Bieganie z psem – jak zacząć?

Bieganie z psem

Biegasz regularnie i chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli bieganie z psem i swój trening? A może bieganie z psem daje Ci dodatkową motywację do treningu? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj i dowiedz się, jakie akcesoria do biegania z psem warto kupić, jak zacząć bieganie z psem oraz poznaj rasy psów, które dobrze czują się na długich dystansach.

Które rasy psów lubią biegać?

Wszystkie psy lubią spacery i ruch, ale nie wszystkie dobrze czują się podczas biegu na długich dystansach. Są jednak pewne rasy, które są predysponowane do biegów długodystansowych, np.:

Nie oznacza to jednak, że psy innych ras nie mogą biegać z opiekunem – mogą, jeśli są zdrowe i mają dostatecznie dużo siły. Bieganie z psem należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Lekarz może zbadać krew pupila, osłuchać pracę jego serca, ocenić stan stawów oraz określić grubość tkanki tłuszczowej.

Psy chore – w tym otyłe nie powinny biegać na długich dystansach. Wspólny trening może wówczas zaszkodzić psu, dlatego ocena stanu zdrowia przed rozpoczęciem wspólnych biegów jest niezwykle istotna. Przeciwwskazaniem do biegu jest także cieczka u suczek. Możesz wrócić do ćwiczeń, kiedy cieczka się skończy.

Jak zacząć biegać z psem?

Pies, tak samo jak człowiek, musi odpowiednio przygotować się do biegu. Nie porywaj się z motyką na słońce – zacznij od długich spacerów i stopniowo wprowadzaj trucht.

Biegaj z psem dorosłym. Najlepszy wiek do rozpoczęcia wspólnego biegu to około 12 -20 miesięcy – w zależności od rasy. Psy ras małych kończą swój rozwój zdecydowanie wcześniej niż ras dużych i olbrzymich. Oczywiście możesz wcześniej przyzwyczajać psa do truchtu i ćwiczyć jednocześnie komendy.

Przyzwyczaj pupila do szelek oraz zapoznaj go z zapachem smyczy i Twojego pasa do biegania. Możesz też przypiąć psa do pasa biodrowego za pomocą elastycznej smyczy w domu, by mógł się oswoić z nowym sprzętem. Nie zapomnij nagrodzić go smakołykiem na koniec, jeśli będzie spokojny.

Nie biegaj z psem od razu po wyjściu z domu, zacznij od spaceru. To bardzo ważne, ponieważ pies powinien w pierwszej kolejności załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Dopiero potem możecie zacząć truchtać. Dobrym sposobem jest zastosowanie metody 3 minuty biegu i 2 minuty marszu. Możesz powtarzać tę konfigurację kilka razy.

Daj odpocząć

W tym czasie cały czas obserwuj psa. Jeśli nadmiernie dyszy, biega coraz wolniej lub nie chce się ruszyć z miejsca, zrób postój lub przerwij bieg i wróć spokojnym krokiem do domu. Z czasem, jeśli Twój pies dobrze reaguje podczas biegu, możesz zacząć wydłużać czas biegu, a skracać czas marszu.  

Pamiętaj, że zianie podczas biegania to naturalne zachowanie pupila. Pies, dysząc, oddaje ciepło, dlatego nie powinno Cię to martwić. To normalne. Pod żadnym pozorem nie zakładaj psu kagańca diagnostycznego w czasie biegu, ponieważ uniemożliwia mu to prawidłowe zianie.

Podczas postojów dbaj o prawidłowe nawodnienie psa. Miej zawsze ze sobą butelkę z wodą i miskę. Dobrym rozwiązaniem jest zakup składanej miski, która zmieści się w kieszeni kurtki. Butelkę możesz trzymać w ręce podczas biegu lub w plecaku. Pamiętaj, by jedną rękę mieć zawsze wolną, ponieważ w niektórych sytuacjach będziesz musiał trzymać smycz lub uchwyt szelek psa, np. podczas przechodzenia na drugą stronę ulicy.

Wybieraj tereny z polnymi drogami. Unikaj dróg asfaltowych i betonowych. Twarda nawierzchnia do biegania negatywnie wpływa na stan stawów u ludzi, a u psów w gorący dzień może być przyczyną oparzeń wrażliwych opuszek (asfalt szybko się nagrzewa) a nawet skóry brzucha.

Nie zapomnij o prawidłowym zabezpieczeniu psa przed kleszczami i innymi ektopasożytami. Możesz skorzystać ze specjalistycznej obroży, preparatów spot-on, które wylewa się na skórę lub tabletek doustnych. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o możliwościach profilaktyki. Pamiętaj, że nie wszystkie preparaty działają tak samo długo. Zawsze stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta i według wskazań lekarza. Więcej przeczytasz w artykule o kleszczach u psa.

Jakie są zalety biegania z psem?

Czworonożni przyjaciele to najlepsi partnerzy do wspólnych biegów. Zawsze mają czas i prawie zawsze ochotę na wspólny wysiłek fizyczny. Bieganie z psem daje ogromną satysfakcję zarówno Tobie, jak i ukochanemu pupilowi. To także świetna mobilizacja dla Ciebie do częstszych treningów. Trening na siłowni możesz śmiało zastąpić biegiem z psem i zrobić z tej formy aktywności Waszą małą tradycję.

Spacer i uwaga opiekuna to bardzo silne bodźce, które sprawiają czworonogom przyjemność. Wspólne bieganie z psem zbliża do siebie. Dzięki temu Wasza więź i przywiązanie będą jeszcze silniejsze, co przełoży się między innymi na szybkie postępy w nauce komend.

Bieganie z psem na dystansie kilku lub nawet kilkunastu kilometrów to świetne rozwiązanie dla psów, które potrzebują dużo ruchu każdego dnia lub po prostu nudzą się, kiedy są same w domu. Jeśli Twój pies nie lubi zostawać długo sam, dobrym pomysłem jest pobieganie z nim rano, przed pójściem do pracy czy szkoły. Dzięki temu pupil po wyczerpującym biegu będzie zrelaksowany i większość czasu, kiedy nie ma Cię w domu, po prostu prześpi, regenerując siły na popołudniowy spacer.

Ruch dla psa to fundamentalna potrzeba, którą należy spełniać każdego dnia. Należy mu go dostarczać jak najwięcej, oczywiście dostosowując się do indywidualnych potrzeb organizmu. Oznacza to, że młode psy średniej wielkości do 3-5 roku potrzebują go więcej, niż psy tej samej wielkości po ukończeniu 10 roku życia. Wysiłek fizyczny chroni przed nadwagą i otyłością, co jest szczególnie ważne dla wszystkich psów po kastracji i seniorów około 7-10 roku życia.

Jak często biegać z psem?

To kwestia indywidualna. Część psów może biegać codziennie na dystansach 8-10 km, innym bieg raz lub dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Ważne, by zwierzak miał czas na regenerację po wysiłku. Po kilku pierwszych biegach szybko zorientujesz się, na co Was stać i dostosujesz częstotliwość biegów do Waszych możliwości.

Od jakiego dystansu zacząć?

Zacznij na początku od dłuższych spacerów. Możesz je urozmaicić wspólną zabawą czy aportowaniem, jeśli Twój pupil lubi tę formę aktywności. Spacer jest potrzebny przede wszystkim po to, by pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne na zewnątrz i zapoznał się z terenem.

To także dobry czas na szkolenie i powtarzanie niektórych komend, np.:

  • „zostań”,
  • „do nogi”,
  • „naprzód”,
  • „spokój”,
  • „prawo”,
  • „lewo”,
  • „stój”.

Więcej przeczytasz w artykule o nauce psa podstawowych komend.

Z czasem możesz zwiększać dystans spacerów i wprowadzić trucht. Zwykle dystans około 3-8 km wystarczy zarówno opiekunowi, jak i psu, chociaż niektóre psy mogą przebiec nawet 20 do 40 km dziennie. Pamiętaj, by na dłuższych dystansach robić częste przerwy.

Kiedy biegać z psem?

Zawsze, jeśli tylko Ty i Twój pies macie na to ochotę. Latem najlepszą porą dnia na bieganie z psem jest poranek lub wieczór. Wtedy temperatury powietrza są najbardziej korzystne dla czworonoga. Unikaj biegu, a nawet długich spacerów w upalne, słoneczne dni. Skracaj wówczas spacery w południe i wydłużaj te ostatnie, późnym wieczorem lub wczesnym rankiem.

Jaki sprzęt będzie potrzebny do wspólnego biegania?

szelki (uprząż) do biegania dla psa

To absolutny obowiązkowy element wspólnego biegania z psem. Nie biegaj z psem w obroży, ponieważ gwałtowne pociągnięcia podczas biegania mogą silnie nadwyrężyć jego kręgi szyjne. Szelki do biegania powinny być dopasowane do wielkości psa.

Wybierz te, które mają możliwość regulacji szerokości taśm w poszczególnych miejscach, dzięki temu idealnie dopasujesz je do wielkości swojego pupila. Uprząż nie powinna ściśle przylegać do ciała psa. Powinna mieć luz na szerokość 2 palców. Dzięki temu będzie gwarantować swobodę ruchów i jednocześnie pies się z niej nie uwolni.

Niektóre z nich mają dodatkową rączkę na wysokości karku, przez co możesz chwycić za nią i mieć kontrolę nad psem. Sprawdzi się to np. podczas przechodzenia przez ulicę. Dobrze, jeśli uprząż ma naszyte elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo pupila na zewnątrz. Dzięki nim psa widać także po zmroku.

smycz do biegania z psem

Jest zbudowana z elastycznego, ale jednocześnie wytrzymałego materiału z solidnym karabińczykiem na końcu. Posiada dodatkowo amortyzatory, przez co bieganie z psem jest bezpieczne (nie powoduje urazów podczas ewentualnego nagłego hamowania) oraz rączkę, dzięki której możesz po prostu chwycić smycz w rękę i przejść spokojnie z psem np. na drugą stronę ulicy. Rączka sprawdza się także podczas mijania innego psa z opiekunem.

pas (uprząż) do biegania z psem

Jest wykonany z taśmy lub gumy. Należy go przymocować na wysokości bioder. Pas powinien być dopasowany do opiekuna. Pies podczas biegania czasem ciągnie, dlatego jego ciężar nie może obciążać bioder. Dlatego pas musi stabilnie opinać się na całym obwodzie bioder, szczególnie w okolicy lędźwi. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się szersze niż węższe pasy. Zapewniają lepszą stabilizację i obciążają biodra w mniejszym stopniu. 

Do uprzęży trzeba przymocować specjalną smycz do biegania z czworonogiem. Większość pasów jest wyposażona w małe kieszonki, do których możesz schować woreczki na psie odchody, smakołyki, składaną miskę lub but dla psa.

but dla psa

Jeśli wybierasz się na długą trasę w górskie zakątki, dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dostosowany do wielkości psa but. To wykonany z nieprzemakalnego materiału bucik, który sprawdzi się w ekstremalnych sytuacjach, np. kiedy pies zrani powierzchowną warstwę opuszki na łapie o wystające na drodze kamienie. Ranę należy wówczas chronić przed zabrudzeniem. W piasku czy na trawie mogą znajdować się niebezpieczne dla zdrowia i życia psów wirusy i bakterie. Otwarta rana to doskonałe wrota dla wszystkich zarazków, dlatego łapę psa należy odpowiednio zabezpieczyć.

Większość butów dla psów posiada regulowany rzep, który umożliwia dostosowanie szerokości buta do wielkości psiej łapy. Jest wielokrotnego użytku. Możesz go później wyprać w pralce w wysokiej temperaturze i zabierać ze sobą na kolejne biegowe wycieczki (po wyleczeniu rany na łapie psa). Taki bucik zajmuje bardzo mało miejsca i zmieści się do każdej kieszeni.

Co po skończonym biegu z psem?

Czas na relaks. Pies musi się wyciszyć, dlatego dobrym pomysłem jest zwolnienie tempa na koniec i pokonanie ostatniego dystansu (np. 1-2 km) marszem, a ostatnie kilkaset metrów krokiem spacerowym. Nie spieszcie się. Dobrą formą urozmaicenia marszu jest pokonanie fragmentu drogi slalomem, np. między drzewami. To dobry czas, by pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, mógł odpocząć, dobrze się nawodnić i wrócić do domu z satysfakcją po wysiłku.

Około 30 minut po zakończonym biegu możesz podać psu smakołyk w nagrodę np. Pedigree Biscrok. Jeśli chodzi o wodę, to podawaj ją psu podczas postojów oraz po zakończeniu biegu w dowolnej ilości, ponieważ nawodnienie zarówno Ciebie, jak i Twojego pupila jest bardzo ważne szczególnie w letnie dni. Po powrocie do domu i odpoczynku możesz podać psu posiłek. To najlepszy czas na karmienie zwierząt aktywnych.

Obowiązkowo sprawdź skórę po treningu pod kątem obecności kleszczy lub innych pasożytów zewnętrznych, np. pcheł u psa. Możesz zrobić to od razu po powrocie do domu lub wieczorem, podczas wspólnych pieszczot i zabaw.

Żywienie aktywnego psa – o czym należy pamiętać?

Pies, który regularnie biega na długich dystansach, jest klasyfikowany jako pies aktywny, wymagający innego żywienia niż psy mało- lub średnioaktywne. Po pierwsze, wymaga dużej ilości białka i obecności różnorodnych tłuszczów w karmie. Po drugie, potrzebuje karmę o większej liczbie kalorii niż inne psy. Oznacza to, że musi jeść więcej lub wymaga żywienia karmą specjalistyczną (dla psów  aktywnych). Zmiana karmy lub zwiększanie ilości karmy powinny następować stopniowo, w miarę postępów podczas wspólnego biegania z pupilem.

Ważne jest nie tylko co pies je, ale także jak i kiedy. Dobrym pomysłem będzie podzielenie dziennej dawki pokarmu na dwie, trzy porcje. Pamiętaj, aby nie karmić pupila bezpośrednio przed i po wysiłku.

Pies nie powinien biegać z pełnym żołądkiem, dlatego unikaj wyczerpujących spacerów zaraz po jedzeniu. Przemieszczanie się suchej karmy w przewodzie pokarmowym psa trwa około 12-24 godzin, natomiast po około 2-3 godzinach pokarm powinien opuścić żołądek. Takie rozłożenie porcji pokarmowych pozwala psu na swobodny bieg.

Jak oceniasz ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów 69

Brak głosów. Oceń artykuł!

KOMENTARZE

1 komentarz do wpisu “Bieganie z psem – jak zacząć?”

  1. Poruszone ciekawe aspekty, jednak emocjonujące bieganie przed wyjściem do pracy to w mojej ocenie nie najlepszy pomysł. Pies może być pobudzony przez różne bodźce i po powrocie do domu chcieć odreagować. Oczywiście wszystko kwestia poznania swojego pupila.

    Odpowiedz

Leave a Reply

O AUTORZE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ CIEKAWYCH ARTYKUŁÓW

Zdrowie

Cichy zabójca szczeniąt

Wirus herpes, powszechny i coraz łatwiej diagnozowany, okazuje się sprawcą wielu problemów u psów.

Pies w łózku
Zachowanie

Jak oduczyć psa spania w łóżku?

Opiekunowie dzielą się na tych, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy kategorycznie nie pozwalają psu wskakiwać na ich łóżko. Są też tacy, którzy

RASY PSÓW

newsletter

Otrzymuj informacje
o najnowszych poradach prosto do swojej skrzynki

Podaj swój adres