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku psów ras małych i miniaturowych). Kupując szelki online, warto wcześniej zmierzyć obwód pupila w najszerszym miejscu na wysokości klatki piersiowej, obwód szyi oraz szerokość przedpiersia (jeśli decydujesz się na szelki norweskie lub na te zapinane z przodu).

Szelki muszą być dopasowane, by prawidłowo spełniały swoją funkcję, dlatego pamiętaj o ich regulacji przed każdym spacerem. To szczególnie ważne, jeśli masz szczeniaka, który bardzo szybko rośnie. Pamiętaj, że pies ze zbyt dużych szelek może się łatwo oswobodzić i uciec. Ciasne szelki mogą z kolei powodować otarcia na skórze, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich regulację.

Jak założyć psu szelki?

Każde szelki są inne, dlatego należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Większość z nich wymaga przełożenia pasków szelek przez kończyny piersiowe psa, ale nie zawsze. Jeśli chcesz to zrobić poprawnie, to koniecznie przeczytaj informacje na etykiecie.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów 37

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

2 komentarze do wpisu „Co wybrać dla psa – szelki czy obrożę? Jaką wybrać smycz?”

 1. Bardzo fajny artykuł. W pigułce zawarte są istotne informacje odnośnie doboru odpowiedniego asortymentu na spacery. Podobnie jak autor artykułu uważam, że obroże okrągłe zaciskowe czy też pół-zaciskowe to najlepszy wybór dla czworonoga. Jestem zwolenniczką obroży i smyczy ze skóry, ze względu na walory estetyczne jak i komfort noszenia, zarówno dla pupila jak i właściciela.
  Jednak pragnę zauważyć, że smyczą skórzaną mogą się cieszyć również właściciele mniejszych ras. Na rynku są też dostępne smyczki i obróżki dedykowane specjalnie dla małych ras, których grubość czy wielkość karabińczyków nie obciążają pupili.

  Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Obcinanie psich pazurów
Zdrowie

Jak obciąć psu pazury?

Jak obciąć pazury psu? Jak często je skracać? Czego używać do psich pazurów?

agodne i przyjazne rasy psów
Ciekawostki

Łagodne i przyjazne rasy psów

Szukasz lojalnego, cierpliwego i łagodnego psa, który szybko skradnie Ci serce i stanie się ukochanym członkiem rodziny?

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres